Słońce i wysoka temperatura mogą dać się we znaki nawet najbardziej zagorzałemu zwolennikowi wypoczynku na plaży. Oto nasza lista miejsc, które warto odwiedzić, robiąc sobie przerwę od słonecznych kąpieli.

Cypr | Klasztor Kykkos w Górach Troodos
Cypr | Klasztor Kykkos w Górach Troodos (by hal1927 )

Zwiedzanie klasztorów i cerkwi

Na Cyprze prawie na każdym kroku natknąć się można na zabytki architektury sakralnej, takie jak kościoły czy klasztory wybudowane miedzy XII a XIX wiekiem. W ich wnętrzu często podziwiać można przepiękne freski i ikony. Szczególnie godne uwagi są, widniejące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, bizantyjskie cerkwie położone w Górach Troodos, a także leżący w tych samych górach Klasztor Kykkos.

Wizyta w muzeum

Turyści spragnieni cienia i chłodu turyści odnajdą go w muzealnych salach i korytarzach. Na Cyprze funkcjonuje wiele muzeów poświęconych różnej tematyce, m.in. archeologii, historii naturalnej, etnografii, paleontologii, nauce ścisłej czy sztuce współczesnej. Wśród nich wymienić można także ciekawostki takie jak Muzeum Wodne czy Muzeum Wina, oba mieszczące się w Limassol. Dzięki tak bogatej ofercie każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Wycieczka po winnicach

Jednym ze szlaków turystycznych Cypru jest ten poświęcony produkcji wina. Podążając śladami Bachusa, mamy niepowtarzalną szansę skosztować lokalnych win oraz regionalnych przysmaków, wytwarzanych według tradycyjnych receptur w rozsianych po całej wyspie klasztorach i winnicach. Podczas wycieczki można zwiedzić również wiele zabytkowych obiektów związanych z produkcją wina, jak np. Zamek Kolossi, gdzie przez stulecia wytwarzane było wino Commandaria.

Cypr | Cień i przyjemny chłód odnaleźć można w muzealnych salach
Cypr | Cień i przyjemny chłód odnaleźć można w muzealnych salach (by sergesegal )

Wizyta w aquarium

Schronienie przed słońcem odnaleźć można również wśród kolorowych mieszkańców aquarium w Pafos lub Protaras. W obu tych miejscach podziwiać można wiele gatunków ryb i stworzeń zamieszkujących jeziora, rzeki, morza i oceany.

Zakupy w Pafos

Jeden dzień warto poświęcić na zakup pamiątek i prezentów z podróży. Jeśli zależy wam na wielu sklepach w jednym miejscu to koniecznie udajcie się do centrum handlowego Kings Avenue Mall w Pafos. Mnóstwo sklepów, restauracji oraz atrakcji zarówno dla dzieci i dorosłych to gwarancja udanych zakupów i mile spędzonego czasu.

Cypr | Zamek Kolossi w Limassol
Cypr | Zamek Kolossi w Limassol (by europealacarte )

Zainteresują Cię również

Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr Niezbędnik turysty odwiedzającego Cypr
Wybierając się w podróż do innego kraju, warto zapoznać się z kilkoma faktami dotyczącymi danego miejsca, aby jak...
Klimat Cypru Klimat Cypru
Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata...
Kiedy jechać do Wilna? Kiedy jechać do Wilna?
Stolica Litwy, a zarazem jej największe miasto, leży na południowym wschodzie kraju. Ze względu na bardzo dużą...
Kiedy jechać do Dubaju? Kiedy jechać do Dubaju?
Wycieczkę do Dubaju poleca się przede wszystkim późną jesienią, zimą oraz wczesną wiosną, czyli poza okresem...
Kiedy jechać do Tokio? Kiedy jechać do Tokio?
Tokio, czyli „Wschodnia Stolica”, należy do strefy klimatu umiarkowanego, dzięki czemu przez cały rok panują tutaj...

 

Przeczytaj również

Jakuck

Surowa, ale gościnna ziemia, strefa wiecznej zmarzliny, wspaniałe białe noce… Jakuck – to unikatowe i jedyne w swoim rodzaju miasto,…

Muzeum Mimara

Muzeum Mimara położone jest na Roosevelt Square w Zagrzebiu. Znajduje się tu około 3700 dzieł sztuki, w tym: obrazy malarstwa…

Zagrzeb dla "backpackerów"

A może tak Chorwacja „na własną rękę”? Czemu nie! Zagrzeb jest jedną ze stolic najczęściej wybieranych przez „backpackerów”.

Stadion Narodowy (Warszawa)

Warszawski Stadion Narodowy, położony w centrum stolicy nad Wisłą, budzi nie mniejsze społeczne zainteresowanie, niż Stadion Olimpijski w Kijowie.

Uwaga na fałszywe kuny!

Ambasada RP w Zagrzebiu ostrzega turystów przed fałszywymi banknotami o wartości 200, 500 i 1000 chorwackich kun (HRK), które to…

Kataklysmos, czyli Święto Potopu

Kataklysmos, czyli Święto Potopu obchodzone jest 50 dni po prawosławnej Wielkanocy. Uroczystość ta cieszy się dużą popularnością w wielu cypryjskich…

Festiwal Folkloru „Etnowir”

W tym roku już po raz czwarty miała miejsce we Lwowie prawdziwa eksplozja etnograficzna – Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Etnowir”.

Monachium – stolica Bawarii

Monachium (München), w dialekcie bawarskim nazywane „Minga”, jest stolicą Bawarii – kraju związkowego położonego na południu Republiki Federalnej.