Nikozja – stolica Cypru – ma bardzo wiele imponujących zabytków i ciekawych atrakcji. Zobaczymy tu wiele wspaniałych kościołów, meczetów czy starożytnych ruin.

Cypr | Panorama Nikozji
Cypr | Panorama Nikozji (by inmyflippiefloppies )

Buyuk Han (Great Inn)

W północnej części Nikozji znajduje się jeden z najpiękniejszych budynków na Cyprze, dzieło architektoniczne z okresu osmańskiego – Buyuk Han (Great Inn). Te orientalne sukiennice dawniej służyły jako zakwaterowanie dla podróżnych z Anatolii i innych części Cypru. Budowla z zewnątrz przypomina fortecę. Mieści się tu wiele sklepów i zakładów rzemieślniczych. Buyuk Han zobaczyć można codziennie, wstęp jest bezpłatny.

Pałac arcybiskupi

W południowej Nikozji, mieści się wybudowany na początku lat 50-tych pałac arcybiskupi. Znajduje się tu popiersie arcybiskupa Kyprianos. Obiekt niestety zobaczymy tylko z zewnątrz, niezwykle rzadko otwarty jest dla publiczności.

Cypr | Pałac arcybiskupi, Nikozja
Cypr | Pałac arcybiskupi, Nikozja (by glenbowman )

Bramy Nikozji

Jak większość średniowiecznych miast, Nikozja otoczona była murem. Znajdowały się też trzy bramy: Famagusta, Pafos i Kyrenia. Brama Famagusta w 1980 roku została odrestaurowana i od tej pory jest miejscem wielu koncertów i wystaw. Bramę można zobaczyć od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 13:00 i od 16:00 do 19:00. Wstęp bezpłatny. Bramę Kyrenia odrestaurowano w 1994 roku i obecnie mieści się tu biuro Informacji Turystycznej. Brama Pafos nazywana jest też „Górną Bramą” ponieważ położona jest prawie 150 m n.p.m.

Mury weneckie

W południowej części Nikozji znajdują się mury weneckie otaczające Stare Miasto. Mury można zobaczyć codziennie, wstęp jest oczywiście wolny.

Cypr | Buyuk Han (Great Inn)
Cypr | Buyuk Han (Great Inn) (by cypruspictures )

Kościół Katolicki Świętego Krzyża

Kolejnym zabytkiem wartym zobaczenia jest Kościół Katolicki Świętego Krzyża. Znajduje się tuż przy bramie Pafos. Kościół prawdopodobnie został wybudowany w 1900 roku. Zobaczymy tu: drewniane posągi Dziewicy Maryi i Św. Józefa, herb Komisariatu Ziemi Świętej czy okno rozetowe z witrażem z Krzyżem Jerozolimy. Wstęp jest bezpłatny.

Fontanna Zehri

Godna uwagi jest zbudowana (z kamieni ciętych) przez Hasan Mutallip w 1910 roku fontanna Zehri. W 1977 roku zgodnie z oryginalnym wzorem została odrestaurowana przez Departament Starożytności.

Cypr | Meczet Selimiye
Cypr | Meczet Selimiye (by cypruspictures )

Meczet Selimiye

Meczet Selimiye jest najstarszą gotycką budowlą na Cyprze. Jego budowę rozpoczęto w 1209 podczas panowania Lusignan i trwała około 150 lat. Meczet można spróbować odwiedzić w czasie modlitw (należy jednak pamiętać o zdjęciu obuwia, skromnym ubraniu i zachowaniu ciszy).

Biblioteka Sultan Mahmut II

W pobliżu meczetu Selimiye znajduje się wybudowana w 1829 roku przez Ali Rouhi biblioteka. Bogate wnętrze z pewnością zrobi wrażenie na niejednym zwiedzających. Znajduje się tu m.in. około 1800 książek podarowanych przez przez sułtana Mahmuta II

Cypr | Widok na bramę Kyrenia
Cypr | Widok na bramę Kyrenia (by Ozan Huseyin)

Zainteresują Cię również

Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy? Cypryjskie zwyczaje – czyli jak uniknąć gafy?
Zwyczaje na Cyprze zwykle nie odbiegają od tych panujących w całej Europie. Jest jednak kilka aspektów, na które...
Cypryjskie królestwo kotów Cypryjskie królestwo kotów
Cypr nazywany jest "wyspą kotów". Legenda głosi, iż koty sprowadziła tu w IV wieku matka cesarza Konstantyna...
Jacy są mieszkańcy Cypru? Jacy są mieszkańcy Cypru?
Cypryjczycy są bardzo dumni ze swego kulturowego dziedzictwa, którego początki sięgają ponad 9000 lat wstecz...
Cypr – święta państwowe i festiwale Cypr – święta państwowe i festiwale
Na przestrzeni tysięcy lat ten niewielki kraj był wielokrotnie obiektem różnego rodzaju najazdów i okupacji. Po...
Jak Cypryjczycy spędzają Boże Narodzenie? Jak Cypryjczycy spędzają Boże Narodzenie?
Święta Bożego Narodzenia, w odróżnieniu od Wielkanocnych, są na Cyprze ciche i spokojne. Jest to dzień, w którym...
Wielkanoc na Cyprze Wielkanoc na Cyprze
Wielkanoc jest najważniejszym świętem liturgicznym na Cyprze. Obchodzi się ją radośnie, w gronie rodziny i...

 

Przeczytaj również

10 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć w Londynie

Londyn kojarzy nam się z czerwonymi autobusami, królową Elżbietą i… zakupami. Będąc w stolicy Wielkiej Brytanii warto poświęcić dzień lub…

Lista rzeczy, które warto kupić w Chorwacji

Sklepy z pamiątkami i stoiska na bazarach uginają się od rzeczy oferowanych turystom. Mienią się kolorami, kuszą zapachami. Co kupić?

10 powodów, dla których warto jechać do Berlina

Wielu z nas zastanawia się, czy warto jechać do Berlina? Nie da się ukryć, że Niemcy nie dla każdego są…

Waluta – hrywna ukraińska

Walutą ukraińską jest hrywna (UAH), która weszła do obiegu stosunkowo niedawno, bo w 1996 roku. Wcześniejszą walutą używaną na Ukrainie…

Placówki dyplomatyczne na Ukrainie

Polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i konsularne na Ukrainie mają swoje placówki m. in. w Kijowie, Charkowie, Odessie, Sewastopolu i we Lwowie.

Kurs samoobrony dla portugalskich urzędników

Pracownicy urzędów skarbowych w Portugalii przejdą kurs samoobrony. Funkcjonariusze fiskusa nauczą się walki wręcz oraz posługiwania się bronią palną.

10 powodów, dla których warto odwiedzić Maltę

Wahasz się jeszcze, gdzie spędzić tegoroczne wakacje? Wybierz Maltę! Poniżej przedstawiamy 10 powodów, dla których warto odwiedzić tę maleńką wyspę.

Festiwal Pisanek we Lwowie 2012

Drugi już Festiwal Pisanek we Lwowie, który odbywa się w kwietniu, ma za zadanie popularyzację najpiękniejszych tradycji wielkanocnych Ukrainy.