Cypr jest niewielka wyspą, po której możemy przemieszczać się z łatwością, szczególnie że posiada znakomite drogi i wiele autostrad. Publiczny transport osobowy jest jednak mało dogodny dla turystów.

Nie ma tu sieci kolejowej ani wewnętrznych połączeń lotniczych. Rozkład jazdy autobusów dalekobieżnych jest zorientowany prawie wyłącznie na potrzeby Cypryjczyków. W przyszłości transport publiczny ma zostać rozbudowany i ulepszony. Póki co najlepszym wyjściem, aby jak najwięcej zobaczyć na Cyprze jest wynajęcie samochodu.

Cypr | Autobus marki Bedford

Cypr | Autobus marki Bedford (Paphos-Bus by Alan Priest na licencji CC BY 2.0)

Miejski transport autobusowy

Bardzo dobrze rozwinięta, a także dogodna dla turystów jest sieć autobusowa w Pafos, która łączy również hotele na wybrzeżu w Yeroskipos, Coral Bay i Agios Georgios oraz lotnisko.

W Limmasol wykorzystywane są przede wszystkim linie, które prowadzą od Starego Miasta, wzdłuż prawie wszystkich najważniejszych hoteli, aż do Germasoyia i Amathous.

Larnaka jest na tyle mała, że wszystkie ciekawe cele w mieście można zwiedzić na piechotę, do hoteli na wybrzeżu jeżdżą jednak autobusy liniowe.

Transport autobusowy dalekobieżny

Autobusy dalekobieżne łączą większe miasta w danej części wyspy. Jeżdżą stosunkowo rzadko i niektóre wyglądają prawie jak zabytki komunikacji, ale są całkiem wygodne i niedrogie.

Między sobotnim popołudniem i poniedziałkowym rankiem na większości tras nie kursuje żaden autobus. Nie istnieje żadna firma przewozowa na cały Północny albo Południowy Cypr, ale wiele pomniejszych firm regionalnych. Nie ma więc także żadnego zbiorczego rozkładu jazdy, a nawet centralnego dworca autobusowego, na którym zatrzymywałyby się wszystkie autobusy.

Przykładowo, z Larnaki bez problemu dotrzemy autobusem do kilku najważniejszych miejscowości na mapie Cypru, takich jak: Nikozja, Ayia Napa czy Limassol. W drodze z Larnaki do Pafos prawdopodobnie będziemy musieli przesiąść się w miejscowości Limassol.

Cypryjskie service-taxi

Najpopularniejszym publicznym środkiem transportu między miastami na Cyprze Południowym jest service-taxi. Chodzi tu zwykle o mercedesa w wersji „stretch”, więc z trzema siedzeniami i miejscami dla 7 pasażerów. Service-taxi kursują w dni robocze między godziną 6 i 18, a w soboty, niedziele i dni świąteczne między 7 i 17.

Miejsce w taksówce zamawia się telefonicznie. Kierowca zabiera każdego pasażera z umówionego miejsca i dowozi pod wskazany adres. Trzeba się liczyć z tym, że zbieranie i rozwożenie kilku pasażerów może być czasochłonne.

Na Północy service-taxi nazywają się „Dolmus”. Zatrzymują się na przystankach, a więc nie podwożą gościa pod drzwi domu.

Cypr | Postój taksówek w Pafos

Cypr | Postój taksówek w Pafos (Taxis by Peer Lawther na licencji CC BY 2.0)

Taksówki na Cyprze

Indywidualne taksówki są do dyspozycji w obu częściach wyspy w wystarczających ilościach. Kurs z lotniska w Larnace do Nikozji kosztuje ok. 50 euro, a z Nikozji do Kyrenii ok. 25 euro.

Samochody do wynajęcia

Samochodów do wynajęcia jest w obu częściach wyspy pod dostatkiem. Cena zależy bardzo mocno od sezonu i okresu wynajmu. Tylko nieliczne firmy wynajmu samochodów z Południowego Cypru pozwalają na jazdę na Północ. W każdym wypadku konieczne jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na Północy. Samochody z Północnego Cypru nie mają prawa wjeżdżać na Południe. Na Południu wynajmujący musi najczęściej zapłacić na starcie za pełne tankowanie, a samochód powinien zwrócić z pustym bakiem. Na Północy natomiast zbiornik jest na starcie zwykle prawie pusty.

Zainteresują Cię również

Tanie wakacje na Malcie Tanie wakacje na Malcie
Wcale nie trzeba wydawać kroci, by spędzić wakacje za granicą. Malta, choć tak popularna, pełna pięknych zabytków,...
Informacje dla kierowców w Portugalii Informacje dla kierowców w Portugalii
Mieszkańcy południowej Europy słyną ze swego ognistego temperamentu, który niestety zauważalny jest także na...
Symferopol - „pożyteczne miasto” Symferopol - „pożyteczne miasto”
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że Symferopol jest najważniejszym miastem na Krymie. Dla wielu turystów jest to...
Prawo jazdy po turecku Prawo jazdy po turecku
Ktoś, kto nigdy nie odwiedził Turcji, może nie zdawać sobie sprawy z tego, że ruch drogowy w tym kraju znacznie...
Międzynarodowe spotkanie motocyklowe w Algarve Międzynarodowe spotkanie motocyklowe w Algarve
Od czwartku 14 lipca do niedzieli 17 lipca na ulicach w Algarve królowali motocykliści. W tych dniach to oni mieli...
Nowe połączenie promowe Nowe połączenie promowe
Kto miałby ochotę połączyć uroki spaceru po jednym z portugalskich, malowniczych miast z chłodną kąpielą w...