Region Pafos (Paphos) – gr. Επαρχία Πάφου, tur. Baf Bölgesi – jako jedyny na wyspie w całości należy do Republiki Cypru. Na północy, zachodzie i południu graniczy on z Morzem Śródziemnym, na wschodzie zaś – z regionami Limassol i Nikozja.

Cypr | Skała Afrodyty jest chyba najbardziej znanym widokiem z Pafos – jak głosi legenda, to właśnie tu z morskiej piany wyłoniła się bogini

Cypr | Skała Afrodyty jest chyba najbardziej znanym widokiem z Pafos – jak głosi legenda, to właśnie tu z morskiej piany wyłoniła się bogini (Aphrodite's rock by Verity Cridland na licencji CC BY 2.0)

Piękno różnorodności

Powierzchnia regionu Pafos wynosi ok. 1 393 km2, co stanowi 15,1% całego terytorium wyspy. Zamieszkuje go ponad 77 tysięcy osób (dane z 2009 r.).

Wybrzeże regionu charakteryzuje się dużą ilością zatok, przylądków i półwyspów. Pod względem geograficznym można podzielić go na obszar wybrzeża, wzgórz i gór.

Jak każdy region Cypru, tak i Pafos posiada liczne pamiątki historyczne i moc różnych atrakcji. Należą do nich m.in.:

Bazyliki Agios Georgios

Trzy wczesnochrześcijańskie budowle świątynne wraz z otaczającym je osiedlem i pobliską nekropolią odkryto na początku lat 50. ubiegłego stulecia.

Ruiny bazylik mieszczą się w pobliżu miejscowości Pegeia, ok. 19 km na północny zachód od Pafos (Paphos).

Klasztor Agios Neofytos

Historia klasztoru Agios Neofytos została dobrze udokumentowana w autobiografii jego założyciela, cypryjskiego pustelnika i pisarza – Neofytosa. Budowla została wzniesiona na uboczu, około 10 kilometrów na północny zachód od Pafos (Paphos), na skraju malowniczej doliny. Wnętrze wydrążonej w skale kaplicy zawiera kilka przepięknych bizantyjskich fresków pochodzących z XII-XV stulecia. W nowszym kościele klasztornym znajdują się cenne ikony z XVI wieku i ciekawe muzeum kościelne.

Świątynia Afrodyty w Palaipafos

Palaipafos, albo starożytne Pafos, było jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych starożytności i ówczesnym miastem-królestwem Cypru. Tutaj wznosiła się słynna świątynia Afrodyty, której najstarsze pamiątki pochodzą z XII wieku p.n.e. Okres świetności świątyni trwał do przełomu III i IV wieku. W pobliżu świątyni wciąż jeszcze prowadzone są prace wykopaliskowe. Dotychczasowe znaleziska obejrzeć można w pobliskim muzeum.

Miejsce kąpieli Afrodyty

Tzw. „Łaźnie Afrodyty” znajdują się za portem rybackim Latsi. Należy kierować się ku wierzchołkowi półwyspu Akamas. Na końcu małej ścieżki znajdziemy naturalny basen w grocie, otoczony bujną roślinnością. Jak głosi legenda, to właśnie tutaj zażywała kąpieli bogini miłości we własnej osobie, czyli oczywiście Afrodyta. W tym miejscu po raz pierwszy spotkała ona swego kochanka Adonisa. Ten znajdował się właśnie w lesie Akamas na polowaniu. Kiedy zrobił postój nad orzeźwiającym źródłem, aby ugasić pragnienie, w chwili gdy dotknął ustami wody, został oczarowany widokiem kąpiącej się bogini.

Cypr | Takie wspaniałe rośliny znajdziemy w pobliżu Świątyni Afrodyty w okolicach Pafos

Cypr | Takie wspaniałe rośliny znajdziemy w pobliżu Świątyni Afrodyty w okolicach Pafos (Cactus by Chrstian Stock na licencji CC BY 2.0)

Bizantyjski kościół Agia Paraskevi

Ten interesujący kościół bizantyjski z IX wieku, znajdujący się w Giroskipou, posiada piękne freski i bazylikę z pięcioma sklepieniami w formie krzyża – jest to jeden z trzech kościołów na wyspie reprezentujących podobny styl architektoniczny.

Osiedle i muzeum Maa Palaeokastro

To umocnione osiedle miejskie z zachowanymi pozostałościami murów znajduje się w pobliżu Zatoki Koralowej (Coral Bay), w odległości ok. 9 km od miasta Pafos.

W tym właśnie miejscu osiedlili się pierwsi Grecy, przybyli na Cypr około 1200 r. p.n.e. po upadku kultury mykeńskiej w Grecji kontynentalnej.

Niewielkie, ale niezwykle atrakcyjne architektonicznie muzeum prezentuje kolekcję ilustrującą kolonizację wyspy przez Greków mykeńskich.

Cypr | Port rybacki Latsi (Latchi)

Cypr | Port rybacki Latsi (Latchi) (old boat at latchi harbour by sk12 na licencji CC BY 2.0)

Petra tou Romiou

Ten interesujący geologicznie obszar z imponującymi formacjami skalnymi znajduje się u wybrzeży regionu Pafos i uchodzi za jeden z najwspanialszych, naturalnych zakątków Cypru.

Miejsce to również związane jest z Afrodytą – grecką boginią miłości i piękna. Zgodnie legendą, właśnie w tym niezwykłej urody zakątku Cypru, Afrodyta wynurzyła się z fal.

Grecka nazwa miejsca, Petra tou Romiou, czyli: „skała Greka”, wiąże się z historią pewnego bizantyjskiego bohatera – Digenisa Akritasema, który zatrzymał w zatoce groźnych rabusiów-Saracenów. Jak to zrobił? Po prostu wykorzystując swoją niezwykłą siłę wrzucił do morza ogromną skałę i zniszczył okręty wrogów.

Cypr | Bizantyjski kościół Agia Paraskevi

Cypr | Bizantyjski kościół Agia Paraskevi (Agia Paraskevi Church Pafos Cyprus Dates from the 9th century by amanderson2 na licencji Public Domain Mark 1.0)

Zainteresują Cię również

Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...
Park Archeologiczny Kato Pafos Park Archeologiczny Kato Pafos
Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym go turystom miasto Pafos, jest bez wątpienia wizyta w...
Najpiękniejsze plaże Cypru Najpiękniejsze plaże Cypru
Cypr to wymarzone miejsce dla osób pragnących spędzić wakacje nad morzem. Woda u wybrzeży wyspy oraz plaże są...
Klimat Japonii Klimat Japonii
Japonia jest krajem rozciągającym się łukiem od 20°25' do 45°33' szerokości geograficznej północnej, co jest...
Fudżi - najwyższa góra Japonii Fudżi - najwyższa góra Japonii
Fudżi jest wulkanem i najwyższą górą Japonii (3776 m n.p.m.), znajduje się na wyspie Honsiu.Fudżi, o kształcie...
Geografia Hiszpanii Geografia Hiszpanii
Hiszpania leży w zachodniej części Europy i zajmuje większą część Półwyspu Iberyjskiego, a także dwa archipelagi:...