Coraz większa liczba polskich turystów postanawia dodatkowo zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą i zgłasza swój wyjazd w internetowym systemie Odyseusz, uruchomionym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

A co to dokładnie jest system Odyseusz i jak on działa?

Cypr | Rejestracja w systemie Odyseusz jest bardzo prosta i bezpłatna

Cypr | Rejestracja w systemie Odyseusz jest bardzo prosta i bezpłatna (Flags by Leonid Mamchenkov na licencji CC BY 2.0)

System dostępny on-line

System Odyseusz to program dostępny on-line, którego głównym zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich polskich turystów, przebywających w różnych rejonach świata. Polacy, którzy zgłoszą swój wyjazd zyskują w razie jakiegokolwiek zagrożenia, szybki i stały dostęp do bieżących informacji, a także kontakt i opiekę ze strony polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych w danym kraju.

Rejestracja

Rejestracja w systemie jest bardzo prosta, szybka i całkowicie bezpłatna. Wystarczy wejść na stronę www.odyseusz.msz.gov.pl i wybrać jedną z dwóch opcji - założenie profilu lub jednorazowe zgłoszenie podróży. W obu przypadkach konieczne jest wypełnienie ankiety podając m.in. swoje dane osobowe oraz zaakceptowanie regulaminu. Jeśli wybieramy opcję jednorazowego zgłoszenia wyjazdu konieczne jest podanie również danych osób nam towarzyszących, dane osoby kontaktowej w Polsce oraz opisać etapy podróży.

System Odyseusz dostępny jest również w wersji mobilnej, aby w łatwy sposób móc zarejestrować się również korzystając z telefonu.

Kto powinien się zarejestrować?

Rejestracji mogą, a nawet powinni, dokonać wszyscy wyjeżdżający poza granice kraju Polacy, bez względu na długość trwania czy cel podróży.

Opcja „Załóż konto” jest adresowana głównie do osób, które z różnych względów, np. zawodowych, podróżują dużo i często. Turyści podróżujący sporadycznie mogą natomiast skorzystać z opcji zgłoszenia podróży.

Podróż na Cypr

Cypr to popularny kierunek podróży i kraj przyjazny turystom, niemniej ze względu na jego skomplikowaną sytuację polityczną i kwestię tzw. Tureckiej Republiki Cypru Północnego warto zgłosić swą podróż do tego kraju. Należy pamiętać, że północna część wyspy nie została uznana przez społeczność międzynarodową, na jej terenie nie ma polskich placówek dyplomatycznych, a Polska nie utrzymuje z Cyprem Północnym stosunków dyplomatycznych.

Cypr | Turyści podróżujący na Cypr powinni zarejestrować się w systemie Odyseusz

Cypr | Turyści podróżujący na Cypr powinni zarejestrować się w systemie Odyseusz (PhotoTourSm0001 by Tony Woods na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju Co wolno, a czego nie wolno robić w Dubaju
Dubaj to miasto niezwykłe, oczarowujące atmosferą luksusu, bajeczną architekturą, przepięknymi widokami i niezwykłą...
Zdrowie i bezpieczeństwo w Dubaju Zdrowie i bezpieczeństwo w Dubaju
Dubaj należy do najbezpieczniejszych miast świata. Można się po nim poruszać bez obaw nawet w nocy. Również ze...
Toaleta turecka Toaleta turecka
Spotkamy je wszędzie: w domach, hotelach, na stacjach benzynowych czy centrach handlowych. O czym mowa? Oczywiście...
Miny przeciwpiechotne w Chorwacji Miny przeciwpiechotne w Chorwacji
Chorwacja to ulubiony kierunek urlopowych wypraw Polaków. Kraj, który za niecałe dwa lata ma wejść do Unii...
Medycyna estetyczna w Portugalii Medycyna estetyczna w Portugalii
Algarve to jeden z sześciu głównych regionów Portugalii, położony w południowej części kraju. Słynie z rybołówstwa...
W Chorwacji kwitnie turystyka medyczna W Chorwacji kwitnie turystyka medyczna
Bogactwo chorwackiej przyrody i wspaniałe dziedzictwo kulturowe powodują, że kraj ten chętnie i licznie odwiedzają...