Cypryjskie wino było sławne już w starożytności. Niektórzy wierzą, że tutejszych trunków kosztował sam Dionizos.

Najlepsze winnice skupiają się w południowo-zachodnich rejonach kraju i tu najhuczniej obchodzi się święta i festiwale związane z winobraniem. Do najbardziej popularnych należy Festiwal Wina w Limassol.

Cypr | Najlepsze winnice skupiają się w południowo-zachodnich rejonach Cypru
Cypr | Najlepsze winnice skupiają się w południowo-zachodnich rejonach Cypru (by graeme )

Co, gdzie, kiedy?

Festiwal Wina w Limassol (Limassol Wine Festival) odbywa się zawsze pod koniec sierpnia i w pierwszych dniach września.

W roku 2016 festiwal odbędzie się w dniach: 26 VIII – 04 IX.

Limassol to nazwa zarówno miejscowości, jak i całego dystryktu (jednego z sześciu na Cyprze), położonego na południu kraju.

Stąd właśnie, a dokładnie z niewielkich wiosek położonych na południowych zboczach gór Troodos, pochodzą najlepsze winogrona na Cyprze.

Wytwórnie win, produkowane w nich trunki oraz doroczny winny festiwal zaliczane są do największych atrakcji regionu Limassol.

Festiwal odbywa się na terenie Ogrodów Miejskich (Municipal Garden) w Limassol. Pierwsi goście pojawiają się tu każdego dnia wieczorem (około 19:00), a zabawa kończy się przed północą.

Degustacja

Udział w Festiwalu Wina to przede wszystkim okazja do darmowej degustacji rozmaitych trunków, zarówno tych znanych już powszechnie na arenie międzynarodowej, jak i pochodzących od mniejszych producentów działających na lokalną skalę.

Cypr | Festiwal Wina w Limassol odbywa się zawsze pod koniec sierpnia i w pierwszych dniach września
Cypr | Festiwal Wina w Limassol odbywa się zawsze pod koniec sierpnia i w pierwszych dniach września (by jorge-11 )

Trochę historii

Festiwal mający na celu uczczenie jednego z największych naturalnych skarbów Cypru – winogron i produkowanego z nich wina, po praz pierwszy odbył się w 1961 roku.

Od tej pory impreza powtarzana jest co roku, goszcząc nie tylko lokalnych mieszkańców, ale także coraz liczniejszych turystów.

Festiwal Wina w Limassol nie bez przyczyny kojarzony jest ze starożytnymi Dionizjami – świętem na cześć boga wina i płodności, w czasie którego odbywały się uczty, procesje i przedstawienia teatralne.

Cypr | Ugniatanie winogron
Cypr | Ugniatanie winogron (by iswc )

Uczta kulturalna

Organizatorzy imprezy w Limassol, dbają nie tylko o uciechy podniebienia swoich gości, ale – kontynuując najdawniejsze tradycje winnych festiwali – zapraszają do miasta zespoły muzyczne i grupy teatralne. Zewsząd dobiegną nas nie tylko radosne śmiechy i śpiewy tłumu ale także dźwięki buzuki.

Udział w festiwalu jest więc nie tylko szansą na degustację cypryjskiego wina i specjałów lokalnej kuchni – to także wyśmienita uczta kulturalna.

Część przedstawień odbywa się w amfiteatrze i przy statui "Vraka Man”, przedstawiającej mężczyznę z szeroko rozpostartymi ramionami, dzierżącego winne grono i amforę, a część na kortach tenisowych. Program artystyczny zaczyna się zwykle wieczorem około godziny 20-21. Przedstawienia dla dzieci mają miejsce w teatrze lalkowym Municipal Puppet Show Theatre i rozpoczynają się o godzinie.

Cypr | Degustacja to jeden z najprzyjemniejszych elementów festiwalu
Cypr | Degustacja to jeden z najprzyjemniejszych elementów festiwalu (by iswc )

Jak tu dotrzeć?

Na festiwal Wina do Limassol można dotrzeć bezpłatnym autobusem z kilku cypryjskich miast: Nikozji, Larnaki, Ayia Napa i Pafos.

Przykładowy autobus odjeżdża o 6:30 z Nikozji, o godzinie 8:00 dociera na miejsce festiwalu, o 23:00 wraca do Nikozji, w której jest 15 minut po północy. (w każdym roku daty i godziny odjazdów mogą ulegać zmianie, podana informacja jest tylko orientacyjna).

Przez tych kilka świątecznych dni władze Limassol organizują także bezpłatny transport na teren festiwalu z rożnych punktów miasta.

Więcej informacji: www.cyprusevents.net

Cypr | Festiwal wina to doskonała okazja do skosztowania różnych lokalnych smakołyków, np. pysznych cypryjskich słodyczy
Cypr | Festiwal wina to doskonała okazja do skosztowania różnych lokalnych smakołyków, np. pysznych cypryjskich słodyczy (by jorge-11 )

Zainteresują Cię również

Chorwackie alkohole Chorwackie alkohole
Baczny turysta mijający autokarem rozległe połacie chorwackich winnic, na pewno domyśli się, iż kraj ten powinien...
Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Czas pomyśleć nad wysłaniem kartek z życzeniami!...
Cypryjskie alkohole Cypryjskie alkohole
Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną...
Zivania Zivania
Zivania jest obok wina Commandaria, kolejnym tradycyjnym, cypryjskim napojem alkoholowym. Ten bezbarwny, wytrawny...
Celtia Celtia
Celtia (سلتيا) to nazwa tunezyjskiej marki piwa, które produkowane jest od 1925 roku. Obecnie jest to jeden z...
Kuba – smak rumu i zapach cygara Kuba – smak rumu i zapach cygara
Rum i cygara – jedne z kubańskich symboli. Wiele osób też twierdzi, że tak znakomite rumy i cygara skosztujemy...

 

Przeczytaj również

Torre de Belem

Torre de Belém to militarna budowla, która stała się jednym z symboli Portugalii. Baszta położona jest w Belem, jednej z…

Noclegi w Kijowie

Stolica Ukrainy liczy ok. 3 miliony mieszkańców i jest jednym z największych miast Europy. Urodą Kijowa zachwycali się liczni artyści,…

Waluta w Atenach (Euro)

Walutą obowiązującą w Atenach jest oczywiście euro – symbol: €, międzynarodowy kod walutowy ISO: EUR. Grecja jest członkiem strefy euro…

Dolina Narcyzów

Dolina Narcyzów jest położona w uroczysku Kireszi, 4,5 km od miasta Chust i 110 km od Użgorodu na Zakarpaciu. Tutaj…

Klimat Hiszpanii

Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej regionach, w czasie zim, temperatura…

Najpiękniejsze plaże Cypru

Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są czyste, a…

Zivania

Zivania jest obok wina Commandaria, kolejnym tradycyjnym, cypryjskim napojem alkoholowym. Ten bezbarwny, wytrawny trunek o wysokiej zawartości alkoholu i przyjemnym…

XXI Karnawał w Rijece

24 stycznia rozpocznie się XXI Rijecki Karnawał. W tym roku hasło przewodnie karnawału brzmi: „Bądź kim chcesz”. Karnawał ten jest…