Flaga Republiki Cypryjskiej reprezentuje Republikę Cypryjską, która po tureckiej inwazji i proklamowaniu (nieuznawanej przez społeczność międzynarodową) Republiki Tureckiej Cypru Północnego kontroluje od 20 lipca 1974 roku de facto tylko południową część wyspy.

Cypr | Flaga Cypru
Cypr | Flaga Cypru (by mamchenkov )

Flaga Republiki Cypryjskiej

Flaga jest białym prostokątem o proporcji boków 3:5 z wizerunkiem wyspy w kolorze, który przypomina barwę miedzi. Ten metal został odkryty na Cyprze ok. 3000 lat p.n.e. i od niego pochodzi nazwa wyspy (cuprum = miedź). Pod sylwetką wyspy na fladze znajdują się dwie gałązki oliwne. Symbolizują one dwie grupy etniczne na Cyprze i ich pokojowe współistnienie.

Zgodnie z konstytucją z 1960 roku, flaga nowego niepodległego państwa miała została wybrana wspólnie przez prezydenta i wiceprezydenta republiki i być neutralna w kolorze i wzorze, to znaczy nie przypominać ani greckiej, ani tureckiej flagi. Wybrany w ramach konkursu projekt jest autorstwa turecko-cypryjskiego artysty İsmet Vehit Güney (1932–2009). Za zwycięstwo w konkursie Güney otrzymał od ówczesnego prezydenta Cypru, arcybiskupa Makariosa, nagrodę wysokości 500 funtów cypryjskich.

Przez kilka miesięcy (od kwietnia do sierpnia 1960) był w użyciu lekko zmodyfikowany wzór flagi: złoty zarys wyspy o wypełnieniu w kolorze białym.

Wśród Greków w Republice Cypryjskiej rozpowszechniona jest flaga z białym krzyżem na błękitnym polu. W centrum krzyża widnieje złoty wizerunek wyspy. Ta flaga nie posiada żadnego oficjalnego statusu.

Krótka historia

W roku 1878 Cypr dostał się pod kontrolę brytyjską. Kolonia otrzymała w 1881 r. własną flagę: „Blue Ensign” z emblematem Cypru, przedstawiającym na białej tarczy litery C.H.C. (Cyprus High Commissioner).

W roku 1905 Cypr otrzymał od króla Edwarda VII nowy znak: dwa czerwone heraldyczne lwy na białym tle. Były one symbolem angielskiego króla Ryszarda I, który zdobył wyspę w 1191 r. Nowy emblemat wprowadzono najpierw na flagę Zjednoczonego Królestwa (Union Jack), a na flagę brytyjską Blue Ensign dopiero w 1922 r., ale już bez białej tarczy. Ta pojawiła się znowu na fladze Red Ensign (flaga brytyjskiej floty handlowej), aby wyróżnić z tła czerwone leopardy.

Cypr | Znajdujący się na fladze wizerunek wyspy ma złotawy kolor, nawiązujący do miedzi – metalu, który w starożytności stanowił istotne bogactwo Cypru (stąd nazwa kraju, z łac. cuprum = miedź)
Cypr | Znajdujący się na fladze wizerunek wyspy ma złotawy kolor, nawiązujący do miedzi – metalu, który w starożytności stanowił istotne bogactwo Cypru (stąd nazwa kraju, z łac. cuprum = miedź) (by neatnate )

Po tureckiej inwazji na Cypr latem 1974 roku została proklamowana 18.11.1983 r. Turecka Republika Cypru Północnego, która dotychczas nie jest uznawana przez społeczność międzynarodową (z wyjątkiem Turcji). Od 1984 r. używana jest na tym obszarze flaga TRCP. Od 1983 do 1984 roku flaga Cypru Północnego miała odwrócone kolory w porównaniu z dzisiejszą. Nieoficjalnie używana jest też flaga Turcji.

Bazy wojskowe w Akrotiri i Dekelia stanowią brytyjskie terytoria zamorskie i jako flagi używają Union Jack. Na mocy porozumienia Wielkiej Brytanii z Grecją i Turcją, bazy pozostają własnością Wielkiej Brytanii również po utworzeniu Republiki Cypryjskiej.

Plan Annana pokojowego zjednoczenia Cypru przewidywał też nową flagę Zjednoczonej Republiki Cypru. Składała się ona z poziomych pasów w kolorach: błękitny-biały-złoty (miedziany)-biały-czerwony. Pasy błękitny i czerwony były pięć razy szersze niż biały, a pas miedziany zajmował połowę szerokości flagi. Kolor niebieski symbolizuje ludność grecką, czerwony – turecką, a miedziany jest symbolem wyspy. Flaga została wybrana z setek propozycji zgłoszonych w międzynarodowym konkursie. W referendum społeczność grecka odrzuciła jednak możliwość zjednoczenia podzielonej wyspy na proponowanych warunkach.

Cypr | Pod sylwetką wyspy na fladze znajdują się dwie gałązki oliwne, symbolizujące dwie grupy etniczne na Cyprze (Greków i Turków) i ich pokojowe współistnienie
Cypr | Pod sylwetką wyspy na fladze znajdują się dwie gałązki oliwne, symbolizujące dwie grupy etniczne na Cyprze (Greków i Turków) i ich pokojowe współistnienie (by djayo )

Herb Republiki Cypryjskiej

Herb Republiki Cypryjskiej przedstawia białego gołębia na żółtej tarczy z zieloną gałązką oliwną w dziobie. Pod gołębiem widnieje liczba 1960 w kolorze czarnym. Wokół tarczy wije się dwuczęściowy zielony, laurowy wieniec.

Ciepły odcień koloru żółtego symbolizuje bogate niegdyś złoża miedzi na wyspie, dwie gałęzie oliwne oznaczają dwie społeczności na Cyprze, a gołąb jest symbolem pokoju. Projekt jest autorstwa tureckiego artysty İsmet Vehit Güney, który zaprojektował również cypryjską flagę.
Bezpośrednio po uzyskaniu niepodległości w 1960 roku, prezydent republiki, arcybiskup Makarios, poprosił wiceprezydenta Fazil Küçük o przygotowanie projektu symboli narodowych. Küçük zlecił opracowanie projektu zaprzyjaźnionemu nauczycielowi İsmet Güney, który to projekt został rzeczywiście ostatecznie przyjęty. Obecnie ten herb jest de facto symbolem tylko Republiki Cypryjskiej.

Cypr | Flagi greckie i cypryjskie zdobiące ulice Limassol
Cypr | Flagi greckie i cypryjskie zdobiące ulice Limassol (by mamchenkov )

Herb Tureckiej Republiki Cypru Północnego

Na obszarze Tureckiej Republiki Cypru Północnego funkcjonuje emblemat wzorowany na projekcie İsmet Güney. Jego dzisiejsza forma została ustalona 27.03.2007 r.

Na złotej tarczy znajduje się wzlatujący pionowo w górę, zwrócony w lewo, srebrny gołąb z gałązką oliwną dziobie. Zielony wieniec laurowy obejmuje tarczę, nad którą leży półksiężyc i gwiazda. Między tarczą i półksiężycem widnieje liczba 1983 (rok proklamowania TRCP).

Wzlatujący gołąb symbolizuje otwarcie na świat społeczeństwa cypryjskiego i jego ciągłe dążenie do postępu. Tarcza przypomina herb Imperium Osmańskiego. Na gałązce oliwnej znajduje się pięć oliwek, które symbolizują pięć dystryktów TRCP: (Lefkoşa, Girne, Gazimağusa, Güzelyurt, İskele), zaś sama gałązka przedstawia pragnienie Turków cypryjskich do życia w pokoju. Wieniec laurowy jest symbolem kultury wyspy, używany jest w tradycyjnych obrzędach, występuje też w legendach Cypru. Sierp księżyca i gwiazda symbolizują społeczność Turków cypryjskich.

Zainteresują Cię również

Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju Najważniejsze święta religijne i państwowe w Dubaju
Większość dni wolnych od pracy w Zjednoczonych Emiratach Arabskich związana jest obchodami świąt muzułmańskich...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Republika Czeska – kraj dwóch światów Republika Czeska – kraj dwóch światów
Pierwszego stycznia 2009 roku nasi sąsiedzi wprowadzili ustawę, umożliwiającą legalny zakup i posiadanie...
Wilno Wilno
Wilno, pomimo że nie leży w Polsce, od dawna bliskie jest naszym sercom. Stolica Litwy każdego roku przyciąga...
Symbole Tunezji Symbole Tunezji
Każdy kraj ma miejsca, przedmioty, z którymi jest kojarzony. Z Francją kojarzą nam się bagietki i Wieża Eiffla, z...
Symbole Malty Symbole Malty
Z czym kojarzy nam się Malta? W przepysznymi bułkami pastizzi, kolorowymi łódkami luzzu czy może starymi autobusami...

 

Przeczytaj również

Religie na Cyprze

Na Cyprze mieszkają wyznawcy 5 głównych religii o przyznanym statusie konstytucyjnym i są to: Prawosławni, Muzułmanie, Ormianie, Maronici i Katolicy.…

Kiedy jechać do Moskwy?

Przed zaplanowaniem podróży do Moskwy – największego miasta w Europie – dobrze jest zapoznać się nieco z warunkami klimatycznymi i…

Zielona zupa - Caldo verde

Zupa Caldo verde to tradycyjna, portugalska potrawa. Wywodzi się z prowincji Minho, w północnej Portugalii. Podawana jest podczas każdej większej…

Rzym – Wieczne Miasto

Rzym – kolebka kultury i ośrodek chrześcijaństwa. Żadne inne miasto nie urzeknie nas tak jak stolica Włoch, bo przecież „wszystkie…

Arena Lwów

Supernowoczesny, komfortowy, największy stadion w Zachodniej Ukrainie został otwarty 29 października 2011 r we Lwowie. Koszt jego budowy wyniósł 2…

Monachium – stolica Bawarii

Monachium (München), w dialekcie bawarskim nazywane „Minga”, jest stolicą Bawarii – kraju związkowego położonego na południu Republiki Federalnej.

„Festiwal Partnerstwa” we Lwowie

W dniach 15-16 września 2012 r. we Lwowie odbył się „Festiwal polsko-ukraińskiego partnerstwa”. Była to pierwsza tego typu impreza we…

Samochodem po Cyprze – informacje dla kierowców

Cypr ze wskaźnikiem 38,6 km autostrad na 100 000 mieszkańców znajduje się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem…