Cypr ze wskaźnikiem 38,6 km autostrad na 100 000 mieszkańców znajduje się na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej pod względem zagęszczenia autostrad.

Nowoczesny system dróg umożliwia łatwe podróżowanie między większymi miastami oraz wygodne dotarcie do wielu interesujących miejsc na wyspie.

Cypr | Górska droga w Troodos
Cypr | Górska droga w Troodos (by sonofgroucho )

Na cypryjskich drogach...

Jazda samochodem po Cyprze jest warta polecenia, ponieważ środkami transportu publicznego nie uda się dotrzeć do wszystkich godnych uwagi miejsc.

Kierowca musi mieć ukończone 18 lat. Aby wynająć auto, kierowca musi posiadać ważne prawo jazdy przez co najmniej trzy lata albo być wieku powyżej 25 lat.

Turyści mogą posługiwać się międzynarodowym prawem jazdy albo swoim krajowym, pod warunkiem, że jego kategoria odpowiada pojazdowi, którym chce jeździć po Cyprze.

Czteropasmowe autostrady łączą stolicę z nadmorskimi miastami Lemesos, Larnaką i Pafos. Mniej ważne drogi są również w dobrym stanie. Wszystkie znaki drogowe odpowiadają wymaganiom międzynarodowym i znajdują się z lewej strony dróg i ulic.

O czym warto pamiętać?

Aby podróż przebiegała zawsze bez zakłóceń i problemów należy zapoznać się kilkoma informacjami:

 • Na Cyprze jeździ się lewą stroną drogi.
 • Dla bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników drogi kierowca musi stosować się ściśle do krajowych ograniczeń prędkości. Dopuszczalna najwyższa prędkość na autostradzie wynosi 100 km/h, minimalna – 65 km/h. Jeśli nie ma innych ograniczeń, dopuszczalna prędkość maksymalna na drogach krajowych wynosi 80 km/h. Na obszarach zabudowanych można jechać z maksymalną prędkością 50 km/h, przy czym często jest ona niższa, o czym informują każdorazowo znaki drogowe.
 • Zabroniona jest jazda z ilością alkoholu we krwi albo w wydychanych powietrzu przekraczającą ustawowy limit. Dopuszczalna granica zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 22 mikrogramy na 100 mililitrów powietrza.
 • Używanie przez kierowcę telefonu komórkowego podczas jazdy jest zabronione. Osoby, które podczas jazdy chcą rozmawiać przez telefon muszą się zaopatrzyć w zestaw głośnomówiący.
 • Zapinanie pasów bezpieczeństwa na przednim i tylnym fotelu jest obowiązujące. Dzieci poniżej 12 lat oraz o wzroście poniżej 1,5 m muszą być zapięte w specjalne pasy bezpieczeństwa albo umieszczone w odpowiednim siedzisku dla dzieci.

Cypr | Jeep safari w Górach Troodos
Cypr | Jeep safari w Górach Troodos (by sonofgroucho )

 • Przy jeździe motocyklem albo motorowerem trzeba przestrzegać następujących zasad:
  • Kierowca i pasażer muszą nosić kaski ochronne.
  • Drugą osobę można zabrać na motocykl/motorower, jeśli pojazd jest do tego przystosowany, a dana osoba skończyła 12 lat.
 • Należy posiadać ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków i szkód.
 • Aby wynająć na Cyprze pojazd potrzebne jest międzynarodowe prawo jazdy.
 • Na całej wyspie obowiązuje zakaz używania klaksonów od godziny 21:00 do 06:00.
 • Przy lewostronnym ruchu drogowym wyprzedza się z prawej strony.
 • Przechodnie muszą pamiętać, że ruch odbywa się lewą stroną drogi, należy więc korzystać z chodników dla pieszych, a w ich braku poruszać się prawą stroną jezdni, tj. w kierunku nadjeżdżających pojazdów.
 • Jeśli zdarzy się wypadek dzwonimy pod numer 199 albo 112.

Cypr | Nissan Note przy Kourion Beach (Limassol)
Cypr | Nissan Note przy Kourion Beach (Limassol) (by glenbowman )

Zainteresują Cię również

Informacje dla kierowców w Portugalii Informacje dla kierowców w Portugalii
Mieszkańcy południowej Europy słyną ze swego ognistego temperamentu, który niestety zauważalny jest także na...
Tanie wakacje na Malcie Tanie wakacje na Malcie
Wcale nie trzeba wydawać kroci, by spędzić wakacje za granicą. Malta, choć tak popularna, pełna pięknych zabytków,...
Symferopol Symferopol
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Symferopol jest najważniejszym miastem na Krymie. Dla wielu turystów jest to...
Nowe połączenie promowe Nowe połączenie promowe
Kto miałby ochotę połączyć uroki spaceru po jednym z portugalskich, malowniczych miast z chłodną kąpielą w...
Międzynarodowe spotkanie motocyklowe w Algarve Międzynarodowe spotkanie motocyklowe w Algarve
Od czwartku 14 lipca do niedzieli 17 lipca na ulicach w Algarve królowali motocykliści. W tych dniach to oni mieli...
Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...

 

Przeczytaj również

Berlin – miasto muzeów

Berlin – stolica i największe miasto Niemiec. Jest jedną z metropolii globalnych, a także ważnym ośrodkiem kulturalnym, naukowym i artystycznym.

25 czerwca – Dzień Państwowości w Chorwacji

25 czerwca Chorwacja świętowała Dzień Państwowości. Premier kraju Zoran Milanovic przypomniał: „Za to co mamy dzisiaj, ludzie oddali życie”.

Bakczysaraj

Liczne przewodniki turystyczne nazywają Bakczysaraj (Bachczysaraj) „miastem-muzeum”. Przez teren miasta przepływa rzeka Czuruksu (Zgniła Woda), która dzieli je na dwie…

Kijów – dworce i lotniska

Kijów jest stolicą Ukrainy i jednocześnie jej głównym węzłem komunikacyjnym. Jest do doskonała baza wypadowa do wszystkich zakątków Ukrainy, a…

Kalendarz imprez – kwiecień 2012

W bieżącym roku zarówno w kościele katolickim, jak i prawosławnym Wielkanoc przypada właśnie w kwietniu. Na Ukrainie odbywa się w…

Placówki dyplomatyczne w Portugalii

Polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w Portugalii posiada swoje placówki w Lizbonie (Ambasada) oraz Albufeira i Porto (Konsulaty Honorowe). Ambasada Portugalii mieści…

Hotele na Malcie

Malta, choć tak niewielka, posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Znajdują się tu liczne hotele, pensjonaty, apartamenty czy pole kempingowe.

Szwecja – legendarna kraina Wikingów

Myśląc o Szwecji Polacy widzą przede wszystkim obraz idealnego państwa, gdzie kobiety są piękne, naturalne i zdrowe, jedzenie jest pyszne…