Portowe miasto Famagusta należy do turystycznych atrakcji Cypru Północnego. Historyczne budowle, dziewicza przyroda i plaże, które należą do najpiękniejszych w Europie, wyróżniają to miejsce, nazywane przez miejscowych także "Gazimagusa" albo "Magusa". Liczne hotele zapraszają gości z całego świata.
Cypr – Famagusta | Meczet Lala Mustafa Paszy – dawna katedra św. Mikołaja (Famagusta Cathedral with minaret by Lars Plougmann na licencji CC BY-SA 2.0)
Mury miejskie
Wokół starego miasta Famagusty rozciąga się nadal podwójny pierścień murów o długości 3,5 km, wzniesiony w XVI w. przez weneckich władców dla obrony przed Turkami. Mury miejskie sięgające 18 m wysokości wzmocnione są tuzinem bastionów. Na ich fasadach widać jeszcze płaskorzeźby weneckich lwów. Fosy między murami mogły być kiedyś napełniane wodą morską. Jednak nawet tak gigantyczne nakłady na obronę nie uchroniły miasta przed zdobyciem go przez Osmanów w 1571 r.
Umocnienia zachowały się w doskonałym stanie – kiedy znajdzie się ukryte schody, można kilometrami wędrować wzdłuż murów i wspinać się na bastiony.
Inną historyczną osobliwością Famagusty są ruiny klasztoru franciszkanów i innych kościołów, jak również pozostałości willi i pałaców bogatych kupców i arystokracji.
Cypr – Famagusta | Ruiny gotyckiego kościoła św. Jerzego Łacińskiego (Church of St George of the Latins by Tony Woods na licencji CC BY-ND 2.0)
Mieszanka kulturowa
Famagusta jest miastem, w którym spotykają się i mieszają ze sobą: chrześcijańska przeszłość i muzułmańska teraźniejszość. Symbolem tego procesu jest katedra św. Mikołaja – klejnot gotyckiej architektury – stojąca w centrum miasta i od wieków prawie niezmieniona. Po wypędzeniu chrześcijan z Jerozolimy, Famagusta była najbliższym miastem w drodze do Ziemi Świętej, a władcy Cypru koronowali się w tej katedrze, poczynając od 1298 roku, także na nominalnych królów Jerozolimy.
Po wejściu Osmanów usunięto świątynne posągi, dobudowano minaret, wewnątrz wyłożono dywany i całość przekształcono według islamskich reguł – odtąd katedra pełniła rolę meczetu (dziś: Meczet Lala Mustafa Paszy). Dziś to miejsce islamskich modłów w chrześcijańsko-gotyckiej architekturze jawi się jako symbol koegzystencji dwóch światowych religii.
Cypr | Ruiny kościoła św. Jerzego Greckiego (Famagusta, Church of Saint George of the Greeks by Arian Zwegers na licencji CC BY 2.0)
Muzeum miejskie
Muzeum miejskie imienia Namıka Kemala, tureckiego pisarza i poety (1840-1888), eksponuje wiele znalezisk archeologicznych z tego regionu.
Salamina
Sześć kilometrów na północ od Famagusty leży antyczne miasto Salamina, które było świadkiem bitwy morskiej w 306 r. p.n.e. między flotami Demetriusza i Ptolemeusza oraz w 449 lub 450 r. p.n.e. bitwy na lądzie i morzu w okresie wojen grecko-perskich.
Cypr | Salamina – ok. 6 km na północ od Famagusty (Salamis Ruins by George M. Groutas na licencji CC BY 2.0)
Półwysep Karpas
Na północ od Salaminy (Salamis) znajdziemy jeden z najpiękniejszych regionów Cypru – Półwysep Karpas, wcinający się jak potężny kolec prawie sto kilometrów w głąb morza.
Początkowo wspaniały krajobraz tej okolicy wypełniają pola zbóż, które dalej zastępują gaje oliwne, niskie zarośla i kamieniste ugory. Okoliczne dzieci wypasają tu owce, dzikie osły stoją pojedynczo albo stadami w cieniu drzewa. Ciągnąca się na przestrzeni prawie trzech kilometrów „Golden Beach”, tuż przed wierzchołkiem półwyspu, urzeka szczególnym pięknem. Wydmy i kryształowa woda tworzą niezapomniany widok.
Karpas jest rezerwatem przyrody i słynie nie tylko ze swych idyllicznych plaż, ale również z bogatego w gatunki świata zwierząt, do którego należą m.in. dziko żyjące osły, żółwie morskie, rozmaite motyle i rzadkie gatunki ptaków. Liczne gatunki roślin zielnych i drzewiastych tworzą florę półwyspu.
Cypr | Jedna z najpiękniejszych cypryjskich plaż Golden Beach znajduje się w odległości ok. 90 km od Famagusty (200709_Cyprus_4 by Franco Pecchio na licencji CC BY 2.0)
Zainteresują Cię również