Decydując się na letni wyjazd do Chorwacji z dzieckiem można być pewnym satysfakcjonujących wakacji. Chorwacja idealnie nadaje się na miejsce wypoczynku z dziećmi i to z wielu powodów.

Przede wszystkim, w odróżnieniu od wielu innych turystycznych krajów, posiada łagodny i niezbyt upalny klimat. Na przykład w sierpniu w rejonie Morza Śródziemnego panuje nieznośny upał, a nad Adriatykiem jest słonecznie, ciepło i można swobodnie oddychać. Wspaniałe Morze Adriatyckie zadziwia czystością i przezroczystością wody. A poza tym, krajobrazy Chorwacji są niezwykle malownicze.

Chorwacja | Chorwacja idealnie nadaje się na miejsce wypoczynku z dziećmi
Chorwacja | Chorwacja idealnie nadaje się na miejsce wypoczynku z dziećmi (by glassarmy )

Wizy, przepisy wjazdowe do Chorwacji

Czasem wymarzoną zagraniczną podróż może skutecznie zepsuć niedopełnienie jakichś formalności. Aby uniknąć już na wstępie nieprzyjemnych niespodzianek, należy zapoznać się dokładnie z przepisami wjazdowymi do Chorwacji, a w skrócie wyglądają one tak:

  • Do Republiki Chorwacji obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać bez wiz do 90 dni w okresie półrocznym. Dotyczy to tylko wyjazdów turystycznych; osoby zamierzające podjąć w Chorwacji pracę albo naukę muszą załatwić specjalne formalności.
  • Granicę chorwacką można przekraczać na podstawie paszportu albo dowodu osobistego i dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Lepiej jest jednak mieć przy sobie paszport, ponieważ w bankach, na poczcie, w placówkach służby zdrowia, a nawet w przypadku niektórych linii lotniczych może on być wymagany.
  • Jeśli małoletnie dziecko podróżuje do Chorwacji nie z rodzicami, ale pod opieką krewnych albo znajomych, to osoby te powinny posiadać pełnomocnictwo od jego rodziców (prawnych opiekunów), poświadczone i przetłumaczone na język chorwacki albo angielski.

Dlaczego warto jechać z dzieckiem do Chorwacji?

Odpoczynek z małymi dziećmi w Chorwacji jest atrakcyjny ze względu na niezwykłe piękno tego kraju i możliwość bliskiego obcowania z przyrodą. Występują tutaj zarówno rośliny śródziemnomorskie i podzwrotnikowe, jak palmy, agawy, czy pomarańcze, ale też lasy sosnowe. Sosny wyrastają przy tym jakby prosto z morza i tworzą dla dzieci przepiękną naturalną osłonę przed słońcem na plaży. Odpoczynek w takich warunkach doceniają nie tylko turyści, ale i lekarze, uważając chorwacki klimat za bardzo korzystny dla zdrowia.

Chorwacja | Maluchy na wyspie Korcula
Chorwacja | Maluchy na wyspie Korcula (by proimos )

Chorwacja jest uważana za jedno z najbardziej ekologicznie czystych miejsc na świecie. Na wybrzeżu Adriatyku nie ma zakładów przemysłowych. Zapach sosnowych lasów i gajów oliwkowych miesza się z morskim powietrzem. W Chorwacji istnieje siedem parków narodowych chroniących niezwykłe bogactwo flory i fauny. Nawet trzyletni malec z ciekawością pospaceruje po takim parku, poogląda kolorowe ptaki i da się sfotografować na tle wodospadu.

Poza niewątpliwym pięknem przyrody, warto jechać z dziećmi do Chorwacji ze względu na niezwykłą gościnność jej mieszkańców i doskonałą kuchnię.

Ważnym argumentem przemawiającym za wyjazdem do Chorwacji ze starszymi dziećmi może być informacja Interpolu, że pod względem bezpieczeństwa Chorwacja należy do czołówki Europy. Dobrze jest mieć świadomość, że nasze dorastające dzieci mogą bezpiecznie wybrać się na wieczorną imprezę w chorwackim kurorcie.

Dodajmy do tego stosunkowo niewielką odległość, bezwizowy wjazd i na ogół przystępne ceny, a stanie się jasnym, dlaczego wielu turystów wybiera Chorwację na miejsce wypoczynku z małymi i starszymi dziećmi.

Chorwacja | Mały kajakarz w drodze na Kolocep
Chorwacja | Mały kajakarz w drodze na Kolocep (by doyland )

Co robić z dziećmi w Chorwacji?

Wiele zależy od wieku naszych pociech. Z całkiem małym dzieckiem trudno wyruszyć na dłuższą wycieczkę, ale i na plaży znajdzie się wiele atrakcji: wodne rowery, zjeżdżalnie, łódki-banany, baseny i zabawy w piasku. Trudno dzieci ściągnąć z plaży, na szczęście tutejszy klimat sprzyja długiemu pobytowi na świeżym powietrzu.

Nieco starsze dzieci mogą się zainteresować starymi miasteczkami, wspaniałymi zamkami rozrzuconymi po całym kraju czy przepięknymi krajobrazami.

Gdzie najlepiej odpoczywać w Chorwacji z dziećmi?

Wszystko zależy od tego, czego oczekujemy i jakie są nasze możliwości. Region Dubrownika, na południu Chorwacji, to hotele najwyższej kategorii, dobrze rozwinięta infrastruktura, ale i najwyższe ceny. Bogata historia Dubrownika, urok przytulnych uliczek, harmonijne połączenie architektury z naturą stwarzają niepowtarzalną atmosferę święta i beztroski. Wiele rodzin z dziećmi wybiera to miasto.

Dużo ciekawych miejsc jest na półwyspie Istria, a Środkowa Dalmacja i Riwiera Makarska, to jedne z najpiękniejszych zakątków Chorwacji. Można tu znaleźć spokojny wypoczynek, wspaniałą przyrodę i robić ciekawe wycieczki – to oczywiście opcja dla starszych dzieci.

Wiele osób wybiera pobyt z dziećmi na jednej z licznych chorwackich wysp, np. Hvar albo Supetar.

Godny uwagi jest też region Kvarner – np. miasto Crikvenica z piaszczystą plażą i umiarkowanymi cenami.

Chorwacja | Wakacyjne atrakcje w Dubrowniku
Chorwacja | Wakacyjne atrakcje w Dubrowniku (by nathanielstern )

Bezpieczne wakacje z dzieckiem

Na co zwracać uwagę będąc w Chorwacji z dziećmi?

  • Kąpiąc się w morzu trzeba wypatrywać czarnych kolczastych kulek – jeżowce nie są zwierzętami atakującymi człowieka, ale nadepnięcie i zranienie ostrym kolcem jest bardzo nieprzyjemne i długo się goi. Najlepiej wyposażyć dzieci i siebie w gumowe buty z twardą podeszwą.
  • Nie pozostawiać dzieci na postoju w samochodzie – przebywanie w nagrzanym pojeździe może zagrozić ich zdrowiu i życiu!
  • Podczas wycieczek po malowniczych leśnych i górskich okolicach najbezpieczniej jest poruszać się oznakowanymi szlakami – w obcym terenie łatwo stracić orientację.
  • Wędrując po lasach należy zwracać uwagę na kleszcze, wiele z nich przenosi ciężkie choroby (borelioza, zapalenie opon mózgowych).

 

Zainteresują Cię również

Cypr – przepisy wjazdowe i celne Cypr – przepisy wjazdowe i celne
Cypr, podobnie jak Polska, jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 roku, a więc przy wyprawie na tę piękną...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny
Słońce i upalna pogoda zachęcają do odpoczynku nad wodą. Jeśli znudziło wam się jednak leżakowanie na plaży i...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Chorwacja – strzał w 10! Chorwacja – strzał w 10!
Czy kogokolwiek trzeba przekonywać o zaletach urlopu w Chorwacji? Chyba każdy z nas potrafiłby wymienić więcej niż...

 

Przeczytaj również

Ozłocona Portugalia

Odwierty przeprowadzone regionie Alentejo pozwoliły nieco jaśniej spojrzeć w przyszłość pogrążonej w kryzysie Portugalii. Jaśniej to być może za mało…

Ciekawostki z Malty

Malta jest państwem wyspiarskim położonym na Morzu Śródziemnym. Zachwyca ogromną ilością wspaniałych zabytków, piaszczystymi plażami oraz wyśmienitą kuchnią.

Parada tulipanów na Krymie

W połowie kwietnia w Nikitskim Ogrodzie Botanicznym koło Jałty odbędzie się doroczna parada wiosennych kwiatów. W ciągu dwóch tygodni zakwitnie…

Most Karola

Niemal tak słynny jak warszawska Syrenka, paryska Wieża Eiffla czy Statua Wolności na Liberty Island – Most Karola – imponująca…

Sudak – klimat

Sudak leży w specyficznej strefie klimatycznej, która kształtuje się poprzez wzajemne wpływy klimatu morskiego i górskiego. Klimat Sudaku, jak i…

Ślub i wesele w Portugalii

Powolni i niefrasobliwi w codziennym życiu Portugalczycy, stają się weseli i aktywni, jeśli chodzi o ślub albo inną uroczystą imprezę.

Cypr – zdrowie i bezpieczeństwo

Cypr jest wolny od niebezpiecznych chorób zakaźnych. Nie ma potrzeby, aby zagraniczni turyści dokonywali szczepień ochronnych. Należy jednak zwracać uwagę…

Waluta Holandii

Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą Królestwa Niderlandów był…