12. Festiwal Ogrody Muzyczne W cieniu Cyprysów zaprasza do odpoczynku i refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki i wśród zieleni, tym razem – zieleni symbolicznych cyprysów. Gościem Honorowym tegorocznego festiwalu będzie Republika Cypryjska, która dnia 1 lipca 2012 roku obejmuje Prezydencję w Unii Europejskiej.

„Cypryjskie” Ogrody Muzyczne w Warszawie rozpoczynają się dzień później – 2 lipca. Podczas festiwalu zabrzmi nie tylko muzyka z Cypru, lecz również krajów leżących w strefie basenu śródziemnomorskiego. Stąd tytuł festiwalu “W cieniu Cyprysów”.

Cypr – Warszawa | W lipcu mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję odetchnąć w cieniu cyprysów

Cypr – Warszawa | W lipcu mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję odetchnąć w cieniu cyprysów (by Fabio Arangio na licencji FreeImages)

Ideą naczelną festiwalu jest prezentowanie zjawisk oryginalnych, mało znanych w Polsce. O związkach polskiej kultury z kulturą śródziemnomorską będą mówili goście festiwalu, znakomici polscy pisarze, artyści i podróżnicy. Festiwal Ogrody Muzyczne to jednak jak zwykle i przede wszystkim: film, opera, balet, koncerty i spotkania, czyli po prostu… dobra muzyka: na żywo i na ekranie.

Opera i film

W repertuarze filmowo-operowym znajdą się dzieła Verdiego i Donizettiego, których akcja toczy się w krajach basenu Morza Śródziemnego. Będą to: Rigoletto we włoskiej Mantui oraz Otello, którego akcja rozgrywa się na Cyprze.

Kultura śródziemnomorska to przede wszystkim Gracja i… mity, które wraz z biegiem lat i rozwojem kultury podlegały ciągłym przemianom. I tak w Teatrze Wielkim w Warszawie Mariusz Treliński wystawił Orfeusza i Eurydykę Christofera Willibalda Glücka, przenosząc akcję opery w nasze czasy, do nowoczesnego mieszkania w bloku. Znakomita inscenizacja teatralna, świetni wykonawcy oraz oryginalne przeniesienie filmowe akcji, zrealizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny – pokaz premierowy w Ogrodach Muzycznych 15 lipca.

Cypr – Warszawa | 12. Festiwal Ogrody Muzyczne – W cieniu Cyprysów

Cypr – Warszawa | 12. Festiwal Ogrody Muzyczne – W cieniu Cyprysów (by www.ogrodymuzyczne.pl)

Mityczne tematy podejmuje też Orfeusz w piekle Jakuba Offenbacha pod dyrekcją Marca Minkowskiego – zasługująca na szczególną uwagę, jedna z najciekawszych inscenizacji tego dzieła, w reżyserii Laurenta Pelly'ego, ze znakomitymi rolami Natalie Dessay i Laurenta Naouri (1997 rok).

W programie festiwalu znajdą się również filmy dokumentalne produkcji TV Cypryjskiej, które ukażą kulturę Cypru, jego zabytki z różnych epok, stylów i religii.

Niezwykle ciekawie zapowiada się też prezentacja portretu Mikisa Theodorakisa.

Cypr – Warszawa | Festiwal Ogrody Muzyczne to po prostu dobra muzyka: na żywo i na ekranie.

Cypr – Warszawa | Festiwal Ogrody Muzyczne to po prostu dobra muzyka: na żywo i na ekranie
(by www.ogrodymuzyczne.pl)

Film i Balet

12. Ogrody Muzyczne to również wyjątkowe spektakle baletowe. W repertuarze znajdą się m. in.: balet Octopus oraz dwa balety Johna Neumeiera: Święty Józef i Mała Syrenka na motywach baśni Andersena.

Koncerty

Program koncertów „Festiwalu Ogrody Muzyczne 2012“ zaprezentuje kulturę muzyczną kręgu śródziemnomorskiego. Usłyszymy arcydzieła muzyki XX wieku z Francji, Hiszpanii, Włoch, ale też muzykę tradycyjną Cypru czy Libanu.

Wśród gwiazd tegorocznych ogrodów znaleźli się między innymi: Elżbieta Chojnacka, znakomita, światowej sławy polska klawesynistka, Agata Zubel, Maciej Grzybowski oraz włoski Duo Alterno.

Kulminacją i jednocześnie zwieńczeniem festiwalu będzie niewątpliwie koncert zespołu Cappella Mediterranea.

Cypr – Warszawa | Mała Syrenka Johna Neumeiera

Cypr – Warszawa | Mała Syrenka Johna Neumeiera (by www.ogrodymuzyczne.pl)

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne, jego Gospodarzem – Zamek Królewski w Warszawie a głównym współorganizatorem – Stołeczna Estrada.

Co?

12. FESTIWAL OGRODY MUZYCZNE – W CIENIU CYPRYSÓW

Gdzie?

Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego

Kiedy?

2-29 lipca 2012

Bilety

Bilety i karnety do nabycia w kasach Zamku Królewskiego, od 18 czerwca 2012 roku w godzinach 10.00-17.00 (w niedziele od 11.00) oraz w dniach wydarzeń festiwalowych do pół godziny po rozpoczęciu każdego wieczoru

Więcej informacji: www.ogrodymuzyczne.pl

Program festiwalu (kliknij, aby powiększyć)

Zainteresują Cię również

Jacy są mieszkańcy Cypru? Jacy są mieszkańcy Cypru?
Cypryjczycy są bardzo dumni ze swego kulturowego dziedzictwa, którego początki sięgają ponad 9000 lat wstecz...
Ślub i wesele na Cyprze Ślub i wesele na Cyprze
Przesąd mówi, że jaka pogoda w dniu ślubu, takie będzie przyszłe życie młodej pary. Zawarcie związku i wyprawienie...
Festiwal wina w Limassol Festiwal wina w Limassol
Cypryjskie wino było sławne już w starożytności. Niektórzy wierzą, że tutejszych trunków kosztował sam Dionizos...
Klasztor Kykkos w górach Troodos Klasztor Kykkos w górach Troodos
Ten piękny i uważany za najwspanialszą budowlę tego typu na Cyprze, XI-wieczny klasztor, leży w górach Troodos, na...
Zabytki Nikozji Zabytki Nikozji
Nikozja – stolica Cypru – ma bardzo wiele imponujących zabytków i ciekawych atrakcji. Zobaczymy tu wiele...
„Z widokiem na wschód słońca” Victorii Hislop – recenzja książki „Z widokiem na wschód słońca” Victorii Hislop – recenzja książki
Romantyczny tytuł i subtelna okładka zapowiadają lekką, wakacyjną lekturę, jednak kalendarium dziejów i mapka,...