Z jednej strony bajeczny Cypr kusi lazurem wód, złotym piaskiem plaż czy magicznymi skalistymi wybrzeżami, z drugiej – obawiamy się powierzyć sporą sumę naszych pieniędzy coraz mniej w ostatnich czasach wiarygodnym biurom podróży.

Cypr | Turyści czekają na decyzje, które zagwarantują im wakacje bez niepotrzebnych stresów
Cypr | Turyści czekają na decyzje, które zagwarantują im wakacje bez niepotrzebnych stresów (by anthony kelly )

W ostatnich latach zagraniczne wycieczki stały się dość ryzykowne z powodu powtarzającego się problemu bankructw biur podróży. Z tego też powodu zmalało zainteresowanie dalekimi, a tym samym bardziej kosztownymi niż bezpieczne wczasy na działce, wycieczkami do innych krajów.

W namiocie nad jeziorem też może być pięknie, ale Cypr gwarantujący piękną pogodę kusi, tym bardziej że nasze polskie niebo ostatnio mocno kaprysi. Oglądając kolorowe katalogi niemal czujemy na karku orzeźwiający powiew morskiej bryzy, ciepło śródziemnomorskiego słońca i sól wody na języku. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że już niedługo nie będziemy musieli rezygnować z naszych podróżniczych marzeń.

Tegoroczne wakacje jeszcze nie rozkręciły się na dobre, a już trzy razy media doniosły o upadku kolejnych biur podróży, o kłopotach turystów, którzy utknęli gdzieś na końcu świata i o żalu tych, którym nie udało się wyjechać na wymarzone wakacje.

Złość, współczucie, żal – o nie, zdecydowanie nie z tym powinien nam się kojarzyć urlop i na szczęście w celu zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa turystów podjęto wreszcie pewne zdecydowane kroki.

Do tej pory, owszem, biura podróży miały pewne gwarancje ubezpieczeniowe, w rzeczywistości jednak nie wszyscy otrzymają pełen zwrot za nieudaną wycieczkę.

Cypr | W branży turystycznej wrze, tymczasem Cypr jak kusił, tak kusi…
Cypr | W branży turystycznej wrze, tymczasem Cypr jak kusił, tak kusi… (by andrewhurley )

Takie rozwiązanie to dla wielu zbyt duże ryzyko. Odkładając pieniądze na wymarzoną wycieczkę przez cały rok, trudno bowiem przystać na utratę choćby najmniejszej ich części.

Pomysłem na rozwiązanie tego problemu jest powołanie Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, który chroniłby interesy turystów w sytuacji upadku biura podróży, w którym wykupili wycieczkę. Kasę funduszu zasilałyby składki przedsiębiorstw turystycznych. Wiąże się to oczywiście ze wzrostem cen wycieczek, ale ma on być nieznaczny (wstępne szacunki mówią o podwyżce w granicach 10 zł – 10 euro), a korzyści z niego płynące mogłyby zdecydowanie odmienić nieco smutne ostatnimi czasy oblicze polskiej turystyki. Podobne rozwiązania dobrze sprawdzają się w innych krajach, u nas mogłyby wejść w życie dopiero od przyszłego sezonu turystycznego.

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Kiedy jechać do Chorwacji? Kiedy jechać do Chorwacji?
Klimat Chorwacji dzieli się na dwie główne strefy: śródziemnomorską (nad brzegiem Morza Adriatyckiego) i...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...

 

Przeczytaj również

Park Archeologiczny Kato Pafos

Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym go turystom miasto Pafos, jest bez wątpienia wizyta w parku archeologicznym, którego założeniem…

Parki narodowe Ukrainy

Ukraina poszczycić się może imponującym bogactwem malowniczych krajobrazów. Nic zaś nie zapewnia bezpiecznego rozwoju naturalnej flory i fauny tak, jak…

Ciekawostki z Malty

Malta jest państwem wyspiarskim położonym na Morzu Śródziemnym. Zachwyca ogromną ilością wspaniałych zabytków, piaszczystymi plażami oraz wyśmienitą kuchnią.

Torre de Belem

Torre de Belém to militarna budowla, która stała się jednym z symboli Portugalii. Baszta położona jest w Belem, jednej z…

Pamiątki z Barcelony

Jeśli choć raz odwiedziliście Barcelonę, z pewnością zapragnęliście zabrać jej cząstkę do domu. Oczywiście świetnie sprawdzają się w tej roli…

Katedra w Porto

Katedra w Porto (Sé Catedral do Porto) stanowi szczególnie piękną atrakcję miasta. Budowę tej wspaniałej świątyni rozpoczęto w XII wieku.

Parzący portugalski żeglarz

Każdy wie, że na kartach portugalskiej historii zapisali się wielcy żeglarze, którzy zmienili świat. Ferdynand Magellan, który wraz ze swoją…

Souvla

Souvla (σούβλα) to popularne cypryjskie danie sporządzane z dużych kawałków mięsa, pieczonych na długim szpikulcu nad węglem. Tradycyjnie do souvla…