Nikozja – gr. Lefkosía Λευκωσία, tur. Lefkoşa, starogr. Lēdra Λήδρα – to miasto leżące w samym centrum wyspy Cypr, na nizinie Mesaria. Miejscowość ta istnieje od VII wieku p.n.e. Jest zarówno centrum administracyjnym regionu o tej samej nazwie, jak i stolicą Republiki Cypru.

Północna część miasta jest stolicą Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Cypr | Panorama Nikozji
Cypr | Panorama Nikozji (by sk12 )

Nikozja liczy ponad 270 tysięcy mieszkańców, z czego ok. 220 tys. zamieszkuje południową, grecko-cypryjską część miasta, zaś ok. 55 tys. – północną część turecko-cypryjską (stan na rok 2012).

Lotniska w Nikozji

W północnej części miasta znajduje się lotnisko Ercan, południową część Nikozji obsługuje zaś lotnisko Larnaka. Stare lotnisko Nikozja jest od 1974 roku zamknięte, ponieważ leży w strefie buforowej.

Starówka

Malownicza starówka Nikozji, z jej wspaniałymi uliczkami, na których znajdują się liczne tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, małe sklepiki, przytulne restauracje i bary, jest podzielona na dwie części. Od 3 kwietnia 2008 r. otwarte jest pierwsze przejście graniczne w obrębie starego miasta.

Do głównych atrakcji Nikozji należą:

Katedra Świętego Jana (Agios Ioannis)

Kościół został zbudowany w 1662 r. przez arcybiskupa Nikiforosa na miejscu klasztoru benedyktynów i poświęcony Janowi Ewangeliście. Do XVIII wieku był klasztorem, aż arcybiskup Sylwester podniósł go rangi katedry i siedziby cypryjskiego arcybiskupa. Katedra Świętego Jana jest jednym z nielicznych kościołów, w których zachował się komplet obrazów. Cztery duże ikony zostały namalowane w latach 1795-1797 przez pochodzącego z Krety Ioánnisa Kornárosa. Malowidła ścienne z XVIII w. przedstawiają sceny biblijne.

Cypr | Biblioteka Miejska w Nikozji
Cypr | Biblioteka Miejska w Nikozji (by Rotfuchsin )

Muzeum Bizantyjskie

Posiada najbogatszy i najbardziej reprezentatywny zbiór bizantyjskiej sztuki na Cyprze. Wystawionych jest tutaj ponad 200 ikon pochodzących z IX do XIX wieku, naczynia liturgiczne, szaty i księgi. Ozdobą wystawy są pochodzące z VI wieku mozaiki kościoła Panagia Kanakaria (panagia = przenajświętsza) w Lythragkomi.

Brama Famagusta

Jedna z trzech bram miejskich weneckich murów obronnych starego miasta. Brama Wschodnia, Porta Giuliana, później nazwana Bramą Famagusta, została odrestaurowana i służy jako centrum kulturalne.

Cypr | Nikozja – Stare Miasto
Cypr | Nikozja – Stare Miasto (by dnevill )

Stary i nowy pałac arcybiskupa

Nowy pałac arcybiskupi jest siedzibą ortodoksyjnego kościoła na Cyprze. Został zbudowany w 1960 roku w stylu neobizantyjskim. Stary pałac powstał w 1730 r. i znajduje się obok nowego budynku. Na jego parterze znajduje się dziś Muzeum Etnograficzne.

Galeria sztuki

W czterech salach fundacji kulturalnej Makariosa pokazany jest jedyny w swoim rodzaju zbiór reprezentatywnych dzieł sztuki Zachodu, od renesansu do sztuki współczesnej, jak również dzieła artystów greckich i cypryjskich.

Sala nr 1 pokazuje dzieła twórców europejskich, sala nr 2 – wystawę obrazów, miedziorytów i map z XVIII i XIX wieku, zatytułowanych: „Greckie powstanie 1821”. W sali nr 3 znajdują się dzieła greckich artystów XIX i XX wieku, natomiast sala nr 4 poświęcona jest dziełom wybitnych cypryjskich artystów XX wieku.

Cypr | Pałac Arcybiskupi w Nikozji
Cypr | Pałac Arcybiskupi w Nikozji (by glenbowman )

Muzeum Cypru

Muzeum Cypru jest największym i najbardziej znaczącym muzeum na wyspie. Budowla pochodzi z lat 1908-1924, kiedy Cypr był brytyjską kolonią. Tutejsza wystawa prezentuje kulturowy rozwój Cypru, poczynając od wczesnego okresu kamiennego do epoki wczesnobizantyjskiej.

Prawdziwą ozdobą muzeum są znaleziska o wybitnym znaczeniu archeologicznym i historycznym dla kultury Cypru, czyli posążki w kształcie krzyża z epoki miedzi, naczynia ceramiczne z wczesnej epoki brązu z Vounous, złota biżuteria z Egkomi datowana na późną epokę brązu i rzeźbę Afrodyty z Soli z pierwszego stulecia przed naszą erą.

Zainteresują Cię również

Larnaka Larnaka
Larnaka, względnie Larnaca, jest jednym z największych miast wyspy i siedzibą najważniejszego międzynarodowego...
Kyrenia Kyrenia
Chyba żadne miasto Cypru nie może poszczycić się tak bogatym dziedzictwem naturalnym, jak położone na północnym...
Kurion – starożytne królestwo mozaik Kurion – starożytne królestwo mozaik
Jednym z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie jest starożytne miasto Kurion (Kourion). Znajduje...
Ayia Napa - informacje ogólne Ayia Napa - informacje ogólne
Ayia Napa to niewielka turystyczna miejscowość położona w południowej części wyspy. Jej domeną są piaszczyste plaże...
Pamiątki z Cypru, które można zjeść Pamiątki z Cypru, które można zjeść
Każdy, kto choć raz był na Cyprze mógł zasmakować w doskonałej kuchni i produktach regionalnych wyspy. Koniec...
Cypryjskie alkohole Cypryjskie alkohole
Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną...

Cypr | Meczet Selimiye (Selimiye Camii)
Cypr | Meczet Selimiye (Selimiye Camii) (by manc72 )

W północnej części miasta warto zobaczyć:

  • Meczet Arabahmeta z XVII wieku, w którym przechowywany jest kosmyk włosów Proroka.
  • Meczet Selimiye, wzniesiony w XIII w. jako katedra Świętej Zofii (Hagia Sophia). Kościół został przez Turków zamieniony w meczet w 1571 r.
  • Biblioteka Sułtana Mahmuta z dużym zbiorem islamskich manuskryptów.
  • Centralny Plac Atatürka z weneckimi kolumnami w centrum.
  • Stary karawanseraj Büyük Han, zbudowany w 1572 r., krótko po zdobyciu Cypru przez Turków. Jest to prawdopodobnie najstarsza turecka budowla na wyspie.