Limassol (Lemesos) – gr. Επαρχία Λεμεσού, tur. Limasol Bölgesi – to malowniczy region w południowej części Cypru, na północy graniczący z regionem Nikozji, na wschodzie – z Larnaką, na zachodzie zaś – z Pafos (Paphos).

Południową część regionu stanowi brytyjska baza wojskowa Akrotiri. W roku 2009 region Limassol liczył ponad 230 tys. mieszkańców.

Cypr (Dystrykt Limassol) | „Winna wioska” Arsos

Cypr (Dystrykt Limassol) | „Winna wioska” Arsos (Arsos Village by dora na licencji CC BY-ND 2.0)

Zacznijmy od regionalnych trunków...

Rozgrzane słońcem południowe stoki gór Troodos stanowią wspaniałe tło dla stolicy regionu – miasta Limassol.

Tu właśnie znajdziemy idylliczne wioski, znane jako Krassochoria (wsie winne), w których praktykowane są dawne winiarskie tradycje. Tutejsze winnice dostarczają najlepszych czerwonych win wytrawnych na całej wyspie.

Najsławniejsze ze wszystkich win, Commandaria, jest również jednym z najstarszych na świecie. Na przestrzeni ośmiu stuleci udało mu się zachować jedną i niezmienną nazwę. Pierwotnie było ono tłoczone przez rycerzy Joannitów w umocnionych obiektach klasztornych (wielka komendantura) zamku Kolossi, widocznych jeszcze dzisiaj na skraju miasta.

Krassochoria, czyli „wsie winne”

Słynne „winne wioski” leżą na południowych zboczach Gór Troodos. Wyrób wina jest głównym zajęciem większości mieszkańców tego regionu. Właściciele wielu małych piwniczek oferują zwiedzającym degustację tradycyjnych trunków.

Najważniejszą wsią w regionie jest Omodos, z wąskimi uliczkami i majestatycznym klasztorem na wielkim brukowanym placu. W klasztorze znajdują się m. in. zabytkowe ikony i rzeźby w drewnie.

Inne interesujące wioski, to Arsos i Foini, znane ze swoich wyrobów garncarskich, tradycyjnych mebli i słodyczy, takich jak np. loukoumi. Warto odwiedzić też Vasa i Lofou oraz czarującą Koilani z małym rynkiem, tradycyjną kawiarenką i niewielkim muzeum. We wsi Laneila, otoczonej winnicami i sadami, posiada swoje pracownie kilku malarzy.

Cypr | Tradycyjne cypryjskie produkty w sklepie we wsi Omodos

Cypr | Tradycyjne cypryjskie produkty w sklepie we wsi Omodos (traditional products_bakery in Omodos 1 by CTO Zurich na licencji CC BY 2.0)

Przyroda

Tama Germasogeia i słone jezioro Akrotiri są naprawdę wyjątkowymi obszarami do obserwacji przyrody i dzikich zwierząt, jak również spokojnymi miejscami, idealnymi na chwilę odpoczynku lub odprężający spacer.

Miłośnicy ptaków mogą tu obserwować czaple, kaczki, zięby, kormorany i sokoły, albo nawet duże flamingi, które przy Akrotiri zimują tysiącami.

W południowych odnogach Troodos, całkiem niedaleko największych hoteli Limassol, można znaleźć zupełnie inny Cypr – Cypr oddalony od turystycznego gwaru i pędu życia miejskiego – wiejskie zacisze, miejsce spokoju, gdzie o każdej porze roku można cieszyć się malowniczymi widokami.

Cypr | Darmowa degustacja win w Omodos

Cypr | Darmowa degustacja win w Omodos (img_3561 by Leonid Mamchenkov na licencji CC BY 2.0)

Wśród wielu atrakcji regionu Limassol warto zwrócić uwagę przede wszystkim na następujące miejsca:

Archeologiczne stanowisko Kourion

Kourion jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych Cypru. Wykopaliska wynoszą na światło dzienne coraz to nowe wspaniałe skarby z tego obszaru. Kourion zwraca uwagę przede wszystkim swoim doskonałym grecko-rzymskim teatrem, okazałymi domami z pięknymi mozaikami podłogowymi oraz wczesnochrześcijańską katedrą.

Imponujący teatr w Kourion został zbudowany w II wieku p.n.e. i dzisiaj jest wykorzystywany do organizowania koncertów i przedstawień teatralnych.

Jedna z piękniejszych budowli mieszkalnych, Dom Eustoliosa, składa się z kompleksu kąpielowego i pomieszczeń ze wspaniałymi mozaikami z V wieku n.e. Początkowo była to prywatna willa rzymska, a w czasach wczesnego chrześcijaństwa wykorzystywano ją jako publiczny ośrodek wypoczynkowy.

Inną elegancką rzymską budowlą jest poświęcone nimfom wodnym nimfeum (czyli coś w rodzaju fontanny), zaś zbudowany w II stuleciu naszej ery stadion znajduje się około 1 km na zachód od Kourion.

Cypr | Starożytny teatr w Kourion

Cypr | Starożytny teatr w Kourion (The stone amphitheater at Kourion [Κούριον] (19 km west of Limassol on the road to Paphos) by Jorge Láscar na licencji CC BY 2.0)

Świątynia Apollina Hylatesa

Około 2,5 km na zachód od antycznego miasta Kourion znajduje się świątynia Apollina Hylatesa, jeden z najważniejszych ośrodków religijnych Cypru, w którym czczony był Apollo jako Hlates – „Opiekun Lasów”.

To dobrze zachowane znalezisko na Cyprze rzuca interesujące światło na rozwój cypryjskich, miejscowych wierzeń religijnych od epoki brązu do końca pogaństwa na wyspie w trzech, następujących po sobie okresach: wierzenia antyczne rozwijały się głównie w VII w. p.n.e., wierzenia ptolemejskie pochodzą z III w. p.n.e., a rzymskie zostały wprowadzone w I wieku naszej ery.

Wygląda na to, że antyczna świątynia została zachowana jako budowla wewnętrzna, znajdująca się w centrum później wzniesionej, większej świątyni. Do dzisiaj istniejące budynki pochodzą z połowy pierwszego wieku naszej ery. Kompleks obejmuje palestrę (miejsce ćwiczeń), stoę (szkołę), skarbiec, kompleks kąpielowy, antyczny temenos (obszar przeznaczony do celów kultu), rotundę, centralny dziedziniec i świątynię Apollina.

Cypr | Lazurowe wody oblewające wybrzeża regionu Limassol

Cypr | Lazurowe wody oblewające wybrzeża regionu Limassol (The Med by Andrew Cheal na licencji CC BY-ND 2.0)

Amathous

Jednym z najstarszych miast-królestw Cypru jest Amathous, położone ok. 11 km na wschód od miasta Limassol (Lemesos).

Według podań, Tezeusz powierzył tutejszym kobietom opiekę na ciężarną Ariadną. Wiele archeologicznych znalezisk pochodzi z czasów od starożytnych do rzymskich i chrześcijańskich. Jedno z dwóch znalezionych w Amathous wapiennych naczyń jest wystawione dzisiaj w Luwrze. Amathous jest częścią turystycznej trasy poświęconej Afrodycie.

Wieś Anogyra

Ta wioska posiada małe muzeum pokazujące kolejne etapy wytwarzania „pasteli” – tradycyjnych cypryjskich słodyczy z chleba świętojańskiego oraz muzeum oliwy (pierwsze tego rodzaju na Cyprze), gdzie prezentowany jest cały proces od hodowli drzew oliwnych do produkcji, składowania i wykorzystania gotowego produktu.

Zainteresują Cię również

Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Fudżi - najwyższa góra Japonii Fudżi - najwyższa góra Japonii
Fudżi jest wulkanem i najwyższą górą Japonii (3776 m n.p.m.), znajduje się na wyspie Honsiu.Fudżi, o kształcie...
Geografia Hiszpanii Geografia Hiszpanii
Hiszpania leży w zachodniej części Europy i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, a także dwa archipelagi:...
Klimat Francji Klimat Francji
Francja położona jest w strefie klimatu umiarkowanego, który charakteryzuje się dość łagodnymi zimami. Wyjątkiem od...