Cypr jest wolny od niebezpiecznych chorób zakaźnych. Nie ma potrzeby, aby zagraniczni turyści dokonywali szczepień ochronnych. Należy jednak zwracać uwagę na zagrożenia ze strony słońca – udar słoneczny i oparzenia.

Cypr | Podczas wylegiwania sie na cypryjskiej plaży trzeba pamiętać o ochronie przed palącym słońcem
Cypr | Podczas wylegiwania się na cypryjskiej plaży trzeba pamiętać o ochronie przed palącym słońcem (by szipiszopi )

Opieka medyczna

Wszystkie państwowe szpitale i kilka prywatnych klinik na Cyprze posiadają urządzone oddziały ratunkowe na wypadek nieszczęśliwych wypadków i nagłych przypadków zachorowań.

Opieka medyczna i pomoc w nieszczęśliwych wypadkach jest w szpitalnych oddziałach ratunkowych państwowych szpitali i instytucji bezpłatna dla zagranicznych turystów. Pacjenci z krajów Unii Europejskiej muszą okazać kartę EKUZ wystawioną przez swój kraj, aby móc otrzymać dodatkowe świadczenia medyczne.

Aby uniknąć wysokich kosztów ewentualnego transportu medycznego do kraju, powinno się zaopatrzyć w odpowiednią polisę ubezpieczeniową. Rachunki i dowody opłat należy zachować, aby po powrocie do kraju móc starać się o zwrot kosztów leczenia i leków.

Koszt pobytu w szpitalu państwowym wynosi ok. 70 euro/dobę, a prywatnej klinice – ok. 90 euro/dobę plus koszty leczenia i konsultacji lekarskich.

Bezpieczeństwo

Cypr znany jest z bezpieczeństwa i gościnności, szczególnie wobec turystów zagranicznych.

Jak wszędzie, należy również tutaj zachować zdrowy rozsądek i podstawowe zasady bezpieczeństwa. Dotyczy to np. pozostawiania bez opieki wartościowych przedmiotów albo przebywania w większych skupiskach ludzi (możliwość kradzieży kieszonkowej). Dokumenty, pieniądze i cenne przedmioty najlepiej jest przechować w hotelowym sejfie.

Cypr – Karnawał w Limassol | Cypr ogólnie uważany jest za kraj bezpieczny, a jego mieszkańcy za gościnnych i przyjaznych. Warto jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, która sprawdza się zawsze i wszędzie.
Cypr – Karnawał w Limassol | Cypr ogólnie uważany jest za kraj bezpieczny, a jego mieszkańcy za gościnnych i przyjaznych. Warto jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, która sprawdza się zawsze i wszędzie. (by mamchenkov )

Ze względu na podział wyspy na część grecką i turecką, należy zachować ostrożność w rejonie przygranicznym. Na Cyprze istnieją też enklawy brytyjskie z bazami wojskowymi, gdzie obowiązuje zakaz wstępu i fotografowania obiektów.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Kiedy jechać do Chorwacji? Kiedy jechać do Chorwacji?
Klimat Chorwacji dzieli się na dwie główne strefy: śródziemnomorską (nad brzegiem Morza Adriatyckiego) i...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...

W regionach górskich pewne niebezpieczeństwo stanowią jadowite węże; surowicę przeciw ukąszeniu można kupić w każdej aptece.

 

Przeczytaj również

Pamiątki z Malty

Oprócz wspaniałych wspomnień i pięknych zdjęć, z każdej wycieczki przywozimy pamiątki. Co zatem warto przywieźć ze słonecznej Malty?

Śladami serialu „Gra o tron”

Zdjęcia do bijącego rekordy popularności serialu „Gra o tron”, będącego ekranizacją bestsellerowej sagi G.R.R. Martina „Pieśń lodu i ognia” kręcone…

Bazar „Wernisaż”

Chociaż zwiedzania lwowskich bazarów nie powinno się ograniczać tylko do „Wernisażu”, trudno też nie wybrać się na tę najsłynniejszą „turystyczną…

Francja – w krainie wina, szampana i sera…

Rozległe pola pełne winnych krzewów, uginających się pod ciężarem dojrzałych w słońcu owoców, majaczący gdzieś w oddali kamienny budynek winiarni,…

Jak dotrzeć do Fatimy?

Punkt pierwszy (a zarazem połowa sukcesu) to podjęcie decyzji o odwiedzeniu tego wspaniałego miejsca, punkt drugi – znalezienie odpowiedzi na…

Wiza do Rosji

Umowy międzynarodowe z lat 2007 oraz 2008 regulują prawo dotyczące przekraczania granicy Federacji Rosyjskiej przez obywateli Unii Europejskiej, w tym…

Kalendarz imprez – kwiecień 2012

W bieżącym roku zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym Wielkanoc przypada właśnie w kwietniu. Na Ukrainie odbywa się w…

Budapeszt, jako kurort uzdrowiskowy

Budapeszt to nie tylko stolica Węgier, siedziba najwyższych władz państwowych, centrum kulturalne i naukowe, to także ważne centrum turystyczne i…