We wszystkich głównych miastach Cypru znajduje się szereg przeróżnych muzeów, posiadających w swych zbiorach zabytki archeologiczne z danego regionu czy sztukę ludową i rękodzieło z XIX i początku XX wieku.

Poniżej przedstawimy listę muzeów, które szczególnie warto odwiedzić będąc na wyspie.

Cypr | Figurki w Muzeum Archeologicznym Cypru,Nikozja
Cypr | Figurki w Muzeum Archeologicznym Cypru,Nikozja (by sergesegal )

Muzeum Archeologiczne Cypru w Nikozji

Główne muzeum archeologiczne Cypru, ukazujące historię cywilizacji na wyspie od czasów prehistorycznych do okresu wczesnochrześcijańskiego. Zbiory udostępnione zwiedzającym pochodzą z okresu neolitycznego, Ery Brązu, Żelaza i okresu grecko-rzymskiego. Są to zarówno przedmioty codziennego użytku jak ceramika czy monety, ale również przykłady biżuterii i rzeźby. Do najważniejszych eksponatów należą posąg Afrodyty z Soloi, kolekcja złotej biżuterii i relikty z Grobowców Królewskich z Salaminy.

Muzeum Etnograficzne w Avgorou

Muzeum Etnograficzne w Avgorou mieści się w starym, dwupoziomowy domu z kamienia. Zwiedzający mogą zapoznać się z kulturą i sposobem życia wcześniejszych pokoleń, poprzez zwiedzenie tradycyjnie urządzonych wnętrz i pomieszczeń gospodarczych. Wśród eksponatów obejrzeć można przedmioty codziennego użytku, meble, odzież oraz urządzenia gospodarcze.

Muzeum Etnograficzne w Pafos

Muzeum Etnograficzne w Pafos daje wgląd w kulturę i życie Cypryjczyków od starożytnego okresu do dnia dzisiejszego. Cała kolekcja mieści się w wyjątkowym, starym, dwupiętrowym budynku z kamienia. Można tu zobaczyć eksponaty odnoszące się do historii, tradycji, zwyczajów i dziedzictwa dawnych mieszkańców Cypru. Wśród zabytków znaleźć można skamieniałości czy przedmioty codziennego użytku jak głowice toporków, narzędzia, monety, ceramikę, szkło, a także kolekcję ręcznie robionych, srebrnych przedmiotów.

Cypr | Wnętrze Muzeum Etnograficznego w Pafos
Cypr | Wnętrze Muzeum Etnograficznego w Pafos (by Verity Cridland )

Muzeum Archeologiczne w Larnace

Muzeum posiada cztery sale wystawowe, w których zaprezentowane są zabytki charakterystyczne dla tego regionu, pochodzące z różnych okresów historycznych – od czasów prehistorycznych po czasy rzymskie.

Wodne Muzeum w Limassol

Ekspozycja w muzeum odnosi się do wody i zabytkowej pompy wodnej, wybudowanej w latach 20 XIX wieku. Zwiedzający mają okazję zobaczyć tzw. maszynę wodną, która dawniej zaopatrywała miasto Limassol w wodę oraz wiele rzadkich przedmiotów i narzędzi używanych do pompowania czy konsumpcji wody. Poszczególne tematy poparte są bogatym materiałem fotograficznym oraz krótkim filmem wyjaśniający znaczenie wody dla całego regionu Limassol.

Muzeum Archeologiczne dystryktu Pafos

W muzeum znajduje się kolekcja znalezisk archeologicznych z obszaru Pafos pochodzących z okresu Neolitu aż do XVII wieku. Zabytki z poszczególnych okresów historycznych prezentowane są w pięciu salach. Do eksponatów wartych zobaczenia należą między innymi zbiór monet, płyta nagrobna z Marion, marmurowy posąg Asklepiosa oraz popiersie Afrodyty.

Cypr | Pięknie zdobiony sarkofag w Muzeum Archeologicznym w Pafos
Cypr | Pięknie zdobiony sarkofag w Muzeum Archeologicznym w Pafos (by sergesegal )

Muzeum Wina w Limassol

To specjalistyczne muzeum prezentuje 5,5 tysięczną historię produkcji, przechowywania i spożywania wina na Cyprze. Wśród eksponatów znajdują się między innymi skórzane bukłaki oraz zbiory ceramiki, od dużych naczyń zasobowych, służących do przechowywania wina po wszelkiego rodzaju słoje, wazy i dzbany.

Muzeum Archeologiczne w Limassol

W muzeum znajdują się zabytki odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych, prowadzonych na terenie miasta Limassol oraz w jego okolicach. Dzięki wystawionym materiałom, zwiedzający mogą prześledzić rozwój cywilizacji na wyspie od czasów prehistorycznych do VII wieku. W gablotach można podziwiać wyroby z ceramiki, biżuterię, narzędzia i wiele innych przedmiotów pochodzących z dawnych czasów.

Cypr | Muzeum Archeologiczne w Limassol kryje wiele ciekawych zbiorów z dawnych czasów
Cypr | Muzeum Archeologiczne w Limassol kryje wiele ciekawych zbiorów z dawnych czasów (by sergesegal )

Muzeum Historii Naturalnej w Nikozji

Muzeum zajmuje specjalnie zaprojektowany kompleks budynków. To niezwykłe, w pełni zorganizowane muzeum nastawione na szerzenie wiedzy z zakresu flory, fauny i geologii Cypru. W zbiorach tego muzeum znajduje się ponad 2500 eksponatów. Na większość kolekcji składają się eksponaty w postaci wypchanych ssaków, ptaków, ryb, gadów i owadów, a także skały, minerały, kamienie półszlachetne, muszle oraz skamieliny. Na terenie muzeum znajdują się również repliki dinozaurów, które stanowią fantastyczną atrakcję dla najmłodszych.

Muzeum Klasztoru w Kykkos

Muzeum znajduję się wewnątrz zabudowań klasztornych i wraz ze zgromadzonymi zabytkami wczesnochrześcijańskiej oraz prawosławnej sztuki sakralnej, stanowi jego integralna część. Wśród zabytków można zobaczyć między innymi ikony, freski, rzeźby w drewnie, rękopisy i księgi, a także gromadzone przez mnichów relikwie.

Cypr | W Muzeum Klasztoru w Kykkos podziwiać można prawosławną sztukę sakralną
Cypr | W Muzeum Klasztoru w Kykkos podziwiać można prawosławną sztukę sakralną (by colinscamera )

Zainteresują Cię również

10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii 10 potraw i przysmaków, które warto spróbować w Portugalii
Portugalia słynie z wyśmienitej, bardzo różnorodnej kuchni. Będąc tam, chciałoby się spróbować wszystkiego, ale...
Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku 10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku
Dubrownik uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Zobaczymy tu wiele wspaniałych zabytków i...
Tunezja – strzał w 10! Tunezja – strzał w 10!
Tunezja, śródziemnomorski kraj w północnej Afryce jest rajem dla turystów. Słoneczna pogoda, ciepłe morze, bogata...
Muzeum Fado (Museu do Fado) Muzeum Fado (Museu do Fado)
W najstarszej dzielnicy Lizbony mieści się niesamowite miejsce – Muzeum Fado. To właśnie tu, w Alfamie pod koniec...
Safakis Safakis
Safakis (صفاقس) to duża metropolia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jego największą atrakcją jest medyna, która...

 

Przeczytaj również

Festiwal Białe Wino 2012

Przygraniczne miasto Berehowe (ukr. Берегове, węg. Beregszász) nad Werką jest uważane za najbardziej „węgierskie” na Ukrainie. Tradycja organizowania Festiwalu Białego…

Rubel rosyjski

Rubel jest bardzo starą walutą, której historia sięga średniowiecza. Współcześnie używane ruble zostały wprowadzone do obiegu w 1998 r.

Ukraina - zdrowie i bezpieczeństwo

Przebywając na Ukrainie warto pamiętać o tym, by nie spożywać wody płynącej z rurociągów bez przegotowania i zachować szczególną ostrożność…

Top 20 rzeczy, które koniecznie trzeba zrobić na Maderze

Madera to wsypa pełna atrakcji, niezwykłych miejsc do zobaczenia i ciekawych rzeczy do zrobienia. Oto lista 20 rzeczy, które naszym…

Hotele na Malcie

Malta, choć tak niewielka, posiada bardzo rozbudowaną bazę noclegową. Znajdują się tu liczne hotele, pensjonaty, apartamenty czy pole kempingowe.

Dzierżprom

Budynek Dzierżpromu czy też Gospromu (ukr. Держпром; ang. Derzhprom) to najbardziej znana konstrukcja z czasów radzieckich znajdująca się w Charkowie.

Rzeki i jeziora na Cyprze

Patrząc na mapę Cypru zobaczymy cienkie, niebieskie niteczki. Są to rzeki spływające z gór aż do morza. Wiele z nich…

Vela – przepiękna, żwirowa plaża

Plaża Vela jest jedną z plaż w miasteczku Baska (Baška) na największej chorwackiej wyspie, Krk. Ta przepiękna, żwirowa plaża rozciąga…