Nikozja – gr. Lefkosía Λευκωσία, tur. Lefkoşa, starogr. Lēdra Λήδρα – to miasto leżące w samym centrum wyspy Cypr, na nizinie Mesaria. Miejscowość ta istnieje od VII wieku p.n.e. Jest zarówno centrum administracyjnym regionu o tej samej nazwie, jak i stolicą Republiki Cypru.

Północna część miasta jest stolicą Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Cypr | Panorama Nikozji
Cypr | Panorama Nikozji (by sk12 )

Nikozja liczy ponad 270 tysięcy mieszkańców, z czego ok. 220 tys. zamieszkuje południową, grecko-cypryjską część miasta, zaś ok. 55 tys. – północną część turecko-cypryjską (stan na rok 2012).

Lotniska w Nikozji

W północnej części miasta znajduje się lotnisko Ercan, południową część Nikozji obsługuje zaś lotnisko Larnaka. Stare lotnisko Nikozja jest od 1974 roku zamknięte, ponieważ leży w strefie buforowej.

Starówka

Malownicza starówka Nikozji, z jej wspaniałymi uliczkami, na których znajdują się liczne tradycyjne warsztaty rzemieślnicze, małe sklepiki, przytulne restauracje i bary, jest podzielona na dwie części. Od 3 kwietnia 2008 r. otwarte jest pierwsze przejście graniczne w obrębie starego miasta.

Do głównych atrakcji Nikozji należą:

Katedra Świętego Jana (Agios Ioannis)

Kościół został zbudowany w 1662 r. przez arcybiskupa Nikiforosa na miejscu klasztoru benedyktynów i poświęcony Janowi Ewangeliście. Do XVIII wieku był klasztorem, aż arcybiskup Sylwester podniósł go rangi katedry i siedziby cypryjskiego arcybiskupa. Katedra Świętego Jana jest jednym z nielicznych kościołów, w których zachował się komplet obrazów. Cztery duże ikony zostały namalowane w latach 1795-1797 przez pochodzącego z Krety Ioánnisa Kornárosa. Malowidła ścienne z XVIII w. przedstawiają sceny biblijne.

Cypr | Biblioteka Miejska w Nikozji
Cypr | Biblioteka Miejska w Nikozji (by Rotfuchsin )

Muzeum Bizantyjskie

Posiada najbogatszy i najbardziej reprezentatywny zbiór bizantyjskiej sztuki na Cyprze. Wystawionych jest tutaj ponad 200 ikon pochodzących z IX do XIX wieku, naczynia liturgiczne, szaty i księgi. Ozdobą wystawy są pochodzące z VI wieku mozaiki kościoła Panagia Kanakaria (panagia = przenajświętsza) w Lythragkomi.

Brama Famagusta

Jedna z trzech bram miejskich weneckich murów obronnych starego miasta. Brama Wschodnia, Porta Giuliana, później nazwana Bramą Famagusta, została odrestaurowana i służy jako centrum kulturalne.

Cypr | Nikozja – Stare Miasto
Cypr | Nikozja – Stare Miasto (by dnevill )

Stary i nowy pałac arcybiskupa

Nowy pałac arcybiskupi jest siedzibą ortodoksyjnego kościoła na Cyprze. Został zbudowany w 1960 roku w stylu neobizantyjskim. Stary pałac powstał w 1730 r. i znajduje się obok nowego budynku. Na jego parterze znajduje się dziś Muzeum Etnograficzne.

Galeria sztuki

W czterech salach fundacji kulturalnej Makariosa pokazany jest jedyny w swoim rodzaju zbiór reprezentatywnych dzieł sztuki Zachodu, od renesansu do sztuki współczesnej, jak również dzieła artystów greckich i cypryjskich.

Sala nr 1 pokazuje dzieła twórców europejskich, sala nr 2 – wystawę obrazów, miedziorytów i map z XVIII i XIX wieku, zatytułowanych: „Greckie powstanie 1821”. W sali nr 3 znajdują się dzieła greckich artystów XIX i XX wieku, natomiast sala nr 4 poświęcona jest dziełom wybitnych cypryjskich artystów XX wieku.

Cypr | Pałac Arcybiskupi w Nikozji
Cypr | Pałac Arcybiskupi w Nikozji (by glenbowman )

Muzeum Cypru

Muzeum Cypru jest największym i najbardziej znaczącym muzeum na wyspie. Budowla pochodzi z lat 1908-1924, kiedy Cypr był brytyjską kolonią. Tutejsza wystawa prezentuje kulturowy rozwój Cypru, poczynając od wczesnego okresu kamiennego do epoki wczesnobizantyjskiej.

Prawdziwą ozdobą muzeum są znaleziska o wybitnym znaczeniu archeologicznym i historycznym dla kultury Cypru, czyli posążki w kształcie krzyża z epoki miedzi, naczynia ceramiczne z wczesnej epoki brązu z Vounous, złota biżuteria z Egkomi datowana na późną epokę brązu i rzeźbę Afrodyty z Soli z pierwszego stulecia przed naszą erą.

Zainteresują Cię również

Kyrenia Kyrenia
Chyba żadne miasto Cypru nie może poszczycić się tak bogatym dziedzictwem naturalnym, jak położone na północnym...
Larnaka Larnaka
Larnaka, względnie Larnaca, jest jednym z największych miast wyspy i siedzibą najważniejszego międzynarodowego...
Kurion – starożytne królestwo mozaik Kurion – starożytne królestwo mozaik
Jednym z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie jest starożytne miasto Kurion (Kourion). Znajduje...
Ayia Napa - informacje ogólne Ayia Napa - informacje ogólne
Ayia Napa to niewielka turystyczna miejscowość położona w południowej części wyspy. Jej domeną są piaszczyste plaże...
Pamiątki z Cypru, które można zjeść Pamiątki z Cypru, które można zjeść
Każdy, kto choć raz był na Cyprze mógł zasmakować w doskonałej kuchni i produktach regionalnych wyspy. Koniec...
Cypryjskie alkohole Cypryjskie alkohole
Cypryjczycy oprócz znakomitej śródziemnomorskiej kuchni i słodyczy, oferują również wyśmienite alkohole. Ogromną...

Cypr | Meczet Selimiye (Selimiye Camii)
Cypr | Meczet Selimiye (Selimiye Camii) (by manc72 )

W północnej części miasta warto zobaczyć:

  • Meczet Arabahmeta z XVII wieku, w którym przechowywany jest kosmyk włosów Proroka.
  • Meczet Selimiye, wzniesiony w XIII w. jako katedra Świętej Zofii (Hagia Sophia). Kościół został przez Turków zamieniony w meczet w 1571 r.
  • Biblioteka Sułtana Mahmuta z dużym zbiorem islamskich manuskryptów.
  • Centralny Plac Atatürka z weneckimi kolumnami w centrum.
  • Stary karawanseraj Büyük Han, zbudowany w 1572 r., krótko po zdobyciu Cypru przez Turków. Jest to prawdopodobnie najstarsza turecka budowla na wyspie.