Wino Commandaria uważane jest za jedno z najstarszych win świata, jeśli nie najstarsze. Biorąc pod uwagę fakt, że historia winiarstwa na Cyprze sięga 5000 lat wstecz, jest to całkiem prawdopodobne.
Cypr | Winorośl, z której produkuje się wino Commandaria, uprawiana jest na wschodnich zboczach Gór Troodos (Near Trodos, Cyprus by Anna & Michal na licencji CC BY 2.0)
Historia
Pierwsze wzmianki o winie z suszonych owoców pochodzą z roku 800 BC. Wspomina o nim starożytny grecki poeta Hezjod, który w swoim dziele „Prace i dni” opisuje metodę suszenia winogron na słońcu i produkcji wina.
Sama nazwa wina "Commandaria" pochodzi z XIII wieku i została nadana przez członków Zakonu Joannitów, którzy uprawiali winorośl i produkowali wino na terenie należącej do nich komandorii, której główna siedziba mieściła się na Zamku Kolossi w okolicach miasta Limassol. Samo słowo komandoria oznacza jednostkę terytorialną podlegającą zakonowi.
Produkowane przez Joannitów wino, było eksportowane m.in. na europejskie dwory, gdzie szybko zyskało dużą popularność i znane było pod nazwą regionu, z którego pochodziło. Do jego popularności przyczynili się również pielgrzymi, zmierzający do Ziemi Świętej, którzy zatrzymywali się na Cyprze, by uzupełnić zapasy – w tym również zapasy wina.
W czasach Tureckiej okupacji w XVI-XIX wieku, produkcja i znaczenie wina znacznie spadły, by już nigdy nie odzyskać dawnego, wysokiego poziomu i sławy.
Obecnie wino Commandaria jest nadal produkowane i uznaje się je za najstarsze wino na świecie, produkowane pod tą samą, niezmienioną nazwą.
Cypr | Commandaria produkowana jest z dwóch najstarszych, rodzimych odmian winorośli (06 Sep 2008_1100 by Graeme Churchard na licencji CC BY 2.0)
Winnice
Wino wytwarzane jest w regionie Commandaria na wschodnich zboczach Gór Troodos, w dystrykcie Limassol. Region ten obejmuje 14 gmin posiadających certyfikat produkcji tego wina, a są to winnice w Ajos Jeorjos, Ajos Konstantinos, Ajos Mamas, Ajos Pawlos, Apsiu, Jerasa, Doros, Zoopiji, Kalo Chorio, Kapilio, Lania, Luwaras, Monagri i Siliku.
Większość win cypryjskich, w tym także Commandaria, wytwarzana jest w czterech wielkich i nowoczesnych winnicach w Limassol – Keo, Loel, Etko i Soda.
Odmiany winorośli
Commandaria produkowana jest z jednych z najstarszych, rodzimych odmian winorośli na świecie – białej xynisteri oraz czerwonej mávro. Szczepy winogron rosną na glebach wulkanicznych, ubogich, co sprawia, że plony są niewielkie ale za to bardzo dobrej jakości.
Cypr | Zamek Kolossi, Limassol (kolossi Castle by Becks na licencji CC BY 2.0)
Proces produkcji wina
Wino produkowane jest według starych, tradycyjnych technik. Zebrane ręcznie, dojrzałe winogrona pozostawia się do ususzenia na słońcu na tydzień lub dwa, by odparować jak najwięcej wody i zwiększyć zawartość cukru. Następnie z owoców wyciska się sok i pozostawia w dębowych beczkach do naturalnej fermentacji. Wino fermentuje powoli, przez 2-3 miesiące, w niskich temperaturach, a następnie pozostawia się je w beczkach, by dojrzewało przez co najmniej 2 lata.
Po tym okresie wino rozlewane jest do butelek, gdzie przez następne lata leżakuje i nabiera, pięknego, bursztynowego koloru.
Jak smakuje Commandaria i z czym ją serwować?
Commandaria to wino deserowe, słodkie, o mocnym aromacie suszonych owoców, przypraw i drewna dębowego. Zawartość alkoholu wynosi 15%.
Commandaria jest idealna jako aperitif, wino po posiłku lub do deseru. Najlepiej smakuje schłodzona do temperatury 9-10°C, podana z deserem, słodkimi owocami, orzechami lub kawą.
Cypr | Produkowane obecnie wino Commandaria (by greencolander)
Zainteresują Cię również