Z jednej strony bajeczny Cypr kusi lazurem wód, złotym piaskiem plaż czy magicznymi skalistymi wybrzeżami, z drugiej – obawiamy się powierzyć sporą sumę naszych pieniędzy coraz mniej w ostatnich czasach wiarygodnym biurom podróży.

Cypr | Turyści czekają na decyzje, które zagwarantują im wakacje bez niepotrzebnych stresów

Cypr | Turyści czekają na decyzje, które zagwarantują im wakacje bez niepotrzebnych stresów (India chillin in the pool by anthony kelly na lekcji CC BY 2.0)

W ostatnich latach zagraniczne wycieczki stały się dość ryzykowne z powodu powtarzającego się problemu bankructw biur podróży. Z tego też powodu zmalało zainteresowanie dalekimi, a tym samym bardziej kosztownymi niż bezpieczne wczasy na działce, wycieczkami do innych krajów.

W namiocie nad jeziorem też może być pięknie, ale Cypr gwarantujący piękną pogodę kusi, tym bardziej że nasze polskie niebo ostatnio mocno kaprysi. Oglądając kolorowe katalogi niemal czujemy na karku orzeźwiający powiew morskiej bryzy, ciepło śródziemnomorskiego słońca i sól wody na języku. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że już niedługo nie będziemy musieli rezygnować z naszych podróżniczych marzeń.

Tegoroczne wakacje jeszcze nie rozkręciły się na dobre, a już trzy razy media doniosły o upadku kolejnych biur podróży, o kłopotach turystów, którzy utknęli gdzieś na końcu świata i o żalu tych, którym nie udało się wyjechać na wymarzone wakacje.

Złość, współczucie, żal – o nie, zdecydowanie nie z tym powinien nam się kojarzyć urlop i na szczęście w celu zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa turystów podjęto wreszcie pewne zdecydowane kroki.

Do tej pory, owszem, biura podróży miały pewne gwarancje ubezpieczeniowe, w rzeczywistości jednak nie wszyscy otrzymają pełen zwrot za nieudaną wycieczkę.

Cypr | W branży turystycznej wrze, tymczasem Cypr jak kusił, tak kusi…

Cypr | W branży turystycznej wrze, tymczasem Cypr jak kusił, tak kusi… (Pissouri Bay by Andrew Hurley na licencji CC BY-SA 2.0)

Takie rozwiązanie to dla wielu zbyt duże ryzyko. Odkładając pieniądze na wymarzoną wycieczkę przez cały rok, trudno bowiem przystać na utratę choćby najmniejszej ich części.

Pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest powołanie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który chroniłby interesy turystów w sytuacji upadku biura podróży, w którym wykupili wycieczkę. Kasę funduszu zasilałyby składki przedsiębiorstw turystycznych. Wiąże się to oczywiście ze wzrostem cen wycieczek, ale ma on być nieznaczny (wstępne szacunki mówią o podwyżce w granicach 10 zł – 10 euro), a korzyści z niego płynące mogłyby zdecydowanie odmienić nieco smutne ostatnimi czasy oblicze polskiej turystyki. Podobne rozwiązania dobrze sprawdzają się w innych krajach, u nas mogłyby wejść w życie dopiero od przyszłego sezonu turystycznego.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...