Region Nikozja – gr. Επαρχία Λευκωσίας, tur. Lefkoşa Bölgesi – położony jest w centralnej części Cypru i graniczy: na wschodzie z Famagustą, na południu z Larnaką i Limassol, na zachodzie z regionem Pafos (Paphos), zaś na północy z Morzem Śródziemnym i regionem Kyrenii.

Cypr | Okolice Politiko – niewielkiej miejscowości w dystrykcie Nikozja
Cypr | Okolice Politiko – niewielkiej miejscowości w dystrykcie Nikozja (by terykats )

Stolica Cypru

Centrum administracyjnym regionu jest miasto Nikozja – stolica Cypru. Po roku 1974 część północna regionu została włączona do Tureckiej Republiki Cypru Północnego. W 2009 r. region Nikozja liczył ponad 315 tysięcy mieszkańców.

Region Nikozja, wraz ze swoimi wspaniałymi lasami, rozległymi dolinami, malowniczymi górskimi wioskami i bizantyjskimi kościołami, rozciąga się aż do zachodnich gór Troodos.

Niemal na każdym kroku znajdziemy tu zabytkowe kościoły i klasztory z pięknymi i doskonale zachowanymi bizantyjskimi freskami oraz świątynie z czasów pogańskich. Krajobraz regionu współtworzą niekończące się winnice oraz migdałowe i orzechowe gaje.

Do głównych atrakcji okolic Nikozji należą m.in.:

Tamassos

Starożytne miasto Tamassos znajduje się w pobliżu miejscowości Politiko. Archeologiczne znaleziska świadczą o tym, że pierwsi mieszkańcy osiedlili się tu już w epoce brązu. W starożytności miasto Tamassos, położone na wschodnim skraju Gór Troodos, cieszyło się wielkim poważaniem ze względu na obfite zasoby miedzi.

Historia tej miejscowości, od czasu jej powstania w 673 r. p.n.e. jako samodzielne miasto-królestwo Tamesu, była bardzo burzliwa m. in. za sprawą zmieniających się władz i sojuszników. W czasach chrześcijańskich mieściła się tu siedziba biskupa.

Cypr | Brązowa głowa, tzw.
Cypr | Brązowa głowa, tzw. " Chatsworth Head", należąca prawdopodobnie do posągu Apolla, znaleziona w Tamassos w 1836 roku (by sonofgroucho )

Systematycznie prowadzone badania archeologów odkrywają w Tamassos masywne mury obronne, wspaniałe świątynie bogini Afrodyty i Kybele, jak również liczne budynki mieszkalne, pochodzące z różnych epok. Archeolodzy natknęli się też na nekropolię – starożytne miejsce grzebania zmarłych z dużą ilością antycznych grobowców.

Niedaleko Tamassos, na brzegu rzeki Pediaios, znajdują się dwie świątynie Apollina. To właśnie z jednej z nich pochodzi brązowa głowa posągu tego bóstwa wystawiana obecnie w Muzeum Brytyjskim w Londynie.

Cypr | Zabytkowe cypryjskie domy w Fikardou
Cypr | Zabytkowe cypryjskie domy w Fikardou (by sican )

Idálion

Około 20 km na południe od Nikozji znajdziemy naprawdę imponujące pamiątki przeszłości. W mieście powiatowym Dali (Dáli) znajdują się bowiem wykopaliska antycznego Idálionu, jednego z miast-królestw wyspy. Dogodne strategicznie położenie, dostatek wody i żyzne ziemie były trzema czynnikami, które zapewniły rozkwit miasta między VIII i V wiekiem p.n.e. Według legendy, właśnie w Dáli miał umrzeć Adonis, kochanek Afrodyty, zabity przez jej wielbiciela – boga wojny Aresa.

Narodowy Park Leśny Athalassa

W parku leśnym Atrhalassa znajduje się centrum nauki o środowisku. Można tu znaleźć informacje o charakterystyce ekologicznej parku, poznać okoliczny ekosystem, zapoznać się z tajnikami wegetacji roślin oraz przeróżnymi gatunkami ptaków, ssaków i gadów – a wszystko to mając do dyspozycji trójwymiarowe modele.

Cypr | A tak prezentuje się Park Narodowy Athalassa (Athalassa National Park)... w lutym!
Cypr | A tak prezentuje się Park Narodowy Athalassa (Athalassa National Park)... w lutym! (by Rotfuchsin )

Wieś-muzeum Fikardou

Opuszczona w XIX wieku wioska Fikardou, leżąca przy drodze do Machaira, ok. 1 km na wschód od wsi Gourri, została objęta ochroną zabytkową, by ocalić przed zniszczeniem tradycyjną architekturę domów mieszkalnych z XVIII wieku. Szczególnie godnymi uwagi są dwa odrestaurowane domy: „House of Katsinioros” oraz „House of Achilleas Dimitri” (nazwane imionami ostatnich właścicieli), które stanowią żywy przykład wiejskiego budownictwa na Cyprze.

Kościół Panagia Chrysospiliotissa

Ten zabytkowy kościół leży ok. 11 km na południowy zachód od Nikozji, w pobliżu wioski Deftera. Budowla ma postać wydrążonej w skale jaskini (naturalny otwór został najprawdopodobniej poszerzony na potrzeby świątyni). Kościoły tego typu spotyka się często na Bliskim Wschodzie, ale nie na Cyprze. We wnętrzu niestety nie zachowały się malowidła ścienne, ale uwagę turystów z pewnością przykuje piękna ikona Maryi Dziewicy. Większe uroczystości religijne odbywają się tu 15 sierpnia.

Cypr | Grota Panagia Chrysospiliotissa, czyli: „Naszej Pani ze Złotej Jaskini”, w której znajduje się kaplica
Cypr | Grota Panagia Chrysospiliotissa, czyli: „Naszej Pani ze Złotej Jaskini”, w której znajduje się kaplica (by Φ-Filippos-Κ (on&off) )

Zainteresują Cię również

Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Geografia Portugalii Geografia Portugalii
Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Klimat Tunezji Klimat Tunezji
Ze względu na wyjątkowe położenie geograficzne, w Tunezji można wyróżnić cztery strefy klimatyczne. Tunezja przez...

 

Przeczytaj również

Pałac Potockich

Pałac Potockich we Lwowie został wybudowany w stylu neorenesansowym dla członka jednego z najpotężniejszych rodów XIX-wiecznej Europy. Dzisiaj mieści w…

Język portugalski

Portugalia jest krajem wyjątkowo jednolitym pod względem języka. Językiem oficjalnym jest tu portugalski, którym posługują się niemal wszyscy mieszkańcy.

Waluta w Watykanie

Jednostką monetarną w Watykanie jest wspólna waluta Unii Europejskiej – euro (€). 1 euro dzieli się na 100 centów. Poprzednią…

Portugalia - archeologia

Niektóre z portugalskich jaskiń kryją w sobie tajemnicę życia i kultury najdawniejszych mieszkańców tej ziemi, zaklętą w naskalnych rysunkach.

Oliwa z oliwek

Nieodłącznym elementem kuchni cypryjskiej jest oliwa z oliwek. Już kilka jej kropel sprawia, że potrawa nabiera charakterystycznego smaku.

10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Atenach

Ateny - cudowna stolica Grecji. Znajduje się tu wiele miejsc wartych zobaczenia, ale co wybrać gdy mamy ograniczony czas? Poniżej…

Sobór Pokrowski

Sobór Pokrowski (czyli sobór Opieki Matki Boskiej) z XVII wieku to najstarszy budynek w Charkowie. Należy do najważniejszych zabytków miasta.

Korrida

Korrida (hiszp. corrida), sprowadzona na teren Hiszpanii przez Arabów, do dziś stanowi powszechnie praktykowaną i ciesząca się dużą popularnością rozrywkę…