Cypryjskie wino było sławne już w starożytności. Niektórzy wierzą, że tutejszych trunków kosztował sam Dionizos.

Najlepsze winnice skupiają się w południowo-zachodnich rejonach kraju i tu najhuczniej obchodzi się święta i festiwale związane z winobraniem. Do najbardziej popularnych należy Festiwal Wina w Limassol.

Cypr | Najlepsze winnice skupiają się w południowo-zachodnich rejonach Cypru

Cypr | Najlepsze winnice skupiają się w południowo-zachodnich rejonach Cypru (06 Sep 2008_1100 by Graeme Churchard na licencji CC BY 2.0)

Co, gdzie, kiedy?

Festiwal Wina w Limassol (Limassol Wine Festival) odbywa się zawsze pod koniec sierpnia i w pierwszych dniach września.

W roku 2016 festiwal odbędzie się w dniach: 26 VIII – 04 IX.

Limassol to nazwa zarówno miejscowości, jak i całego dystryktu (jednego z sześciu na Cyprze), położonego na południu kraju.

Stąd właśnie, a dokładnie z niewielkich wiosek położonych na południowych zboczach gór Troodos, pochodzą najlepsze winogrona na Cyprze.

Wytwórnie win, produkowane w nich trunki oraz doroczny winny festiwal zaliczane są do największych atrakcji regionu Limassol.

Festiwal odbywa się na terenie Ogrodów Miejskich (Municipal Garden) w Limassol. Pierwsi goście pojawiają się tu każdego dnia wieczorem (około 19:00), a zabawa kończy się przed północą.

Degustacja

Udział w Festiwalu Wina to przede wszystkim okazja do darmowej degustacji rozmaitych trunków, zarówno tych znanych już powszechnie na arenie międzynarodowej, jak i pochodzących od mniejszych producentów działających na lokalną skalę.

Cypr | Festiwal Wina w Limassol odbywa się zawsze pod koniec sierpnia i w pierwszych dniach września

Cypr | Festiwal Wina w Limassol odbywa się zawsze pod koniec sierpnia i w pierwszych dniach września (Wine Festival 2009 Lemesos by George M. Groutas na licencji CC BY 2.0)

Trochę historii

Festiwal mający na celu uczczenie jednego z największych naturalnych skarbów Cypru – winogron i produkowanego z nich wina, po praz pierwszy odbył się w 1961 roku.

Od tej pory impreza powtarzana jest co roku, goszcząc nie tylko lokalnych mieszkańców, ale także coraz liczniejszych turystów.

Festiwal Wina w Limassol nie bez przyczyny kojarzony jest ze starożytnymi Dionizjami – świętem na cześć boga wina i płodności, w czasie którego odbywały się uczty, procesje i przedstawienia teatralne.

Cypr | Ugniatanie winogron

Cypr | Ugniatanie winogron (Grapes Grinding by Ivan C na licencji CC BY 2.0)

Uczta kulturalna

Organizatorzy imprezy w Limassol, dbają nie tylko o uciechy podniebienia swoich gości, ale – kontynuując najdawniejsze tradycje winnych festiwali – zapraszają do miasta zespoły muzyczne i grupy teatralne. Zewsząd dobiegną nas nie tylko radosne śmiechy i śpiewy tłumu ale także dźwięki buzuki.

Udział w festiwalu jest więc nie tylko szansą na degustację cypryjskiego wina i specjałów lokalnej kuchni – to także wyśmienita uczta kulturalna.

Część przedstawień odbywa się w amfiteatrze i przy statui "Vraka Man”, przedstawiającej mężczyznę z szeroko rozpostartymi ramionami, dzierżącego winne grono i amforę, a część na kortach tenisowych. Program artystyczny zaczyna się zwykle wieczorem około godziny 20-21. Przedstawienia dla dzieci mają miejsce w teatrze lalkowym Municipal Puppet Show Theatre i rozpoczynają się o godzinie.

Cypr | Degustacja to jeden z najprzyjemniejszych elementów festiwalu

Cypr | Degustacja to jeden z najprzyjemniejszych elementów festiwalu (Wine tasting stand by Ivan C na licencji CC BY 2.0)

Jak tu dotrzeć?

Na festiwal Wina do Limassol można dotrzeć bezpłatnym autobusem z kilku cypryjskich miast: Nikozji, Larnaki, Ayia Napa i Pafos.

Przykładowy autobus odjeżdża o 6:30 z Nikozji, o godzinie 8:00 dociera na miejsce festiwalu, o 23:00 wraca do Nikozji, w której jest 15 minut po północy. (w każdym roku daty i godziny odjazdów mogą ulegać zmianie, podana informacja jest tylko orientacyjna).

Przez tych kilka świątecznych dni władze Limassol organizują także bezpłatny transport na teren festiwalu z rożnych punktów miasta.

Więcej informacji: www.cyprusevents.net

Cypr | Festiwal wina to doskonała okazja do skosztowania różnych lokalnych smakołyków, np. pysznych cypryjskich słodyczy

Cypr | Festiwal wina to doskonała okazja do skosztowania różnych lokalnych smakołyków, np. pysznych cypryjskich słodyczy (Wine Festival 2009 Lemesos by George M. Groutas na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Chorwackie alkohole Chorwackie alkohole
Baczny turysta mijający autokarem rozległe połacie chorwackich winnic, na pewno domyśli się, iż kraj ten powinien...
Cypryjskie alkohole Cypryjskie alkohole
Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną...
Zivania Zivania
Zivania jest obok wina Commandaria, kolejnym tradycyjnym, cypryjskim napojem alkoholowym. Ten bezbarwny, wytrawny...
Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Czas pomyśleć nad wysłaniem kartek z życzeniami!...
Celtia Celtia
Celtia (سلتيا) to nazwa tunezyjskiej marki piwa, które produkowane jest od 1925 roku. Obecnie jest to jeden z...
Ślub i wesele na Cyprze Ślub i wesele na Cyprze
Przesąd mówi, że jaka pogoda w dniu ślubu, takie będzie przyszłe życie młodej pary. Zawarcie związku i wyprawienie...