Stolica Chorwacji liczy niemal milion mieszkańców, a na tle innych miast stołecznych Europy wyróżnia ją to, że brak w niej drapaczy chmur i szklanych biurowców. Zabudowę miasta stanowią pełne kunsztu i elegancji budowle pamiętające jeszcze czasy monarchii austro-węgierskiej.

Chorwacja | Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu
Chorwacja | Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagrzebiu (by croacia_)

Najdawniejsze dzieje miasta

Według źródeł, pierwsi mieszkańcy terenów dzisiejszego Zagrzebia zjawili się tu już w epoce kamienia. Potwierdzają to odkrycia archeologiczne z jaskini Veternica, znajdującej się w parku przyrody Medvednica, u północnych krańców miasta.

Dokumenty pisane po raz pierwszy wspominają o istnieniu Zagrzebia w 1094 r., czyli od chwili założenia na wzgórzu Kaptol biskupstwa.

Zagrzeb jest miastem malowniczo ulokowanym pośród wzgórz. Leży u stóp pasma górskiego Medvednicy u wybrzeży Sawy. Samo miasto założone zostało na dwóch wzgórzach: Kaptol i Gradec. Niegdyś były to dwie osobne osady, które rywalizowały ze sobą – Kaptol miało charakter klerykalny, zaś Gradec typowo rzemieślniczy. Dopiero gdy mieszkańcy obu skłóconych regionów połączyli siły w obliczu najazdów tureckich, powstało nowe, wspaniałe miasto Zagrzeb.

Z życia miasta

Zagrzeb jest miastem gwarnym, gęsto zaludnionym i dość rozległym, a najlepiej zwiedza się je na piechotę, po prostu wybierając się na dłuższy spacer. Oczywiście każdy turysta ma także do dyspozycji doskonale zorganizowaną komunikację miejską, ale nic nie daje przecież tyle radości, co obudzenie w sobie ducha odkrywcy i zwiedzanie zakątków miasta na własną rękę.

Chorwacja | Zagrzeb jest miastem gęsto zaludnionym, gwarnym i pełnym życia
Chorwacja | Zagrzeb jest miastem gęsto zaludnionym, gwarnym i pełnym życia (by croacia_)

Zwiedzanie Zagrzebia

Tradycyjnie najlepszą bazą wypadową do ekspedycji po Zagrzebiu jest centrum miasta, a dokładnie Trg bana Josipa Jelačića. Miejsce to rozpoznamy bez problemu dzięki ulokowanemu w samym jego sercu pomnikowi konnemu chorwackiego bohatera.

Przyjemna atmosfera pobliskich fontanny Manduševac zachęca do odpoczynku. To świetne miejsce postoju w celu obmyślenia dalszego planu wycieczki.

Dolne Miasto

Centrum Zagrzebia stanowi tzw. Dolne Miasto z przemysłową zabudową, pośród której wnikliwy obserwator odnajdzie jednak kilka miejsc, w których zatrzymał się czas. Są to przede wszystkim muzea: Muzeum Etnograficzne, Muzeum Sztuki i Rzemiosła, Muzeum Mimara (znajdziemy i sztuki piękne i ekspozycje archeologiczne) oraz Muzeum Techniki. Poza samymi eksponatami muzealnymi nasz zachwyt wzbudzą zabytkowe budynki, w których owe centra kultury ulokowano.

Chorwacja | Czerwone dachy Zagrzebia
Chorwacja | Czerwone dachy Zagrzebia (by croacia_)

Kaptol

Najstarsza dzielnica miasta ulokowana jest na zboczu wzgórza Kaptol. Jedną z piękniejszych budowli tej części Zagrzebia jest gotycko-barokowy kościół Najświętszej Marii Panny.

Widniejące w oddali strzeliste wieże należą do Kościoła Katedralnego Wniebowzięcia NMP, datowanego na XIII wiek. Przez stulecia budowla ta poddana została licznym przebudowom, co wpłynęło na jej dzisiejszy kształt architektoniczny. Warto zwrócić szczególną uwagę na wspaniałe średniowieczne freski zachowane w świątyni. W pobliżu ulokowany jest pałac arcybiskupi.

Gradec

W średniowieczu na wzgórzu Gradec znajdowała się imponująca osada obronna.

Do centrum Gradec prowadzi zabytkowa Kamienna Brama datowana na XIII w. Na głównym placu wzgórza – Markov Trg, wznosi się kościół św. Marka i barokowy pałac bana.

Znajdują się tu także ciekawe muzea np.: Muzeum Miejskie, Muzeum Przyrodnicze, Atelier Ivana Meštrovicia – z dziełami chorwackiego rzeźbiarza (ucznia Augusta Rodina) żyjącego na przełomie XIX i XX w., Muzeum Historyczne Chorwacji i niezwykle interesujące Muzeum Sztuki Naiwnej – wystawiające oryginalne prace „chorwackich Nikiforów”.

Chorwacja | Kościół św. Marka z XIII w.
Chorwacja | Kościół św. Marka z XIII w. (by richy66)

Cmentarz Mirogoj

Osobnym dziełem sztuki jest malowniczy cmentarz Mirogoj. Pośród wszechobecnej zieleni odetchniemy tu od gwaru miasta. Niektórzy żartują, że niektóre ze znajdujących się tu grobowców są bardziej zjawiskowe niż budowle mieszkalne w miecie.

Wypoczynek na świeżym powietrzu

W Zagrzebiu znajdziemy wiele zakątków, gdzie swe królowanie sprawuje nie człowiek, a natura: przepełniony zielenią Park Maksimir jest wprost stworzony do spacerów, z pewnością zauroczy nas także malownicza okolica Jeziora Jarun.

Turyści lubiący aktywny wypoczynek być może skuszą się na wspinaczkę po zboczach pobliskiego masywu Medvednica i zdobycie szczyt Slijeme lub kryjącego się wśród wzniesień gotyckiego zamku warownego z XIII w.

Do swych ciemnych, tajemniczych komnat zaprasza turystów, położona za zboczach masywu jaskinia Veternica. Miejsce, gdzie niegdyś zimowały niedźwiedzie jaskiniowe i zamieszkiwali neandertalczycy, dziś zwiedzać można w towarzystwie przewodnika. Na szczęście w jaskini zamontowane jest elektryczne oświetlenie, które skutecznie płoszy wszelkie duchy przeszłości.

Chorwacja | Zagrzeb - Cmentarz Mirogoj
Chorwacja | Zagrzeb - Cmentarz Mirogoj (by tomislavmedak)

Zainteresują Cię również

Sofia Sofia
Sofia jest stolicą i największym miastem Bułgarii. Umiejscowiona jest w zachodniej części kraju, u stóp masywu...
Kiedy jechać do Pekinu? Kiedy jechać do Pekinu?
Leżący na około 40 stopniu szerokości północnej Pekin, posiada klimat umiarkowany kontynentalny, który podległa...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Stolica Kuby - Hawana Stolica Kuby - Hawana
Choć Hawanie daleko do nowoczesnych metropolii, kubańska stolica tętni życiem i posiada niezaprzeczalny urok. Kto...
Tokio – serce Japonii Tokio – serce Japonii
Stolicą i największym miastem Japonii jest Tokio. Położone jest nad Oceanem Spokojnym na największej japońskiej...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...

 

Przeczytaj również

Tourada, czyli corrida po portugalsku

Portugalska corrida de touros składa się z czterech odsłon. Najbardziej emocjonującą z nich jest Forcados. Forcado, czyli członek zespołu, odgrywa…

Znani mieszkańcy Pragi

Pierwszym i chyba najbardziej znanym oraz rozpoznawalnym mieszkańcem stolicy nad Wełtawą jest Franz Kafka. Urodził się w 1883 roku właśnie…

Monachium – stolica Bawarii

Monachium (München), w dialekcie bawarskim nazywane „Minga”, jest stolicą Bawarii – kraju związkowego położonego na południu Republiki Federalnej.

Funt brytyjski

Popularnie znana jako funt brytyjski, nieco bardziej oficjalnie jako funt szterling, waluta Wielkiej Brytanii, to nie tylko jednostka monetarna, ale…

Hiszpania – wakacje w rytmie flamenco

Mieszkańcy tego kraju słyną z gorącego temperamentu, nie bez przyczyny więc właśnie w Hiszpanii zrodziło się ogniste flamenco, przejmujący pasodoble…

Kiedy jechać do Rosji?

Odpowiedź na to pytanie, ze względu na położenie i wielkość Rosji, nie może być prosta. Kraj zajmuje większą część Europy…

Bacalhau á bras

Bacalhau á bras to popularne, tradycyjne portugalskie danie. Przyrządza się je z suszonego, solonego dorsza. Jest to znakomita potrawa, którą…

Pracownia Czekolady w Platres

Choć Cypr kojarzy nam się głównie z cytrusami, wyśmienitym winem i aromatycznymi serami okazuje się, że może być także prawdziwym…