Nieodłącznym elementem wakacji są zakupy, zarówno te małe, codzienne jak i większe, kiedy postanawiamy przywieźć ze sobą z podróży pamiątki czy produkty regionalne. A jak wygląda kwestia zakupów w Chorwacji?

Chorwacja | Ceny na miejskich targach są zwykle wyższe niż w sklepach i marketach
Chorwacja | Ceny na miejskich targach są zwykle wyższe niż w sklepach i marketach (by croacia_ )

Popularne sieci marketów

W Chorwacji nawet w niewielkich miejscowościach turystycznych i kurortach bez problemu znaleźć można, popularne także w Polsce, sieci sklepów, jak np. Lidl czy Kaufland. Jeśli chcemy zrobić większe zakupy, bo np. na urlopie żywimy się sami, najlepiej udać się właśnie do marketu. Ceny będą tu znacznie niższe niż w małych sklepikach. Zwłaszcza wodę, która jest stosunkowo droga w Chorwacji, opłaca kupować się w marketach.

Chorwackie sklepy

Popularną siecią marketów w Chorwacji jest tamtejszy sklep Konzum. Jest to dobry wybór jeśli chcemy kupić produkty lokalne, gdyż na półkach obok popularnych marek znaleźć można również szeroki asortyment chorwackich towarów, takich jak np. chorwackie miody, przetwory, alkohol czy słynny ajwar.

Targi i bazary

Nawet niewielkie miejscowości posiadają targ, zwykle usytuowany w centrum miasta, na którym kupić można świeże owoce, warzywa, sery, ryby, wędliny oraz produkty regionalne jak oliwę z oliwek, miody i przetwory owocowe, ajwar, trufle i ich przetwory oraz różnego rodzaju smakowe nalewki i wina. Zaletą kupowania na targu jest po pierwsze możliwość spróbowania danego towaru, dotyczy to zarówno owoców jak i miodów, serów czy alkoholi oraz fakt, iż są to często wyroby domowe, pochodzące od lokalnych producentów. Ceny takich produktów są oczywiście wyższe niż ich sklepowych odpowiedników. Trzeba jednak uważać, gdyż część towarów, zwłaszcza tych markowych, można dostać również w sklepach, za często dużo niższą cenę.

Chorwacja | Popularną siecią marketów w Chorwacji jest Konzum
Chorwacja | Popularną siecią marketów w Chorwacji jest Konzum (by lehnin78 )

Ceny w Chorwacji

Ceny w sklepach i marketach nie różnią się znacznie od tych w Polsce. 1 kuna odpowiada mniej więcej 0,55 zł, dlatego robiąc zakupy wystarczy dzielić ceny podane na metkach na pół. Droższa jest woda butelkowana, dlatego jeśli np. wybieracie się w podróż autem, warto wziąć zapas wody z Polski.

Na targach ceny produktów są zwykle wyższe, bywa że nawet o 100% i więcej. Dla przykładu winogrona w sklepie można kupić za 9 kun/kg, a na targu kosztują 20 kun/kg. Słoik sklepowego ajwaru to wydatek rzędu 20 kun, na targu za domowy zapłacić trzeba 40kun.

Jak kupować, żeby nie przepłacić?

Najlepiej po przyjeździe wybrać się zarówno na targ jak i do marketów, by rozeznać się w cenach oferowanych produktów. Złym pomysłem są niezaplanowane zakupy na stoiskach i straganach w centrum, robione pierwszego dnia pod wpływem chwili. Chorwaccy sprzedawcy wiedzą jak przyciągnąć turystów m.in. częstując ich swoimi produktami. A ceny w różnych sklepach i w różnych miastach, a nawet przydrożnych straganach, których na krętych chorwackich drogach nie brakuje, mogą znacznie się od siebie różnić.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc robienie spożywczych zakupów w marketach, a ewentualne zakupy pamiątek czy regionalnych produktów, jak oliwa, wino czy ajwar zostawić sobie na ostatni dzień, kiedy będziemy mieć już porównanie co do cen.

Chorwacja | Na targach dostać można regionalne produkty jak miód, oliwa czy ajwar
Chorwacja | Na targach dostać można regionalne produkty jak miód, oliwa czy ajwar (by Carine06 )

Zainteresują Cię również

Dirham (waluta Dubaju) Dirham (waluta Dubaju)
Oficjalną walutą Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest dirham. Jej skrót walutowy to: AED. 1 dirham dzieli się na...
Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria
Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych...
Naturalne tunezyjskie kosmetyki Naturalne tunezyjskie kosmetyki
Tunezja słynie z przepysznych, świeżych i soczystych owoców, aromatach przypraw, ale też i naturalnych kosmetyków....
Słodkie przysmaki prosto z Cypru Słodkie przysmaki prosto z Cypru
Cypr jest miejscem niezwykłym. Turyści odwiedzający wyspę spędzają czas na plaży, zwiedzają wspaniałe zabytki,...
Pamiątki z Holandii Pamiątki z Holandii
Czas pobytu w Holandii dobiega końca, pora więc zaopatrzyć się w pamiątki. Co oprócz wspaniałych wspomnień i zdjęć...
Dubaj – ludność i skład etniczny Dubaj – ludność i skład etniczny
Dubaj to miejsce, gdzie rdzenni mieszkańcy stanowią niewielki fragment mozaiki narodowościowej. Większość...