Wynurzając się ze spienionych wód Morza Śródziemnego u wybrzeży Cypru, wprost na zalaną słońcem plażę, niejeden z nas poczuć się może jak młody bóg.

I słusznie, gdyż to właśnie cypryjska morska piana zrodziła przed wiekami najpiękniejszą z greckich bogiń – Afrodytę.

Cypr | Wyspa Afrodyty
Cypr | Wyspa Afrodyty (by sparkys )

Republika Cypryjska zajmuje największą wyspę we wschodniej części Morza Śródziemnego. Państwo to sąsiaduje poprzez granice morskie z Turcją, Syrią i Libanem. Od 1 maja 2004 roku Cypr jest członkiem Unii Europejskiej. Językami urzędowymi są tu grecki i turecki, co już samo w sobie świadczy o zróżnicowaniu kulturowym wyspy, które z kolei przekłada się na jedyną w swoim rodzaju obyczajowość, sztukę i architekturę.

Warunki naturalne

Wyspa przypomina swym kształtem widziane z góry ciało płaszczki, płynącej w kierunku odległej Krety. Korpus zwierzęcia tworzy nieregularny pięciokąt wyspy, zaś jego ogon – wystający u północnego wschodu, półwysep Karpas.

Cypr posiada zróżnicowaną linię brzegową o długości 648 km. Północne wybrzeże wyspy jest skaliste, zaś południowe zachwyca rozległymi, piaszczystymi plażami. W północnej części kraju znajdują się niewysokie, wapienne góry Karpas, zaś w rejonach południowo-zachodnich – pasmo gór Troodos z imponującym szczytem – Olimbos (1951 m n.p.m.). Pomiędzy pasmami wzniesień leży Nizina Mesaria.

Cypr | Pisuri (Pissouri) w dystrykcie Limassol
Cypr | Pisuri (Pissouri) w dystrykcie Limassol (by andrewhurley )

Klimat i roślinność

Cypr znajduje się w strefie klimatu podzwrotnikowego pośredniego pomiędzy morskim i kontynentalnym. Wiąże się to z łagodnymi zimami, słonecznymi miesiącami wakacyjnymi i niewielką ilością opadów. Dzięki tak korzystnym warunkom klimatycznym świetnie rozwija się tu typowo śródziemnomorska roślinność: krzewy i skarlałe drzewa formacji roślinnej zwanej makią, nizinne sosny alpejskie, cyprysy i dęby, a także rośliny uprawne: winorośl, oliwki i figi.

Atrakcje

Łagodny klimat i nieustająca piękna pogoda sprzyjają podtrzymaniu głównej gałęzi krajowej gospodarki, jaką jest turystyka. Na wyspie znajduje się doskonale rozwinięta baza turystyczna: sieć hoteli, restauracji i dyskotek uzupełnia naturalne dobrodziejstwa natury, jakimi są słoneczne, piaszczyste plaże i rozległe, błękitne kąpieliska.

Samo wylegiwanie się na plaży jest także atrakcją, szczególnie jeśli trafimy na charakterystyczne „czarne piaski” Governor's Beach, warto jednak rozejrzeć się po okolicy i skorzystać z możliwości bardziej aktywnego wypoczynku. Cypryjskie plaże są idealnym miejscem do nurkowania, windsurfingu czy wypróbowania jazdy na nartach wodnych.

Cypr | Bajeczna plaża w Agia Napa (Ayia Napa)
Cypr | Bajeczna plaża w Agia Napa (Ayia Napa) (by dnevill )

Zabytki

Niezwykle ciekawa historia tych ziem i pozostałe po niej zabytki, nie pozwalają na zbyt długie plażowanie. Wiele obiektów wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, należą do nich np.: neolityczna osada Chirokitia, podziemne grobowce, rzymskie mozaiki i XIII-wieczny zamek w Pafos, a także prawosławne kościoły w górach Troodos pełne imponujących fresków, z których najstarsze datuje się na XI w.

Dzieje Pafos sięgają aż ku mitycznej przeszłości, kiedy to u jego brzegów z morskiej piany wyłoniła się Afrodyta – bogini miłości.

Aby mieć całościowe wyobrażenie o tutejszej kulturze, warto także zajrzeć do największych cypryjskich miast np.: Limassolu, Larnaki, Famagusty i oczywiście stolicy – Nikozji. Na ich terenie odnajdziemy ciekawe stanowiska archeologiczne, muzea, chrześcijańskie kościoły, a także tureckie meczety.

Cypr | Zamek w Pafos
Cypr | Zamek w Pafos (by shedge )

Kuchnia

Grecko-turecka mieszanka kulturowa odzwierciedla się także w tutejszej kuchni. Cypryjczycy bardzo cenią sobie chwile poświęcane na spożywanie posiłków, dlatego też są one w pewien szczególny sposób celebrowane i uznawane za ważny element życia towarzyskiego. Turystów zachwyca tutejsza gościnność, a także niezapomniane smaki potraw na bazie warzyw strączkowych, pomidorów, zieleniny, oliwek, sezamu i sera. Okoliczne winnice dostarczają surowca do produkcji lokalnych, pysznych win.

Zainteresują Cię również

Brac – wyspa św. Grzegorza Brac – wyspa św. Grzegorza
Brac (Brač) jest malowniczą, górzystą wyspą, największą w Dalmacji i trzecią pod względem wielkości na Morzu...
Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji Wyspa i miasto Hvar – piękne zakątki Chorwacji
„Głęboko wcięta zatoka. Wybielona w słońcu stara twierdza panuje nad miastem i portem (...) Woda krystaliczna. Co...
Krk – największa wyspa Chorwacji Krk – największa wyspa Chorwacji
Krk jest największą wyspą Chorwacji i idealnym miejscem na wymarzone wakacje – piękne plaże, interesujące zabytki,...
Galesnjak – Wyspa Zakochanych! Galesnjak – Wyspa Zakochanych!
W Chorwacji znajduje się mała, urocza wysepka w kształcie serca! Wyspa Galesnjak lub – jak została szybko...
Położenie i warunki naturalne Chorwacji Położenie i warunki naturalne Chorwacji
Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo...
Wyspa Hajnan Wyspa Hajnan
Sanya uważana jest za najbardziej znany w świecie chiński kurort. Właśnie tu, w latach 2003, 2004 i 2005, odbyły...

 

Przeczytaj również

Najważniejsze święta religijne na Cyprze

Gdybyśmy mieli okazję wziąć udział we wszystkich świątecznych uroczystościach odbywających się na Cyprze, z pewnością podzielibyśmy pogląd, iż jest to…

Pamiątki z Cypru, które można zjeść

Każdy, kto choć raz był na Cyprze mógł zasmakować w doskonałej kuchni i produktach regionalnych wyspy. Koniec urlopu i wyjazd…

Mroczna historia lizbońskiego akweduktu

Aqueduto das Aguas Livres w Lizbonie ma 941 m długości, 29 m szerokości i jest jedną z największych tego typu…

Pierwsza w Europie sztuczna plaża

Na północy Portugalii, w uroczej miejscowości Mangualde zakończono właśnie niezwykłą inwestycję. Powstała tam pierwsza w Europie sztuczna plaża!

Region Limassol

Limassol (Lemesos) – gr. Επαρχία Λεμεσού, tur. Limasol Bölgesi – to malowniczy region w południowej części Cypru, na północy graniczący…

Mauzoleum Lenina

Gdyby Włodzimierz Lenin mógł zrealizować swą wolę i zostać pochowanym obok matki w Petersburgu, jego mauzoleum oczywiście by nie powstało,…

Ukraińskie obyczaje – dusza narodu

Każdy naród posiada swoje charakterystyczne tradycje i obyczaje, ukształtowane na przestrzeni wieków. Obyczaje to „twarz narodu” – spojrzawszy na nie,…

Helsinki – klejnot Bałtyku

Helsinki to stolica i największe miasto Finlandii. Jest to miasto rekreacyjne, z trzech stron otoczone morzem. Pełne zabytków, wyśmienitej kuchni…