Przesąd mówi, że jaka pogoda w dniu ślubu, takie będzie przyszłe życie młodej pary. Zawarcie związku i wyprawienie wesela na słonecznym, pełnym uroku Cyprze jest z pewnością wymarzonym preludium małżeństwa zarówno dla przesądnych, jak i twardo stąpających po ziemi.

Cypr | Ślub na plaży w Limassol
Cypr | Ślub na plaży w Limassol (by cypruspictures )

Ślub na wyspie Afrodyty

To właśnie u wybrzeży Cypru według mitologii greckiej miała wyłonić się z morskiej piany bogini miłości i piękna, Afrodyta. Wyspa bogini miłości, z idealnym klimatem i pięknymi krajobrazami, jest wspaniałym miejscem dla młodej pary, która chce się pobrać w nieco bardziej egzotycznej scenerii, a także zapewnić sobie piękną pogodę na tę wyjątkową okazję. A być może jednocześnie odbyć tam podróż poślubną?

Coraz więcej par decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego na Cyprze; wiele firm organizujących śluby i wesela zapewnia taką możliwość. Na wyspie Afrodyty można zawrzeć zarówno ślub cywilny, jak i kościelny. Obie formy są potem uznawane w Polsce. Ceremonia ślubna w kościele może być poprowadzona przez polskiego księdza.

Przez większą część roku na Cyprze panują świetne warunki pogodowe – jest ciepło i bezdeszczowo. Pozwala to na przykład na udany ślub w plenerze, wesele na świeżym powietrzu czy też wspaniałą sesję zdjęciową młodej pary.

W porównaniu z wieloma innymi krajami egzotycznymi Cypr jest opcją stosunkowo niedrogą. Przelot trwa nieco ponad 3 godziny, a można go wykupić za niezbyt wygórowaną cenę pod warunkiem wczesnej rezerwacji bądź skorzystania z jakiejś opcji promocyjnej.

Na wyspie znajdziemy szeroki wybór hoteli różnego standardu, w różnych przedziałach cenowych.

Cypr | Zawarcie związku małżeńskiego na Cyprze można od razu połączyć z podróżą poślubną
Cypr | Zawarcie związku małżeńskiego na Cyprze można od razu połączyć z podróżą poślubną (by jorge-11 )

Oferta firm w skrócie

W zależności od budżetu, jaki zdecydujemy się przeznaczyć na ślub i wesele, firma zaproponuje nam listę możliwych atrakcji i usług. Są to m.in. rozmaite miejsca, w których można zawrzeć związek. Ślub cywilny może się odbyć zarówno w urzędzie stanu cywilnego, jak i w plenerze – np. na plaży, w ogrodzie, na tarasie widokowym, a nawet w czasie rejsu statkiem po morzu.

Ślub kościelny odbywa się najczęściej w kościele lub kaplicy, choć istnieje i możliwość zorganizowania ceremonii w plenerze.

Firma organizatorska załatwia wszystkie niezbędne formalności związane z ważnością ślubu, organizuje sesje zdjęciowe, dekoracje i kwiaty, załatwia fryzjera i makijaż dla panny młodej, wynajmuje muzyków przygrywających podczas wesela. Może też załatwić samochód dla pary młodej czy wynająć statek na rejs. Organizuje również oczywiście przyjęcie weselne zgodnie z życzeniem pary. W razie potrzeby firma załatwia też świadków.

Firmy organizatorskie organizują na miejscu zakwaterowanie w hotelu. Zwykle przysyłają ofertę miejsc do wyboru (po podaniu przez parę terminu przylotu i określeniu przedziału cenowego bądź preferowanego standardu hotelu).

Cypr | Świeżo upieczeni małżonkowie w Nikozji
Cypr | Świeżo upieczeni małżonkowie w Nikozji (by jorge-11 )

Dokumenty

Do zawarcia małżeństwa na Cyprze narzeczeni potrzebują takich dokumentów, jak: dowód osobisty lub paszport, skrócony odpis aktu urodzenia (przetłumaczony na język angielski przez tłumacza przysięgłego), zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą. Również świadkowie muszą mieć ze sobą dowody osobiste lub paszporty.

Firmy organizatorskie proszą często o wcześniejsze przesłanie kserokopii czy skanów tych dokumentów, aby móc załatwić niezbędne formalności.

Zainteresują Cię również

Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim Życzenia bożonarodzeniowe w języku greckim
Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Czas pomyśleć nad wysłaniem kartek z życzeniami!...
Cypryjskie królestwo kotów Cypryjskie królestwo kotów
Cypr nazywany jest "wyspą kotów". Legenda głosi, iż koty sprowadziła tu w IV wieku matka cesarza Konstantyna...
Świątynia Oktawiana Augusta w Puli Świątynia Oktawiana Augusta w Puli
Pula to przepiękna miejscowość położona w południowej Istrii. Nazywana jest „Chorwackim Rzymem”… I to nie z byle...
Ludność Chorwacji Ludność Chorwacji
Chorwacja liczy niespełna 4,5 miliona mieszkańców, z czego 89,63 % stanowią Chorwaci, 4,54% Serbowie, a pozostały...
Katedra Świętego Dujama w Splicie Katedra Świętego Dujama w Splicie
Jednym ze sztandarowych zabytków Splitu jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, czyli Katedra św....
Jacy są mieszkańcy Singapuru? Jacy są mieszkańcy Singapuru?
Singapur jest krajem wielokulturowym. Mieszkańcy są otwarci i przyjaźni. Państwo jest nowoczesne i bezpieczne, a...