We wszystkich głównych miastach Cypru znajduje się szereg przeróżnych muzeów, posiadających w swych zbiorach zabytki archeologiczne z danego regionu czy sztukę ludową i rękodzieło z XIX i początku XX wieku.

Poniżej przedstawimy listę muzeów, które szczególnie warto odwiedzić będąc na wyspie.

Cypr | Figurki w Muzeum Archeologicznym Cypru, Nikozja

Cypr | Figurki w Muzeum Archeologicznym Cypru, Nikozja (The Cyprus Museum in Nicosia by Sergey Galyonkin na licencji CC BY-SA 2.0)

Muzeum Archeologiczne Cypru w Nikozji

Główne muzeum archeologiczne Cypru, ukazujące historię cywilizacji na wyspie od czasów prehistorycznych do okresu wczesnochrześcijańskiego. Zbiory udostępnione zwiedzającym pochodzą z okresu neolitycznego, Ery Brązu, Żelaza i okresu grecko-rzymskiego. Są to zarówno przedmioty codziennego użytku jak ceramika czy monety, ale również przykłady biżuterii i rzeźby. Do najważniejszych eksponatów należą posąg Afrodyty z Soloi, kolekcja złotej biżuterii i relikty z Grobowców Królewskich z Salaminy.

Muzeum Etnograficzne w Avgorou

Muzeum Etnograficzne w Avgorou mieści się w starym, dwupoziomowy domu z kamienia. Zwiedzający mogą zapoznać się z kulturą i sposobem życia wcześniejszych pokoleń, poprzez zwiedzenie tradycyjnie urządzonych wnętrz i pomieszczeń gospodarczych. Wśród eksponatów obejrzeć można przedmioty codziennego użytku, meble, odzież oraz urządzenia gospodarcze.

Muzeum Etnograficzne w Pafos

Muzeum Etnograficzne w Pafos daje wgląd w kulturę i życie Cypryjczyków od starożytnego okresu do dnia dzisiejszego. Cała kolekcja mieści się w wyjątkowym, starym, dwupiętrowym budynku z kamienia. Można tu zobaczyć eksponaty odnoszące się do historii, tradycji, zwyczajów i dziedzictwa dawnych mieszkańców Cypru. Wśród zabytków znaleźć można skamieniałości czy przedmioty codziennego użytku jak głowice toporków, narzędzia, monety, ceramikę, szkło, a także kolekcję ręcznie robionych, srebrnych przedmiotów.

Cypr | Wnętrze Muzeum Etnograficznego w Pafos

Cypr | Wnętrze Muzeum Etnograficznego w Pafos (Ethnographocal Museum Paphos by Verity Cridland na licencji CC BY 2.0)

Muzeum Archeologiczne w Larnace

Muzeum posiada cztery sale wystawowe, w których zaprezentowane są zabytki charakterystyczne dla tego regionu, pochodzące z różnych okresów historycznych – od czasów prehistorycznych po czasy rzymskie.

Wodne Muzeum w Limassol

Ekspozycja w muzeum odnosi się do wody i zabytkowej pompy wodnej, wybudowanej w latach 20 XIX wieku. Zwiedzający mają okazję zobaczyć tzw. maszynę wodną, która dawniej zaopatrywała miasto Limassol w wodę oraz wiele rzadkich przedmiotów i narzędzi używanych do pompowania czy konsumpcji wody. Poszczególne tematy poparte są bogatym materiałem fotograficznym oraz krótkim filmem wyjaśniający znaczenie wody dla całego regionu Limassol.

Muzeum Archeologiczne dystryktu Pafos

W muzeum znajduje się kolekcja znalezisk archeologicznych z obszaru Pafos pochodzących z okresu Neolitu aż do XVII wieku. Zabytki z poszczególnych okresów historycznych prezentowane są w pięciu salach. Do eksponatów wartych zobaczenia należą między innymi zbiór monet, płyta nagrobna z Marion, marmurowy posąg Asklepiosa oraz popiersie Afrodyty.

Cypr | Pięknie zdobiony sarkofag w Muzeum Archeologicznym w Pafos

Cypr | Pięknie zdobiony sarkofag w Muzeum Archeologicznym w Pafos (A Sarcophagus by Verity Cridland na licencji CC BY 2.0)

Muzeum Wina w Limassol

To specjalistyczne muzeum prezentuje 5,5 tysięczną historię produkcji, przechowywania i spożywania wina na Cyprze. Wśród eksponatów znajdują się między innymi skórzane bukłaki oraz zbiory ceramiki, od dużych naczyń zasobowych, służących do przechowywania wina po wszelkiego rodzaju słoje, wazy i dzbany.

Muzeum Archeologiczne w Limassol

W muzeum znajdują się zabytki odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych, prowadzonych na terenie miasta Limassol oraz w jego okolicach. Dzięki wystawionym materiałom, zwiedzający mogą prześledzić rozwój cywilizacji na wyspie od czasów prehistorycznych do VII wieku. W gablotach można podziwiać wyroby z ceramiki, biżuterię, narzędzia i wiele innych przedmiotów pochodzących z dawnych czasów.

Cypr | Muzeum Archeologiczne w Limassol kryje wiele ciekawych zbiorów z dawnych czasów

Cypr | Muzeum Archeologiczne w Limassol kryje wiele ciekawych zbiorów z dawnych czasów (Limassol museum, Cyprus by Sergey Galyonkin na licencji CC BY-SA 2.0)

Muzeum Historii Naturalnej w Nikozji

Muzeum zajmuje specjalnie zaprojektowany kompleks budynków. To niezwykłe, w pełni zorganizowane muzeum nastawione na szerzenie wiedzy z zakresu flory, fauny i geologii Cypru. W zbiorach tego muzeum znajduje się ponad 2500 eksponatów. Na większość kolekcji składają się eksponaty w postaci wypchanych ssaków, ptaków, ryb, gadów i owadów, a także skały, minerały, kamienie półszlachetne, muszle oraz skamieliny. Na terenie muzeum znajdują się również repliki dinozaurów, które stanowią fantastyczną atrakcję dla najmłodszych.

Muzeum Klasztoru w Kykkos

Muzeum znajduję się wewnątrz zabudowań klasztornych i wraz ze zgromadzonymi zabytkami wczesnochrześcijańskiej oraz prawosławnej sztuki sakralnej, stanowi jego integralna część. Wśród zabytków można zobaczyć między innymi ikony, freski, rzeźby w drewnie, rękopisy i księgi, a także gromadzone przez mnichów relikwie.

Cypr | W Muzeum Klasztoru w Kykkos podziwiać można prawosławną sztukę sakralną

Cypr | W Muzeum Klasztoru w Kykkos podziwiać można prawosławną sztukę sakralną (Frieze in Kykkos Monsatery, Cyprus by Colin Moss na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii 10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii
Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
Dubaj w 3 dni Dubaj w 3 dni
Masz trzy dni na zobaczenie Dubaju i zastanawiasz się, co koniecznie powinno znaleźć się w planie Twojej wycieczki...
Bombaj – bollywoodzki sen Bombaj – bollywoodzki sen
Bombaj, czyli Mumbaj (od hinduskiej bogini Mumba) jest nie tylko stolicą stanu Maharasztra, ale i głównym portem...