Cypr jest niewielka wyspą, po której możemy przemieszczać się z łatwością, szczególnie że posiada znakomite drogi i wiele autostrad. Publiczny transport osobowy jest jednak mało dogodny dla turystów.

Nie ma tu sieci kolejowej ani wewnętrznych połączeń lotniczych. Rozkład jazdy autobusów dalekobieżnych jest zorientowany prawie wyłącznie na potrzeby Cypryjczyków. W przyszłości transport publiczny ma zostać rozbudowany i ulepszony. Póki co najlepszym wyjściem, aby jak najwięcej zobaczyć na Cyprze jest wynajęcie samochodu.

Cypr | Autobus marki Bedford
Cypr | Autobus marki Bedford (by alanlpriest )

Miejski transport autobusowy

Bardzo dobrze rozwinięta, a także dogodna dla turystów jest sieć autobusowa w Pafos, która łączy również hotele na wybrzeżu w Yeroskipos, Coral Bay i Agios Georgios oraz lotnisko.

W Limmasol wykorzystywane są przede wszystkim linie, które prowadzą od Starego Miasta, wzdłuż prawie wszystkich najważniejszych hoteli, aż do Germasoyia i Amathous.

Larnaka jest na tyle mała, że wszystkie ciekawe cele w mieście można zwiedzić na piechotę, do hoteli na wybrzeżu jeżdżą jednak autobusy liniowe.

Transport autobusowy dalekobieżny

Autobusy dalekobieżne łączą większe miasta w danej części wyspy. Jeżdżą stosunkowo rzadko i niektóre wyglądają prawie jak zabytki komunikacji, ale są całkiem wygodne i niedrogie.

Między sobotnim popołudniem i poniedziałkowym rankiem na większości tras nie kursuje żaden autobus. Nie istnieje żadna firma przewozowa na cały Północny albo Południowy Cypr, ale wiele pomniejszych firm regionalnych. Nie ma więc także żadnego zbiorczego rozkładu jazdy, a nawet centralnego dworca autobusowego, na którym zatrzymywałyby się wszystkie autobusy.

Przykładowo, z Larnaki bez problemu dotrzemy autobusem do kilku najważniejszych miejscowości na mapie Cypru, takich jak: Nikozja, Ayia Napa czy Limassol. W drodze z Larnaki do Pafos prawdopodobnie będziemy musieli przesiąść się w miejscowości Limassol.

Cypryjskie service-taxi

Najpopularniejszym publicznym środkiem transportu między miastami na Cyprze Południowym jest service-taxi. Chodzi tu zwykle o mercedesa w wersji „stretch”, więc z trzema siedzeniami i miejscami dla 7 pasażerów. Service-taxi kursują w dni robocze między godziną 6 i 18, a w soboty, niedziele i dni świąteczne między 7 i 17.

Miejsce w taksówce zamawia się telefonicznie. Kierowca zabiera każdego pasażera z umówionego miejsca i dowozi pod wskazany adres. Trzeba się liczyć z tym, że zbieranie i rozwożenie kilku pasażerów może być czasochłonne.

Na Północy service-taxi nazywają się „Dolmus”. Zatrzymują się na przystankach, a więc nie podwożą gościa pod drzwi domu.

Cypr | Postój taksówek w Pafos
Cypr | Postój taksówek w Pafos (by peerlawther )

Taksówki na Cyprze

Indywidualne taksówki są do dyspozycji w obu częściach wyspy w wystarczających ilościach. Kurs z lotniska w Larnace do Nikozji kosztuje ok. 50 euro, a z Nikozji do Kyrenii ok. 25 euro.

Samochody do wynajęcia

Samochodów do wynajęcia jest w obu częściach wyspy pod dostatkiem. Cena zależy bardzo mocno od sezonu i okresu wynajmu. Tylko nieliczne firmy wynajmu samochodów z Południowego Cypru pozwalają na jazdę na Północ. W każdym wypadku konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na Północy. Samochody z Północnego Cypru nie mają prawa wjeżdżać na Południe. Na Południu wynajmujący musi najczęściej zapłacić na starcie za pełne tankowanie, a samochód powinien zwrócić z pustym bakiem. Na Północy natomiast zbiornik jest na starcie zwykle prawie pusty.

Zainteresują Cię również

Informacje dla kierowców w Portugalii Informacje dla kierowców w Portugalii
Mieszkańcy południowej Europy słyną ze swego ognistego temperamentu, który niestety zauważalny jest także na...
Tanie wakacje na Malcie Tanie wakacje na Malcie
Wcale nie trzeba wydawać kroci, by spędzić wakacje za granicą. Malta, choć tak popularna, pełna pięknych zabytków,...
Symferopol Symferopol
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Symferopol jest najważniejszym miastem na Krymie. Dla wielu turystów jest to...
Nowe połączenie promowe Nowe połączenie promowe
Kto miałby ochotę połączyć uroki spaceru po jednym z portugalskich, malowniczych miast z chłodną kąpielą w...
Międzynarodowe spotkanie motocyklowe w Algarve Międzynarodowe spotkanie motocyklowe w Algarve
Od czwartku 14 lipca do niedzieli 17 lipca na ulicach w Algarve królowali motocykliści. W tych dniach to oni mieli...
Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki Tunezja – dobre rady i praktyczne wskazówki
Tunezyjczycy należą do ludzi miłych i przyjaźnie nastawionych do turystów. Może się to jednak zmienić, jeśli nie...

 

Przeczytaj również

Korona szwedzka

Jednostką monetarną Szwecji od 1873 roku jest korona szwedzka. Jej międzynarodowy kod ISO to SEK. 1 korona dzieli się na…

Historia pewnego meczu...

Władze ukraińskie zakazały emisji filmu pt. „Mecz”, którego premiera planowana była na początek maja 2012 r. Jest to obraz oparty…

Dąb Maksyma Żeleźniaka – narodowe drzewo Ukrainy

W malowniczej okolicy obwodu Czerkawskiego, w Chłodnym Jarze, stoi dąb-olbrzym. Jest reliktem pierwotnego lasu. Wiek dębu – według różnych szacunków…

Wilno – perła Litwy

Nad rzeką Wilia, u ujścia Wilejki położona jest stolica Litwy – Wilno. Zobaczymy tu wspaniałe zabytki, skosztujemy przepysznej, wileńskiej kuchni,…

Park Archeologiczny Kato Pafos

Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym go turystom miasto Pafos, jest bez wątpienia wizyta w parku archeologicznym, którego założeniem…

Bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje w Chorwacji

Chorwacja jest krajem katolickim i tak jak w Polsce Boże Narodzenie obchodzi się tu 25 grudnia. Chorwackie święta, choć podobnie…

Sierpniowe wydarzenia na Cyprze

Poniżej przedstawiamy listę wydarzeń kulturalnych i innych atrakcji, które odbywają się w sierpniu 2015 roku na Cyprze. Jeżeli wybieracie się…

Muzeum Archeologiczne Istrii

Muzeum Archeologiczne znajduje się w Puli i stanowi interesujący punkt na mapie miasta. Warto tu zajrzeć, by dowiedzieć się więcej…