Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są czyste, a krajobrazy wyjątkowo piękne. Również o sprzyjającą aurę nie musimy się martwić – latem na Cyprze deszcz pada bardzo rzadko.

Cypr | Plaża w Zatoce Figowców (Fig Tree Bay)
Cypr | Plaża w Zatoce Figowców (Fig Tree Bay) (by glenbowman )

Charakterystyka cypryjskich plaż

Aż 39 spośród cypryjskich plaż otrzymało Niebieską Flagę. Znaku tego używać mają prawo jedynie kąpieliska i mariny spełniające normy dotyczące ochrony środowiska.

Plaże na Cyprze to nie tylko miejsca, gdzie można poleżeć na ciepłym, złocistym piasku, ciesząc się słońcem i urokliwymi widokami. Ciepła, czysta woda zachęca tu do kąpieli, a i miłośnicy sportów wodnych znajdą dla siebie wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Można tu uprawiać windsurfing, kitesurfing, żeglarstwo, nurkowanie.

Dla amatorów nurkowania najlepsze będą plaże wschodniego Cypru, gdzie woda jest turkusowa i krystaliczna.

Plaże u zachodnich wybrzeży wyspy są mniej uczęszczane, ale również czyste i atrakcyjne – można je polecić osobom szukającym spokoju i nielubiącym zgiełku oraz masowej turystyki.

Larnaka – Finikoudes

Nazwa plaży Finikoudes koło Larnaki oznacza po grecku „małe palmy”. Pochodzi od drzewek zasadzonych w tym miejscu w 1922 r. Obecnie palmy te są już dość wysokie.

Piasek na plaży Finikoudes ma barwę szarawą. Woda jest czysta, ciepła, a sam pas plaży długi i dość obszerny. Nie brakuje tu wypożyczalni sprzętu plażowego, kawiarni i restauracji. Są udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Na plaży zwykle jest dużo ludzi.

Cypr | Chrysochous Beach w okolicach Polis
Cypr | Chrysochous Beach w okolicach Polis (by europealacarte )

Ayia Napa

To znany cypryjski kurort z piaszczystymi plażami, królującymi w światowych rankingach. To idealne miejsce dla młodych ludzi, ponieważ... nie zasypia nigdy! Tutejsze plaże są zadbane i bardzo dobrze zagospodarowane, z bogactwem tawern, restauracji, barów i dyskotek. Turystów kusi przede wszystkim jasny piasek, błękitna woda i obietnica dobrej zabawy. Nie bez przyczyny region ten nazywa się turystycznym rajem Cypru. Wielu turystów jako najpiękniejszą plażę tego regionu wskazuje Nissi Beach.

Zatoka figowców (Fig Tree Bay)

Jest to jedna z najpiękniejszych plaż Cypru. Woda jest tu przejrzysta i krystalicznie czysta, idealna dla wielbicieli nurkowania, a także dla rodzin z dziećmi. W odległości kilkuset metrów od plaży znajduje się wyspa. Jej wybrzeże, w przeciwieństwie do samej plaży, jest kamieniste. Infrastruktura turystyczna jest tu dobrze rozwinięta. Istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych.

Plaża znajduje się w pobliżu miejscowości Protaras, u południowo-wschodnich wybrzeży Cypru (Dystrykt Famagusta).

Plaża gubernatora (Governor's Beach)

Znajduje się pomiędzy Larnaką i Limassol. Jej podstawowym atutem są wyjątkowo piękne krajobrazy. Rejony tej plaży często odwiedzają różne zwierzęta. Bardzo rozwinięta jest infrastruktura turystyczna – znajdziemy tu zwłaszcza liczne restauracje. Istnieje możliwość uprawiania windsurfingu, pływania łodzią, snorkelingu i wędkarstwa.

Cypr | Plaża gubernatora (Governors Beach)
Cypr | Plaża gubernatora (Governors Beach) (by iswc )

Pafos

Najbardziej charakterystyczni dla plaży w pobliżu Pafos są mieszkańcy jej przybrzeżnych wód – rzadko występujące, zielone żółwie.

Petra Tou Romiou (Region Pafos)

Przepiękne scenerie roztaczające się w okolicach tej plaży były inspiracją dla malarzy. Woda w tym miejscu ma barwę turkusową, a niedaleko wybrzeża z morza wystają skały. Słynną atrakcją jest tzw. Skała Afrodyty, nieopodal której – według mitologii – miała się wynurzyć z morskiej piany grecka bogini miłości.

Miejska plaża Polis

W porównaniu z wieloma innymi cypryjskimi plażami ta jest spokojniejsza i mniej uczęszczana przez turystów. Jest to dobre miejsce do uprawiania sportów wodnych czy do spacerów o zachodzie słońca.

Cypr | Petra Tou Romiou – zachód słońca
Cypr | Petra Tou Romiou – zachód słońca (by andym8y )

Zainteresują Cię również

Cypr - świat zwierzęcy Cypr - świat zwierzęcy
Świat zwierzęcy Cypru jest mniej bogaty niż jego flora. Obecnie na wyspie doliczono się 26 gatunków płazów i gadów...
Klimat Cypru Klimat Cypru
Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata...
Zatoka Koralowa Zatoka Koralowa
Zatoka o tak romantycznej i obiecującej nazwie oddalona jest o zaledwie 9 km na północ od miasta Pafos. Odwiedzając...
Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Cypr - świat roślinny Cypr - świat roślinny
Cypr jest najbardziej lesistą wyspą w całym obszarze śródziemnomorskim. Już w starożytności uważany był za wyspę...
Cypryjskie królestwo kotów Cypryjskie królestwo kotów
Cypr nazywany jest "wyspą kotów". Legenda głosi, iż koty sprowadziła tu w IV wieku matka cesarza Konstantyna...

 

Przeczytaj również

Położenie i warunki naturalne Chorwacji

Chorwacja jest krajem troistej natury: ze względu na swe w większości nadmorskie położenie oraz bliskie sąsiedztwo Włoch i Grecji można…

Festiwal ”Stalowa Liga”

Już od ponad 10 lat Odeska Obwodowa Federacja Sztuk Walki organizuje w starej twierdzy Akermańskiej, położonej w Białogrodzie nad Dniestrem,…

Średniowieczny zamek w Limassol

Limassol to nie tylko miasto słynące z piaszczystych plaż cudownego morza. Spędzając tu wakacje nie sposób nie odwiedzić wielu zabytków.…

Jacy są Chorwaci?

Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat swej burzliwej historii wycierpieli niemało,…

Ukraiński Sylwester, czyli Malanka

Malanka (Małanka) to ukraińskie pogańskie święto obchodzone 13 stycznia, czyli w Sylwestra, zgodnie z kalendarzem juliańskim. Tej nocy kolędnicy, przebierając…

Cypr – święta państwowe i festiwale

Na przestrzeni tysięcy lat ten niewielki kraj był wielokrotnie obiektem różnego rodzaju najazdów i okupacji. Po Fenicjanach Cyprem rządzili Asyryjczycy,…

Plaża Bellevue – piaszczysta plaża Dubrownika

Gdzie najlepiej wybrać się w upalny dzień? Oczywiście na plażę! W jednej z najpiękniejszych zatok Dubrownika, Gorica, znajduje się malownicza…

Sofia

Sofia jest stolicą i największym miastem Bułgarii. Umiejscowiona jest w zachodniej części kraju, u stóp masywu Witoszy. W języku greckim…