Cypr jest wolny od niebezpiecznych chorób zakaźnych. Nie ma potrzeby, aby zagraniczni turyści dokonywali szczepień ochronnych. Należy jednak zwracać uwagę na zagrożenia ze strony słońca – udar słoneczny i oparzenia.

Cypr | Podczas wylegiwania sie na cypryjskiej plaży trzeba pamiętać o ochronie przed palącym słońcem

Cypr | Podczas wylegiwania się na cypryjskiej plaży trzeba pamiętać o ochronie przed palącym słońcem (DSC_09585 by lix - na licencji CC BY 2.0)

Opieka medyczna

Wszystkie państwowe szpitale i kilka prywatnych klinik na Cyprze posiadają urządzone oddziały ratunkowe na wypadek nieszczęśliwych wypadków i nagłych przypadków zachorowań.

Opieka medyczna i pomoc w nieszczęśliwych wypadkach jest w szpitalnych oddziałach ratunkowych państwowych szpitali i instytucji bezpłatna dla zagranicznych turystów. Pacjenci z krajów Unii Europejskiej muszą okazać kartę EKUZ wystawioną przez swój kraj, aby móc otrzymać dodatkowe świadczenia medyczne.

Aby uniknąć wysokich kosztów ewentualnego transportu medycznego do kraju, powinno się zaopatrzyć w odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Rachunki i dowody opłat należy zachować, aby po powrocie do kraju móc starać się o zwrot kosztów leczenia i leków.

Koszt pobytu w szpitalu państwowym wynosi ok. 70 euro/dobę, a prywatnej klinice – ok. 90 euro/dobę plus koszty leczenia i konsultacji lekarskich.

Bezpieczeństwo

Cypr znany jest z bezpieczeństwa i gościnności, szczególnie wobec turystów zagranicznych.

Jak wszędzie, należy również tutaj zachować zdrowy rozsądek i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dotyczy to np. pozostawiania bez opieki wartościowych przedmiotów albo przebywania w większych skupiskach ludzi (możliwość kradzieży kieszonkowej). Dokumenty, pieniądze i cenne przedmioty najlepiej jest przechować w hotelowym sejfie.

Cypr – Karnawał w Limassol | Cypr ogólnie uważany jest za kraj bezpieczny, a jego mieszkańcy za gościnnych i przyjaznych. Warto jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, która sprawdza się zawsze i wszędzie.

Cypr – Karnawał w Limassol | Cypr ogólnie uważany jest za kraj bezpieczny, a jego mieszkańcy za gościnnych i przyjaznych. Warto jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, która sprawdza się zawsze i wszędzie. (img_7547 by Leonid Mamchenkov na licencji CC BY 2.0)

Ze względu na podział wyspy na część grecką i turecką, należy zachować ostrożność w rejonie przygranicznym. Na Cyprze istnieją też enklawy brytyjskie z bazami wojskowymi, gdzie obowiązuje zakaz wstępu i fotografowania obiektów.

W regionach górskich pewne niebezpieczeństwo stanowią jadowite węże; surowicę przeciw ukąszeniu można kupić w każdej aptece.

Zainteresują Cię również

Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...