Niedaleko miasta Limassol, w południowo-zachodniej części wioski Kolossi, stoi była twierdza krzyżowców – Zamek Kolossi, zwany również Komandoria. Jest to ważny przystanek na trasie szlaku, poświęconego tradycji uprawy winorośli i produkcji wina.

Cypr | XV - wieczny Zamek Kolossi leży niedaleko miasta Limassol i stanowi jedną z atrakcji na turystycznym szlaku Cypru
Cypr | XV-wieczny Zamek Kolossi leży niedaleko miasta Limassol i stanowi jedną z atrakcji na turystycznym szlaku Cypru (by littlemisspurps )

Historia zamku

Twierdza wybudowana została w XV wieku, na miejscu dawnej, XIII-wiecznej fortecy przez Wielkiego Komtura Zakonu Joannitów – Louis de Magnac.

Zamek stanowił siedzibę Zakonu Joannitów (Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy) i był najważniejszą z należących do nich komandorii (komturii) na Cyprze. Przez moment w XIV wieku zamek wszedł w posiadanie Zakonu Templariuszy, ale po kilku latach wrócił z powrotem do pierwotnych właścicieli.

O Zamku...

Zamek to w rzeczywistości trzykondygnacyjna, 21 metrowa wieża, wybudowana na planie kwadratu. Z parteru na wyższe piętra prowadzi kamienna klatka schodowa. Na najniższym poziomie mieścił się prawdopodobnie magazyn, na piętrze kuchnia oraz drugie pomieszczenie – być może będące jadalnią. Na najwyższym piętrze znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, należące do Komtura.

Na południe od zamku usytuowany jest dziedziniec ze stajniami i pomieszczeniami magazynowymi. Zwieńczone okrągłą wieżą wejście do zamku leży w jego południowo-zachodnim narożniku. We wschodniej części natomiast znajdują się pozostałości po rafinerii trzciny cukrowej. Jest to długi i wąski budynek z kamienia. Na północ od niego znajdują się ruiny młyna wodnego, pochodzące z XIV wieku i wieży ciśnień.

Cypr | Zamek wybudowany został w formie trzykondygnacyjnej wieży, a w swym wnętrzu mieścił zarówno pomieszczenia magazynowe, gospodarcze jak i mieszkalne
Cypr | Zamek wybudowany został w formie trzykondygnacyjnej wieży, a w swym wnętrzu mieścił zarówno pomieszczenia magazynowe, gospodarcze jak i mieszkalne (by peatc )


Na zwieńczonym blankami dachu, na który prowadzą spiralne, kamienne schody, znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasteczka i okolicy.

Cukier i wino Commandaria

Mieszkańcy zamku przez kilka stuleci uprawiali winorośl i trzcinę cukrową, z których produkowano cukier oraz słodkie wino, którego nazwa pochodzi od nazwy zamku – Commandaria. Obecnie wino to uważane jest za najstarszy trunek, produkowany pod tą samą nazwą od wieków.

Cypr | Z dachu zamku rozpościera się piękny widok na całą okolicę
Cypr | Z dachu zamku rozpościera się piękny widok na całą okolicę (by hal1927 )

Informacje turystyczne

Adres: Kolossi, Limassol

Godziny otwarcia: Zamek Kolossi otwarty jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30-17:00 poza sezonem (16 września-15 kwietnia) i od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8:30-19:30 w sezonie letnim (16 kwietnia-15 września).

Ceny biletów wstępu: Jednorazowy bilet kosztuje 2,5 euro, grupom powyżej 10 osób przysługuje 20% zniżki; można zakupić również bilet jednodniowy (8,5 euro), trzydniowy (17 euro) oraz tygodniowy (25 euro).

Cypr | Na terenie zamku znajdowały się również stajnie, pomieszczenia magazynowe oraz rafineria trzciny cukrowej
Cypr | Na terenie zamku znajdowały się stajnie, pomieszczenia magazynowe oraz rafineria trzciny cukrowej (by hal1927 )

Zainteresują Cię również

Park Archeologiczny Kato Pafos Park Archeologiczny Kato Pafos
Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym go turystom miasto Pafos, jest bez wątpienia wizyta w...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Burdż Chalifa Burdż Chalifa
Burdż Chalifa, czyli „Wieża Chalify”, to najwyższy budynek w Dubaju oraz najwyższa lądowa konstrukcja jaką...
Zamek św. Jerzego – korona Lizbony Zamek św. Jerzego – korona Lizbony
Jednym z miejsc wartych uwagi jest Zamek św. Jerzego (Castelo de São Jorge). Znajduje się on na wzgórzu nad Tagiem...