Słońce i wysoka temperatura mogą dać się we znaki nawet najbardziej zagorzałemu zwolennikowi wypoczynku na plaży. Oto nasza lista miejsc, które warto odwiedzić, robiąc sobie przerwę od słonecznych kąpieli.

Cypr | Klasztor Kykkos w Górach Troodos

Cypr | Klasztor Kykkos w Górach Troodos (Paphos_March_2013 581 by Alan Samuel na licencji CC BY 2.0)

Zwiedzanie klasztorów i cerkwi

Na Cyprze prawie na każdym kroku natknąć się można na zabytki architektury sakralnej, takie jak kościoły czy klasztory wybudowane miedzy XII a XIX wiekiem. W ich wnętrzu często podziwiać można przepiękne freski i ikony. Szczególnie godne uwagi są, widniejące na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, bizantyjskie cerkwie położone w Górach Troodos, a także leżący w tych samych górach Klasztor Kykkos.

Wizyta w muzeum

Turyści spragnieni cienia i chłodu turyści odnajdą go w muzealnych salach i korytarzach. Na Cyprze funkcjonuje wiele muzeów poświęconych różnej tematyce, m.in. archeologii, historii naturalnej, etnografii, paleontologii, nauce ścisłej czy sztuce współczesnej. Wśród nich wymienić można także ciekawostki takie jak Muzeum Wodne czy Muzeum Wina, oba mieszczące się w Limassol. Dzięki tak bogatej ofercie każdy turysta znajdzie coś dla siebie.

Wycieczka po winnicach

Jednym ze szlaków turystycznych Cypru jest ten poświęcony produkcji wina. Podążając śladami Bachusa, mamy niepowtarzalną szansę skosztować lokalnych win oraz regionalnych przysmaków, wytwarzanych według tradycyjnych receptur w rozsianych po całej wyspie klasztorach i winnicach. Podczas wycieczki można zwiedzić również wiele zabytkowych obiektów związanych z produkcją wina, jak np. Zamek Kolossi, gdzie przez stulecia wytwarzane było wino Commandaria.

Cypr | Cień i przyjemny chłód odnaleźć można w muzealnych salach

Cypr | Cień i przyjemny chłód odnaleźć można w muzealnych salach (Castle museum in Limassol by Sergey Galyonkin na licencji CC BY-SA 2.0)

Wizyta w aquarium

Schronienie przed słońcem odnaleźć można również wśród kolorowych mieszkańców aquarium w Pafos lub Protaras. W obu tych miejscach podziwiać można wiele gatunków ryb i stworzeń zamieszkujących jeziora, rzeki, morza i oceany.

Zakupy w Pafos

Jeden dzień warto poświęcić na zakup pamiątek i prezentów z podróży. Jeśli zależy wam na wielu sklepach w jednym miejscu to koniecznie udajcie się do centrum handlowego Kings Avenue Mall w Pafos. Mnóstwo sklepów, restauracji oraz atrakcji zarówno dla dzieci i dorosłych to gwarancja udanych zakupów i mile spędzonego czasu.

Cypr | Zamek Kolossi w Limassol

Cypr | Zamek Kolossi w Limassol (Kolossi Castle near Limassol in Cyprus by Karen Bryan na licencji CC BY-ND 2.0)

Zainteresują Cię również

Klimat Chin Klimat Chin
Rozległe terytorium Chin sprawia, iż kraj ten znajduje się w zasięgu aż trzech stref klimatycznych: zwrotnikowej,...
Kiedy jechać na Kubę? Kiedy jechać na Kubę?
Kuba jest największą wyspą karaibską. W zasadzie ma płaską powierzchnię, chociaż zdarzają się wzniesienia od 800 do...
Klimat i pogoda w Dubaju Klimat i pogoda w Dubaju
Zjednoczone Emiraty Arabskie należą do najgorętszych państw świata. Średnia temperatura latem w Dubaju to aż 42°C...
Klimat Hiszpanii Klimat Hiszpanii
Hiszpania jest krajem kojarzonym głownie ze słoneczną pogodą i wysokimi temperaturami, jednak w niektórych jej...
Kiedy jechać na Sri Lankę? Kiedy jechać na Sri Lankę?
Sri Lanka (do 1972 r. nosząca nazwę Cejlon) jest stosunkowo dużą wyspą na Oceanie Indyjskim, leżącą na południe od...
Klimat Cypru Klimat Cypru
Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata...