Jednym z najciekawszych miejsc w Nikozji jest Muzeum Cypryjskie (Muzeum Archeologiczne), które powstało już pod koniec XIX wieku, jako instytucja mająca za zadanie ochronę zabytków pochodzących z prowadzonych na wyspie wykopalisk.

Obecnie jest to najstarsze i największe muzeum archeologiczne na Cyprze, a prezentowane w nim eksponaty to rezultat, prowadzonych przez wiele lat prac archeologicznych, na terenie całej wyspy.

Cypr | Muzeum archeologiczne, Nikozja

Cypr | Muzeum archeologiczne, Nikozja (The Neo-Classical façade of the Cyprus Museum, Nicosia by Carole Raddato na licencji CC BY-SA 2.0)

Muzeum Cypryjskie znajduje się w niezwykle pięknych Ogrodach Miejskich, na zachód od Starego miasta.
Muzeum zostało założone w 1882 roku na prośbę ludności cypryjskiej. Początkowo finansowane było przez darczyńców i znajdowało się w prywatnych biurach. Obecny budynek, w którym mieści się muzeum wybudowano w 1908 roku. Zaprojektował go N. Balanos z Towarzystwa Archeologicznego w Atenach.

Muzeum ukazuje historię cywilizacji na Cyprze od czasów prehistorycznych do okresu wczesnochrześcijańskiego. Zbiory udostępnione zwiedzającym pochodzą z Neolitu, Epoki Brązu, Żelaza i okresu grecko-rzymskiego. Są to zarówno przedmioty codziennego użytku jak ceramika czy monety, jak przykłady biżuterii i rzeźby. Wszystkie eksponaty z muzeum pochodzą z licznych wykopalisk odbywających się na wyspie.

Do najważniejszych eksponatów prezentowanych w muzeum należą posąg Afrodyty z Soloi, kolekcja złotej biżuterii i relikty z Grobowców Królewskich z Salaminy.

Zbiory w muzeum zostały zgromadzone w 14 salach wystawowych i podzielone według kryterium tematycznego i chronologicznego.

Zabytki z okresu neolitu i epoki brązu zostały umieszczone w sali I-IV. Prezentowana kolekcja obejmuje zarówno przedmioty codziennego użytku jak kamienne narzędzia i naczynia, ceramikę, przedmioty z fajansu, wspaniałą biżuterię wykonaną z muszel, wyroby z andezytu i kamienne oraz gliniane figurki. Prezentowane tu naczynia dekorowane są malowidłami przedstawiającymi postaci w rydwanach, swastyki, a także wylewem zakończonym ptasim dziobem.

Sala V i VI poświęcona została okresowi hellenistycznemu. Obejrzeć tu można rzeźby z wapienia, posągi z brązu i marmuru, m.in. posąg rzymskiego cesarza Septymiusza Sewera.

Cypr | Kolekcja figurek w Muzeum Archeologicznym w Nikozji

Cypr | Kolekcja figurek w Muzeum Archeologicznym w Nikozji (The Cyprus Museum in Nicosia by Sergey Galyonkin na licencji CC BY-SA 2.0)

Pozostałe sale podzielone zostały ze względu na charakter zabytków. Mamy więc salę poświęconą kolekcji przedmiotów z brązu, wśród których znalazły się narzędzia, broń i figurki, kolekcji pieczęci i monet, mozaikom z rzymskich budowli oraz złotej biżuteria i srebrnym naczyniom, datowanym na Epokę Brązu po czasy wczesnego chrześcijaństwa. W następnych pomieszczeniach eksponowane są zabytki metalurgii, stale grobowe, sarkofagi, zabytki pisma, znaleziska z Grobów Królewskich z Salaminy, rzeźby z okresu rzymskiego oraz figurki z gliny (od Epoki Brązu po okres rzymski), w większości przedstawiające bóstwa wojny. Znajduje się tu także posąg ofiary z byka.

W Muzeum Archeologicznym prócz sal wystawowych znajduje się również biblioteka, biura, laboratoria oraz magazyny.

Muzeum możemy zwiedzać od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 18:00, w soboty od godziny 9:00 do 17:00 oraz w niedziele od 10:00 do 13:00. W poniedziałki muzeum jest nieczynne. Bilet wstępu to koszt około 4,5 euro.

Cypr | Muzeum Cypryjskie jest jednym z najciekawszych miejsc w Nikozji

Cypr | Muzeum Cypryjskie jest jednym z najciekawszych miejsc w Nikozji (Hall of the sculptures, Cyprus Museum, Nicosia by Carole Raddato na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Kwestia Cypru Północnego Kwestia Cypru Północnego
Konflikt cypryjski jest jedną z najbardziej skomplikowanych kwestii politycznych we współczesnej Europie. Rozgrywa...
Salamina – starożytne miasto Salamina – starożytne miasto
Salamina to starożytne miasto położone w północnej części wyspy, około 5 km od Famagusty. Dawniej było to...
Zamki w Górach Kyreńskich Zamki w Górach Kyreńskich
Zwiedzając północny Cypr warto wybrać się w pobliże Gór Kyreńskich, gdzie wśród malowniczych szczytów wznoszą się...
Zamek Kolossi Zamek Kolossi
Niedaleko miasta Limassol, w południowo-zachodniej części wioski Kolossi, stoi była twierdza krzyżowców – Zamek...
Bombaj – bollywoodzki sen Bombaj – bollywoodzki sen
Bombaj, czyli Mumbaj (od hinduskiej bogini Mumba) jest nie tylko stolicą stanu Maharasztra, ale i głównym portem...
Zamek w Alanyi Zamek w Alanyi
Potężna seldżucka twierdza w Alanyi (tur. Alanya Kalesi) należy do najważniejszych zabytków i największych atrakcji...