Ayia Napa to niewielka turystyczna miejscowość położona w południowej części wyspy. Jej domeną są piaszczyste plaże, krystalicznie czysta woda, a także wiele urokliwych kawiarenek.

Jest to ulubione miejsce wypoczynku rodzin z dziećmi.

Cypr | Wszystkie plaże w Ayia Napa zostały oznaczone niebieską flagą UE

Cypr | Wszystkie plaże w Ayia Napa zostały oznaczone niebieską flagą UE (Ayia Napa beach by Evgeniy Isaev na licencji CC BY 2.0)

Ayia Napa to dawna wioska rybacka położona około 40km na wschód od Larnaki, w regionie Famagusta. Jest to jeden z najpopularniejszych kurortów na Cyprze. Każdego roku przyjeżdżają tu turyści z całego świata.
Legenda głosi, że Ayia Napa została odkryta przez przypadek przez myśliwego podczas polowania. Pierwsi mieszkańcy wioski przybyli z Grecji. W obawie przed epidemią dżumy byli zmuszeni opuścić swoje rodzinne miasto - Saloniki.

Ayia Napa i okolice znane są głównie z piaszczystych plaż i krystalicznie czystej wody. Szczególnie warto wybrać się na plażę Nissi Beach, która ma 2 km długości. Odwiedzana jest głównie przez młodych turystów, ponieważ wzdłuż jest wiele kawiarni, pubów i miejsc, gdzie można wypożyczyć sprzęt wodny. Warto zaznaczyć, że wszystkie plaże w miasteczku zostały oznaczone niebieską flagą UE.
Miłośnicy aktywnego spędzania czasu nie będą zawiedzeni. Ayia Napa jest doskonałym miejscem do uprawiania sportów wodnych, jak np. nurkowanie, windsurfing czy żeglarstwo. Niedaleko miasta znajdują się góry Troodos. Amatorzy pieszych wędrówek z pewnością wzbogacą swój wyjazd o taką przygodę.

Cypr | Ayia Napa to dawna wioska rybacka położona około 40km na wschód od Larnaki

Cypr | Ayia Napa to dawna wioska rybacka położona około 40km na wschód od Larnaki (End of the pier at Ayia Napa - Cyprus by Glen Bowman na licencji CC BY-SA 2.0)

Najbardziej obleganym miejscem nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych jest Aquapark Water World. Znajdują się tu przeróżne zjeżdżalnie oraz baseny.
Ayia Napa to nie tylko plaże. Znajduje się tu przepiękny klasztor o nazwie Ayia Napa, który został wydrążony w skale. To właśnie od niego wzięła się nazwa miasteczka. Niedaleko znajduje się również około 600 letni jawor.
Ciekawostką jest, że wodach Ayia Napa żyje „potwór morski” przypominający skrzyżowanie morświna i smoka. Jak do tej pory odnotowano kilkanaście zgłoszeń na jego temat.

Cypr | Klasztor Ayia Napa

Cypr | Klasztor Ayia Napa (Cathedral in Ayia Napa - Cyprus by Glen Bowman na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Pafos Pafos
Pafos (Paphos) – czwarte co do wielkości miasto Cypru, leży na południowym zachodzie wyspy i jest oddalone ok. 68...
Limassol Limassol
Limassol, drugie co do wielkości miasto Cypru, leży na południowym wybrzeżu wyspy, nad Zatoką Akrotiri i stanowi...
Larnaka Larnaka
Larnaka, względnie Larnaca, jest jednym z największych miast wyspy i siedzibą najważniejszego międzynarodowego...
Nikozja Nikozja
Nikozja – gr. Lefkosía Λευκωσία, tur. Lefkoşa, starogr. Lēdra Λήδρα – to miasto leżące w samym centrum wyspy Cypr,...
Kurion – starożytne królestwo mozaik Kurion – starożytne królestwo mozaik
Jednym z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie jest starożytne miasto Kurion (Kourion). Znajduje...
Nikozja Nikozji nie równa Nikozja Nikozji nie równa
Ostatnio coraz więcej mówi się o Cyprze, a to z powodu objęcia przez niego 1 lipca 2012 roku półrocznego...