Flaga Republiki Cypryjskiej reprezentuje Republikę Cypryjską, która po tureckiej inwazji i proklamowaniu (nieuznawanej przez społeczność międzynarodową) Republiki Tureckiej Cypru Północnego kontroluje od 20 lipca 1974 roku de facto tylko południową część wyspy.

Cypr | Flaga Cypru
Cypr | Flaga Cypru (by mamchenkov )

Flaga Republiki Cypryjskiej

Flaga jest białym prostokątem o proporcji boków 3:5 z wizerunkiem wyspy w kolorze, który przypomina barwę miedzi. Ten metal został odkryty na Cyprze ok. 3000 lat p.n.e. i od niego pochodzi nazwa wyspy (cuprum = miedź). Pod sylwetką wyspy na fladze znajdują się dwie gałązki oliwne. Symbolizują one dwie grupy etniczne na Cyprze i ich pokojowe współistnienie.

Zgodnie z konstytucją z 1960 roku, flaga nowego niepodległego państwa miała została wybrana wspólnie przez prezydenta i wiceprezydenta republiki i być neutralna w kolorze i wzorze, to znaczy nie przypominać ani greckiej, ani tureckiej flagi. Wybrany w ramach konkursu projekt jest autorstwa turecko-cypryjskiego artysty İsmet Vehit Güney (1932–2009). Za zwycięstwo w konkursie Güney otrzymał od ówczesnego prezydenta Cypru, arcybiskupa Makariosa, nagrodę wysokości 500 funtów cypryjskich.

Przez kilka miesięcy (od kwietnia do sierpnia 1960) był w użyciu lekko zmodyfikowany wzór flagi: złoty zarys wyspy o wypełnieniu w kolorze białym.

Wśród Greków w Republice Cypryjskiej rozpowszechniona jest flaga z białym krzyżem na błękitnym polu. W centrum krzyża widnieje złoty wizerunek wyspy. Ta flaga nie posiada żadnego oficjalnego statusu.

Krótka historia

W roku 1878 Cypr dostał się pod kontrolę brytyjską. Kolonia otrzymała w 1881 r. własną flagę: „Blue Ensign” z emblematem Cypru, przedstawiającym na białej tarczy litery C.H.C. (Cyprus High Commissioner).

W roku 1905 Cypr otrzymał od króla Edwarda VII nowy znak: dwa czerwone heraldyczne lwy na białym tle. Były one symbolem angielskiego króla Ryszarda I, który zdobył wyspę w 1191 r. Nowy emblemat wprowadzono najpierw na flagę Zjednoczonego Królestwa (Union Jack), a na flagę brytyjską Blue Ensign dopiero w 1922 r., ale już bez białej tarczy. Ta pojawiła się znowu na fladze Red Ensign (flaga brytyjskiej floty handlowej), aby wyróżnić z tła czerwone leopardy.

Cypr | Znajdujący się na fladze wizerunek wyspy ma złotawy kolor, nawiązujący do miedzi – metalu, który w starożytności stanowił istotne bogactwo Cypru (stąd nazwa kraju, z łac. cuprum = miedź)
Cypr | Znajdujący się na fladze wizerunek wyspy ma złotawy kolor, nawiązujący do miedzi – metalu, który w starożytności stanowił istotne bogactwo Cypru (stąd nazwa kraju, z łac. cuprum = miedź) (by neatnate )

Po tureckiej inwazji na Cypr latem 1974 roku została proklamowana 18.11.1983 r. Turecka Republika Cypru Północnego, która dotychczas nie jest uznawana przez społeczność międzynarodową (z wyjątkiem Turcji). Od 1984 r. używana jest na tym obszarze flaga TRCP. Od 1983 do 1984 roku flaga Cypru Północnego miała odwrócone kolory w porównaniu z dzisiejszą. Nieoficjalnie używana jest też flaga Turcji.

Bazy wojskowe w Akrotiri i Dekelia stanowią brytyjskie terytoria zamorskie i jako flagi używają Union Jack. Na mocy porozumienia Wielkiej Brytanii z Grecją i Turcją, bazy pozostają własnością Wielkiej Brytanii również po utworzeniu Republiki Cypryjskiej.

Plan Annana pokojowego zjednoczenia Cypru przewidywał też nową flagę Zjednoczonej Republiki Cypru. Składała się ona z poziomych pasów w kolorach: błękitny-biały-złoty (miedziany)-biały-czerwony. Pasy błękitny i czerwony były pięć razy szersze niż biały, a pas miedziany zajmował połowę szerokości flagi. Kolor niebieski symbolizuje ludność grecką, czerwony – turecką, a miedziany jest symbolem wyspy. Flaga została wybrana z setek propozycji zgłoszonych w międzynarodowym konkursie. W referendum społeczność grecka odrzuciła jednak możliwość zjednoczenia podzielonej wyspy na proponowanych warunkach.

Cypr | Pod sylwetką wyspy na fladze znajdują się dwie gałązki oliwne, symbolizujące dwie grupy etniczne na Cyprze (Greków i Turków) i ich pokojowe współistnienie
Cypr | Pod sylwetką wyspy na fladze znajdują się dwie gałązki oliwne, symbolizujące dwie grupy etniczne na Cyprze (Greków i Turków) i ich pokojowe współistnienie (by djayo )

Herb Republiki Cypryjskiej

Herb Republiki Cypryjskiej przedstawia białego gołębia na żółtej tarczy z zieloną gałązką oliwną w dziobie. Pod gołębiem widnieje liczba 1960 w kolorze czarnym. Wokół tarczy wije się dwuczęściowy zielony, laurowy wieniec.

Ciepły odcień koloru żółtego symbolizuje bogate niegdyś złoża miedzi na wyspie, dwie gałęzie oliwne oznaczają dwie społeczności na Cyprze, a gołąb jest symbolem pokoju. Projekt jest autorstwa tureckiego artysty İsmet Vehit Güney, który zaprojektował również cypryjską flagę.
Bezpośrednio po uzyskaniu niepodległości w 1960 roku, prezydent republiki, arcybiskup Makarios, poprosił wiceprezydenta Fazil Küçük o przygotowanie projektu symboli narodowych. Küçük zlecił opracowanie projektu zaprzyjaźnionemu nauczycielowi İsmet Güney, który to projekt został rzeczywiście ostatecznie przyjęty. Obecnie ten herb jest de facto symbolem tylko Republiki Cypryjskiej.

Cypr | Flagi greckie i cypryjskie zdobiące ulice Limassol
Cypr | Flagi greckie i cypryjskie zdobiące ulice Limassol (by mamchenkov )

Herb Tureckiej Republiki Cypru Północnego

Na obszarze Tureckiej Republiki Cypru Północnego funkcjonuje emblemat wzorowany na projekcie İsmet Güney. Jego dzisiejsza forma została ustalona 27.03.2007 r.

Na złotej tarczy znajduje się wzlatujący pionowo w górę, zwrócony w lewo, srebrny gołąb z gałązką oliwną dziobie. Zielony wieniec laurowy obejmuje tarczę, nad którą leży półksiężyc i gwiazda. Między tarczą i półksiężycem widnieje liczba 1983 (rok proklamowania TRCP).

Wzlatujący gołąb symbolizuje otwarcie na świat społeczeństwa cypryjskiego i jego ciągłe dążenie do postępu. Tarcza przypomina herb Imperium Osmańskiego. Na gałązce oliwnej znajduje się pięć oliwek, które symbolizują pięć dystryktów TRCP: (Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, İskele), zaś sama gałązka przedstawia pragnienie Turków cypryjskich do życia w pokoju. Wieniec laurowy jest symbolem kultury wyspy, używany jest w tradycyjnych obrzędach, występuje też w legendach Cypru. Sierp księżyca i gwiazda symbolizują społeczność Turków cypryjskich.

Zainteresują Cię również

Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju
Większość dni wolnych od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związana jest obchodami świąt muzułmańskich...
Symbole Tunezji Symbole Tunezji
Każdy kraj ma miejsca, przedmioty, z którymi jest kojarzony. Z Francją kojarzą nam się bagietki i Wieża Eiffla, z...
Republika Czeska – kraj dwóch światów Republika Czeska – kraj dwóch światów
Pierwszego stycznia 2009 roku nasi sąsiedzi wprowadzili ustawę, umożliwiającą legalny zakup i posiadanie...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Symbole Włoch Symbole Włoch
Z czym kojarzą nam się Włochy? Oczywiście z pyszną kuchnią, wspaniałymi zabytkami, karnawałem w Wenecji, gondolami...

 

Przeczytaj również

Włoskie wina

W obecnych czasach Włochy uważane są za jednego z największych producentów win (ok. 15% produkcji światowej). Dzięki dużemu zróżnicowaniu klimatycznemu…

Pafos

Pafos (Paphos) – czwarte co do wielkości miasto Cypru, leży na południowym zachodzie wyspy i jest oddalone ok. 68 km…

Portugalia - strzał w 10!

Jeśli marzymy o niezapomnianych wakacjach w krainie słońca, wina i oceanu, powinniśmy za swój cel podróży wybrać Portugalię. „Ziemia łagodnych…

Twierdza Genueńska w Sudaku

Wzgórze, na którym znajduje słynna twierdza, od niepamiętnych czasów cieszyło się ogromną popularnością wśród rożnych narodów tego regionu. Może nie…

Synagoga Tempel

Charkowska Synagoga Chóralna (Synagoga Tempel) jest największą budowlą tego typu na Ukrainie i drugą co do wielkości w Europie (po…

Agawa i lawenda – oryginalne pamiątki z Hvaru

Jeśli zależy nam na unikalnych i niepowtarzalnych pamiątkach z Hvaru, które po powrocie do domu będą przypominać nam o pięknej…

Eupatoria

Na krajobraz zachodniej części Krymu składają się małe, słone zbiorniki wodne, oddzielone od morza mierzejami. Tworzą one prawdziwie bajkową krainę…

Plac Swobody w Charkowie

Zarówno oryginalny kształt, jak i imponująca powierzchnia Placu Swobody w Charkowie są znane w całej Ukrainie, a także poza nią.…