Wybór najlepszego czasu na podróż na Cypr zależy oczywiście od tego, jaki rodzaj urlopowej aktywności sobie zaplanowaliśmy. Pogoda na wyspie ze śródziemnomorskim klimatem jest stosunkowo łatwo przewidywalna.

Cypr | Cypr jest atrakcyjnym celem podróży przez cały rok
Cypr | Cypr jest atrakcyjnym celem podróży przez cały rok (by peerlawther )

Zima

Styczeń i luty są najchłodniejszymi miesiącami w roku z przeciętnymi temperaturami rzędu 16-17°C. Jest to idealny czas, aby wybrać się na Cypr pozwiedzać antyczne miejsca. W tym czasie na Cypr przybywają zimowi urlopowicze, a miejscowi wybierają się na narty. W najwyższych górach Cypru – Troodos, pada wówczas śnieg. Na najwyższej górze wyspy, Olimpie, jest kilka tras narciarskich, a nawet wyciągi. W każdym razie możliwość uprawiania sportów zimowych na Cyprze ogranicza się jedynie do tych dwóch miesięcy, potem szybko robi się cieplej i ustają opady śniegu.

Wiosna

Już w marcu termometry osiągają ponownie wartość ok. 20°C, tak że śnieg topi się szybko nawet w najwyższych regionach gór.

Kwiecień i maj są najlepszymi miesiącami na wycieczki i wyprawy poznawcze po Cyprze. Pogoda jest wtedy porównywalna z polskim latem, jest przyjemnie ciepło z przeciętnymi temperaturami ok. 25°C. Na deszcz można liczyć tylko przez trzy dni w miesiącu. Przyroda jest wspaniale zielona, krajobrazy przepięknie pokryte kwiatami i nie jest jeszcze tak sucho, jak latem.

Wiosna w kwietniu i maju oraz jesień w październiku trwają krótko, a przejście między zimą i latem przebiega szybko. Jesień sprzyja pieszym wędrówkom w masywie Troodos albo wycieczkom rowerowym na półwyspie Akamas albo Karpas.

Cypr | W pełni lata jest z reguły za gorąco na zwiedzanie wyspy, z kolei miesiące zimowe niezbyt nadają się na urlop na plaży
Cypr | W pełni lata jest z reguły za gorąco na zwiedzanie wyspy, z kolei miesiące zimowe niezbyt nadają się na urlop na plaży (by mrs_logic )

Lato

Cypr jest atrakcyjnym celem podróży przez cały rok, a w zależności od pogody będzie się tylko zmieniał nasz sposób spędzania wolnego czasu.

W pełni lata jest z reguły za gorąco na zwiedzanie wyspy, z kolei miesiące zimowe niezbyt nadają się na urlop na plaży.

Jesień

Kto nie może albo nie potrafi zawczasu przewidzieć, co będzie chciał robić na urlopie, powinien przyjechać na Cypr wiosną albo jesienią. Jest wtedy przyjemnie ciepło, ale jeszcze nie gorąco, więc wszystkie możliwości urlopowej aktywności są otwarte.

Cypr | Śnieżne szaleństwa na cypryjskim Olimpie – najwyższym szczycie gór Troodos
Cypr | Śnieżne szaleństwa na cypryjskim Olimpie – najwyższym szczycie gór Troodos (by xenocrates )

Cypryjski rok festiwalowy

Jednym z doskonałych powodów wyjazdu na Cypr mogą być liczne festiwale, które odbywają się tu prawie przez cały rok. Szczegółowe informacje i aktualne programy na każdy miesiąc są dostępne we wszystkich biurach informacji turystycznej na Cyprze, a także na lotniskach w Larnace i Pafos.

Zainteresują Cię również

Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...
Jak ubierać się w Dubaju? Jak ubierać się w Dubaju?
Dubaj jest emiratem dość tolerancyjnym pod względem ubioru, jednak mimo wszystko obowiązuje tu, wynikający z norm...
Dubaj – podstawy Dubaj – podstawy
Dubaj to jeden z siedmiu emiratów tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie – niezbyt duże państwo leżące na...
Telefonowanie i Internet w Dubaju Telefonowanie i Internet w Dubaju
Telefonia w Dubaju – zarówno stacjonarna, jak i komórkowa – jest własnością Etisalatu (Emirates Telecommunication...
Samochodem do Chorwacji – garść wskazówek Samochodem do Chorwacji – garść wskazówek
Wielu Polaków decyduje się jechać na urlop do Chorwacji na własną rękę i własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma...
Język maltański – rozmówki Język maltański – rozmówki
Język maltański jest oficjalnym językiem Malty. Maltańczycy mogą pochwalić się również doskonałą znajomością języka...

Oto kilka wybranych przykładów:

  • North Cyprus International Bellapais Music Festival: klasyczne koncerty w gotyckich ruinach klasztoru Bellapais między 20 maja i 25 czerwca.
  • "Kataklysmos" the Flood Festival in Larnaca: w okolicach Zielonych Świątek odbywa się na promenadzie w Larnace największy jarmark upamiętniający uratowanie ludzkości z potopu. Na wielu scenach w pobliżu morza organizowane są koncerty, a w programie imprezy są też liczne zawody sportowe i wystawy.
  • International Famagusta Art and Culture Festival: w antycznym teatrze między 20 czerwca i 10 lipca rozbrzmiewa muzyka jazzowa, pop, klasyczna i ludowa.
  • Cyprus Music Days: na początku lipca cztery dni wypełnione są koncertami jazzowymi i klasycznymi w antycznym teatrze na zachód od Limassol.
  • Pafos Aphrodite Festival: przedstawienia operowe w cztery wieczory na początku września w porcie Pafos.
 

Przeczytaj również

Karnawał nie tylko w Rio!

Masz ochotę na szaloną zabawę w karnawale, ale Rio de Janeiro jest kierunkiem zbyt odległym zarówno geograficznie, jak i finansowo?…

Twierdza Akerman

Z nazwą „Akerman”, chcąc nie chcąc, spotkał się chyba każdy z nas, a to najprawdopodobniej przy okazji omawiania „Sonetów krymskich”…

Misiu, nie pij więcej

Choć trudno w to uwierzyć, powyższy tytuł odczytać należy dosłownie. Rzecz dotyczy prawdziwych niedźwiedzi i problemu alkoholowego.

Język maltański – rozmówki

Język maltański jest oficjalnym językiem Malty. Maltańczycy mogą pochwalić się również doskonałą znajomością języka angielskiego (jest to również język urzędowy).

Zagrzeb jednym z najtańszych miast Europy!

Internetowy portal Price of Travel opublikował ranking 40 najtańszych europejskich miast, w których turyści odbędą jednodniową wizytę. Dziewiąte miejsce udało…

Korrida

Korrida (hiszp. corrida), sprowadzona na teren Hiszpanii przez Arabów, do dziś stanowi powszechnie praktykowaną i ciesząca się dużą popularnością rozrywkę…

Region Famagusta

Famagusta – gr. Επαρχία Αμμοχώστου, tur. Mağusa Bölgesi – to jeden z sześciu regionów Cypru położony we wschodniej części wyspy.…

Miasta Portugalii - Porto

Wzgórza Porto rozciągają się ponad rzeką Douro, u której wybrzeży koncentruje się życie miasta. Na uwagę zasługują szczególnie południowe brzegi…