Famagusta – gr. Επαρχία Αμμοχώστου, tur. Mağusa Bölgesi – to jeden z sześciu regionów Cypru położony we wschodniej części wyspy. Na północy, wschodzie i południu graniczy z Morzem Śródziemnym, na zachodzie zaś – z regionami Kyrenii, Nikozji i Limassol.

Cypr – Dystrykt Famagusta | Chwila relaksu w przystani Ayia Napa
Cypr – Dystrykt Famagusta | Chwila relaksu w przystani Ayia Napa (by glenbowman )

Sytuacja regionu

Część regionu na południowym zachodzie zajęta jest przez brytyjską bazę wojskową Dhekelia i stanowi oddzielne terytorium.
Centrum administracyjnym regionu pozostaje formalnie Famagusta.

Od roku 1974 większa część regionu, wraz z miastem Famagusta, znajduje się pod kontrolą Tureckiej Republiki Cypru Północnego.

Plaże

Złote, piaszczyste plaże Famagusty stanowią raj dla wszystkich, którzy kochają morze i wodne sporty. Ten obszar kraju – tutaj zbiera się większość ziemniaków na wyspie – znany jest też pod nazwą ”Kokkinochoria”, czyli „wioski z czerwoną ziemią”.

W Regionie Famagusta znajduje się też miejsce, gdzie odnotowano najwyższą na Cyprze temperaturę powietrza: 46,6°C, było to 1 sierpnia 2010 roku w miejscowości Lefkoniko.

Oprócz bogactwa przyrody, piękna krajobrazów i wspaniałych plaż, region Famagusta posiada wiele wartych uwagi miast i miasteczek, m. in.:

Paralimni

To niewielkie miasteczko leży w części regionu należącej do Republiki Cypru i od 1974 r. stało się de facto centrum administracyjnym greckiej Famagusty. Po podziale wyspy Paralimni znacznie zwiększyło liczbę mieszkańców, ponieważ osiedlili się tutaj greccy uchodźcy z północy regionu.

W tej właśnie miejscowości znajduje się największy plac wiejski (platia) na Cyprze. Warte zwiedzenia są też trzy kościoły. Nowy, największy kościół Agios Georgios zbudowano w latach 90. XX wieku. W jego wnętrzu znajdziemy przepiękne malowidła. Drugi kościół jest poświęcony świętemu Grzegorzowi i pochodzi z XIX w. Trzeci, gotycki kościół NMP wzniesiono w XIII w. i rozbudowano w latach późniejszych. Charakteryzują go piękne zdobienia z płyt porcelanowych.

Cypr | Na północy, wschodzie i południu Dystrykt Famagusta graniczy z Morzem Śródziemnym
Cypr | Na północy, wschodzie i południu Dystrykt Famagusta graniczy z Morzem Śródziemnym (by madciapka )

Ayia Napa

Ta popularna miejscowość turystyczna jeszcze niedawno była małą rybacką wioską. Niezliczone sklepy i restauracje zdobią tutejsze wąskie uliczki. W Ayia Napa czekają na nas różne oferty spędzania wolnego czasu. Jedną wielu zalet tej miejscowości są piękne plaże.

W centrum dawnej wioski stoi otoczony wysokim murem średniowieczny klasztor poświęcony „Naszej ukochanej Pani lasu”. Należący do niego kościół pochodzi z XVI w. i jest częściowo skryty pod ziemią w wykutych skałach. Na zachód od kościoła znajduje się zajazd dla gości. Drzewo sykomory przed południową bramą klasztoru liczy ok. 600 lat.

Deryneia

Wieś posiada trzy interesujące kościoły: mały kościół z kopułą Agios Georgios z XVII w., kościół Agia Marina z XV w. i kościół Mariacki ze wspaniałymi ikonami z XVII w.

Z tej wioski można też zajrzeć do „miasta duchów” Ammochostos (obecnie w strefie tureckiej). Ten bardzo popularny ośrodek turystyczny Cypru opustoszał całkowicie po roku 1974, kiedy wszyscy mieszkańcy stali się uciekinierami.

Cypr – Dystrykt Famagusta | Kościół Agios Georgios w Paralimni
Cypr – Dystrykt Famagusta | Kościół Agios Georgios w Paralimni (by jorge-11 )

Sotira

Na wschodnim krańcu wioski stoi częściowo zniszczony kościół Agios Mamas, pochodzący z ok. XII wieku i odbudowany w wieku XVI. Większość zachowanych fresków pochodzi z XVI w. Około 1,5 km na zachód od miasta znajdują się wzniesione na planie krzyża kościoły: Panagia Chordakiotissa i Agios Georgios.

Liopetri

Znajduje się tu wspaniały kościół Mariacki z XVI w. oraz kościół Agios Andronikos z XV w. z ośmiokątną kopułą i wspaniałymi malowidłami ściennymi. W Liopetri zachowały się interesujące tradycje wikliniarskie.

Frenaros

Szczególnie interesującymi obiektami we wsi Frenaros są małe bizantyjskie kościoły. Dwa z nich, Agios Andronikos oraz Archangelos Michail, pochodzą z XII w. W kościele Agia Marina zachowały się piękne freski.

Cypr – Dystrykt Famagusta | Półwysep Cape Greco
Cypr – Dystrykt Famagusta | Półwysep Cape Greco (by greenygreen )

Potamos Liopetriou

W tym malowniczym miejscu spotkać można przede wszystkim wielu rybaków. W pobliżu znajdują się ruiny weneckiej strażnicy. W tej okolicy pracował w latach 80. XIX wieku francuski poeta Arthur Rimbaud.

Półwysep Cape Greco (Kap Gkreko)

Oprócz atrakcji narodowego parku leśnego, półwysep słynie ze swego naturalnego piękna: wspaniałych klifów, zatoczek, form skalnych i niezliczonych podwodnych jaskiń, które stanowią ulubiony cel wypraw dla nurków.

Zainteresują Cię również

Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Geografia Portugalii Geografia Portugalii
Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92...
Klimat Tunezji Klimat Tunezji
Ze względu na wyjątkowe położenie geograficzne, w Tunezji można wyróżnić cztery strefy klimatyczne. Tunezja przez...

 

Przeczytaj również

Najważniejsze święta religijne na Cyprze

Gdybyśmy mieli okazję wziąć udział we wszystkich świątecznych uroczystościach odbywających się na Cyprze, z pewnością podzielibyśmy pogląd, iż jest to…

Język portugalski

Portugalia jest krajem wyjątkowo jednolitym pod względem języka. Językiem oficjalnym jest tu portugalski, którym posługują się niemal wszyscy mieszkańcy.

Chorwaci są za wejściem do Unii Europejskiej

Chorwaci są na tak! A mowa tu oczywiście o przeprowadzonym w ostatnią niedzielę (22 stycznia 2012 r.) referendum w sprawie…

Świętowanie po rosyjsku

Rosja, pomimo rozległości swojego terytorium, obchodzi święta jednakowo. Oczywiście zdarzają się obchody charakterystyczne dla jednego tylko miasta lub regionu.

Festiwal muzyczny INmusic w Zagrzebiu

Jak co roku w czerwcu w Zagrzebiu odbędzie się INmusic Festiwal, czyli festiwal łączący różne style i gatunki muzyczne. W…

Muzeum Cristiano Ronaldo na Maderze

Miłośnicy piłki nożnej wybierający się na malowniczą wyspę Madera z pewnością będą usatysfakcjonowani. W Funchal znajduje się bowiem muzeum CR7…

Cypryjskie klimaty w Warszawie (2-29 lipca 2012)

12. Festiwal Ogrody Muzyczne – W cieniu Cyprysów zaprasza do odpoczynku i refleksji przy dźwiękach dobrej muzyki i wśród zieleni,…

Kuchnia portugalska

Cechą indywidualną kuchni portugalskiej jest bardzo swobodne dobieranie i łączenie poszczególnych składników. Nie powinno zdziwić nas danie mięsno-rybne czy też…