Chociaż wiele osób preferuje zaklepać sobie wyjazd wakacyjny jeszcze na kilka miesięcy przed sezonem letnim, niektórzy czekają do ostatniej chwili, aby skorzystać z tańszej opcji „last minute” i załapać się na ostatnie wolne miejsca w wybranej ofercie wyjazdu.

Cypr | Program wycieczki zakupionej przez last minute oraz atrakcje przewidziane w ramach wyjazdu są identyczne jak w przypadku wycieczki zakupionej wcześniej
Cypr | Program wycieczki zakupionej przez last minute oraz atrakcje przewidziane w ramach wyjazdu są identyczne jak w przypadku wycieczki zakupionej wcześniej (by wojtek_k )

Choć last minute oznacza często konieczność natychmiastowego załatwienia sobie urlopu oraz spakowania bagaży i przygotowania się do wyjazdu nawet w parę dni, niska cena bez wątpienia kusi.

Czym jest last minute?

Last minute to nic innego jak wyprzedaż wycieczek. Biuro podróży organizując wczasy musi z góry zarezerwować tyle biletów lotniczych i tyle miejsc w hotelu, na ilu uczestników przewidziana jest dana wycieczka. Często się zdarza, że na krótko przed datą wyjazdu wciąż pozostają wolne miejsca. Wówczas biuro wyprzedaje te miejsca jako last minute, aby jak najmniej stracić.

Program wycieczki zakupionej przez last minute oraz atrakcje przewidziane w ramach wyjazdu są identyczne jak w przypadku wycieczki zakupionej wcześniej, po wyższej cenie. Nie jest więc prawdą mit mówiący, że organizator tańszej wycieczki nie zapewnia uczestnikom takiej samej jakości usług jak w przypadku oferty pełnopłatnej. Oferta last minute nie może być też odwołana przez organizatora wycieczki.

To, że na ofertach last minute biuro podróży miałoby nie zarabiać, również jest mitem. Na oferty sprzedawane wcześniej biuro nakłada bardzo wysoką marżę. Tak więc nawet do wycieczki przecenionej o połowę biuro nie dokłada.

Pewną wadą last minute jest to, że dokonujemy wyboru z ograniczonej puli wycieczek, które odbywają się w bardzo bliskim terminie. Na takiej wyprzedaży przecenione są zwykle najpopularniejsze wycieczki, do najbardziej znanych kurortów. Wyjazdy egzotyczne i oryginalne zwykle musimy niestety rezerwować wcześniej.

Cypr | Czy first minute czy last minute, Cypr zawsze gościnny
Cypr | Czy first minute czy last minute, Cypr zawsze gościnny (by marcu5 )

Na co uważać?

Przed wykupieniem każdej wycieczki, nie tylko w opcji last minute, musimy sprawdzić wiarygodność biura podróży i dokładnie przeczytać ofertę oraz warunki wyjazdu.

Czasami za niską ceną faktycznie może kryć się chęć sprzedania mniej atrakcyjnej wycieczki.

Dlatego też najlepiej jest korzystać z usług biura renomowanego, godnego zaufania.

Próba nieuczciwej sprzedaży wpłynęłaby bardzo negatywnie na postrzeganie biura, które przez wiele lat pracowało na swoją markę.

Pamiętajmy, że oferta last minute to zazwyczaj tzw. „pakiet podstawowy”. Wszelkie wycieczki fakultatywne czy bilety wstępu do muzeów będą stanowiły dodatkowe koszty, niewliczone w taką ofertę. Czasami trzeba uiścić dodatkową opłatę również za opcję „all inclusive”. Najlepiej zawsze dokładnie sprawdzić ofertę i opinie użytkowników o danym hotelu.

W obrębie ofert last minute ceny wycieczek są zróżnicowane. Wpływ mają na to takie czynniki, jak chociażby standard hotelu i odległość od największych atrakcji turystycznych czy też plaży albo centrum miasta.

Cypr | Niektórzy czekają z zaplanowaniem urlopu do ostatniej chwili, aby skorzystać z tańszej opcji wyjazdu
Cypr | Niektórzy czekają z zaplanowaniem urlopu do ostatniej chwili, aby skorzystać z tańszej opcji wyjazdu (by rogojel )

Oferty na Cypr

Wśród propozycji wycieczek last minute na Cypr dominują wczasy w najpopularniejszych kurortach, takich jak Pafos, Limassol, Agia Napa (Ayia Napa) i Protaras, Larnaka, Kyrenia. Możemy znaleźć również wyjazdy do Famagusty, Nikozji czy też wycieczki objazdowe.

Dominują wyjazdy siedmiodniowe, ale nie brakuje również wycieczek trwających dwa tygodnie.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Wycieczka do Harrachova Wycieczka do Harrachova
Dobrą okazją do odwiedzenia Harrachova jest wyprawa w Karkonosze. Możemy urozmaicić sobie urlop i poza zwiedzaniem...
10 powodów, dla których warto jechać do Chorwacji 10 powodów, dla których warto jechać do Chorwacji
Chorwacja to niezwykły kraj, który każdego roku odwiedzają rzesze turystów. Jest to również jedno z ulubionych...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
4 dni na Malcie 4 dni na Malcie
4 dni na Malcie – to długo czy krótko? Czy zdążymy w tym czasie wszystko zobaczyć? Wszystko nie, ale na pewno...
Chorwacja – informacje ogólne Chorwacja – informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...

Przy odrobinie szczęścia można znaleźć atrakcyjne wczasy siedmiodniowe już za 1000-1100 zł od osoby.

 

Przeczytaj również

Odessa

Odessa to malownicza miejscowość u wybrzeży Morza Czarnego, która oczaruje nas wyjątkową atmosferą, ładną zabudową, ciekawą ofertą kurortów i uzdrowisk…

Język chorwacki

Oficjalnym językiem Chorwacji jest chorwacki (od 1991 r.). Chorwaci przywiązują szczególną wagę do fundamentalnej roli języka w kształtowaniu tożsamości narodowej,…

Festiwal Lodowych Rzeźb w Czerkasach

Festiwal Rzeźb Lodowych już po raz piąty odbędzie się w Czerkasach (miasto w centralnej części Ukrainy nad Dnieprem). Podobnie jak…

Muzeum Brytyjskie (British Museum)

Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem znajdziemy fragmenty brody i ureusza…

Gdzie wypoczywali dawni mieszkańcy Krety?

Kreta od lat uchodzi za prawdziwą wakacyjną oazę. Rok rocznie całe tłumy turystów przyciąga tutejsze lazurowe morze, zalane słońcem plaże…

Chorwacja w liczbach

Chorwacja to cudowny kraj pełen licznych zabytków, wspaniałych plaż i gościnnych ludzi. Ale jak wygląda Chorwacja „w liczbach”?

Chorwacja – świat zwierzęcy

Świat zwierząt Chorwacji nie różni się wiele od typowo europejskiego. Powszechnie spotyka się tu wiewiórki, zające, sarny, jelenie, borsuki, lisy…

Święto Leli

Na pierwszą niedzielę po tygodniu wielkanocnym przypada na Ukrainie święto Pięknej Górki, znane również jako Dzień Leli. Jeszcze w czasach…