Cypr jest najbardziej lesistą wyspą w całym obszarze śródziemnomorskim. Już w starożytności uważany był za wyspę najbardziej urodzajną – zasłynął szczególnie z dobrego wina i doskonałej oliwy, mógł być także samowystarczalny pod względem produkcji zboża.

Cypr | Dwulistnik pszczeli (Bee Orchid; Ophrys apifera) – jeden z popularnych na Cyprze gatunków orchidei

Cypr | Dwulistnik pszczeli (Bee Orchid; Ophrys apifera) – jeden z popularnych na Cyprze gatunków orchidei (Bee orchid by Steve Lee na licencji CC BY-SA 2.0)

Zalesienie Cypru

Cypr był niegdyś gęsto zalesiony. Nawet równiny pokryte były bujnymi lasami i nie nadawały się do uprawy rolniczej. Część lasów zniszczono na potrzeby kopalń, na paliwo do wytopu srebra i miedzi. Dalsza część poszła na budowę okrętów. Każdy mógł karczować las i uzyskaną ziemię uprawiać. Dzisiaj wysokopienne lasy zajmują tylko ok. 18% powierzchni wyspy, głównie w masywie Troodos i w Kyrenii.

Bogaty świat roślinny

Wyspiarskie położenie, zróżnicowanie regionalne i łagodny klimat śródziemnomorski sprzyjają istnieniu na Cyprze bogatego świata roślinnego, który do dziś nie został do końca zbadany. Ponad 1800 gatunków dziko rosnących roślin to gatunki rodzime, wśród których wyróżnić można 45 gatunków storczyków.

Ochrona przyrody

Czternaście narodowych parków leśnych, dziewięć rezerwatów przyrody, dwa chronione obszary morskie oraz cztery rezerwaty łowieckie – tak przedstawia się bilans wyspy i jej nastawienie do ochrony świata roślin i zwierząt. Jest to stanowisko godne uwagi i pochwały, dodatkowo wzmocnione członkowstwem Cypru w Unii Europejskiej.

Cypr | Cyklamen – emblematyczny kwiat Cypru

Cypr | Cyklamen – emblematyczny kwiat Cypru (More Cyclamen by Verity Cridland na licencji CC BY 2.0)

Kwiaty

Na Cyprze znajdują się liczne gatunki roślin o charakterze endemicznym. Oznacza to, że rozwijają się dobrze tylko na tej wyspie i stanowią jej cenne klejnoty. Współtworzą one różnorodność roślinności Cypru wraz z narcyzami, mieczykami i tulipanami. Miłośnicy filigranowych orchidei znajdą tutaj kilka naprawdę rzadkich okazów. Do najbardziej znanych należą: gatunki dwulistnika (m.in. dwulistnik pszczeli), storczyk anatolijski i storczyk olbrzymi. Repertuar uzupełniają kwitnące hiacynty oraz poinsecje.

Drzewa i krzewy

Bogactwo gatunków dotyczy nie tylko roślin kwitnących, ale też drzewiastych. Występują tutaj sosny (alepska, kalabryjska i czarna), cedry i dęby (ostrolistny i olcholistny), tworzące wspaniałe tło dla wytwornych migdałowców, kwitnących jabłoni i grusz oraz pełnych aromatu kwiatów drzew brzoskwiniowych. Do tego dochodzą oczywiście cyprysy i drzewa oliwkowe.

Cypr (Akrotiri) | Cypryjskie drzewa oliwne (te na zdjęciu liczą aż 400 lat!)

Cypr (Akrotiri) | Cypryjskie drzewa oliwne (te na zdjęciu liczą aż 400 lat!) (400 year old olive trees in Akrotiri, Cyprus by Karen Bryan na licencji CC BY-ND 2.0)

Na północy wyspy rosną m.in. wiecznie zielone araukarie, różnobarwne bugenwille, kolczaste i pięknie kwitnące pnącza, opuncje (sadzone często jako żywopłoty), pachnące plumerie, granaty, z których szkarłatnych kwiatów rozwijają się znane owoce oraz hibiskus zwany z racji swych wspaniałych kwiatów „kwiatem pięknych snów”.

Cypr północny słynie z dużej ilości drzew szarańczynu, którego strąki zwane są „chlebem świętojańskim”. W dawnych czasach był to szlagier eksportowy Cypru, jego „czarne złoto”. Im dalej na południe, tym częściej spotkać możemy krzewy kaparów, które rzadko kwitną, ponieważ nierozwinięte pączki kwiatowe są zrywane jako delikatesowa przyprawa. Także wawrzyn i morwa są często spotykane na Cyprze.

Niezwykłą urodą wśród cypryjskich roślin odznacza się urginia morska, zwana też cebulą morską. Na wierzchołku wysokiej na 1,5 m rośliny otwiera się ponad pięćdziesiąt białych kwiatów w kształcie gwiazd, tworzących gęste grono.

Cypr | Urginia morska

Cypr | Urginia morska (Scilla silliness by Seán A. O'Hara na licencji CC BY 2.0)

Rośliny na Troodos

Szczególne warunki ekologiczne, jak np. wysokość położenia terenu, opady deszczu, temperatura oraz geologia, spowodowały powstanie jedynego w swoim rodzaju świata roślin na Troodos. Na obszarze masywu górskiego rozwija się więc połowa rodzimych gatunków roślin, wśród nich kwiat narodowy – cypryjski cyklamen. Troodos posiada też wspaniałe lasy. Na wysokości ponad 1200 m stoją wiekowe drzewostany z sosną czarną, podczas gdy w niższych regionach zadomowiła się sosna kalabryjska. Naturalne drzewostany cedrowe znajdują się w dolinie cedrów, w pobliżu leśnego ośrodka Stavros tis Psokas.

Poważnym zagrożeniem, zwłaszcza dla cypryjskich lasów, są częste pożary, a odnowienia i zalesienia są trudne do przeprowadzenia ze względu na brak wody.

Cypr | Cypryjskie tulipany

Cypr | Cypryjskie tulipany (TRNC - North Cyprus - Tulipa cypria, Akköprü Dam near Camlibel by muffinn na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Szarańczyn strąkowy Szarańczyn strąkowy
Drzewo to, zwane również karobowym lub po prostu karob, zdominowało krajobraz Cypru, po tym jak najprawdopodobniej...
Słone Jezioro Larnaka Słone Jezioro Larnaka
Na południu Cypru znajdują się dwa słone jeziora. Jedno z nich, będące rezerwatem przyrody o wyjątkowym, naturalnym...
Klimat Cypru Klimat Cypru
Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata...
Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej Zioła i przyprawy w kuchni tunezyjskiej
Dania kuchni tunezyjskiej charakteryzują się intensywnymi smakami i aromatami. Wszystko dzięki ziołom i przyprawom...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Cypryjskie królestwo kotów Cypryjskie królestwo kotów
Cypr nazywany jest "wyspą kotów". Legenda głosi, iż koty sprowadziła tu w IV wieku matka cesarza Konstantyna...