Jednym ze sposobów, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat historii i kultury Cypru jest wybranie jednej z tras kulturowych, które zostały przygotowane przez Organizację Turystyki Cypru.

Cypr | Wybrzeże Cypru
Cypr | Wybrzeże Cypru (by Evgeniy Isaev )

Nie tylko plaże

Cypr to nie tylko ładne plaże i ciepłe morze. Wyspa ma do zaoferowania o wiele więcej i właśnie podróż jednym ze szlaków pozwoli odkryć jej zupełnie inną, interesującą stronę.

W zależności od zainteresowania można wybrać trasy, które odnoszą się do bogini Afrodyty, zabytków sakralnych jak kościoły i klasztory lub podążać śladami Bachusa.

Szlaki poświęcone Afrodycie

Do wyboru mamy Szlak Kulturowy Afrodyty Kation (Larnaka), Szlak Palaepafos (Pafos) oraz Szlak Amathous (Limassol). Podążając nimi można dowiedzieć się wszystkiego na temat jej pochodzenia, mitologii, charakteru rytuałów i atrybutów związanych z jej kultem. Do ważnych obiektów, które warto zobaczyć należą ruiny świątyni Afrodyty w Amathous, sanktuarium Afrodyty w Palaepafos oraz prehistoryczna osada Lempa.

Cypr | Skała Afrodyty
Cypr | Skała Afrodyty (by paulmccoubrie )

Szlaki poświęcone religii

To 6 tras rozpoczynających się w różnych miastach m.in. w Lefkozji, Limassol, Pafos czy Larnace. Szlak w Lefkozji został wytyczony w obrębie starego miasta i liczy 2 km długości, jest więc idealny, by wybrać się wzdłuż niego na spacer. Pozostałe trasy liczą od 50 do 90 kilometrów, niezbędne więc będzie wynajęcie samochodu.

Podążając szlakami można podziwiać zarówno zabytki architektury sakralnej jak kościoły czy klasztory, wybudowane miedzy XII a XIX wiekiem, ale również odwiedzić różnego rodzaju muzea poświęcone religijnej tematyce. Wnętrza większość cypryjskich kościołów i klasztorów zdobią przepiękne freski. Do zabytków wartych zobaczenia należy bez wątpienia dziesięć bizantyjskich kościołów, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rozproszonych na terenie Gór Troodos i słynących ze swych ikon i fresków.

Cypr | W lokalnych winnicach skosztujemy wyśmienitego wina
Cypr | W lokalnych winnicach skosztujemy wyśmienitego wina (by mamchenkov )

Śladami Bachusa

Wybierając ten szlak można skosztować lokalnych win czy regionalnych przysmaków wytwarzanych w klasztorach i winnicach, rozsianych po całej wyspie. Warto również odwiedzić Muzeum Wina w Limassol, by dowiedzieć się więcej na temat 5000 lat tradycji wytwarzania wina na Cyprze.

Cypr | Góry Troodos
Cypr | Góry Troodos (by mamchenkov )

Zainteresują Cię również

Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Cypr - świat zwierzęcy Cypr - świat zwierzęcy
Świat zwierzęcy Cypru jest mniej bogaty niż jego flora. Obecnie na wyspie doliczono się 26 gatunków płazów i gadów...
Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...
Klimat Cypru Klimat Cypru
Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata...
Zatoka Koralowa Zatoka Koralowa
Zatoka o tak romantycznej i obiecującej nazwie oddalona jest o zaledwie 9 km na północ od miasta Pafos. Odwiedzając...
Cypr - świat roślinny Cypr - świat roślinny
Cypr jest najbardziej lesistą wyspą w całym obszarze śródziemnomorskim. Już w starożytności uważany był za wyspę...

 

Przeczytaj również

Ceny w Portugalii w 2015 roku

Portugalia to stosunkowo niedrogi kraj, jak na standardy europejskie. Ceny są tutaj niższe niż w sąsiedniej Hiszpanii, nie mówiąc już…

Rock-Kolęda 2013

Niestety Ukraińcy właśnie poinformowali wszystkich zainteresowanych, że w tym roku Rock Kolęda się nie odbędzie (www.facebook.com/rockkolyada/info):

Cypr – święta państwowe i festiwale

Na przestrzeni tysięcy lat ten niewielki kraj był wielokrotnie obiektem różnego rodzaju najazdów i okupacji. Po Fenicjanach Cyprem rządzili Asyryjczycy,…

Bollywood w Dubrowniku

W maju, w Dubrowniku, rozpoczną się zdjęcia do indyjskiej wersji kultowego, amerykańskiego filmu pod tytułem „Knight and Day” („Wybuchowa para”).

Plaże Portugalii

Najpiękniejsze plaże znajdują się na południu kraju w okolicy Algarve. Zagranicznego turystę urzec może nie tylko błękit wody, ale także…

Watykan

Watykan o powierzchni liczącej zaledwie 44 ha jest najmniejszym niepodległym państwem świata. Także pod względem liczby mieszkańców.

Kiedy jechać na Ukrainę?

Ukraina jest wciąż mało popularnym kierunkiem turystycznym, mimo że charakteryzuje się licznymi walorami i jest jednym z naszych najbliższych sąsiadów.

Troki, czyli zamek na wyspie

Litewskie Trakai, czyli Troki to miejscowość, którą odwiedzić możemy w drodze do Wilna – położona jest w okręgu wileńskim, około…