Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak w niej drapaczy chmur i szklanych biurowców. Zabudowę miasta stanowią pełne kunsztu i elegancji budowle pamiętające jeszcze czasy monarchii austro-węgierskiej.

Chorwacja | Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu

Chorwacja | Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu (Zagreb_13 by Mario Fajt na licencji CC BY 2.0)

Najdawniejsze dzieje miasta

Według źródeł, pierwsi mieszkańcy terenów dzisiejszego Zagrzebia zjawili się tu już w epoce kamienia. Potwierdzają to odkrycia archeologiczne z jaskini Veternica, znajdującej się w parku przyrody Medvednica, u północnych krańców miasta.

Dokumenty pisane po raz pierwszy wspominają o istnieniu Zagrzebia w 1094 r., czyli od chwili założenia na wzgórzu Kaptol biskupstwa.

Zagrzeb jest miastem malowniczo ulokowanym pośród wzgórz. Leży u stóp pasma górskiego Medvednicy u wybrzeży Sawy. Samo miasto założone zostało na dwóch wzgórzach: Kaptol i Gradec. Niegdyś były to dwie osobne osady, które rywalizowały ze sobą – Kaptol miało charakter klerykalny, zaś Gradec typowo rzemieślniczy. Dopiero gdy mieszkańcy obu skłóconych regionów połączyli siły w obliczu najazdów tureckich, powstało nowe, wspaniałe miasto Zagrzeb.

Z życia miasta

Zagrzeb jest miastem gwarnym, gęsto zaludnionym i dość rozległym, a najlepiej zwiedza się je na piechotę, po prostu wybierając się na dłuższy spacer. Oczywiście każdy turysta ma także do dyspozycji doskonale zorganizowaną komunikację miejską, ale nic nie daje przecież tyle radości, co obudzenie w sobie ducha odkrywcy i zwiedzanie zakątków miasta na własną rękę.

Chorwacja | Zagrzeb jest miastem gęsto zaludnionym, gwarnym i pełnym życia

Chorwacja | Zagrzeb jest miastem gęsto zaludnionym, gwarnym i pełnym życia (Zagreb by Mario Fajt na licencji CC BY 2.0)

Zwiedzanie Zagrzebia

Tradycyjnie najlepszą bazą wypadową do ekspedycji po Zagrzebiu jest centrum miasta, a dokładnie Trg bana Josipa Jelačića. Miejsce to rozpoznamy bez problemu dzięki ulokowanemu w samym jego sercu pomnikowi konnemu chorwackiego bohatera.

Przyjemna atmosfera pobliskich fontanny Manduševac zachęca do odpoczynku. To świetne miejsce postoju w celu obmyślenia dalszego planu wycieczki.

Dolne Miasto

Centrum Zagrzebia stanowi tzw. Dolne Miasto z przemysłową zabudową, pośród której wnikliwy obserwator odnajdzie jednak kilka miejsc, w których zatrzymał się czas. Są to przede wszystkim muzea: Muzeum Etnograficzne, Muzeum Sztuki i Rzemiosła, Muzeum Mimara (znajdziemy i sztuki piękne i ekspozycje archeologiczne) oraz Muzeum Techniki. Poza samymi eksponatami muzealnymi nasz zachwyt wzbudzą zabytkowe budynki, w których owe centra kultury ulokowano.

Chorwacja | Czerwone dachy Zagrzebia

Chorwacja | Czerwone dachy Zagrzebia (Zagreb_31 by Mario Fajt na licencji CC BY 2.0)

Kaptol

Najstarsza dzielnica miasta ulokowana jest na zboczu wzgórza Kaptol. Jedną z piękniejszych budowli tej części Zagrzebia jest gotycko-barokowy kościół Najświętszej Marii Panny.

Widniejące w oddali strzeliste wieże należą do Kościoła Katedralnego Wniebowzięcia NMP, datowanego na XIII wiek. Przez stulecia budowla ta poddana została licznym przebudowom, co wpłynęło na jej dzisiejszy kształt architektoniczny. Warto zwrócić szczególną uwagę na wspaniałe średniowieczne freski zachowane w świątyni. W pobliżu ulokowany jest pałac arcybiskupi.

Gradec

W średniowieczu na wzgórzu Gradec znajdowała się imponująca osada obronna.

Do centrum Gradec prowadzi zabytkowa Kamienna Brama datowana na XIII w. Na głównym placu wzgórza – Markov Trg, wznosi się kościół św. Marka i barokowy pałac bana.

Znajdują się tu także ciekawe muzea np.: Muzeum Miejskie, Muzeum Przyrodnicze, Atelier Ivana Meštrovicia – z dziełami chorwackiego rzeźbiarza (ucznia Augusta Rodina) żyjącego na przełomie XIX i XX w., Muzeum Historyczne Chorwacji i niezwykle interesujące Muzeum Sztuki Naiwnej – wystawiające oryginalne prace „chorwackich Nikiforów”.

Chorwacja | Kościół św. Marka z XIII w.

Chorwacja | Kościół św. Marka z XIII w. (Zagreb by Shadowgate na licencji CC BY 2.0)

Cmentarz Mirogoj

Osobnym dziełem sztuki jest malowniczy cmentarz Mirogoj. Pośród wszechobecnej zieleni odetchniemy tu od gwaru miasta. Niektórzy żartują, że niektóre ze znajdujących się tu grobowców są bardziej zjawiskowe niż budowle mieszkalne w miecie.

Wypoczynek na świeżym powietrzu

W Zagrzebiu znajdziemy wiele zakątków, gdzie swe królowanie sprawuje nie człowiek, a natura: przepełniony zielenią Park Maksimir jest wprost stworzony do spacerów, z pewnością zauroczy nas także malownicza okolica Jeziora Jarun.

Turyści lubiący aktywny wypoczynek być może skuszą się na wspinaczkę po zboczach pobliskiego masywu Medvednica i zdobycie szczyt Slijeme lub kryjącego się wśród wzniesień gotyckiego zamku warownego z XIII w.

Do swych ciemnych, tajemniczych komnat zaprasza turystów, położona za zboczach masywu jaskinia Veternica. Miejsce, gdzie niegdyś zimowały niedźwiedzie jaskiniowe i zamieszkiwali neandertalczycy, dziś zwiedzać można w towarzystwie przewodnika. Na szczęście w jaskini zamontowane jest elektryczne oświetlenie, które skutecznie płoszy wszelkie duchy przeszłości.

Chorwacja | Zagrzeb - Cmentarz Mirogoj

Chorwacja | Zagrzeb - Cmentarz Mirogoj (sjeta by tomislav medak na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Berlin - zielona metropolia Berlin - zielona metropolia
Berlin, największe miasto i dzisiejsza stolica Niemiec na prawach kraju związkowego (odrębnego landu), jeszcze...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...
Tunis Tunis
Tunis to tętniące życiem miasto – stolica Tunezji. To centrum życia politycznego, kulturalnego i społecznego kraju...
Miasto Meksyk Miasto Meksyk
O stolicy Meksyku krążą legendy. Jedni widzą w niej metropolię pełną niebezpieczeństw, inni – fascynujące i barwne...
Oslo – miasto Wikingów Oslo – miasto Wikingów
Stolicą i największym miastem Norwegii jest Oslo. Położone jest nad Oslofjordem. Zajmuje powierzchnię 454,03 km² i...