Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym go turystom miasto Pafos, jest bez wątpienia wizyta w parku archeologicznym, którego założeniem jest ochrona i promocja archeologicznych pozostałości, stanowiących dziedzictwo kulturowe Cypru.

Od 1980 roku park ten widnieje na Światowej Liście Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Cypr | Ruiny Zamku Saranda Kolones

Cypr | Ruiny Zamku Saranda Kolones (Saranta Kolones by Rilaak na licencji CC BY-SA 2.0)

Zabytki

Na terenie parku znajdują się stanowiska i zabytki archeologiczne pochodzące z czasów prehistorycznych aż po okres średniowiecza. W przeważającej większości są to jednak zabytki i budowle datowane na okres rzymski.

Groby Królewskie

Pochodzące z III wieku p.n.e. groby to jedne z najważniejszych zabytków parku. Wykute w skale grobowce tak naprawdę należały do oficjeli lub bogatych mieszkańców miasta. Niektóre z nich dekorowane są kolumnami w stylu doryckim.

Mozaiki

Wszystkie mozaiki datowane są na II-V wiek i pochodzą z 5 rzymskich villi – Domu Dionizosa, Domu Aiona, Domu Orfeusza i Domu Tezeusza oraz Domu 4 Pór Roku. Ukazują sceny z greckiej mitologii m.in bogów jak np. Dionizos i Apollo a także greckich bohaterów – Herkulesa, Tezeusza walczącego z minotaurem, Achillesa i Orfeusza.

Cypr | Mozaika z podłogi Domu Dionizosa

Cypr | Mozaika z podłogi Domu Dionizosa ('Four Seasons' mosaic, The House of Dionysos - Pafos Archaeological Site, Nea Pafos, Kato Pafos (Paphos), Cyprus by Glen Bowman na licencji CC BY-SA 2.0)

Odeon

To niewielki budynek z II wieku, zbudowany z wapiennych bloków, służący dawniej jako miejsce, gdzie odbywały się występy muzyczne i teatralne. Również współcześnie budynek ten służy do wystawiania spektakli i organizacji kameralnych koncertów.

Asklepiejon

Świątynia poświęcona bogowi medycyny Asklepiosowi. Budynek składał się z kilku pomieszczeń i dużego kwadratowego dziedzińca.

Cypr | Również dziś w Odeonie odbywają się przedstawienia muzyczne i teatralne

Cypr | Również dziś w Odeonie odbywają się przedstawienia muzyczne i teatralne (Odeion, Agora, Nea Paphos by einalem na licencji CC BY-SA 2.0)

Rzymska Agora

Leżąca naprzeciwko Odeonu Agora, pochodzi z połowy II wieku. Ma formę kwadratowego dziedzińca o wymiarach 95 x 95 metrów, otoczonego kolumnowymi portykami.

Zamek Saranta Kolones

To zamek wybudowany przez Lusignanow w XIII wieku, na miejscu dawnej bizantyjskiej fortecy, zniszczonej przez trzęsienie ziemi w 1222 roku. W kolejnych latach był stale przekształcany, a jego obecny wygląd jest zasługą przebudowy dokonanej przez Turków Osmańskich w XVIII wieku.

Cypr | Pochodzące z III wieku p.n.e. Groby Królewskie to największy zabytek parku

Cypr | Pochodzące z III wieku p.n.e. Groby Królewskie to największy zabytek parku (Tombs of the Kings, Paphos, Cyprus by Chris Parker na licencji CC BY-ND 2.0)

Ruiny wczesnochrześcijańskiej Bazyliki Limeniotissa

Datowana na początek V wieku Bazylika pierwotnie składała się z trzech naw rozdzielonych dwoma rzędami marmurowych kolumn, pojedynczej absydy, narteksu (kryty przedsionek) i atrium. Podłogi wyłożone zostały mozaikami w geometryczne wzory. Bazylika została zniszczona w czasie najazdów arabskich w VII wieku i częściowo odbudowana w X wieku, by ostatecznie ulec zniszczeniu w czasie trzęsienia ziemi w XII wieku.

Informacje turystyczne

Lokalizacja: Kato Pafos, w pobliżu portu

Godziny otwarcia: poniedziałek-piątek 08:30-17:00 poza sezonem letnim (16 września-15 kwietnia) oraz poniedziałek-niedziela 8.30-19.30 w sezonie letnim (16 kwietnia-15 wrzesień)

Cena biletu: 4,50 euro

Cypr | Dom Tezeusza

Cypr | Dom Tezeusza (The House of Theseus, Pafos (Paphos) Mosaics - Pafos Archaeological Site, Nea Pafos, Kato Pafos (Paphos), Cyprus by Glen Bowman na licencji CC BY-SA 2.0)

Zainteresują Cię również

Kwestia Cypru Północnego Kwestia Cypru Północnego
Konflikt cypryjski jest jedną z najbardziej skomplikowanych kwestii politycznych we współczesnej Europie. Rozgrywa...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...
Zamki w Górach Kyreńskich Zamki w Górach Kyreńskich
Zwiedzając północny Cypr warto wybrać się w pobliże Gór Kyreńskich, gdzie wśród malowniczych szczytów wznoszą się...
Salamina – starożytne miasto Salamina – starożytne miasto
Salamina to starożytne miasto położone w północnej części wyspy, około 5 km od Famagusty. Dawniej było to...
Zamek Kolossi Zamek Kolossi
Niedaleko miasta Limassol, w południowo-zachodniej części wioski Kolossi, stoi była twierdza krzyżowców – Zamek...
Chirokitia – stanowisko archeologiczne Chirokitia – stanowisko archeologiczne
Sześć kilometrów od południowego wybrzeża wyspy, na wysokim wzgórzu opasanym rzeką Maroni, w epoce neolitu, ok....