Poniżej przedstawiamy listę wydarzeń kulturalnych i innych atrakcji, które odbywają się w sierpniu 2015 roku na Cyprze. Jeżeli wybieracie się na Cypr właśnie w tym miesiącu, koniecznie sprawdźcie jakie atrakcje będą na Was czekać!

Cypr | A może tak spacer po Nikozji?

Cypr | A może tak spacer po Nikozji? (Streets of Old Nicosia by Sergey Galyonkin na licencji CC BY-SA 2.0)

Nikozja

Od 8.07 do 13.08 w Nikozji trwa Maraton Kina Letniego", organizowany przez Ministerstwo Edukacji i Kultury. Maraton odbywa się w kinie pod gołym niebem "Constantia" (ul. Solonos Michaelide 15, Cypr - 1035). Seanse rozpoczynają się o godzinie 21.00, a bilet wstępu kosztuje 5 euro.

Do 30 sierpnia w Muzeum Levantis (ul. Hippocrates 15-17, 1500 Laiki Yitonia) trwa wystawa poświęcona produkcji szali, czyli ważnego elementu tradycyjnego stroju cypryjskich kobiet. Obejrzeć na niej można zarówno gotowe wyroby, jak i poznać technikę wytwarzania szali. Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00-16.30. Wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny.

Letni festiwal filmów pod gołym niebem “Retro” to kolejna atrakcja, czekająca na wszystkich kinomanów. Festiwal ruszył 01.07 i potrwa do 26.08. W sierpniu zobaczyć będzie można dwa obrazy – 05.08 kultowy film "Śniadanie u Tiffaniego", a 26.08 "Pianistę" Romana Polańskiego. Seanse odbywają się w Open air Cinema (86-90 ul. Phaneromenis 86-90). Każdy seans rozpoczyna się o godzinie 21.00. Wstęp jest darmowy.

Cypr | Uliczki Larnaki

Cypr | Uliczki Larnaki (Larnaca by Sergey Galyonkin na licencji CC BY-SA 2.0)

W każdą sobotę i niedzielę otwarty jest „pchli targ”, gdzie dostać można dosłownie wszystko – ksiązki, zabawki, odzież, meble, antyki i wiele, wiele innych. Targ znajduje się na ulicy Ioanni Koromia 2,1028 Kaimakli. Zakupty można robić w godzinach 9.00-20.00.

Bardzo ciekawym sposobem na zwiedzenie miasta i dowiedzenia się nieco o jego historii jest wzięcie udziału w serii zorganizowanych, tematycznych spacerów „Lefkosia walks”. Spacery odbywają się po różnych trasach w każdy poniedziałek i czwartek. Organizatorem akcji jest m.in. Organizacja Turystyczna Cypru. Początek trasy to biuro informacji turystycznej w Laiki Geitonia, ulica Aristokyprou 11. Spacer rozpoczyna się o godzinie 10.00, a udział w nim jest darmowy.

Od 25 maja do 30 listopada 2015 roku w Muzeum Cypru obejrzeć można wystawę poświęconą polskim pracom archeologicznym na Cyprze. Wystawa nosi tytuł „Nea Pafos: 50 lat polskich wykopalisk, 1965 – 2015”. Jej organizatorem jest Departament Starożytności Cypru oraz Polskie Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytety Warszawskiego.

Limassol

W każdy poniedziałek można wziąć udział w zorganizowanym spacerze po Limassol, który jest wspaniałą okazją, by zwiedzić zabytki, sklepiki, warsztaty czy targi i dowiedzieć się więcej na temat tego miasta. Spacer rozpoczyna się o godzinie 10.00 przy biurze informacji turystycznej na ulicy Agiou Andreou 142. Udział w zwiedzaniu jest darmowy.

Cypr | Limassol

Cypr | Limassol (Limassol by Sergey Galyonkin na licencji CC BY-SA 2.0)

Larnaka

Spacery tematyczne po Larnace odbywają się w każdą środę i piątek. Pierwszy z nich poświęcony jest historii miasta, drugi rzemiosłu. Środowy spacer rozpoczyna się o godzinie 10.00 przy biurze informacji turystycznej przy placu Vasileos Pavlou. Piątkowy – przy Muzeum Średniowiecza o godzinie 10.00. Udział w spacerach jest bezpłatny.

Pafos

Tegoroczny festiwal filmowy "Kino na Plaży" to gratka dla amatorów kulinariów, bowiem przez cały miesiąc, co środę prezentowane są filmy, w których motywem przewodnim jest kuchnia. Pierwszy seans odbędzie się już 05.08. Podczas festiwalu zobaczyć będzie można m.in. takie filmy jak "Soul Kitchen" z 2003 roku, "A touch of spice" z 2003 roku czy "The Chef" ze Scarlet Johansonn. Seanse odbywają się na plaży Geroskipou Municipal.

Cypr | Kino na plaży to gratka dla wszystkich kinomaniaków

Cypr | Kino na plaży to gratka dla wszystkich kinomaniaków (coral bay by ace's photos na licencji CC BY-ND 2.0)

Kolejne wydarzenie kulturalne nosi tytuł "Travelling Stage" i jest to cykl imprez poświęcony różnym gatunkom muzyki i tańca. 25.08 odbędzie się impreza pod znakiem flamenco. Impreza rozpoczyna się o 20.30 na placu w leżącej blisko Pafos wsi Chlorawa.

Spacer po Pafos, czyli spacer po centrum miasta, połączony z poznawaniem jego historii (od okresu średniowiecza przez, okres panowania Osmanów po czasy współczesne) oraz odkrywaniem dzisiejszego centrum. Spacer trwa 2,5 godziny i rozpoczyna się o godzinie 10.00 przy biurze informacji turystycznej na ulicy Agora 8. Udział w spacerze jest bezpłatny.

Cypr | A przed seansem…spacer po mieście połączony ze zwiedzaniem

Cypr | A przed seansem… spacer po mieście połączony ze zwiedzaniem (Walking in Paphos by Monika na licencji CC BY-SA 2.0)

Źródło: http://www.visitcyprus.com/

Zainteresują Cię również

Cypr – święta państwowe i festiwale Cypr – święta państwowe i festiwale
Na przestrzeni tysięcy lat ten niewielki kraj był wielokrotnie obiektem różnego rodzaju najazdów i okupacji. Po...
Świętowanie na Cyprze Świętowanie na Cyprze
Cypryjczycy uwielbiają świętować. Nieważne czy jest to wesele, chrzciny czy imieniny – impreza musi być huczna....
Jacy są mieszkańcy Cypru? Jacy są mieszkańcy Cypru?
Cypryjczycy są bardzo dumni ze swego kulturowego dziedzictwa, którego początki sięgają ponad 9000 lat wstecz...
Festiwal wina w Limassol Festiwal wina w Limassol
Cypryjskie wino było sławne już w starożytności. Niektórzy wierzą, że tutejszych trunków kosztował sam Dionizos...
Klasztor Kykkos w górach Troodos Klasztor Kykkos w górach Troodos
Ten piękny i uważany za najwspanialszą budowlę tego typu na Cyprze, XI-wieczny klasztor, leży w górach Troodos, na...
Afrodyta - bogini piękna i miłości Afrodyta - bogini piękna i miłości
Legenda głosi, że u wybrzeży Cypru, w Petra tou Romiou narodziła się Afrodyta – bogini wszelkiego piękna. Kto w tym...