Pafos (Paphos) – czwarte co do wielkości miasto Cypru, leży na południowym zachodzie wyspy i jest oddalone ok. 68 km od portowego miasta Limassol. Pafos było swego czasu stolicą Cypru i może się pochwalić historią sięgającą kilku tysięcy lat wstecz.

Miasto dzieli się na dwie główne części: Kato Paphos i Ktima Paphos.

Cypr | Theo Sunset Bay Holiday Village – ośrodek wypoczynkowy położony w pobliżu Pafos (ok. 18 km od Paphos International Airport)
Cypr | Theo Sunset Bay Holiday Village – ośrodek wypoczynkowy położony w pobliżu Pafos (ok. 18 km od Paphos International Airport) (by europealacarte )

Dzielnice Pafos

Kato Pafos jest dzielnicą leżącą nad morzem. Tutaj znajduje się większość hoteli i zabytków starożytności.

Ktima Pafos jest oddalone o ok. 3,2 km od portu i leży na wzgórzu.

W roku 1980 Pafos zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, znajdziemy tu bowiem pamiątki niemal z każdego okresu istnienia miasta.

Miasto posiada imponującą liczbę zabytków, z których zdecydowana większości mieści się w dzielnicy Kato Pafos:

Twierdza portowa

Pochodząca z XIII wieku twierdza została zbudowana przez Lusignanów. Później budowlę umocnili Wenecjanie, zanim Turcy rozbudowali ją po 1571 roku i czasowo użytkowali jako magazyn soli. Z fortu rozciąga się piękny widok na Pafos.

Kościół Agia Solomoni

Kościół ma budowę katakumbową, na którą składa się otwarte podwórze i kilka wykutych w skałach pomieszczeń. W jednym z nich znajduje się źródełko, w innych znajdziemy pozostałości malowideł ściennych o treści religijnej – przed kilkuset laty miejsce to zmieniono bowiem w kościół.

Według legendy, Agia Solomoni (αγια=święta) była jedną z pierwszych kobiet, które przeszły na chrześcijaństwo, porzucając tym samym pogaństwo. Właśnie w tej jaskini schroniła się ona przed rzymskimi prześladowcami. Zamurowali oni wejście groty, pewni śmierci swojej ofiary, jednak gdy po ok. 200 latach udało się ją otworzyć, okazało się, że kobieta nadal żyje.

Koło świątyni znajduje się drzewo, któremu wierni przypisują moc uzdrawiania (trzeba na jednej z jego gałęzi zwiesić coś, co jest naszą własnością).

Cypr | Ruiny zamku Saranta Kolones
Cypr | Ruiny zamku Saranta Kolones (by glenbowman )

Groby królewskie

Nekropolia położona była w odległości ok. kilometra od ówczesnych murów miejskich. Grzebano tu zmarłych od III wieku p.n.e. do III wieku n.e.

Niektóre z tutejszych katakumb są tak rozbudowane, że przypominają domy z pomieszczeniami otwartymi na otoczone kolumnami atrium. Naukowcy dostrzegają tu podobieństwo do grobów odkrytych w Aleksandrii, co potwierdza ścisłe związki tych miast w okresie helleńskim.

Określenie „Groby królewskie” nie oddaje do końca prawdy, ponieważ nie zostali tutaj pochowani żadni królowie, a jedynie miejscowa arystokracja. Nazwa sugeruje raczej wielkość i wspaniałość tych budowli.

Zamek Saranta Kolones

Nazwa tej bizantyjskiej budowli oznacza: „czterdzieści kolumn” i odnosi się do odkrytych w tym miejscu elementów konstrukcyjnych dawnej agory.

Zamek wznosi się w pobliżu pafijskiego portu, po jego północnej stronie.

Budowla datowana jest na VII wiek, a jej przeinaczeniem była najprawdopodobniej ochrona miasta przed najazdem Arabów. Funkcję obronną zamku potwierdzają grube na trzy metry ściany, osiem wież oraz otaczająca go fosa.

Zamek został zniszczony przez trzęsienie ziemi w 1222 lub w 1223 roku.

Cypr | Τάφοι των Βασιλέων, czyli Grobowce Królewskie, znajdują się w odległości ok 2 km na północny zachód od miasta Pafos
Cypr | Τάφοι των Βασιλέων, czyli Grobowce Królewskie, znajdują się w odległości ok 2 km na północny zachód od miasta Pafos (by sonofgroucho )

Klasztor Chrysorrogiatissa

Klasztor o wdzięcznej nazwie, tłumaczonej w przybliżeniu: „Świętej Panny Złotego Jabłka Granatu”, położny jest na tle malowniczego krajobrazu Pafos.

Budowla datowana jest na wiek XII, a za jej fundatora uważa się mnicha Ignatiosa, który – jak głosi legenda – znalazł u wybrzeży cudowną ikonę Marii Panny, którą do Cypru przywiodły morskie fale.

W klasztorze, który w XVII w. przeszedł renowację, znajdziemy piękne freski oraz cenny zbiór ikon i dzieł sztuki.

Warto też zainteresować się starą klasztorną winiarnią, która produkuje jedne z najlepszych cypryjskich win.

Mozaiki Pafos

Mozaiki podłogowe, przypadkowo odkryte przez pewnego rolnika w czasie prac polowych, datowane są na III-V wieku n. e. i zdobiły najprawdopodobniej wille ówczesnych arystokratów.

Dostrzeżemy tu wykonane z wielkim kunsztem sceny z greckiej mitologii, ukazujące m. in.: Dionizosa – boga wina i wszelkiej uciechy (Domu Dionizosa) czy Tezeusza i Minotaura (Dom Tezeusza). Inne wspaniałe mozaiki podziwiać można w Domu Orfeusza czy w Domu Czterech Pór Roku.

Cypr | Pafos – mozaika ukazująca Tezeusza i Minotaura
Cypr | Pafos – mozaika ukazująca Tezeusza i Minotaura (by sonofgroucho )

W Ktima Pafos nie ma wprawdzie tak wspaniałych zabytków, jak w nadmorskiej części miasta, niemniej jednak warto zwrócić uwagę na następujące miejsca:

Pałac biskupa

Pałac znajduje się w pobliżu Akropolis Squere, obok kościoła Agios Theodoros i jest siedzibą biskupa Paphos. W pałacu znajduje się cenny zbiór rzadkich manuskryptów, ikon i innych obiektów religijnych.

Muzeum bizantyjskie

Sale wystawiennicze z pewnością zainteresują nas bogatymi zbiorami przedmiotów z czasów bizantyjskich oraz ikon z XII-XVIII wieku.

Muzeum regionu Pafos

W muzeum zgromadzono eksponaty znalezione w całym regionie Pafos. Przedmioty pochodzą z epoki neolitycznej, epoki brązu, helleńskiej, rzymskiej i bizantyjskiej.

Muzeum etnograficzne

Znajdują się tu prywatne zbiory przedmiotów pochodzących od czasów kamiennych do współczesności.

Cypr | Jedno z pomieszczeń świątyni Agia Solomoni
Cypr | Jedno z pomieszczeń świątyni Agia Solomoni (by sonofgroucho )

Zainteresują Cię również

Kyrenia Kyrenia
Chyba żadne miasto Cypru nie może poszczycić się tak bogatym dziedzictwem naturalnym, jak położone na północnym...
Larnaka Larnaka
Larnaka, względnie Larnaca, jest jednym z największych miast wyspy i siedzibą najważniejszego międzynarodowego...
Cypr - informacje ogólne Cypr - informacje ogólne
„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze...
Famagusta Famagusta
Portowe miasto Famagusta należy do turystycznych atrakcji Cypru Północnego. Historyczne budowle, dziewicza przyroda...
Ayia Napa - informacje ogólne Ayia Napa - informacje ogólne
Ayia Napa to niewielka turystyczna miejscowość położona w południowej części wyspy. Jej domeną są piaszczyste plaże...
Kurion – starożytne królestwo mozaik Kurion – starożytne królestwo mozaik
Jednym z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie jest starożytne miasto Kurion (Kourion). Znajduje...

 

Przeczytaj również

Kalendarium dziejów Chorwacji

Pierwszymi mieszkańcami terenów dzisiejszej Chorwacji były plemiona iliryjskie. Od I w. p.n.e. rozpoczęli tu swe rządy Rzymianie. Pierwsi Słowianie, w…

Park Narodowy Akamas

Półwysep Akamas, w całości stanowiący rezerwat przyrody, znajduje się na północno-zachodnim krańcu Cypru. Można urządzić sobie tutaj wycieczkę przy okazji…

Valletta – małe królestwo zabytków

Valletta jest miastem pełnym ciekawych zabytków, pięknej architektury i gościnnych ludzi. Jest to miejsce, w którym można zakochać się od…

Kiedy jechać do Czech?

Łatwiej będzie wybrać odpowiedni czas na podróż do Czech, znając nieco bliżej warunki klimatyczne i pogodowe naszych sąsiadów. Mimo położenia…

Muzeum Brytyjskie (British Museum)

Gdzie poza Grecją znajdziemy jedną z oryginalnych kariatyd Erechtejonu? W British Museum. Gdzie poza Egiptem znajdziemy fragmenty brody i ureusza…

Zamek w Chocimiu

Twierdza w Chocimiu położona jest na północ od miasta, dwa kilometry od jego centrum. Swój początek bierze od chocimskiego fortu,…

Plaża Dubovica – największa plaża na wyspie Hvar

Wyspa Hvar jest jedną z najpiękniejszych i najbardziej popularnych chorwackich wysp. Największą plażą w jej południowej części jest Dubovica. Kształtem…

Pierwsza księgarnia typu outlet w Chorwacji

30 października 2012 roku w Zagrzebiu otwarto pierwszą księgarnię typu outlet. Chorwaci po niezwykle okazyjnych cenach będą mogli zakupić książki…