Tradycja produkcji wina na Cyprze jest silna i sięga kilka tysięcy lat wstecz, nie dziwi więc fakt, że produkcji tego trunku poświęcono muzeum.

Cypryjskie Muzeum Wina zostało otwarte w 2004 roku w odrestaurowanym i powiększonym kamiennym budynku sprzed 150 lat, który dawniej służył jako zajazd, dla okolicznych kupców handlarzy winem.

Cypr | W muzeum podziwiać można zabytki związane z tradycjią uprawy winorośli i produkcji wina na Cyprze, na przestrzeni kilku milenniów

Cypr | W muzeum podziwiać można zabytki związane z tradycją uprawy winorośli i produkcji wina na Cyprze, na przestrzeni kilku milenniów (Cyprus by Graeme Churchard na licencji CC BY 2.0)

O muzeum

To specjalistyczne muzeum prezentuje 5,5 tysięczną historię produkcji, przechowywania i spożywania wina na Cyprze. Wśród eksponatów znajdują się między innymi skórzane bukłaki oraz zbiory ceramiki, od dużych naczyń zasobowych, służących do przechowywania wina po wszelkiego rodzaju słoje, wazy i dzbany.

Muzeum Wina to punkt wyjścia dla Winnego Szlaku Cyrpu, czyli trasy turystycznej prowadzącej przez okoliczne winnice. To także jeden z przystanków na Szlaku Krasochoria Lemesou (winnice Limassol) oraz na Szlaku Wina Commandaria.

Historyczne położenie

Miejscowość Erimi, gdzie muzeum zostało założone, może poszczycić się ponad 5000 – letnią tradycją w uprawie winorośli i produkcji wina. Ponadto miasto leży na skrzyżowaniu historycznych szlaków związanych z winiarstwem. W niedalekiej odległości od Erimi leży Sotira, gdzie odnaleziono najstarsze zachowane nasiona winogron, a także Zamek Kollosi, zwany również Komandorią (Commandaria), od którego wzięło nazwę pierwsze produkowane tu wino.

Cypr | Zamek Kolossi, Limassol

Cypr | Zamek Kolossi, Limassol (kolossi Castle by Becks na licencji CC BY 2.0)

Funkcje muzeum:

  • Wydarzenia kulturalne – prezentacje książek, koncerty, wystawy
  • Degustacje wina
  • Organizacja ślubów i wesel

Wystawy

  • Sala Świętego Hilariona – odwiedzający mogą spróbować tu win z 38 cypryjskich winnic
  • Sekcja starożytna – prezentująca zabytki pochodzące z okresu 2300 B.C do 30 B.C m.in. kopie mozajek z Pafos, kolekcja ceramicznych dzbanów i mis
  • Wystawa poświęcona czasom rzymskim i Bizancjum
  • Sekcja średniowieczna
  • XIX i XX wiek – wystawa poświęcona zbiorom narzędzi związanych z uprawą winogron i produkcją wina, oraz kolekcja szkła, będącego w codziennym, domowym użytku w XX wieku.
  • Wystawa terakotowych naczyń zasobowych, służących do przechowywania wina z Kornos i Phini

Cypr | Muzeum Wina to jeden z obowiązkowych punktów na trasie szlaku, poświęconego tradycji winiarskiej na Cyprze

Cypr | Muzeum Wina to jeden z obowiązkowych punktów na trasie szlaku, poświęconego tradycji winiarskiej na Cyprze (Red red wine by juanpedraza na licencji CC BY-SA 2.0)

Godziny otwarcia

Muzeum jest czynne codziennie, prócz świąt państwowych, w godzinach 9.00 – 17.00.

Jak dojechać do muzeum?

Z Limassol do muzeum można bez problemu dostać się komunikacją miejską. Wystarczy na przystanku Leontiou – E.M.E.L. wsiąść do autobusu nr 16 i wysiąść na przystanku Erimi. Odległość od przystanku do muzeum wynosi tylko 200 metrów. Cała podroż zajmuje ok. 30 minut.

Z przystanku przy Muzeum można również wsiąść do autobusu numer 40, i udać się w podróż po cypryjskich winnicach i wioskach jak Arsos, Vasa, Vouni, Lofou i Omodos.

Ceny biletów:

Bilet wstępu do muzeum kosztuje 4 euro. W ramach tego biletu można zwiedzić wystawy stałe oraz Salę Świętego Hilariona. Jeśli prócz zwiedzania chcemy dodatkowo skosztować lokalnego wina i przysmaków zapłacimy od 5 do 7 euro.

Cypr | W muzeum można sprobować 2 spośród 38 rodzajów, produkowanego na Cyprze Wina

Cypr | W muzeum można sprobować 2 spośród 38 rodzajów, produkowanego na Cyprze Wina (Cyprus by Graeme Churchard na licencji CC BY 2.0)

Źródło: cypruswinemuseum.com

Zainteresują Cię również

Chorwackie alkohole Chorwackie alkohole
Baczny turysta mijający autokarem rozległe połacie chorwackich winnic, na pewno domyśli się, iż kraj ten powinien...
Cypryjskie alkohole Cypryjskie alkohole
Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną...
Zivania Zivania
Zivania jest obok wina Commandaria, kolejnym tradycyjnym, cypryjskim napojem alkoholowym. Ten bezbarwny, wytrawny...
Włoskie wina Włoskie wina
W obecnych czasach Włochy uważane są za jednego z największych producentów win (ok. 15% produkcji światowej)....
Wino Madera Wino Madera
Madera to wyjątkowa wyspa nie tylko pod względem przepięknych krajobrazów i mnóstwa kwitnących kwiatów. Wyspa...
Oktoberfest – niemieckie święto piwa Oktoberfest – niemieckie święto piwa
Oktoberfest to słynne niemieckie święto piwa obchodzone co roku w październiku. Czy znacie genezę tego festynu,...