Decydując się na letni wyjazd do Chorwacji z dzieckiem można być pewnym satysfakcjonujących wakacji. Chorwacja idealnie nadaje się na miejsce wypoczynku z dziećmi i to z wielu powodów.

Przede wszystkim, w odróżnieniu od wielu innych turystycznych krajów, posiada łagodny i niezbyt upalny klimat. Na przykład w sierpniu w rejonie Morza Śródziemnego panuje nieznośny upał, a nad Adriatykiem jest słonecznie, ciepło i można swobodnie oddychać. Wspaniałe Morze Adriatyckie zadziwia czystością i przezroczystością wody. A poza tym, krajobrazy Chorwacji są niezwykle malownicze.

Chorwacja | Chorwacja idealnie nadaje się na miejsce wypoczynku z dziećmi

Chorwacja | Chorwacja idealnie nadaje się na miejsce wypoczynku z dziećmi (icecreamkids by Ailsa na licencji CC BY-SA 2.0)

Wizy, przepisy wjazdowe do Chorwacji

Czasem wymarzoną zagraniczną podróż może skutecznie zepsuć niedopełnienie jakichś formalności. Aby uniknąć już na wstępie nieprzyjemnych niespodzianek, należy zapoznać się dokładnie z przepisami wjazdowymi do Chorwacji, a w skrócie wyglądają one tak:

  • Do Republiki Chorwacji obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać bez wiz do 90 dni w okresie półrocznym. Dotyczy to tylko wyjazdów turystycznych; osoby zamierzające podjąć w Chorwacji pracę albo naukę muszą załatwić specjalne formalności.
  • Granicę chorwacką można przekraczać na podstawie paszportu albo dowodu osobistego i dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Lepiej jest jednak mieć przy sobie paszport, ponieważ w bankach, na poczcie, w placówkach służby zdrowia, a nawet w przypadku niektórych linii lotniczych może on być wymagany.
  • Jeśli małoletnie dziecko podróżuje do Chorwacji nie z rodzicami, ale pod opieką krewnych albo znajomych, to osoby te powinny posiadać pełnomocnictwo od jego rodziców (prawnych opiekunów), poświadczone i przetłumaczone na język chorwacki albo angielski.

Dlaczego warto jechać z dzieckiem do Chorwacji?

Odpoczynek z małymi dziećmi w Chorwacji jest atrakcyjny ze względu na niezwykłe piękno tego kraju i możliwość bliskiego obcowania z przyrodą. Występują tutaj zarówno rośliny śródziemnomorskie i podzwrotnikowe, jak palmy, agawy, czy pomarańcze, ale też lasy sosnowe. Sosny wyrastają przy tym jakby prosto z morza i tworzą dla dzieci przepiękną naturalną osłonę przed słońcem na plaży. Odpoczynek w takich warunkach doceniają nie tylko turyści, ale i lekarze, uważając chorwacki klimat za bardzo korzystny dla zdrowia.

Chorwacja | Maluchy na wyspie Korcula

Chorwacja | Maluchy na wyspie Korcula (JennHeflinPhoto-5-3 by Jenn Heflin na licencji CC BY-SA 2.0)

Chorwacja jest uważana za jedno z najbardziej ekologicznie czystych miejsc na świecie. Na wybrzeżu Adriatyku nie ma zakładów przemysłowych. Zapach sosnowych lasów i gajów oliwkowych miesza się z morskim powietrzem. W Chorwacji istnieje siedem parków narodowych chroniących niezwykłe bogactwo flory i fauny. Nawet trzyletni malec z ciekawością pospaceruje po takim parku, poogląda kolorowe ptaki i da się sfotografować na tle wodospadu.

Poza niewątpliwym pięknem przyrody, warto jechać z dziećmi do Chorwacji ze względu na niezwykłą gościnność jej mieszkańców i doskonałą kuchnię.

Ważnym argumentem przemawiającym za wyjazdem do Chorwacji ze starszymi dziećmi może być informacja Interpolu, że pod względem bezpieczeństwa Chorwacja należy do czołówki Europy. Dobrze jest mieć świadomość, że nasze dorastające dzieci mogą bezpiecznie wybrać się na wieczorną imprezę w chorwackim kurorcie.

Dodajmy do tego stosunkowo niewielką odległość, bezwizowy wjazd i na ogół przystępne ceny, a stanie się jasnym, dlaczego wielu turystów wybiera Chorwację na miejsce wypoczynku z małymi i starszymi dziećmi.

Chorwacja | Mały kajakarz w drodze na Kolocep

Chorwacja | Mały kajakarz w drodze na Kolocep (Kid Kayaking to Kolocep by Judith Doyle na licencji CC BY-ND 2.0)

Co robić z dziećmi w Chorwacji?

Wiele zależy od wieku naszych pociech. Z całkiem małym dzieckiem trudno wyruszyć na dłuższą wycieczkę, ale i na plaży znajdzie się wiele atrakcji: wodne rowery, zjeżdżalnie, łódki-banany, baseny i zabawy w piasku. Trudno dzieci ściągnąć z plaży, na szczęście tutejszy klimat sprzyja długiemu pobytowi na świeżym powietrzu.

Nieco starsze dzieci mogą się zainteresować starymi miasteczkami, wspaniałymi zamkami rozrzuconymi po całym kraju czy przepięknymi krajobrazami.

Gdzie najlepiej odpoczywać w Chorwacji z dziećmi?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy i jakie są nasze możliwości. Region Dubrownika, na południu Chorwacji, to hotele najwyższej kategorii, dobrze rozwinięta infrastruktura, ale i najwyższe ceny. Bogata historia Dubrownika, urok przytulnych uliczek, harmonijne połączenie architektury z naturą stwarzają niepowtarzalną atmosferę święta i beztroski. Wiele rodzin z dziećmi wybiera to miasto.

Dużo ciekawych miejsc jest na półwyspie Istria, a Środkowa Dalmacja i Riwiera Makarska, to jedne z najpiękniejszych zakątków Chorwacji. Można tu znaleźć spokojny wypoczynek, wspaniałą przyrodę i robić ciekawe wycieczki – to oczywiście opcja dla starszych dzieci.

Wiele osób wybiera pobyt z dziećmi na jednej z licznych chorwackich wysp, np. Hvar albo Supetar.

Godny uwagi jest też region Kvarner – np. miasto Crikvenica z piaszczystą plażą i umiarkowanymi cenami.

Chorwacja | Wakacyjne atrakcje w Dubrowniku

Chorwacja | Wakacyjne atrakcje w Dubrowniku (untitled 8 by nathaniel stern na licencji CC BY 2.0)

Bezpieczne wakacje z dzieckiem

Na co zwracać uwagę będąc w Chorwacji z dziećmi?

  • Kąpiąc się w morzu trzeba wypatrywać czarnych kolczastych kulek – jeżowce nie są zwierzętami atakującymi człowieka, ale nadepnięcie i zranienie ostrym kolcem jest bardzo nieprzyjemne i długo się goi. Najlepiej wyposażyć dzieci i siebie w gumowe buty z twardą podeszwą.
  • Nie pozostawiać dzieci na postoju w samochodzie – przebywanie w nagrzanym pojeździe może zagrozić ich zdrowiu i życiu!
  • Podczas wycieczek po malowniczych leśnych i górskich okolicach najbezpieczniej jest poruszać się oznakowanymi szlakami – w obcym terenie łatwo stracić orientację.
  • Wędrując po lasach należy zwracać uwagę na kleszcze, wiele z nich przenosi ciężkie choroby (borelioza, zapalenie opon mózgowych).

 

Zainteresują Cię również

Park Wodny Wild Wadi Park Wodny Wild Wadi
Park Wodny Wild Wadi mieści się na wyspie Palma Dżumeirah, niedaleko hoteli Burj Al Arab oraz Dżumeirah Beach Hotel...
Dubailand Dubailand
Dubailand to jedna z wciąż niedokończonych, spektakularnych inwestycji realizowanych w Dubaju. Na dzień...
Z dzieckiem do Egiptu Z dzieckiem do Egiptu
Gdy za oknem chłodna jesień, wieje wiatr i zacina drobny deszcz, aż strach pomyśleć o wyjściu na ulicę. Właśnie...
Park Miniatürk (Miniaturk) w Stambule Park Miniatürk (Miniaturk) w Stambule
Możliwość zwiedzenia całej Turcji w niedługim czasie do dość rzadka okazja, ale podróżnicy odwiedzający Stambuł...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...