Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisane zostały cztery obiekty znajdujące się na Cyprze. Są to zarówno miejsca, w których odkryto jedne z najdawniejszych śladów osadnictwa, jak i czarujące swoim pięknem późniejsze przykłady dzieła ludzkich rąk, takie jak Malowane Cerkwie.

Cypr | Chirokitia (Khirokitia) – neolityczna osada z VI tysiąclecia p.n.e.
Cypr | Chirokitia (Khirokitia) – neolityczna osada z VI tysiąclecia p.n.e. (by wiseguy71 )

Chirokitia

Ta neolityczna osada z VI tysiąclecia p.n.e. odnaleziona w południowej części Cypru została wpisana na listę UNESCO w 1998 r. Jest to jedna z najlepiej zachowanych i największych osad neolitycznych.

Osada znajduje się w dolinie rzeki Maroni, ok. 6 km od południowego wybrzeża wyspy. Otoczona jest z trzech stron kamiennym murem o grubości 2,5 m i wysokości 3 m w najwyższym zachowanym do dziś punkcie. Jedyna nieogrodzona strona chroniona jest w sposób naturalny korytem rzecznym. Mury miały prawdopodobnie w kilku miejscach otwory wejściowe umożliwiające dostęp do osady.

Domy mieszkańców osady były budowane na planie koła, blisko siebie. Dolna część większości budynków była kamienna. Ściany budowano z kamieni rzecznych oraz gliny. Dachy miały kształt niskich stożków lub były płaskie.

Na terenie osady odkryto pozostałości brukowanych ulic, narzędzia rolnicze (takie jak krzemienne i obsydianowe sierpy), broń wykonaną z kości, figurki bożków zrobione z andezytu, biżuterię kobiecą z muszli i kamienia, naczynia gliniane i ceramiczne.

Oprócz samej osady odnaleziono też pozostałości neolitycznych grobów.

Mieszkańcy osady zajmowali się rolnictwem, myślistwem i hodowlą zwierząt. Poza uprawami (były to głównie zboża) ludność zbierała owoce, orzechy, oliwki.

Cypr | Grobowce Królewskie w Pafos
Cypr | Grobowce Królewskie w Pafos (by glenbowman )

Starożytne Pafos

Pafos znajduje się w południowo-zachodniej części Cypru. Współcześnie zamieszkanym, tętniącym życiem, nowoczesnym ośrodkiem jest Nowe Pafos. Historia starej części tego miasta sięga natomiast XIV w. p.n.e.

Na listę UNESCO zostało wpisane stare Pafos (Palaepaphos). Duża część dawnego miasta i główne stanowisko archeologiczne leży w obrębie wsi Kuklia. Można tam zobaczyć ruiny świątyni Afrodyty z Pafos oraz fortyfikacji Palaepaphos.

Na południe od wsi znajduje się średniowieczna posiadłość, w której wnętrzach urządzono muzeum archeologiczne. Można w nim oglądać artefakty znalezione w Kuklii.

Niedaleko Kuklii, blisko brzegu, z morza wystaje skała znana jako Petra tou Romiou (Skała Greka), zwana również Skałą Afrodyty. Według mitu w tym miejscu miała się narodzić bogini miłości Afrodyta.

Do istotniejszych zabytków Pafos zaliczamy ponadto starożytne mozaiki rzymskie oraz bizantyjski zamek z XIII w.

Cypr | Malowane cerkwie w regionie Troodos – tak skromne z zewnątrz... (Kościół Archangelos Michael w miejscowości Pedhoulas)
Cypr | Malowane cerkwie w regionie Troodos – tak skromne z zewnątrz...
(Kościół Archangelos Michael w miejscowości Pedhoulas) (by einalem )

Grobowce Królewskie w Pafos

Ta starożytna nekropolia znajduje się ok. 2 km na północny zachód od Pafos. Składa się z ok. 100 wykutych w skale grobowców, pochodzących z okresu od IV w. p.n.e. do III w. n.e. W niektórych grobowcach zachowały się kolumny wykonane w porządku doryckim oraz pozostałości zdobiących ściany fresków.

W obrębie tej nekropolii – wbrew nazwie – nie pochowano żadnego króla. Było to miejsce spoczynku arystokratów i dostojników, w tym zarządzających wyspą namiestników.

Nekropolia jest bardzo rozległa i robi duże wrażenie.

Cypr | Malowane cerkwie w regionie Troodos – tak zachwycające w środku...
Cypr | Malowane cerkwie w regionie Troodos – tak zachwycające w środku... (by shedge )

Malowane cerkwie w regionie Troodos

Zespół zabytkowych średniowiecznych cerkwi znajduje się w centralnej części Cypru. Pochodzą z okresu od XI do XVI w. Chociaż na zewnątrz świątynie prezentują się niezwykle prosto i skromnie, ich wnętrza zachwycają bogatymi, kolorowymi freskami oraz cennymi ikonami. Na listę UNESCO wpisano 9 cerkwi oraz 1 klasztor, chociaż obiektów sakralnych znajduje się w tym regionie jeszcze więcej.

Zainteresują Cię również

Jacy są Chorwaci? Jacy są Chorwaci?
Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat...
Zamek św. Jerzego – korona Lizbony Zamek św. Jerzego – korona Lizbony
Jednym z miejsc wartych uwagi jest Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge). Znajduje się on na wzgórzu nad Tagiem...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Architektura i sztuka Portugalii Architektura i sztuka Portugalii
Na rozwój i zróżnicowanie portugalskiej sztuki, a w szczególności architektury, wpływ miały m.in.: tajemnicze ludy...
Cypr w liczbach Cypr w liczbach
Ile wynosi średnia długość życia na Cyprze? Ile obiektów wpisanych na listę UNESCO jest na wyspie? Czy występują tu...

 

Przeczytaj również

Przepisy wjazdowe i celne

Polacy przy wjeździe do Chorwacji nie potrzebują wizy, jeśli ich planowany pobyt w tym kraju nie przekracza 90 dni. Inaczej…

Portugalski pocałunek na dzień dobry

Polacy witają się podaniem dłoni, Japończycy ukłonem, Eskimosi pocieraniem nosów, a Portugalczycy? No właśnie. Jak witają się mieszkańcy dawnego „krańca…

Yoomloo – chorwacki portal społecznościowy dla konsumentów

1 lipca br. został otwarty pierwszy chorwacki portal społecznościowy dla konsumentów. Celem Yoomloo jest promowanie, opisywanie oraz sprawne wyszukiwanie krajowych…

Stadion Narodowy (Warszawa)

Warszawski Stadion Narodowy, położony w centrum stolicy nad Wisłą, budzi nie mniejsze społeczne zainteresowanie, niż Stadion Olimpijski w Kijowie.

Lista rzeczy, które warto kupić w Chorwacji

Sklepy z pamiątkami i stoiska na bazarach uginają się od rzeczy oferowanych turystom. Mienią się kolorami, kuszą zapachami. Co kupić?

Kamieniec Podolski

Narodowe historyczne muzeum-rezerwat w Kamieńcu Podolskim jest jednym z najstarszych muzeów na Ukrainie. Zostało założone w 1890 roku przez Podolskie…

Smaczne pamiątki z Chorwacji – Istria

Z podróży najczęściej przywozimy całą masę wspomnień i zdjęć, ale również wiele mniej lub bardziej oryginalnych pamiątek.

Mniej wolnego w kryzysie

Od 2013 roku Boże Ciało, Wszystkich Świętych oraz dwa inne święta państwowe nie będą już w Portugalii dniami wolnymi od…