Phinikoudes (Finikoudes) to jedna z ulubionych wśród turystów plaż Cypru, mogąca się pochwalić wyróżnieniem Błękitnej Flagi – przyznawanym kąpieliskom, które spełniają bardzo surowe kryteria zarówno jeśli chodzi o czystość wody, jak i o bezpieczeństwo przebywających na nich gości.

Cypr | Finikoudes Beach

Cypr | Finikoudes Beach (Larnaca by Luca Conti na licencji CC BY 2.0)

Bajeczna plaża

Phinikoudes Beach znajduje się niemal w samym sercu malowniczego miasta Larnaka. Mimo że położona tak blisko centrum, pozostaje atrakcyjną i czystą.

Interesująca jest etymologia nazwy plaży, gdyż phinikoudes oznacza dosłownie: „małe palmy”. I rzeczywiście, w 1922 r. posadzono ich tutaj znaczną ilość. Na przestrzeni lat palmy osiągnęły już całkiem spore rozmiary, ale nazwa plaży pozostała niezmienna.

Plaża jest długa na ok. pół kilometra. Jej szerokość w najwęższym miejscu wynosi mniej więcej 30 m, w najszerszym zaś – aż 100 metrów.

Piasek na plaży Finikoudes jest drobny i ma szarawą barwę – ładnie kontrastuje to z czystą, błękitną wodą.

Teren plaży jest bardzo dobrze zagospodarowany. Znajdziemy tu liczne wypożyczalnie akcesoriów do plażowania (parasole, leżaki, ręczniki) oraz sprzętu wodnego, a także przyjemne bary, restauracyjki i oczywiście hotele. Nie brak tu także przebieralni i toalet oraz udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Podczas kąpieli czuwać będzie nad nami oko ratownika.

Cypr | Kąpiel słoneczna na plaży Finikoudes w Larnace

Cypr | Kąpiel słoneczna na plaży Finikoudes w Larnace (Larnaka by Sergey Galyonkin na licencji CC BY-SA 2.0)

Wybierając się na Phinikoudes musimy jednak liczyć się z tłumami, jest ona bowiem jedną z najbardziej popularnych plaż Cypru.

W ocenie użytkowników portalu tripadvisor plaża Finikoudes jest w zdecydowanej większości miejscem godnym polecenia, 23 osoby z 29 uznały ją za doskonałą i bardzo dobrą, a tylko 6 osób za średnią lub złą. Turyści narzekają najczęściej na ciemny i szorstki piasek, płytkie wody (co z kolei stanowi plus dla osób podróżujących z dziećmi) oraz zbyt bliskie położenie tętniącego życiem miasta, innych zachwyca panująca tu atmosfera, przyjemne knajpki z jedzeniem, ładne widoki i stopień czystości. Wiele osób uważa to miejsce za idealne do opalania, a mniej atrakcyjne dla miłośników pływania.

Cypr | Plaża Finikoudes – wiele osób uważa to miejsce za idealne do opalania, a mniej atrakcyjne dla miłośników pływania

Cypr | Plaża Finikoudes – wiele osób uważa to miejsce za idealne do opalania, a mniej atrakcyjne dla miłośników pływania (Finikoudes, Larnaca (Cyprus) by Jesús Pérez na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Cypr - świat zwierzęcy Cypr - świat zwierzęcy
Świat zwierzęcy Cypru jest mniej bogaty niż jego flora. Obecnie na wyspie doliczono się 26 gatunków płazów i gadów...
Cypr - świat roślinny Cypr - świat roślinny
Cypr jest najbardziej lesistą wyspą w całym obszarze śródziemnomorskim. Już w starożytności uważany był za wyspę...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Zatoka Koralowa Zatoka Koralowa
Zatoka o tak romantycznej i obiecującej nazwie oddalona jest o zaledwie 9 km na północ od miasta Pafos. Odwiedzając...
Klimat Cypru Klimat Cypru
Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata...
Szarańczyn strąkowy Szarańczyn strąkowy
Drzewo to, zwane również karobowym lub po prostu karob, zdominowało krajobraz Cypru, po tym jak najprawdopodobniej...