Przy wybrzeżu Cypru, ok.1400 m od Larnaki, na głębokości 42 m leży wrak Zenobii. Ten prom typu Ro-Ro jest największym wrakiem na Morzu Śródziemnym dostępnym dla nurków i choćby z tego względu wart jest podróży.

Cypr | Wrak Zenobii leży około 1400 m od Larnak
Cypr | Wrak Zenobii leży około 1400 m od Larnaki (by neilrickards )

Historia

Zenobia był okrętem flagowym klasy „Challenger” trzech promów Ro-Ro i został zbudowany w 1979 r. w Malmö dla Rideri AB Nordö. Statek o długości 172 m i szerokości 23 m rozpoczął służbę swoim dziewiczym rejsem rozpoczętym 4 maja 1980 r. z Malmö w Szwecji. Prom Zenobia miał podjąć pracę na Greece Syria Express Line, która początkowo prowadziła z Volos (Grecja) do Tartous (Syria), wraz z promami „Falster” i „Skandinavia”.

Kiedy doszło do zatonięcia promu Zenobia, był on bliski zakończenia swojej trasy z Koper przez Volos do Syrii i znajdował się na wysokości portu w Larnace na Cyprze. Istnieją co najmniej dwie teorie co do przyczyn zatonięcia promu Zenobia.

Teoria nr 1

Wczesnym rankiem 2 czerwca 1980 r. nastąpił ogromny przechył statku o ponad 40 stopni. Musiało to mieć związek z błędem w komputerowo sterowanym systemie balastowym. W ciągu 5 dni robiono wszystko, aby uratować statek przed zatonięciem. Wezwanemu z lądu zespołowi serwisowemu udało się w międzyczasie zredukować przechył do ok. 2 stopni. Jednak po powtórnym, z niewyjaśnionych przyczyn, przechyle promu znowu o ponad 40 stopni nastąpiło przesunięcie się ładunku składającego się ze 104 ciężarówek i statek był nie do uratowania. O godzinie 2 rano 7 czerwca 1980 r. w odległości 1400 metrów od wejścia do portu w Larnace prom zatonął wraz z całym ładunkiem.

Jak działa system balastowy? Tego rodzaju promy są z reguły nierównomiernie obciążone. Aby to wyrównać, są one wyposażone w zbiorniki balastowe, do których w miarę potrzeby pompuje się wodę. Proces odbywa się automatycznie za pośrednictwem komputera pokładowego, który ma przywracać równowagę statku. W zależności od przechyłu, komputer powoduje szybkie albo wolne napełnianie zbiorników na lżejszej stronie. Niektórzy twierdzą, że komputer na Zenobii był źle podłączony.

Cypr | Zenobia należy do 10 najbardziej popularnych w świecie wraków
Cypr | Zenobia należy do 10 najbardziej popularnych w świecie wraków (by deepbluedivinggr )

Teoria nr 2

Istnieje też inna wersja zdarzeń. Statek płynął z Grecji i postój na Cyprze nie był przewidziany. Ponieważ panowała letnia pogoda, a morze było spokojne, zbiorniki balastowe były puste albo prawie puste. Na skutek niekompetencji załogi, przełączono autopilota na sterowanie ręczne. Statek odbił ostrym manewrem od wybrzeża. Z powodu wysokiego punktu ciężkości nastąpił głęboki przechył. Dlaczego przełączono automatyczne sterowanie na ręczne, nie zostało wyjaśnione. Łatwo sobie wyobrazić, że ktoś w sterówce chciał swój fatalny błąd naprawić i pogrążył tym statek. Tym samym historię o źle podłączonym komputerze można między bajki włożyć.

Cypr | Zenobia jest wyzwaniem dla nurków
Cypr | Zenobia jest wyzwaniem dla nurków (by neilrickards )

Nurkowanie do wraku

Zenobia jest obecnie atrakcją i wyzwaniem dla nurków. Do wraku można w kilka minut dostać się łodzią z Larnaki. Zenobia leży na lewej burcie, na piaszczystej ławie na głębokości 43 m. Ściana sterburty (prawej) stanowi stalową płaszczyznę długą na 18 m. Dzięki temu wrak dostępny jest nawet dla początkujących nurków.

Nurkowanie odbywa się zwykle przy jednej z grubych lin zamocowanych na relingu, do których mocuje się też łodzie nurków. Widoczność jest tutaj bardzo dobra i wynosi od 30 m (latem) do 50 m (zimą). Temperatura wody waha się od 18 do 24 stopni. Już z góry widoczny jest wrak leżący na dnie. Nawet tylko dla tego widoku warto jest tam jechać. Po krótkim zanurzaniu osiąga się ścianę sterburty na 18 m. Jest to miejsce zbiórki nurków, którzy udają się dalej w grupie albo spotkanie z przewodnikiem dla tych, którzy po raz pierwszy zwiedzają wrak. Jest to też punkt wyjścia dla podwodnych tras o różnym stopniu trudności.

Dużym przeżyciem dla nurków z małym doświadczeniem jest opłynięcie Zenobii. Na rufie wystają obie śruby okrętowe i pokazują nurkowi, jak w gruncie rzeczy jest mały. Każde skrzydło śruby ma wysokość człowieka.
Doświadczeni nurkowie mają możliwość wejścia do korytarza pasażerskiego. Gra promieni światła, które padają przez nienaruszone wciąż okna, stanowi niezwykły widok. Płynie się tak od jednego stożka światła do drugiego w kierunku dziobu.

Zenobia należy do 10 najbardziej popularnych w świecie wraków, dostępnych dla nurkujących. Podobno nawet po dziesięciu wyprawach wciąż pozostaje pełna tajemniczości.

Cypr | Do wraku Zenobii można w kilka minut dostać się łodzią z Larnaki
Cypr | Do wraku Zenobii można w kilka minut dostać się łodzią z Larnaki (by deepbluedivinggr )

Zainteresują Cię również

Cypr - świat zwierzęcy Cypr - świat zwierzęcy
Świat zwierzęcy Cypru jest mniej bogaty niż jego flora. Obecnie na wyspie doliczono się 26 gatunków płazów i gadów...
Klimat Cypru Klimat Cypru
Cypr należy do najcieplejszych regionów obszaru Morza Śródziemnego, a jednocześnie do najzdrowszych regionów świata...
Zatoka Koralowa Zatoka Koralowa
Zatoka o tak romantycznej i obiecującej nazwie oddalona jest o zaledwie 9 km na północ od miasta Pafos. Odwiedzając...
Cypr - świat roślinny Cypr - świat roślinny
Cypr jest najbardziej lesistą wyspą w całym obszarze śródziemnomorskim. Już w starożytności uważany był za wyspę...
Cypryjskie królestwo kotów Cypryjskie królestwo kotów
Cypr nazywany jest "wyspą kotów". Legenda głosi, iż koty sprowadziła tu w IV wieku matka cesarza Konstantyna...
Góry Troodos Góry Troodos
Jeśli komuś wydaje się, że atrakcje Cypru kończą się na morzu i plaży – jest w błędzie, jeśli ktoś uważa, że góra...

 

Przeczytaj również

Wielkanoc na Ukrainie

Wielkanoc jest jednym z najważniejszych świąt kościelnych na Ukrainie. Najpiękniejsze wielkanocne tradycje tego regionu są obecnie na etapie odradzania się,…

Kamieniec Podolski

Narodowe historyczne muzeum-rezerwat w Kamieńcu Podolskim jest jednym z najstarszych muzeów na Ukrainie. Zostało założone w 1890 roku przez Podolskie…

Placówki dyplomatyczne w Portugalii

Polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w Portugalii posiada swoje placówki w Lizbonie (Ambasada) oraz Albufeira i Porto (Konsulaty Honorowe). Ambasada Portugalii mieści…

Marsylia

Urok Prowansji, piękno Lazurowego Wybrzeża i pobliskie Alpy czynią Marsylię szczególnym miejscem na mapie Francji. Miasto założyli Grecy przybyli tutaj…

Pamiątki z Ukrainy

No i stało się: nasza wycieczka na Ukrainę dobiega końca. Nie pozostało nam więc nic innego, jak zaopatrzyć się w…

Ludność Ukrainy

Spośród ponad 47 milionów mieszkańców Ukrainy, ponad połowę stanowią mieszkańcy miast (67,6 %), wsie zaś zamieszkuje około 15 milionów osób…

Amfiteatr w Puli – starożytne centrum rozrywki

Wizytówką Puli – starożytnego rzymskiego miasta, znajdującego się na terenie Chorwacji, jest wspaniały amfiteatr, pochodzący z I wieku n. e.…

Włoskie wina

W obecnych czasach Włochy uważane są za jednego z największych producentów win (ok. 15% produkcji światowej). Dzięki dużemu zróżnicowaniu klimatycznemu…