Portowe miasto Famagusta należy do turystycznych atrakcji Cypru Północnego. Historyczne budowle, dziewicza przyroda i plaże, które należą do najpiękniejszych w Europie, wyróżniają to miejsce, nazywane przez miejscowych także "Gazimagusa" albo "Magusa". Liczne hotele zapraszają gości z całego świata.

Cypr – Famagusta | Meczet Lala Mustafa Paszy – dawna katedra św. Mikołaja
Cypr – Famagusta | Meczet Lala Mustafa Paszy – dawna katedra św. Mikołaja (by criminalintent )

Mury miejskie

Wokół starego miasta Famagusty rozciąga się nadal podwójny pierścień murów o długości 3,5 km, wzniesiony w XVI w. przez weneckich władców dla obrony przed Turkami. Mury miejskie sięgające 18 m wysokości wzmocnione są tuzinem bastionów. Na ich fasadach widać jeszcze płaskorzeźby weneckich lwów. Fosy między murami mogły być kiedyś napełniane wodą morską. Jednak nawet tak gigantyczne nakłady na obronę nie uchroniły miasta przed zdobyciem go przez Osmanów w 1571 r.

Umocnienia zachowały się w doskonałym stanie – kiedy znajdzie się ukryte schody, można kilometrami wędrować wzdłuż murów i wspinać się na bastiony.

Inną historyczną osobliwością Famagusty są ruiny klasztoru franciszkanów i innych kościołów, jak również pozostałości willi i pałaców bogatych kupców i arystokracji.

Cypr – Famagusta | Ruiny gotyckiego kościoła św. Jerzego Łacińskiego
Cypr – Famagusta | Ruiny gotyckiego kościoła św. Jerzego Łacińskiego (by manc72 )

Mieszanka kulturowa

Famagusta jest miastem, w którym spotykają się i mieszają ze sobą: chrześcijańska przeszłość i muzułmańska teraźniejszość. Symbolem tego procesu jest katedra św. Mikołaja – klejnot gotyckiej architektury – stojąca w centrum miasta i od wieków prawie niezmieniona. Po wypędzeniu chrześcijan z Jerozolimy, Famagusta była najbliższym miastem w drodze do Ziemi Świętej, a władcy Cypru koronowali się w tej katedrze, poczynając od 1298 roku, także na nominalnych królów Jerozolimy.

Po wejściu Osmanów usunięto świątynne posągi, dobudowano minaret, wewnątrz wyłożono dywany i całość przekształcono według islamskich reguł – odtąd katedra pełniła rolę meczetu (dziś: Meczet Lala Mustafa Paszy). Dziś to miejsce islamskich modłów w chrześcijańsko-gotyckiej architekturze jawi się jako symbol koegzystencji dwóch światowych religii.

Cypr | Ruiny kościoła św. Jerzego Greckiego
Cypr | Ruiny kościoła św. Jerzego Greckiego (by chrn )

Muzeum miejskie

Muzeum miejskie imienia Namıka Kemala, tureckiego pisarza i poety (1840-1888), eksponuje wiele znalezisk archeologicznych z tego regionu.

Salamina

Sześć kilometrów na północ od Famagusty leży antyczne miasto Salamina, które było świadkiem bitwy morskiej w 306 r. p.n.e. między flotami Demetriusza i Ptolemeusza oraz w 449 lub 450 r. p.n.e. bitwy na lądzie i morzu w okresie wojen grecko-perskich.

Cypr | Salamina – ok. 6 km na północ od Famagusty
Cypr | Salamina – ok. 6 km na północ od Famagusty (by jorge-11 )

Półwysep Karpas

Na północ od Salaminy (Salamis) znajdziemy jeden z najpiękniejszych regionów Cypru – Półwysep Karpas, wcinający się jak potężny kolec prawie sto kilometrów w głąb morza.

Początkowo wspaniały krajobraz tej okolicy wypełniają pola zbóż, które dalej zastępują gaje oliwne, niskie zarośla i kamieniste ugory. Okoliczne dzieci wypasają tu owce, dzikie osły stoją pojedynczo albo stadami w cieniu drzewa. Ciągnąca się na przestrzeni prawie trzech kilometrów „Golden Beach”, tuż przed wierzchołkiem półwyspu, urzeka szczególnym pięknem. Wydmy i kryształowa woda tworzą niezapomniany widok.

Karpas jest rezerwatem przyrody i słynie nie tylko ze swych idyllicznych plaż, ale również z bogatego w gatunki świata zwierząt, do którego należą m.in. dziko żyjące osły, żółwie morskie, rozmaite motyle i rzadkie gatunki ptaków. Liczne gatunki roślin zielnych i drzewiastych tworzą florę półwyspu.

Cypr | Jedna z najpiękniejszych cypryjskich plaż Golden Beach znajduje się w odległości ok. 90 km od Famagusty
Cypr | Jedna z najpiękniejszych cypryjskich plaż Golden Beach znajduje się w odległości ok. 90 km od Famagusty (by aiace )

Zainteresują Cię również

Kyrenia Kyrenia
Chyba żadne miasto Cypru nie może poszczycić się tak bogatym dziedzictwem naturalnym, jak położone na północnym...
Larnaka Larnaka
Larnaka, względnie Larnaca, jest jednym z największych miast wyspy i siedzibą najważniejszego międzynarodowego...
Kurion – starożytne królestwo mozaik Kurion – starożytne królestwo mozaik
Jednym z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie jest starożytne miasto Kurion (Kourion). Znajduje...
Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Czas pomyśleć nad wysłaniem kartek z życzeniami!...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Pamiątki z Cypru, które można zjeść Pamiątki z Cypru, które można zjeść
Każdy, kto choć raz był na Cyprze mógł zasmakować w doskonałej kuchni i produktach regionalnych wyspy. Koniec...

 

Przeczytaj również

Sofia – transport miejski

Szybki i komfortowy przewóz pasażerów Sofii jest niemal bezkonkurencyjny. Z jednego końca miasta na drugi dostaniemy się: metrem, autobusem, tramwajem,…

Świat zwierzęcy Ukrainy

Położenie geograficzne Ukrainy, jej szczególne ukształtowanie geologiczne, klimat i liczne rzeki są czynnikami sprzyjającymi istnieniu ogromnej różnorodności świata zwierząt.

Park Figur Kutych

Donieck, miasto od lat słynące z przemysłu metalowego, znany jest również z kowalstwa artystycznego. Najpiękniejsze przykłady tej sztuki można obejrzeć…

W poszukiwaniu cienia, czyli aktywny wypoczynek na Cyprze

Słońce i wysoka temperatura mogą dać się we znaki nawet najbardziej zagorzałemu zwolennikowi wypoczynku na plaży. Oto nasza lista miejsc,…

Sarma – chorwackie gołąbki

Sarma to tradycyjna, chorwacka potrawa. Serwowana jest niemal na każdym weselu oraz wielu restauracjach na terenie całego kraju. Co takiego…

Plaża Zlatni Rat – jedna z najpiękniejszych chorwackich plaż

Plaża Zlatni Rat, zwana inaczej „Złoty Róg” jest bez wątpienia jedną z najpiękniejszych chorwackich plaż, królującą nie tylko w krajowych,…

Kurorty Hiszpanii: Tossa de Mar

Na pytanie, która z nadmorskich miejscowości Hiszpanii jest najbardziej godna polecenia i która z nich zachowuje swój oryginalny, hiszpański klimat,…

Plaże Chorwacji -– którą wybrać?

Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w śródziemnomorskiej krainie słońca, powinniśmy za cel naszej podróży wybrać Chorwację.