Salamina to starożytne miasto położone w północnej części wyspy, około 5 km od Famagusty. Dawniej było to najważniejsze miasto Cypru.

Cypr | Amfiteatr w Salaminie

Cypr | Amfiteatr w Salaminie (The Roman theatre, built during the reign of Augustus and completed during the years of Trajan and Hadrian, it originally had 50 rows of seats (just 18 remain) and held over 15,000 spectators, Salamis, Northern Cyprus by Carole Raddato na licencji CC BY-SA 2.0)

Historia Salaminy

Salamina została założona w II wieku p.n.e. przez bohatera spod Troi – Teukrosa, syna Telamona z Salaminy greckiej. Na cześć swojej ojczyzny postanowił dać tę samą nazwę nowej osadzie na Cyprze. W VIII wieku p.n.e. było to jedno z najważniejszych miast na wyspie.
W 306 r. p.n.e. Salamina była świadkiem bitwy między flotami Ptolemeusza i Demetriusza natomiast w 449 lub 450 r. p.n.e. bitwy na morzu i lądzie w czasie trwania wojen grecko-perskich.

Jednym z najważniejszych okresów w historii Salaminy były lata, w których miastem panował Evagoras. To właśnie podczas jego panowania znacznie rozwinęła się kultura grecka.
W IV wieku miały miejsce liczne trzęsienia ziemi. Konstantyn I Wielki postanowił odbudować miasto i na jego cześć Salaminę nazwano Konstancją.
Miasto zaczęło jednak podupadać. Składało się na to kilka czynników, m.in.: trzęsienia ziemi, najazdy arabskie. W średniowieczu wiele budowli zostało rozebranych na materiał budowlany, który przewożono do Famagusty.

Cypr | Ruiny Salaminy są najcenniejszym obiektem archeologicznym na Cyprze

Cypr | Ruiny Salaminy są najcenniejszym obiektem archeologicznym na Cyprze (The Roman theatre, built during the reign of Augustus and completed during the years of Trajan and Hadrian, it originally had 50 rows (just 18 remain) of seating which could hold 15,000 spectators, Salamis, Northern Cyprus by Carole Raddato na licencji CC BY-SA 2.0)

Salamina obecnie

Obecnie ruiny Salaminy są najcenniejszym obiektem archeologicznym na Cyprze i główną atrakcją północnej części wyspy.
Najstarszą ruiną jest Świątynia Zeusa, która powstała zaraz po założeniu miasta. Bardzo dobrze zachowane zostały gimnazjon – miejsce, gdzie uprawiano ćwiczenia oraz teatr rzymski, który do dzisiaj służy jako miejsce, w którym odbywają się liczne spektakle oraz koncerty. Duże wrażenie robią bezgłowe posągi, port oraz wystające z ziemi fragmenty kolumn.
Warto również zobaczyć groby władców z VIII i VII wieku p.n.e., które znajdują się w pobliżu Salaminy.

Zainteresują Cię również

Park Archeologiczny Kato Pafos Park Archeologiczny Kato Pafos
Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym go turystom miasto Pafos, jest bez wątpienia wizyta w...
Kwestia Cypru Północnego Kwestia Cypru Północnego
Konflikt cypryjski jest jedną z najbardziej skomplikowanych kwestii politycznych we współczesnej Europie. Rozgrywa...
Larnaka Larnaka
Larnaka, względnie Larnaca, jest jednym z największych miast wyspy i siedzibą najważniejszego międzynarodowego...
Kyrenia Kyrenia
Chyba żadne miasto Cypru nie może poszczycić się tak bogatym dziedzictwem naturalnym, jak położone na północnym...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...
Kurion – starożytne królestwo mozaik Kurion – starożytne królestwo mozaik
Jednym z najpiękniejszych stanowisk archeologicznych na wyspie jest starożytne miasto Kurion (Kourion). Znajduje...