Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra Olimp znajduje się tylko w Grecji – również się myli.

Cypr, nazywany Wyspą Afrodyty, wita swoich gości mnóstwem atrakcji, między innymi: cudownymi krajobrazami gór Troodos z królującym wśród nich najwyższym szczytem Olimpem (Olympus) – 1952 m n.p.m. Cypryjskie góry zachęcają do aktywnego wypoczynku zarówno latem, jak i zimą.

Cypr | „Wiśniowa” wioska Pedoulas
Cypr | „Wiśniowa” wioska Pedoulas (by nh53 )

Troodos to pasmo górskie wznoszące się w zachodniej części wyspy. Najwyższym szczytem gór jest, jak już wspomniano, Olimp (przez miejscową ludność zwany także Chionistra).

Na zboczach gór ulokowane są małe wioski produkujące wino i tradycyjne cypryjskie słodycze, liczne szlaki turystyczne, punkty widokowe, stoki narciarskie i ciekawe zabytki w postaci bizantyjskich cerkwi.

W górach Troodos wyróżnia się kilka krain o romantycznych nazwach, takich jak np.: Dolina Jabłek (Solea), Słoneczna Dolina (Sun Valley), gdzie pojeździć można na nartach czy Krassochoria, co tłumaczy się jako „winne wioski”.

Co można robić w górach na Cyprze?

Krótki przegląd atrakcji w górach Troodos

 • Spacery i wycieczki rowerowe po licznych i dobrze oznaczonych szlakach przyrodniczych.
 • Wspinaczka na Olimp. Uwaga: sam szczyt jest strefą wojskową, ale kilkadziesiąt metrów niżej mamy do dyspozycji atrakcyjny punkt widokowy.
 • Między styczniem a kwietniem stoki Olimpu zapraszają na narty.

Cypr | Troodos zimą
Cypr | Troodos zimą (by mamchenkov )

 • Wycieczka szlakiem dziesięciu, zlokalizowanych w górach bizantyjskich cerkwi, wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Budowle zachwycają m. in. fantastycznymi freskami. Na uwagę zasługuje przede wszystkim Agios Nikolastis Stegis w pobliżu wsi Kakopetria.

  Do szlaku malowanych cerkwi w górach Troodos należą następujące budowle sakralne: Agios Nikolaos tis Stegis (XI w., Kakopetria), Agios Ionannis Lampadistis (XI w., Kalopanagiotis), Panagia Phorviotissa (XII w., Nikitart), Panagia tou Arakou (XII w., Lagoudera), Panagia tou Moutoulla (XIII w., Moutoullas), Archangelos Michael (XV w., Pedhoulas), Timios Stavros (XIII w., Pelendria), Panagia Podhithou (XVI w., Galata), Stavros Agiasmati (XV w., Platanistasa), Agia Sotira tou Soteros (XVI w., Palaichori). (Źródło: Wikipedia)
 • Odrestaurowany zabytkowy młyn w malowniczej wiosce Kakopetria.
 • XI-wieczny Klasztor Kykkos, uważany za najwspanialszą budowlę tego typu na Cyprze. Klasztor jest czynny do dziś, a w jego wnętrzach znajduje się m. in. muzeum gromadzące zabytki wczesnochrześcijańskie, prawosławne ikony, rzeźby i freski oraz zabytki piśmiennicze.

Cypr | Klasztor Kykkos
Cypr | Klasztor Kykkos (by nh53 )

 • Prawosławny klasztor męski Troodhitissa, w okolicach miejscowości Platres, z nietypową ikoną Matki Boskiej o lekko uśmiechniętej twarzy. Klasztor powstał w XIII wieku, zaś w wieku XVIII został przebudowany i uzyskał obecny kształt.
 • „Ceramiczna” wioska Foini (Phini) sławna za sprawą wyrabianych tutaj pięknych naczyń i pysznych słodyczy loukoumi. Znajdują się tu dwa warsztaty garncarskie i małe prywatne muzeum sztuki ludowej.
 • Omodos – tradycyjna wioska, w której kupimy piękne koronki, pyszne lokalne słodycze i świeże owoce. Co roku w sierpniu odbywa się tu Festiwal Wina. Wioska przywita nas malowniczymi, wąskimi uliczkami, restauracjami serwującymi lokalne dania i starymi winiarniami. Znajduje się tu zabytkowy Klasztor Krzyża Świętego.

Cypr | Koronki z Omodos
Cypr | Koronki z Omodos (by graeme )

 • Spilia – malownicza wioska z dobrze zachowaną kamienną prasą do produkcji oliwy.
 • „Wiśniowa” wioska Pedoulas, słynąca z obfitości owoców i pysznych souvla (kawałki mięsa pieczone na ruszcie).
 • Degustacja lokalnych trunków w winnych wioskach regionu Krassochoria (południowe zbocza gór Troodos).
 • Degustacja tradycyjnych cypryjskich słodyczy produkowanych z soku winogronowego pozostałego z produkcji wina.

Cypr | „Ceramiczna” wioska Foini (Phini)
Cypr | „Ceramiczna” wioska Foini (Phini) (by mamchenkov )

Jak widzimy, Cypr potrafi pozytywnie zaskoczyć. Wyspa Afrodyty to nie tylko plaże – to także wspaniałe tereny górskie. Cypryjskie góry to nie tylko spalone śródziemnomorskim słońcem szlaki turystyczne – to także możliwość jazdy na nartach (oczywiście w sezonie). Górskie atrakcje nie kończą się jednak na nartach i wspinaczce – w znajdujących się tu malowniczych wioskach poznamy tajniki produkcji wina i tradycyjnych słodyczy oraz skosztujemy najlepszych potraw lokalnej kuchni.

Mamy więc wystarczająco dużo powodów, aby choć na chwilę oderwać swój wzrok od przepastnego błękitu wybrzeży wyspy i udać się na podbój jej wnętrza.

Zainteresują Cię również

Nurkowanie na Cyprze Nurkowanie na Cyprze
Wybrzeża cypryjskie stanowią idealne miejsca do nurkowania. Woda jest tu ciepła i przejrzysta, a różnorodność...
Cypryjskie królestwo kotów Cypryjskie królestwo kotów
Cypr nazywany jest "wyspą kotów". Legenda głosi, iż koty sprowadziła tu w IV wieku matka cesarza Konstantyna...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Słone Jezioro Larnaka Słone Jezioro Larnaka
Na południu Cypru znajdują się dwa słone jeziora. Jedno z nich, będące rezerwatem przyrody o wyjątkowym, naturalnym...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...

 

Przeczytaj również

Festiwal Malanka-Fest

Festiwal „Malanka-Fest” już po raz drugi zgromadzi wszystkich miłośników Malanki w Czerniowcach nad Prutem, w północnej Bukowinie.

Medycyna estetyczna w Portugalii

Algarve to jeden z sześciu głównych regionów Portugalii, położony w południowej części kraju. Słynie z rybołówstwa, najpiękniejszych plaż, a także……

Region Pafos

Region Pafos (Paphos) – gr. Επαρχία Πάφου, tur. Baf Bölgesi – jako jedyny na wyspie w całości należy do Republiki…

Stadion Miejski (Poznań)

Poznań jako pierwszy z czterech polskich miast-gospodarzy Euro 2012 zakończył prace na stadionie klasy „elita”. Stadion Miejski w centrum Poznania…

10 powodów dla których warto odwiedzić Cypr

Cypr każdego roku przyciąga rzesze turystów, w tym również Polaków. Zachwyca nas wspaniałymi, piaszczystymi plażami, gorącym słońcem oraz ogromną ilością…

Czerwona Jaskinia na Krymie

Czerwona Jaskinia, zwana też Jaskinią Kiził-Koba (lub Kyzył-Koba), jest jedną z największych jaskiń powstałych w skałach wapiennych nie tylko na…

Kalendarium dziejów Portugalii

Najważniejsze wydarzenia, daty warte zapamiętania. Portugalia ma rozległą historię, którą postaraliśmy się upożądkować w formie kalendarza dziejów.

Cypr ma nowego prezydenta

Cypr wybrał nowego prezydenta. 28 lutego 2013 roku głową państwa został Nikos Anastasiadis, prawnik i polityk. Jego największym rywalem był…