Limassol (Lemesos) – gr. Επαρχία Λεμεσού, tur. Limasol Bölgesi – to malowniczy region w południowej części Cypru, na północy graniczący z regionem Nikozji, na wschodzie – z Larnaką, na zachodzie zaś – z Pafos (Paphos).

Południową część regionu stanowi brytyjska baza wojskowa Akrotiri. W roku 2009 region Limassol liczył ponad 230 tys. mieszkańców.

Cypr (Dystrykt Limassol) | Bajeczne okolice „winnej wioski” Arsos
Cypr (Dystrykt Limassol) | Bajeczne okolice „winnej wioski” Arsos (by terykats )

Zacznijmy od regionalnych trunków...

Rozgrzane słońcem południowe stoki gór Troodos stanowią wspaniałe tło dla stolicy regionu – miasta Limassol.

Tu właśnie znajdziemy idylliczne wioski, znane jako Krassochoria (wsie winne), w których praktykowane są dawne winiarskie tradycje. Tutejsze winnice dostarczają najlepszych czerwonych win wytrawnych na całej wyspie.

Najsławniejsze ze wszystkich win, Commandaria, jest również jednym z najstarszych na świecie. Na przestrzeni ośmiu stuleci udało mu się zachować jedną i niezmienną nazwę. Pierwotnie było ono tłoczone przez rycerzy Joannitów w umocnionych obiektach klasztornych (wielka komendantura) zamku Kolossi, widocznych jeszcze dzisiaj na skraju miasta.

Krassochoria, czyli „wsie winne”

Słynne „winne wioski” leżą na południowych zboczach Gór Troodos. Wyrób wina jest głównym zajęciem większości mieszkańców tego regionu. Właściciele wielu małych piwniczek oferują zwiedzającym degustację tradycyjnych trunków.

Najważniejszą wsią w regionie jest Omodos, z wąskimi uliczkami i majestatycznym klasztorem na wielkim brukowanym placu. W klasztorze znajdują się m. in. zabytkowe ikony i rzeźby w drewnie.

Inne interesujące wioski, to Arsos i Foini, znane ze swoich wyrobów garncarskich, tradycyjnych mebli i słodyczy, takich jak np. loukoumi. Warto odwiedzić też Vasa i Lofou oraz czarującą Koilani z małym rynkiem, tradycyjną kawiarenką i niewielkim muzeum. We wsi Laneila, otoczonej winnicami i sadami, posiada swoje pracownie kilku malarzy.

Cypr | Commandaria to wyśmienite wino deserowe wytwarzane w regionie Limassol na wschodnich zboczach Gór Troodos
Cypr | Commandaria to wyśmienite wino deserowe wytwarzane w regionie Limassol na zboczach Gór Troodos (by greencolander )

Przyroda

Tama Germasogeia i słone jezioro Akrotiri są naprawdę wyjątkowymi obszarami do obserwacji przyrody i dzikich zwierząt, jak również spokojnymi miejscami, idealnymi na chwilę odpoczynku lub odprężający spacer.

Miłośnicy ptaków mogą tu obserwować czaple, kaczki, zięby, kormorany i sokoły, albo nawet duże flamingi, które przy Akrotiri zimują tysiącami.

W południowych odnogach Troodos, całkiem niedaleko największych hoteli Limassol, można znaleźć zupełnie inny Cypr – Cypr oddalony od turystycznego gwaru i pędu życia miejskiego – wiejskie zacisze, miejsce spokoju, gdzie o każdej porze roku można cieszyć się malowniczymi widokami.

Cypr | Muzeum winiarstwa w Omodos. Wine press oznacza prasę do winogron
Cypr | Muzeum winiarstwa w Omodos. Wine press oznacza prasę do winogron (by jorgebrazil )

Wśród wielu atrakcji regionu Limassol warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące miejsca:

Archeologiczne stanowisko Kourion

Kourion jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych Cypru. Wykopaliska wynoszą na światło dzienne coraz to nowe wspaniałe skarby z tego obszaru. Kourion zwraca uwagę przede wszystkim swoim doskonałym grecko-rzymskim teatrem, okazałymi domami z pięknymi mozaikami podłogowymi oraz wczesnochrześcijańską katedrą.

Imponujący teatr w Kourion został zbudowany w II wieku p.n.e. i dzisiaj jest wykorzystywany do organizowania koncertów i przedstawień teatralnych.

Jedna z piękniejszych budowli mieszkalnych, Dom Eustoliosa, składa się z kompleksu kąpielowego i pomieszczeń ze wspaniałymi mozaikami z V wieku n.e. Początkowo była to prywatna willa rzymska, a w czasach wczesnego chrześcijaństwa wykorzystywano ją jako publiczny ośrodek wypoczynkowy.

Inną elegancką rzymską budowlą jest poświęcone nimfom wodnym nimfeum (czyli coś w rodzaju fontanny), zaś zbudowany w II stuleciu naszej ery stadion znajduje się około 1 km na zachód od Kourion.

Cypr | Starożytny teatr w Kourion
Cypr | Starożytny teatr w Kourion (by jlascar )

Świątynia Apollina Hylatesa

Około 2,5 km na zachód od antycznego miasta Kourion znajduje się świątynia Apollina Hylatesa, jeden z najważniejszych ośrodków religijnych Cypru, w którym czczony był Apollo jako Hlates – „Opiekun Lasów”.

To dobrze zachowane znalezisko na Cyprze rzuca interesujące światło na rozwój cypryjskich, miejscowych wierzeń religijnych od epoki brązu do końca pogaństwa na wyspie w trzech, następujących po sobie okresach: wierzenia antyczne rozwijały się głównie w VII w. p.n.e., wierzenia ptolemejskie pochodzą z III w. p.n.e., a rzymskie zostały wprowadzone w I wieku naszej ery.

Wygląda na to, że antyczna świątynia została zachowana jako budowla wewnętrzna, znajdująca się w centrum później wzniesionej, większej świątyni. Do dzisiaj istniejące budynki pochodzą z połowy pierwszego wieku naszej ery. Kompleks obejmuje palestrę (miejsce ćwiczeń), stoę (szkołę), skarbiec, kompleks kąpielowy, antyczny temenos (obszar przeznaczony do celów kultu), rotundę, centralny dziedziniec i świątynię Apollina.

Cypr | Lazurowe wody oblewające wybrzeża regionu Limassol
Cypr | Lazurowe wody oblewające wybrzeża regionu Limassol (by andym8y )

Amathous

Jednym z najstarszych miast-królestw Cypru jest Amathous, położone ok. 11 km na wschód od miasta Limassol (Lemesos).

Według podań, Tezeusz powierzył tutejszym kobietom opiekę na ciężarną Ariadną. Wiele archeologicznych znalezisk pochodzi z czasów od starożytnych do rzymskich i chrześcijańskich. Jedno z dwóch znalezionych w Amathous wapiennych naczyń jest wystawione dzisiaj w Luwrze. Amathous jest częścią turystycznej trasy poświęconej Afrodycie.

Wieś Anogyra

Ta wioska posiada małe muzeum pokazujące kolejne etapy wytwarzania „pasteli” – tradycyjnych cypryjskich słodyczy z chleba świętojańskiego oraz muzeum oliwy (pierwsze tego rodzaju na Cyprze), gdzie prezentowany jest cały proces od hodowli drzew oliwnych do produkcji, składowania i wykorzystania gotowego produktu.

Zainteresują Cię również

Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Geografia Portugalii Geografia Portugalii
Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92...
Klimat Tunezji Klimat Tunezji
Ze względu na wyjątkowe położenie geograficzne, w Tunezji można wyróżnić cztery strefy klimatyczne. Tunezja przez...

 

Przeczytaj również

Festiwal ArtPole-Krym

Połowa października to na Krymie czas spokojnej kontemplacji i dojrzałych owoców (pigwy, orzechów, granatów). To czas, który daje możliwość raz…

Protest działaczek FEMEN-u przeciwko organizacji Euro 2012

Ukraińska organizacja feministyczna FEMEN, która istnieje od 2008 r. znana jest z kontrowersyjnych protestów i działań. Aktywistki od 3 lat…

Cypr - informacje ogólne

„Czterysta kilometrów wspaniałej nadmorskiej podróży! Bezlik uroczych zakątków na całej prawie trasie. Malownicze miasteczka, historyczne warownie, dawne korsarskie gniazda. Spokojne…

Troki, czyli zamek na wyspie

Litewskie Trakai, czyli Troki to miejscowość, którą odwiedzić możemy w drodze do Wilna – położona jest w okręgu wileńskim, około…

Guimarães Europejską Stolicą Kultury 2012

Dwa miasta: Guimarães w Portugalii i Maribor w Słowenii przejęły tytuł Europejskich Stolic Kultury w roku 2012. Oba miasta na…

Pielmienie

Pielmienie (pielmieni) tak jak większość ukraińskich potraw przygotowuje się na bazie mięsa. Jest to jedna z narodowych potraw na Ukrainie.…

Jacy są Chorwaci?

Długotrwała rzeczywistość wojenna nie pozostała bez wpływu na charakter narodowy Chorwatów, którzy przez wiele lat swej burzliwej historii wycierpieli niemało,…

Ceny w Dubrowniku pójdą w górę?

Z roku na rok coraz więcej turystów odwiedza Dubrownik. Władze miasta postanowiły znaleźć dodatkowe źródła dochodu z turystyki i zadecydowały…