Region Pafos (Paphos) – gr. Επαρχία Πάφου, tur. Baf Bölgesi – jako jedyny na wyspie w całości należy do Republiki Cypru. Na północy, zachodzie i południu graniczy on z Morzem Śródziemnym, na wschodzie zaś – z regionami Limassol i Nikozja.

Cypr | Skała Afrodyty jest chyba najbardziej znanym widokiem z Pafos – jak głosi legenda, to właśnie tu z morskiej piany wyłoniła się bogini
Cypr | Skała Afrodyty jest chyba najbardziej znanym widokiem z Pafos – jak głosi legenda, to właśnie tu z morskiej piany wyłoniła się bogini (by Verity Cridland )

Piękno różnorodności

Powierzchnia regionu Pafos wynosi ok. 1 393 km2, co stanowi 15,1% całego terytorium wyspy. Zamieszkuje go ponad 77 tysięcy osób (dane z 2009 r.).

Wybrzeże regionu charakteryzuje się dużą ilością zatok, przylądków i półwyspów. Pod względem geograficznym można podzielić go na obszar wybrzeża, wzgórz i gór.

Jak każdy region Cypru, tak i Pafos posiada liczne pamiątki historyczne i moc różnych atrakcji. Należą do nich m.in.:

Bazyliki Agios Georgios

Trzy wczesnochrześcijańskie budowle świątynne wraz z otaczającym je osiedlem i pobliską nekropolią odkryto na początku lat 50. ubiegłego stulecia.

Ruiny bazylik mieszczą się w pobliżu miejscowości Pegeia, ok. 19 km na północny zachód od Pafos (Paphos).

Klasztor Agios Neofytos

Historia klasztoru Agios Neofytos została dobrze udokumentowana w autobiografii jego założyciela, cypryjskiego pustelnika i pisarza – Neofytosa. Budowla została wzniesiona na uboczu, około 10 kilometrów na północny zachód od Pafos (Paphos), na skraju malowniczej doliny. Wnętrze wydrążonej w skale kaplicy zawiera kilka przepięknych bizantyjskich fresków pochodzących z XII-XV stulecia. W nowszym kościele klasztornym znajdują się cenne ikony z XVI wieku i ciekawe muzeum kościelne.

Świątynia Afrodyty w Palaipafos

Palaipafos, albo starożytne Pafos, było jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych starożytności i ówczesnym miastem-królestwem Cypru. Tutaj wznosiła się słynna świątynia Afrodyty, której najstarsze pamiątki pochodzą z XII wieku p.n.e. Okres świetności świątyni trwał do przełomu III i IV wieku. W pobliżu świątyni wciąż jeszcze prowadzone są prace wykopaliskowe. Dotychczasowe znaleziska obejrzeć można w pobliskim muzeum.

Miejsce kąpieli Afrodyty

Tzw. „Łaźnie Afrodyty” znajdują się za portem rybackim Latsi. Należy kierować się ku wierzchołkowi półwyspu Akamas. Na końcu małej ścieżki znajdziemy naturalny basen w grocie, otoczony bujną roślinnością. Jak głosi legenda, to właśnie tutaj zażywała kąpieli bogini miłości we własnej osobie, czyli oczywiście Afrodyta. W tym miejscu po raz pierwszy spotkała ona swego kochanka Adonisa. Ten znajdował się właśnie w lesie Akamas na polowaniu. Kiedy zrobił postój nad orzeźwiającym źródłem, aby ugasić pragnienie, w chwili gdy dotknął ustami wody, został oczarowany widokiem kąpiącej się bogini.

Cypr | Takie wspaniałe rośliny znajdziemy w pobliżu Świątyni Afrodyty w okolicach Pafos
Cypr | Takie wspaniałe rośliny znajdziemy w pobliżu Świątyni Afrodyty w okolicach Pafos (by christianstock )

Bizantyjski kościół Agia Paraskevi

Ten interesujący kościół bizantyjski z IX wieku, znajdujący się w Giroskipou, posiada piękne freski i bazylikę z pięcioma sklepieniami w formie krzyża – jest to jeden z trzech kościołów na wyspie reprezentujących podobny styl architektoniczny.

Osiedle i muzeum Maa Palaeokastro

To umocnione osiedle miejskie z zachowanymi pozostałościami murów znajduje się w pobliżu Zatoki Koralowej (Coral Bay), w odległości ok. 9 km od miasta Pafos.

W tym właśnie miejscu osiedlili się pierwsi Grecy, przybyli na Cypr około 1200 r. p.n.e. po upadku kultury mykeńskiej w Grecji kontynentalnej.

Niewielkie, ale niezwykle atrakcyjne architektonicznie muzeum prezentuje kolekcję ilustrującą kolonizację wyspy przez Greków mykeńskich.

Cypr | Port rybacki Latsi (Latchi)
Cypr | Port rybacki Latsi (Latchi) (by sk12 )

Petra tou Romiou

Ten interesujący geologicznie obszar z imponującymi formacjami skalnymi znajduje się u wybrzeży regionu Pafos i uchodzi za jeden z najwspanialszych, naturalnych zakątków Cypru.

Miejsce to również związane jest z Afrodytą – grecką boginią miłości i piękna. Zgodnie legendą, właśnie w tym niezwykłej urody zakątku Cypru, Afrodyta wynurzyła się z fal.

Grecka nazwa miejsca, Petra tou Romiou, czyli: „skała Greka”, wiąże się z historią pewnego bizantyjskiego bohatera – Digenisa Akritasema, który zatrzymał w zatoce groźnych rabusiów-Saracenów. Jak to zrobił? Po prostu wykorzystując swoją niezwykłą siłę wrzucił do morza ogromną skałę i zniszczył okręty wrogów.

Cypr | Muzeum Maa-Paleokastro
Cypr | Muzeum Maa-Paleokastro (by panos23 )

Zainteresują Cię również

Park Archeologiczny Kato Pafos Park Archeologiczny Kato Pafos
Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym go turystom miasto Pafos, jest bez wątpienia wizyta w...
Tunezja Tunezja
Tunezja to przede wszystkim czar orientu, słoneczne wybrzeża Morza Śródziemnego, wspaniałe nadmorskie kurorty,...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki Portugalia - informacje ogólne i ciekawostki
W którym roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej? Jaką walutą posługują się mieszkańcy tego kraju? Jak...
Dżerba Dżerba
Dżerba lub Jerba (جربة‎), nazywana dawniej Meninx, to wyspa na Morzu Śródziemnym, która za sprawą Rzymian została...
Geografia Portugalii Geografia Portugalii
Kraj przypomina kształtem dosyć regularny, długi (względem linii południkowych) i wąski prostokąt o powierzchni 92...

 

Przeczytaj również

Pierwsza księgarnia typu outlet w Chorwacji

30 października 2012 roku w Zagrzebiu otwarto pierwszą księgarnię typu outlet. Chorwaci po niezwykle okazyjnych cenach będą mogli zakupić książki…

Transport w Madrycie

W każdym większym mieście Hiszpanii mamy do dyspozycji wiele środków transportu, dzięki czemu bez problemu dostaniemy się w każde miejsce.

Zakupy i ceny na Ukrainie

Państwową walutą Ukrainy jest hrywna ukraińska (UAH) i tylko w tej walucie dokonuje się oficjalnych rozliczeń. Przebywając na Ukrainie korzystnie…

Grobowce Królewskie w pobliżu Pafos

Odkryte niedaleko cypryjskiego miasta Pafos grobowce otrzymały taką majestatyczną nazwę, ponieważ sądzono, że tak wspaniale i z przepychem mogli być…

Tanie loty na Maltę

W ostatnich latach Malta stała się jednym z najchętniej odwiedzanych krajów przez naszych rodaków. Zasługą tak licznych odwiedzin są bezpośrednie…

Ukraińska Wiosna – majowy festiwal kulturalny

Jak podkreślają organizatorzy festiwalu Ukraińska Wiosna, jednym z głównych ich celów jest integracja mieszkańców Wielkopolski z mieszkańcami różnych regionów Ukrainy.

Parki narodowe, rezerwaty i obszary chronione na Cyprze

Cypr może pochwalić się niezwykłym bogactwem roślin i zwierząt, wie także, jak właściwie chronić ów świat natury. Od czasu integracji…

Klimat Hiszpanii

Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej regionach, w czasie zim, temperatura…