Wakacje przed nami, czas więc zaplanować urlop. W tym roku padło na słoneczny Cypr. Jak wybrać wycieczkę, abyśmy byli w pełni usatysfakcjonowani i mogli powiedzieć, że był to nasz jeden z najlepszych wyjazdów?

Warto zastanowić się nad wyborem hotelu

Warto zastanowić się nad wyborem hotelu (View from our balcony at Capital Coast Resort Paphos by Karen Bryan na licencji CC BY-ND 2.0)

Cypr aktywnie czy biernie?

Wolimy zwiedzać czy wylegiwać się na plaży? Objechać rowerem całe miasto czy jednak poopalać się na jachcie? Wybierając wycieczkę powinniśmy mieć sprecyzowane wymagania. Jeśli całe dnie zamierzamy spędzać poza hotelem, opcja HB powinna być dla nas optymalna. Osoby, które jadą odpocząć na basenie mogą zdecydować się na All inclusive.

Cena

Biura podróży oferują wycieczki w różnych cenach, ale też różnych standardach. Ceny wycieczek na Cypr mogą się wahać od 2000 zł do nawet 7000 zł za osobę. Wycieczka poza sezonem, w hotelu o lekko obniżonym standardzie, tylko ze śniadaniami będzie tańsza od tej kupionej w samym środku wakacji, w hotelu pełnym atrakcji, animacji dla dzieci i ofertą All inclusive.
Tańszą opcją jest też last minute, gdzie wylot jest już za parę dni. Warto też śledzić strony internetowe biur podróży, które często mają atrakcyjne promocje: np. kilkuprocentowy rabat, darmowe wycieczki fakultatywne czy voucher na następny wyjazd.

Czas na wycieczkę na Cypr!

Czas na wycieczkę na Cypr! (Paphos-Map by Alan Priest na licencji CC BY 2.0)

Miejsce

Niezwykle ważne jest też miejsce. Wiele biur podróży pisze w ofertach, że hotel znajduje się np. w Ayia Napa, a w rzeczywistości jest oddalony od miasta 6 km i dostaniemy się do tam tylko autobusem. Jeśli nie planujemy wojaży po mieście, tylko odpoczynek na plaży – taka opcja może nam odpowiadać. Jeśli jednak hotel i okoliczne sklepy nam nie wystarczają, chcielibyśmy poznać uroki miasta – taki hotel może dla nas nie być odpowiedni. Warto sprawdzić czy w pobliżu jest przystanek autobusowy.

Termin

Ważną kwestią jest też dogodny termin. Najwięcej osób decyduje się na wyjazd od czerwca do sierpnia. Jest wtedy niestety najtłoczniej i najdrożej. Również restauratorzy mogą zawyżać ceny w tych miesiącach. Powinniśmy wziąć pod uwagę też panujące na Cyprze temperatury. W lipcu i sierpniu jest tam szczególnie gorąco.
Nieco chłodniej, ale również bardzo ciepło jest we wrześniu i październiku. Wycieczki w tym terminie są też tańsze.

Cypr to idealne miejsce na wakacje z małymi dziećmi

Cypr to idealne miejsce na wakacje z małymi dziećmi (*** by Evgeniy Isaev na licencji CC BY 2.0)

Hotel

Im niższa cena, tym często niższy standard hotelu. Jeśli jednak hotel ma służyć jedynie jako nocleg, to czy warto zwracać szczególną uwagę na wielkość pokoju czy jakość mebli w restauracji? Zastanówmy się też czy chcemy, aby nasz hotel znajdował się tuż przy plaży czy może w centrum miasta.
Jeśli na wycieczkę zabieramy małe dzieci, powinniśmy wybrać hotel z dodatkowymi udogodnieniami, np. płytkim basenem czy animatorem. W pokojach powinno być łóżeczko dla naszego dziecka, a w restauracji fotelik.

Niesamowity krajobraz Cypru

Niesamowity krajobraz Cypru (Coastal view from nature trail walk at Aphrodite's Bath in Cyprus by Karen Bryan na licencji CC BY-ND 2.0)

Wyżywienie

Hotele w swojej ofercie mają posiłki w formie:

Bez posiłku
BB – śniadanie
HB – śniadanie i obiadokolacja
FB – śniadanie, obiad i kolacja
All Inclusive – kilka posiłków w ciągu dnia, napoje alkoholowe i bezalkoholowe bez ograniczeń przez cały dzień, zazwyczaj do godz. 24:00
Ultra All Inclusive – kilka posiłków i napoje alkoholowe i bezalkoholowe bez ograniczeń przez całą dobę.

Zainteresują Cię również

Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...