Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata. Na wyspie panuje klimat śródziemnomorski z gorącymi, suchymi latami, które zaczynają się w połowie maja i trwają do połowy września oraz zwykle łagodnymi zimami – od listopada do połowy marca.

Wiosna i jesień charakteryzują się stabilną pogodą i stanowią jedynie krótkie intermezzo.

Cypr | Malownicza ztoka w Pisuri (PIssouri Bay)

Cypr | Malownicza zatoka w Pisuri (Pissouri Bay) (PIssouri Bay by Andrew Hurley na licencji CC BY-SA 2.0)

Błękitne niebo i promienie słońca widoczne są prawie przez cały rok, a długość dnia waha się od 9,8 godzin w grudniu do 14,5 godzin w czerwcu.

Średnie temperatury powietrza

Między pełnią lata i zimą występują znaczące różnice temperatur, sięgające od 18°C w głębi wyspy do około 14°C na wybrzeżu. Rozpiętość między najwyższymi i najniższymi temperaturami dziennymi jest dosyć duża.

Najwyższe dzienne temperatury powietrza podczas najcieplejszych miesięcy roku (lipiec i sierpień) osiągają na nizinie wartości od 27°C do 36°C oraz ok. 22°C w górach Troodos. W styczniu, najchłodniejszym miesiącu roku, przeciętna najwyższa temperatura wynosi 10°C na nizinie i 3°C w górnych położeniach łańcucha Troodos, przeciętne najniższe temperatury dnia wynoszą odpowiednio 5°C i 0°C.

Temperatura wody

Od czerwca do listopada temperatura wody na otwartym morzu wynosi ponad 22°C i wznosi się aż do 27°C w sierpniu. Nawet w trzech najchłodniejszych miesiącach, od stycznia do marca, przeciętne temperatury wody utrzymują przyjemną wartość 16°C, a nawet 17°C w pobliżu brzegu.

Temperatury na głębokości trzech albo czterech metrów pod powierzchnią wody wyrównują się z tymi na pełnym morzu i osiągają od 15°C do 17°C w lutym i od 23°C do 28°C w sierpniu. Nie ma większych różnic pod tym względem z wyjątkiem płycizn o głębokości poniżej jednego metra.

Cypr | Luty w Górach Troodos

Cypr | Luty w Górach Troodos (img_0757 by Leonid Mamchenkov na licencji CC BY 2.0)

Wilgotność powietrza

Podczas okresu zimowego, a także nocami w pozostałych miesiącach roku, wilgotność powietrza mieści się w przedziałach średnich do niskich, natomiast latem w godzinach południowych jest bardzo niska i waha się od 15% do 30% na Nizinie Centralnej.

Mgła zdarza się rzadko i występuje zwykle we wczesnych godzinach rannych. Widoczność jest normalnie bardzo dobra do doskonałej. Wyjątek stanowi kilka dni w porze wiosennej, kiedy wiatry przynoszą pył z arabskich i afrykańskich obszarów pustynnych i powietrze staje się mało przejrzyste.

Słońce

W porównaniu z innymi krajami klimat Cypru jest bardzo słoneczny: 11,5 słonecznych godzin w ciągu dnia podczas sześciu miesięcy letnich. Nawet w grudniu i styczniu słońce świeci przez 5,5 godziny w ciągu dnia.

Wiatry

Kierunek i nasilenie wiatru na wyspie zależą wzniesienia terenu i panujących na miejscu temperatur.

Cypr | Wielu turystów zadaje sobie pytanie: Jakie ubrania zabrać ze sobą na Cypr?

Cypr | Wielu turystów zadaje sobie pytanie: Jakie ubrania zabrać ze sobą na Cypr? (clothes by putri macan na licencji CC BY 2.0)

Jakie ubranie zabrać ze sobą na Cypr?

To zależy od planowanego czasu pobytu i pory roku.

W kwietniu i maju dni są przyjemnie ciepłe, ale w nocy temperatura może wyraźnie spaść. Ubranie z długimi rękawami i lekka kurtka na pewno się przydadzą na chłodne wieczory.

Od początku czerwca do końca sierpnia potrzebne będą tylko lekkie rzeczy letnie.

Od września do października dni są jeszcze dość ciepłe, ale wieczory już bywają chłodne. W ciągu dnia wystarczy lekkie ubranie, a na wieczór lepiej przygotować kurtkę albo sweter.

Listopadowe dni są zwykle ciepłe i wystarczy lekka kurtka albo sweter.

Grudzień i styczeń są jedynymi rzeczywiście zimowymi miesiącami, chociaż turystom przypominają raczej naszą jesień. Może wprawdzie od czasu do czasu popadać, ale ciągle jest wspaniałe słońce. Potrzebne jest ubranie zimowe, ale na pewno nie jakieś ciężkie płaszcze.

W lutym może się już wyraźnie ocieplić, niewykluczone są też przelotne opady. Łagodne temperatury dnia są zapowiedzią wiosny, jednak na chłodne wieczory przyda się ciepłe, zimowe ubranie. Podobnie jest w marcu.

Zainteresują Cię również

Cypr - świat zwierzęcy Cypr - świat zwierzęcy
Świat zwierzęcy Cypru jest mniej bogaty niż jego flora. Obecnie na wyspie doliczono się 26 gatunków płazów i gadów...
Cypr - świat roślinny Cypr - świat roślinny
Cypr jest najbardziej lesistą wyspą w całym obszarze śródziemnomorskim. Już w starożytności uważany był za wyspę...
Słone Jezioro Larnaka Słone Jezioro Larnaka
Na południu Cypru znajdują się dwa słone jeziora. Jedno z nich, będące rezerwatem przyrody o wyjątkowym, naturalnym...
Zatoka Koralowa Zatoka Koralowa
Zatoka o tak romantycznej i obiecującej nazwie oddalona jest o zaledwie 9 km na północ od miasta Pafos. Odwiedzając...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Szarańczyn strąkowy Szarańczyn strąkowy
Drzewo to, zwane również karobowym lub po prostu karob, zdominowało krajobraz Cypru, po tym jak najprawdopodobniej...