Cypr to niewielkie państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym. Niech nas jednak nie zwiedzie jego wielkość. Znajduje się tu wiele godnych uwagi miejsc. Które z nich szczególnie warto zobaczyć?

Cypr | Grobowce Królewskie, okolice Pafos
Cypr | Grobowce Królewskie, okolice Pafos (by jayjerry )

Grobowce Królewskie

Na naszej liście miejsc, które warto zobaczyć na Cyprze powinny się znaleźć Grobowce Królewskie niedaleko Pafos. Znajduje się tu ponad sto podziemnych grobowców wykutych w skale. Najstarsze pochodzą z IV w. p.n.e. Grobowce Królewskie znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Muzeum Cypryjskie

Muzeum Cypryjskie (Muzeum Archeologiczne) w Nikozji jest największym i najstarszym muzeum archeologicznym na wyspie. Znajduje się tu bogata kolekcja eksponatów archeologicznych, np. wyroby garncarskie, malowidła czy figurki bogów. Muzeum założone zostało w 1882 roku.

Cypr | Muzeum Cypryjskie w Nikozji
Cypr | Muzeum Cypryjskie w Nikozji (by cyprustourismch )

Chirokitia

Chirokitia to stanowisko archeologiczne w południowej części Cypru. Jest to prawdopodobnie jedna z największych znanych osad neolitycznych. Zobaczymy tu najstarsze fragmenty osady: domy, brukowane ulice, groby. Jest to miejsce niesamowite, warto poświęcić czas by tu przyjechać. W 1998 roku Chirokitia została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Cypr | Chirokitia – neolityczna osada
Cypr | Chirokitia – neolityczna osada (by iseguy71 )

Słone Jezioro Larnaka

W pobliżu Larnaki znajduje się Słone Jezioro. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych. Swój wkład w jego popularność mają… flamingi. Gromadzi się ich tu bowiem całe stado, dając niesamowity efekt. Latem, pod wpływem wysokich temperatur jezioro wysusza się.

Cypr | Słone Jezioro Larnaka
Cypr | Słone Jezioro Larnaka (by brianharringtonspier )

Hala Sultan Tekke

Przy Słonym Jeziorze znajduje się wspaniały meczet Hala Sultan Tekke. Ta baśniowa sceneria znajduje się zaledwie 6 km od Larnaki. Meczet został wzniesiony prawdopodobnie w 1816 roku.

Cypr | Meczet Hala Sultan Tekke
Cypr | Meczet Hala Sultan Tekke (by acf_windy )

Zamek Girne

W północnej części Cypru, w Kyrenii znajduje się przepiękny zamek Girne. Wybudowano go na przełomie VI-VII w. Dawniej znajdowało się tam więzienie, później akademia policyjna. Dziś mieści się tu muzeum.

Cypr | Zamek Girne, Kyrenia
Cypr | Zamek Girne, Kyrenia (by epohlreich )

Klasztor Ayia Napa

W Ayia Napa, popularnych cypryjskim kurorcie znajduje się wspaniały klasztor o tej samej nazwie. Jest to najważniejszy zabytek w mieście. Będąc tu zauważymy wiele modlących się kobiet. Klasztor został wybudowany prawdopodobnie w 1399 roku.

Cypr | Klasztor Ayia Napa
Cypr | Klasztor Ayia Napa (by jorge-11 )

Klasztor Kykkos

Klasztor Kykkos położony jest na górze o tej samej nazwie. Znajduje się tu muzeum, w którym zobaczymy wspaniałe freski, ikony, rzeźby w drewnie, rękopisy z czasów starożytnych oraz wczesnochrześcijańskich.

Cypr | Klasztor Kykkos
Cypr | Klasztor Kykkos (by sonofgroucho )

Kurion

Kurion (usytuowane około 20 km od Limassol) nazywane jest starożytnym królestwem mozaik. Jest to jedno z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na Cyprze. Zobaczymy tu: odnowiony amfiteatr, Dom Eustoliosa, Dom Gladiatorów oraz Dom Achillesa. Warto też zwrócić uwagę na Wczesnochrześcijańską Bazylikę z V wieku oraz Sanktuarium Apolla Hylatesa.

Cypr | Stanowisko Archeologiczne Kurion
Cypr | Stanowisko Archeologiczne Kurion (by peatc )

Zamek w Pafos

Zamek w Pafos jest kolejnym cypryjskim zabytkiem wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zbudowany został w XIII w przez frankijskich władców. Jest to największa atrakcja miasta.

Cypr | Zamek w Pafos
Cypr | Zamek w Pafos (by martinrobson )

Zainteresują Cię również

Chorwacja w czasie deszczu Chorwacja w czasie deszczu
Bywa, że nie zawsze pogoda na urlopie dopisuje. Nawet w tak słonecznym kraju, jakim jest Chorwacja, możemy natrafić...
10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję 10 powodów, dla których warto odwiedzić Tunezję
Tunezję każdego roku odwiedzają rzesze turystów, w tym również Polacy. Kraj ten zachwyca gorącym słońcem,...
Oceanarium w Lizbonie Oceanarium w Lizbonie
Oceanarium w Lizbonie jest największym obiektem tego typu w Europie. Żyje tu blisko 25 tysięcy morskich stworzeń z...
4 dni na Malcie 4 dni na Malcie
4 dni na Malcie – to długo czy krótko? Czy zdążymy w tym czasie wszystko zobaczyć? Wszystko nie, ale na pewno...
10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii 10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii
Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale...
Valletta – małe królestwo zabytków Valletta – małe królestwo zabytków
Valletta jest miastem pełnym ciekawych zabytków, pięknej architektury i gościnnych ludzi. Jest to miejsce, w którym...

 

Przeczytaj również

Chorwacja – słowiańska dusza w oliwnym gaju

Gdy na własne oczy ujrzymy błękitne wody Chorwacji i królujące nad nimi imponujące krasy, z pewnością zrozumiemy, dlaczego cesarz Dioklecjan,…

Madera

Madera staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym, a przybywających na nią gości urzeka przede wszystkim piękno tutejszego krajobrazu.

Galesnjak – Wyspa Zakochanych!

W Chorwacji znajduje się mała, urocza wysepka w kształcie serca! Wyspa Galesnjak lub – jak została szybko przemianowana – Wyspa…

Kiedy jechać na Litwę?

Klimat na Litwie jest podobny jak w innych krajach bałtyckich, czyli umiarkowanie kontynentalny. Oznacza to, że istnieją znaczne różnice temperatur…

Twierdza Pietropawłowska

Budową tej twierdzy w 1708 r. Piotr Wielki zainaugurował początek Sankt Petersburga. Pierwotnie Twierdza Pietropawłowska miała służyć do obrony przed…

Parada Świętych Mikołajów w Porto

11 grudnia 2011 r. ulice Porto zaczerwieniły się. Ponad 16 tysięcy Mikołajów i Mikołajek maszerowało w corocznej Paradzie Świętego Mikołaja!…

Madryt

Madryt, ze względu na swoją idealną lokalizację w samym serce kraju, został ustanowiony stolicą Hiszpanii w 1561 roku przez Filipa…

Berlin – miasto muzeów

Berlin – stolica i największe miasto Niemiec. Jest jedną z metropolii globalnych, a także ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i artystycznym.