Region Kyrenia (Kirenia) – gr. Επαρχία Κερύνειας, tur. Girne Bölgesi – jest najmniejszym regionem wyspy, na północy i zachodzie graniczącym z Morzem Śródziemnym, na południu – z regionem Nikozja, na wschodzie zaś – z Famagustą.

Jego powierzchnia wynosi 690 km2, a liczba mieszkańców – ponad 60 tysięcy. Centrum administracyjnym regionu jest miasto Kyrenia (Girne).

Cypr | Górskie krajobrazy Kyrenii
Cypr | Górskie krajobrazy Kyrenii (by jorge-11 )

Krajobraz regionu

Wspaniałe piaszczyste zatoki występują tu na przemian z pięknymi skalistymi brzegami, a wszystko to na tle malowniczych gór.

Nie ważne, czy udamy się na plażę tuż obok miasta czy na wschodni lub zachodni pas wybrzeża: czysta woda i nienaruszony świat podwodny stwarzają doskonałe warunki do nurkowania i zadowolą każdego miłośnika morskich kąpieli.

Na południe od Kyrenii leży długi i wąski łańcuch górski, noszący grecką nazwę: Pentadaktylos, a który ludność turecka nazywa Beşparmaklar. Obie nazwy dają się przetłumaczyć, jako „pięć palców”, co opisuje charakterystyczny wygląd jednego z masywów górskich. Wapienne góry wznoszą się na wysokość do 1024 metrów i są siedzibą kilku średniowiecznych zamków i klasztorów.

Cypr | Natura i architektura w paśmie górskim Kyrenii
Cypr | Natura i architektura w paśmie górskim Kyrenii (by jorge-11 )

Górskie wędrówki

Pasmo Pentadaktylos jest idealnym miejscem do wędrówek i wypraw poznawczych. Warto udać się np. do następujących miejsc:

Zamek St. Hilarion

Budowla znajduje się w regionie Girne i każdy turysta odwiedzający Cypr Północny powinien ten „baśniowy zamek” (jak też go nazywają) zobaczyć.

Nazwa zamku St. Hilarion pochodzi od pewnego świętego pustelnika, który żył tutaj w czasach wczesnochrześcijańskich. Najpierw powstał kościół, potem klasztor i wreszcie potężne umocnienia, które za panowania królewskiej rodziny Lusignanów przetrwały wiele oblężeń, ale nigdy nie zostały zdobyte.

Cypr | Zamek Świętego Hilariona
Cypr | Zamek Świętego Hilariona (by jorge-11 )

W czasach pokoju zamek służył jako idylliczna letnia rezydencja cypryjskiego dworu.

Większość budowli zachowała się jedynie w postaci ruin, ale harmonijne połączenie wspaniałej architektury i zapierającego dech w piersiach krajobrazu gwarantują satysfakcję z wycieczki.

Opactwo Bellapais

Opactwo Bellapais, co tłumaczy się jako: „opactwo pokoju”, znajduje się 6 kilometrów od Girne i panuje na skalnym urwisku gór „pięciu palców” (Beşparmak), ulokowane w śródziemnomorskiej panoramie morza i gór. W tym wiejskim ustroniu żyli i pracowali mnisi zakonu norbertańskiego. Opactwo zostało przez nich założone w 1205 r. Dzisiejszy klasztor powstał dzięki finansowemu wsparciu króla Hugona III (1267-12894). Pozostałe budynki powstały w XIV wieku.

Cypr | Widok z murów opactwa Bellapais
Cypr | Widok z murów opactwa Bellapais (by graeme )

Zainteresują Cię również

Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Geografia Portugalii Geografia Portugalii
Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92...
Klimat Tunezji Klimat Tunezji
Ze względu na wyjątkowe położenie geograficzne, w Tunezji można wyróżnić cztery strefy klimatyczne. Tunezja przez...

 

Przeczytaj również

Niezbędnik turysty

Portugalia to kraj warty odwiedzenia. Są tu zarówno malownicze plaże i ciekawe krajobrazy wybrzeża Oceanu Atlantyckiego jak i miasta pełne…

Port lotniczy i dworce w Doniecku

W związku z przygotowaniami do Euro 2012 planami modernizacyjnymi objęto zarówno donieckie lotnisko, jak i główny dworzec kolejowy.

Samochodem do Chorwacji – garść wskazówek

Wielu Polaków decyduje się jechać na urlop do Chorwacji na własną rękę i własnym samochodem. Takie rozwiązanie ma wiele plusów…

Chorwackie Aquaparki – rozrywka dla całej rodziny

Słońce i upalna pogoda zachęcają do odpoczynku nad wodą. Jeśli znudziło wam się jednak leżakowanie na plaży i pluskanie w…

Boże Narodzenie w Portugalii

Boże Narodzenie w Portugalii obchodzi się bardzo podobnie jak w Polsce. To uroczyste święto jest okazją do spotkań w gronie…

Ciekawostki o Hiszpanii

Zawsze gdy planujemy zagraniczny wyjazd, staramy się dowiedzieć jak najwięcej o danym kraju. Przestawiamy listę najciekawszych i najistotniejszych faktów związanych…

Ukraińska wycinanka

Wycinanka to jeden z rodzajów ukraińskiej ludowej sztuki dekoracyjnej. Nazwa pochodzi od sposobu wykonywania ozdób, czyli od słowa „wycinać”. Ażurowe…

Ałuszta

Krym jest miejscem niezwykłym, co potwierdził nasz narodowy wieszcz Adam Mickiewicz, poświęcając mu cały cykl sonetów. Malowniczy krajobraz południowych wybrzeży…