Niedaleko miasta Limassol, w południowo-zachodniej części wioski Kolossi, stoi była twierdza krzyżowców – Zamek Kolossi, zwany również Komandoria. Jest to ważny przystanek na trasie szlaku, poświęconego tradycji uprawy winorośli i produkcji wina.

Cypr | XV - wieczny Zamek Kolossi leży niedaleko miasta Limassol i stanowi jedną z atrakcji na turystycznym szlaku Cypru

Cypr | XV-wieczny Zamek Kolossi leży niedaleko miasta Limassol i stanowi jedną z atrakcji na turystycznym szlaku Cypru (kolossi Castle by Becks na licencji CC BY 2.0)

Historia zamku

Twierdza wybudowana została w XV wieku, na miejscu dawnej, XIII-wiecznej fortecy przez Wielkiego Komtura Zakonu Joannitów – Louis de Magnac.

Zamek stanowił siedzibę Zakonu Joannitów (Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników św. Jana z Jerozolimy) i był najważniejszą z należących do nich komandorii (komturii) na Cyprze. Przez moment w XIV wieku zamek wszedł w posiadanie Zakonu Templariuszy, ale po kilku latach wrócił z powrotem do pierwotnych właścicieli.

O Zamku...

Zamek to w rzeczywistości trzykondygnacyjna, 21 metrowa wieża, wybudowana na planie kwadratu. Z parteru na wyższe piętra prowadzi kamienna klatka schodowa. Na najniższym poziomie mieścił się prawdopodobnie magazyn, na piętrze kuchnia oraz drugie pomieszczenie – być może będące jadalnią. Na najwyższym piętrze znajdowały się pomieszczenia mieszkalne, należące do Komtura.

Na południe od zamku usytuowany jest dziedziniec ze stajniami i pomieszczeniami magazynowymi. Zwieńczone okrągłą wieżą wejście do zamku leży w jego południowo-zachodnim narożniku. We wschodniej części natomiast znajdują się pozostałości po rafinerii trzciny cukrowej. Jest to długi i wąski budynek z kamienia. Na północ od niego znajdują się ruiny młyna wodnego, pochodzące z XIV wieku i wieży ciśnień.

Cypr | Zamek wybudowany został w formie trzykondygnacyjnej wieży, a w swym wnętrzu mieścił zarówno pomieszczenia magazynowe, gospodarcze jak i mieszkalne

Cypr | Zamek wybudowany został w formie trzykondygnacyjnej wieży, a w swym wnętrzu mieścił zarówno pomieszczenia magazynowe, gospodarcze jak i mieszkalne (2009_0930_40_Kolossi by Peter Collins na licencji CC BY-SA 2.0)


Na zwieńczonym blankami dachu, na który prowadzą spiralne, kamienne schody, znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasteczka i okolicy.

Cukier i wino Commandaria

Mieszkańcy zamku przez kilka stuleci uprawiali winorośl i trzcinę cukrową, z których produkowano cukier oraz słodkie wino, którego nazwa pochodzi od nazwy zamku – Commandaria. Obecnie wino to uważane jest za najstarszy trunek, produkowany pod tą samą nazwą od wieków.

Cypr | Z dachu zamku rozpościera się piękny widok na całą okolicę

Cypr | Z dachu zamku rozpościera się piękny widok na całą okolicę (Paphos_March_2013 245 by Alan Samuel na licencji CC BY 2.0)

Informacje turystyczne

Adres: Kolossi, Limassol

Godziny otwarcia: Zamek Kolossi otwarty jest dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 08:30-17:00 poza sezonem (16 września-15 kwietnia) i od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8:30-19:30 w sezonie letnim (16 kwietnia-15 września).

Ceny biletów wstępu: Jednorazowy bilet kosztuje 2,5 euro, grupom powyżej 10 osób przysługuje 20% zniżki; można zakupić również bilet jednodniowy (8,5 euro), trzydniowy (17 euro) oraz tygodniowy (25 euro).

Cypr | Na terenie zamku znajdowały się również stajnie, pomieszczenia magazynowe oraz rafineria trzciny cukrowej

Cypr | Na terenie zamku znajdowały się stajnie, pomieszczenia magazynowe oraz rafineria trzciny cukrowej (Paphos_March_2013 240 by Alan Samuel na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Park Archeologiczny Kato Pafos Park Archeologiczny Kato Pafos
Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym go turystom miasto Pafos, jest bez wątpienia wizyta w...
Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie Koptowie - wspólnota chrześcijańska w Egipcie
Koptowie stanowią jedną z najstarszych wspólnot chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie. Są też najliczniejszą grupą...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...
Zamek w Kyrenii Zamek w Kyrenii
Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które...
Dubai Mall Dubai Mall
Znajdujące się w obrębie kompleksu Burdż Chalifa centrum handlowe Dubai Mall jest największym pod względem...