Wybrzeża cypryjskie stanowią idealne miejsca do nurkowania. Woda jest tu ciepła i przejrzysta, a różnorodność morskich stworzeń intrygująca i zachwycająca.

Cypr | Nurkowanie w Ayia Napa
Cypr | Nurkowanie w Ayia Napa (by Vivian C )

Warunki

Temperatura wody u wybrzeży Cypru pozwala na nurkowanie przez cały rok. Najdogodniejszy jest okres od maja do października, kiedy temperatura morza osiąga nawet 27ºC.

Większość nurkowań odbywa się prosto z brzegu. Centra nurkowe na Cyprze są zwykle na wysokim poziomie.

Wokół wyspy znajdziemy zarówno miejsca odpowiednie dla początkujących nurków, jak i punkty dla tych bardziej zaawansowanych.

Na Cyprze znajdują się szkoły nurkowania. Dobre kursy oferowane są kurortach, takich jak np. Limassol, Pafos, Larnaka, Agia Napa czy Protaras. Wiele klubów i szkół znajdziemy również w Kyrenii w Cyprze Północnym.

Duże hotele często mają własne szkoły nurkowania.

Wrak Zenobia

To znane miejsce nurkowe położone jest niedaleko Larnaki, 1,4 km od wybrzeża. Polecane jest dla zaawansowanych nurków, którzy wykazują się umiejętnością nurkowania na otwartych wodach. Do miejsca nurkowego dopływa się łodzią.

Zenobia to wrak szwedzkiego promu, który zatonął w 1980 r. Zarówno sam prom, jak i znajdujący się na nim towar pozostały nietknięte, a zwiedzanie ich stanowi nie lada atrakcję. Żyją tu ławice ryb.

Głębokość nurkowania w tym miejscu wynosi od 17 do 43 metrów, natomiast widoczność – do 50 metrów.

Cypr | Nurkowania na wraku
Cypr | Nurkowania na wraku "Zenobia" (by portfolio_visions )

Rezerwat ryb Akrotiri

Jest to również miejsce dla zaawansowanych nurków; wymaga umiejętności nurkowania na otwartych wodach. Położone jest niedaleko Limassol. Do miejsca nurkowego dopływa się łodzią.

Nurkowanie w tym punkcie daje niepowtarzalną okazję do podziwiania z bliska różnorodnego świata morskich stworzeń. Można nawet nakarmić z ręki okonie, leszcze, mureny i graniki. Oprócz ryb możemy zobaczyć tu ośmiornice. Widoczność w tym miejscu wynosi do 30 metrów.

Jaskinie (nurkowisko Caves)

Jest to miejsce położone niedaleko Cape Greko. Jego atrakcjami są nawisy i tunele skalne oraz jaskinia. Dostęp jest prosto z brzegu.

Cypr | Fascynujący podwodny świat Cypru
Cypr | Fascynujący podwodny świat Cypru (by mamchenkov )

Wrak Vera K.

Nurkowanie w tym miejscu wymaga kwalifikacji do nurkowania na otwartych wodach. Spoczywający tu od 1972 r. wrak libańskiego frachtowca stanowi dużą atrakcję dla doświadczonych nurków dzięki łukom i tunelom, jak również bogactwu życia morskiego.

Okolice Kyrenii

Wybrzeże Cypru Północnego w okolicy Kyrenii oferuje ok. 20 miejsc do nurkowania. Znajdziemy tu wspaniały ciąg raf koralowych z przepiękną, kolorową fauną, a także zatopioną wielką kotwicą (Zephyros), miejsca dobre do treningu dla początkujących (np. Bambi), a nawet wrak rosyjskiego samolotu (Cockpit & Anchor).

Do bogactwa morskiej fauny w okolicach Kyrenii należą m.in. kolorowe ryby rafowe, płaszczki, ośmiornice, koniki morskie, homary, kraby, krewetki, małże, rozgwiazdy, a także żółwie morskie.

Równie atrakcyjne miejsca nurkowe Cypru Północnego znajdują się w okolicy półwyspu Karpaz. Zobaczymy tu nie tylko rozmaitych przedstawicieli morskiej fauny, ale także wraki, wielką kotwicę, szczątki bombowca z czasów II wojny światowej czy fragmenty bomb z tegoż okresu. Miejsce nurkowe zwane Great Canyo przypomina swoją strukturą wielki kanion i jest położone blisko latarni morskiej, której światło czyni to miejsce bardzo atrakcyjnym wizualnie.

Cypr | Nurkowanie w okolicach Kyrenii
Cypr | Nurkowanie w okolicach Kyrenii (by greenacre8 )

Inne miejsca

Wymienione miejsca są jedynie przykładami atrakcji, jakie czekają na Cyprze na amatorów nurkowania.

Do lubianych miejsc należą m.in. okolice Latchi-Polis-Akamas, gdzie możemy podziwiać zarówno rafy i podwodne jaskinie, jak i kolorowy świat ryb. Jest to ponadto miejsce występowania zielonych żółwi. Terenem słynącym z ośmiornic jest z kolei Cyclops Bay.

Warto spróbować sił również w nurkowiskach koło Pafos (zatoka Coral Bay).

Zainteresują Cię również

Cypr - świat zwierzęcy Cypr - świat zwierzęcy
Świat zwierzęcy Cypru jest mniej bogaty niż jego flora. Obecnie na wyspie doliczono się 26 gatunków płazów i gadów...
Klimat Cypru Klimat Cypru
Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata...
Zatoka Koralowa Zatoka Koralowa
Zatoka o tak romantycznej i obiecującej nazwie oddalona jest o zaledwie 9 km na północ od miasta Pafos. Odwiedzając...
Cypr - świat roślinny Cypr - świat roślinny
Cypr jest najbardziej lesistą wyspą w całym obszarze śródziemnomorskim. Już w starożytności uważany był za wyspę...
Cypryjskie królestwo kotów Cypryjskie królestwo kotów
Cypr nazywany jest "wyspą kotów". Legenda głosi, iż koty sprowadziła tu w IV wieku matka cesarza Konstantyna...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...

 

Przeczytaj również

Waluta Holandii

Jednostką monetarną w Holandii, tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, jest euro. Do 2002 roku walutą Królestwa Niderlandów był…

Znani Portugalczycy

Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek pochodzących z Portugalii osób znanych,…

Bulwar Puszkina

Bulwar Puszkina to jedna z najbardziej znanych ulic w Doniecku. Ten piękny deptak, pozwalający odpocząć od miejskiego zgiełku, jest najpopularniejszym…

Filmy z Chorwacją w tle

Chorwacja to piękny i malowniczy kraj, pełen fascynujących zabytków, urokliwych miejsc i urzekających krajobrazów. Nic więc dziwnego, że filmowcy z…

Waszkowiecka Malanka 2013

Jest to jedyne w swoim rodzaju zjawisko na Ukrainie. Raz w roku w miasteczku nad Czeremoszem Malanka tańczy tak, że…

Kiedy jechać do Czech?

Łatwiej będzie wybrać odpowiedni czas na podróż do Czech, znając nieco bliżej warunki klimatyczne i pogodowe naszych sąsiadów. Mimo położenia…

System Odyseusz

Coraz większa liczba polskich turystów postanawia dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą i zgłasza swój wyjazd w internetowym systemie…

Życzenia bożonarodzeniowe w języku chorwackim

Święta tuż tuż. Czas już wysłać znajomym Chorwatom życzenia bożonarodzeniowe. Obowiązkowo w języku chorwackim!