Co jako pierwsze przychodzi nam na myśl kiedy myślimy o Cyprze? Smaczna kuchnia, piękne plaże, a może zabytki? Poniżej przedstawiamy symbole, które mogą kojarzyć się z Cyprem.

Cypr | Cypr słynie ze swych pięknych plaż

Cypr | Cypr słynie ze swych pięknych plaż (Cyprus by Krzysztof Belczyński na licencji CC BY-SA 2.0)

Afrodyta

Według legendy to właśnie u wybrzeża tej wyspy z morskiej piany wyłoniła się najpiękniejsza z greckich bogiń i patronka wyspyAfrodyta. Pétra toú Romíou, czyli trzy potężne skały wystające z morskiej wody, znaczą miejsce gdzie z fal wyłoniła się bogini miłości stojąca na ogromnej muszli, ciągniętej przez delfiny. Niedaleko tego miejsca, na lądzie dostrzec można jeszcze ruiny świątyni, którą wybudowano na cześć Afrodyty.

Pétra toú Romíou nie jest jedynym miejscem na Cyprze poświęconym bogini. Inne równie ważne obiekty z nią związane odnaleźć można podążając jednym z trzech szlaków turystycznych. Na trasie zobaczyć można m.in. ruiny świątyni Afrodyty w Amathous, sanktuarium Afrodyty w Palaepafos oraz Łaźnie Afrodyty w pobliżu Polis.

Klasztory i cerkwie

Wędrując po pięknych Górach Troodos natknąć się można na dziesięć bizantyjskich cerkwi, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ponadto w tych samych górach leży XI-wieczny klasztor Kykkos, uważany za jeden z najwspanialszych przykładów architektury sakralnej na Cyprze. Zarówno cerkwie jak i klasztor słyną ze swej niepowtarzalnej kolekcji ikon i fresków.

Sery

Cypryjskie sery produkowane są z mleka hodowanych na wyspie owiec i kóz, dzięki czemu mają tak niepowtarzalny smak. Najbardziej znane to oczywiście halloumi oraz kefalotyri, które najlepiej smakują podawane na ciepło – smażone lub grilowane. Każdy kto choć raz był na Cyprze z pewnością zdążył zakochać się w smaku tamtejszych wyrobów.

Piękne plaże

Cypr słynie ze swych pięknych, złocistych plaż. Jest to raj na ziemi dla wszystkich amatorów kąpieli, tych słonecznych, jak i tych morskich. Krystalicznie czysta woda zachęca również do podziwiania podwodnego świata i uprawiania sportów wodnych. Najpiękniejsze cypryjskie plaże to Finikoudes, Ayia Napa, Zatoka figowców, Plaża gubernatora oraz Petra Tou Romiou.

Cypr | Miejsce narodzin Afrodyty, czyli Pétra toú Romíou

Cypr | Miejsce narodzin Afrodyty, czyli Pétra toú Romíou (Aphrodite's Rock and Petra tou Romiou by Becks na licencji CC BY 2.0)

Mozaiki

Na terenie Parku Archeologicznego w Pafos podziwiać można rzymskie mozaiki z II-V wieku, odnalezione podczas prac archeologicznych prowadzonych w pozostałościach pięciu rzymskich willi – Domu Dionizosa, Domu Aiona, Domu Orfeusza i Domu Tezeusza oraz Domu Czterech Pór Roku. Główną tematyką mozaik są sceny z mitologii, przedstawiające antycznych bogów i bohaterów.

Wino

Cypr jest ojczyzną najstarszego wina na świecie, produkowanego według tej samej, niezmienionej receptury i pod tą samą nazwę, a mianowicie Commandarii. Fakt ten nie dziwi jeśli weźmie się pod uwagę to, iż historia winiarstwa na wyspie sięga 5000 lat wstecz. Produkcji wina na Cyprze poświęcone są także szlaki kulturowe, na trasie których leżą takie obiekty jak Muzeum Wina w Limassol czy Zamek Kolossi.

Za najsmaczniejsze cypryjskie wina uważa się wspomnianą już Commandarię, Arsyno, Palomino, Bellapais, Afrodhite, White Lady i Othello.

Cypr | Rzymska mozaika z Domu Dionizosa w Pafos

Cypr | Rzymska mozaika z Domu Dionizosa w Pafos (Ψηφιδωτά της Πάφου by George M. Groutas na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Egipski skarabeusz Egipski skarabeusz
Skarabeusze to jedne z najważniejszych egipskich amuletów ochronnych, symbol zwycięstwa życia nad śmiercią. W...
Kwiat lotosu – symbol Egiptu Kwiat lotosu – symbol Egiptu
Kwiat lotosu, to po papirusie kolejny ważny symbol starożytnego Egiptu. Podczas gdy papirus symbolizował Dolny...
Egipski papirus Egipski papirus
Symbol Dolnego Egiptu – papirus – znany był w Egipcie już około 3 tysięcy lat p.n.e. i  stanowił najważniejszy...
Koty w starożytnym Egipcie Koty w starożytnym Egipcie
Starożytni Egipcjanie byli pełni szacunku wobec zwierząt, wiele z nich łączono z konkretnymi bóstwami lub...
Oko Horusa - jeden z najważniejszych symboli egipskich Oko Horusa - jeden z najważniejszych symboli egipskich
Jeden z najważniejszych symboli egipskich, znany również jako Oko Ra (Córka Ra), Udżat, utożsamiany z boginią...
Znani Portugalczycy Znani Portugalczycy
Portugalia to kraj marzycieli, którzy osiągają swoje cele i spełniają odważne pragnienia! Oto kilka sylwetek...