Cypryjczycy są bardzo dumni ze swego kulturowego dziedzictwa, którego początki sięgają ponad 9000 lat wstecz.
Tutejsze tradycje i obyczaje można obserwować przy szczególnych okazjach, ale jest jeden podstawowy zwyczaj na Cyprze: gościnność, której doświadczymy każdego dnia.
Cypr | Karnawał w Limassol – jak widać mieszkańcom Cypru nie brak humoru i fantazji (Heatly fellows by Leonid Mamchenkov na licencji CC BY 2.0)
Cypryjska gościnność
Dla mieszkańców tej śródziemnomorskiej wyspy gościnność jest zasadą traktowaną bardzo poważnie. Tak więc obcego przybysza zaprasza się na posiłek, wędrowiec dostaje kawałek świeżego chleba, a zawartej transakcji towarzyszy na dobrą drogę lemoniada.
Przykładów cypryjskiej gościnności jest wiele.
Odwiedzając wyspę warto pamiętać o kilku zasadach:
- Nie dziwcie się, kiedy na ulicy przyjaźnie pozdrowi was ktoś nieznajomy.
- Korzystajcie z gościnności Cypryjczyków. Jedzcie zawsze, kiedy ktoś was poczęstuje. Jeśli coś wam akurat nie smakuje, spróbujcie przynajmniej odrobinę na znak, że przyjmujecie poczęstunek.
- Za niegrzeczne uważa się odejście od wspólnego stolika, kiedy podana kawa jeszcze nie wystygła.
- Jeśli u jakiejś rodziny zostaniecie poczęstowani konserwowanymi owocami, spróbujcie tylko jednego – nikt nie oczekuje, że opróżnicie cały słoik.
Cypr | Zawsze należy przyjąć zaproszenie do cypryjskiego stołu (Taverna Table by Chris Combe na licencji CC BY 2.0)
- Posiłek cypryjski składa się zwykle z wielu potraw. Lepiej jest z każdej wziąć tylko trochę, niż którąś potrawę pominąć.
- Nie bądźcie zaskoczeni, kiedy sklepikarz poprosi was o wypicie z nim lemoniady albo kawy – to najlepsze potwierdzenie pomyślnie ubitego interesu.
- Bądźcie uprzejmi w stosunku do mieszkańców wsi – ci starsi stanowią bezcenne źródło opowieści o świętych, znachorach, legendach oraz lokalnych zwyczajach i obyczajach.
Cypr | Karnawał w Limassol – Cypryjczycy świętują chętnie i często (img_7609 by Leonid Mamchenkov na licencji CC BY 2.0)
Mieszkańcy Cypru kochają dobrą zabawę!
Cypryjczycy świętują chętnie i często. Nie ważne, czy jest to święto religijne, państwowe, karnawał czy po prostu ludowy festyn. Świętuje się wesoło, z jedzeniem, piciem, muzyką, tańcami i przede wszystkim – w licznym towarzystwie.
W Limassol na przykład bardzo hucznie i wesoło obchodzi się karnawał – zwyczaj z czasów weneckich.
Kataklysmos – Święto Potopu przypada zazwyczaj w Zielne Świątki. Na przykład w Larnace urządzane są z tej okazji wyścigi łodzi, konkursy śpiewacze i wielki jarmark.
We wrześniu w Limassol rozpoczyna się Święto Wina. Przez dwa tygodnie trwa bezpłatna degustacja trunków.
Właściwie przez cały rok zawsze znajdzie się jakaś okazja, aby przyjemnie i w miłym towarzystwie, atrakcyjnie spędzić czas.
Cypr – Pafos – Zatoka Koralowa | Cypr jest bardzo gościnną wyspą (Welcome by disparkys na licencji CC BY-ND 2.0)
Zachowanie w świątyni
Przy zwiedzaniu kościołów i klasztorów na Cyprze warto pamiętać o kilku regułach, których goście i turyści powinni przestrzegać, aby nikogo nie urazić:
- Klasztory nie wymagają żadnych opłat, ale oczekuje się, że zwiedzający wrzuci jakąś ofiarę do skarbonki.
- Przy przekraczaniu progu kościoła albo klasztoru trzeba zwrócić uwagę na swój strój, aby kolana i ramiona były zakryte. Do niektórych klasztorów nie mają wstępu kobiety w spodniach. W kościele nie powinno się zakładać rąk na plecach albo siadać ze skrzyżowanymi nogami.
- Nie należy odwracać się plecami do ikony, kiedy się przed nią stoi.
- Niechętnie widziane jest robienie zdjęć w kościołach, a w niektórych jest to zakazane.
- W ciągu dnia kościoły są zwykle zamknięte. Klucznik może dla was kościół otworzyć, ale powinno się w zamian dać mu napiwek.
Zainteresują Cię również