Na północnym brzegu wyspy, w tureckiej części Cypru, położony jest zamek w Kyrenii. Z antycznego miasta, które tutaj istniało, do naszych czasów nie zachowało się nic z wyjątkiem ułożonego z masywnych kamieni falochronu.

Może jest jeszcze kilka złamanych kolumn, które wykorzystują w porcie do cumowania statków. Twierdza zajmuje, jak widać, miejsce starego miasta.

Kurenia | Zamek Girne jest szczególnie interesującym pomnikiem cypryjskiej historii i architektury

Kyrenia | Zamek Girne jest szczególnie interesującym pomnikiem cypryjskiej historii i architektury (North Cyprus by Graeme Churchard na licencji CC BY 2.0)

Historia zamku

Bizantyjski zamek został wzniesiony prawdopodobnie na przełomie VI i VII wieku, kiedy zaczęły się najazdy Arabów. To tutaj Izaak Komnen, władca Cypru, ulokował swoją rodzinę, kiedy rozpoczął walkę z królem Ryszardem Lwie Serce. Niestety, zamek został szybko zdobyty przez krzyżowców (1191).

Zamek w Kyrenii nadal odgrywał ważną rolę, również za panowania dynastii Lusignan; przechodził z rąk do rąk w czasie wojny między cesarzem Fryderykiem II i Jean’em d'Ibelin o panowanie nad Cyprem. Wówczas dokonano pierwszych uzupełnień i przeróbek bizantyjskiej twierdzy. Później zamek był w pełni przebudowany i otoczony mocnymi murami. Te prace zakończono w XIV w., kiedy na wyspie wylądowali Genueńczycy, usiłujący ustanowić tutaj swoje państwo.

W zamku Cypryjczycy skutecznie obronili się w 1426 r. przed tureckimi mamelukami, którzy podczas bitwy pod Chirokitią 7 lipca 1426 r. wzięli do niewoli króla Janusa. W 1460 r. przez długi czas bronili się tutaj zwolennicy królowej Charlotty, obalonej przez Jakuba Bastarda. W tym ostatnim oblężeniu mury zamku zostały mocno uszkodzone. Po tym jak wyspa przeszła w ręce Wenecjan, całkowicie przebudowano zachodnią ścianę zamku, wzniesiono masywne baszty na dwóch rogach twierdzy: południowo-wschodnim i północno-zachodnim. W przewidywaniu tureckiego ataku, te umocnienia zostały jeszcze uzupełnione, jednak obrońcy poddali zamek w 1570 r. na pierwsze żądanie tureckiego admirała, dowiedziawszy się o upadku Nikozji.

Po raz ostatni zamek oparł się oblężeniu w 1765 r., kiedy wszczął powstanie jej komendant Halil Agha.

Za czasów angielskich w zamku urządzono więzienie, a potem znajdowały się w nim koszary policyjne. Po uzyskaniu przez Cypr niepodległości, zamek przeszedł pod kierownictwo departamentu zabytków.

Kurenia | Zamek Girne

Kyrenia | Zamek Girne (Cipro [CY], Girne (Kyrenia) il forte. by Fiore Silvestro Barbato na licencji CC BY-SA 2.0)

Opis zamku

Dobry stan zamku, który tak wiele zniósł w przeciągu wieków, czyni go szczególnie interesującym pomnikiem cypryjskiej historii i architektury. Nad samą wodą, w pobliżu kyreńskiego portu, wznoszą się jego zębate ściany z potężnymi, przysadzistymi basztami. Od południa i zachodu zamku broni fosa, przez którą przerzucony jest most w pobliżu północno-zachodniej baszty.

Regularny czworokąt twierdzy rozciąga się z północy na południe, z różnej formy basztami na rogach. Wenecjanie uzupełnili umocnienia mocnym murem od zachodniej, lądowej strony, najbardziej wrażliwej na atak. Mur otacza przejście łączące nową bramę, zbudowaną przez Wenecjan, ze starą bramą pośrodku zachodniej ściany twierdzy. W północno-zachodnim kącie znajduje się maleńka cerkiew bizantyjska. Jest to budowla z XII wieku z kopułą opartą na czterech marmurowych kolumnach, wziętych niewątpliwie z wcześniejszego budynku, być może z wczesnochrześcijańskiej bazyliki, która kiedyś tu stała. Nad cerkiewką wznosi się okrągła baszta; wewnątrz niej na różnych poziomach mieszczą się kazamaty z wąskimi strzelnicami, przecinającymi grube ściany. Po schodach można zejść na dół do fosy, gdzie wychodzą małe, ukryte drzwi.

Kyrenia | Za czasów angielskich w zamku urządzono więzienie, a potem znajdowały się w nim koszary policyjne

Kyrenia | Za czasów angielskich w zamku urządzono więzienie, a potem znajdowały się w nim koszary policyjne (North Cyprus by Graeme Churchard na licencji CC BY 2.0)

 

Wejście do twierdzy Lusignan stanowią jednoskrzydłowe wrota, zwieńczone wizerunkami średniowiecznych herbów. Brama była czasem zamykana opuszczaną na dół kratą. Na górze znajduje się pomieszczenie, gdzie przebywała straż i stał mechanizm do sterowania tą kratą.

Do zachodniej ściany dobudowano długi budynek, w którego podłodze wykuto w skale dwa lochy dla więźniów. Na piętrze tej przybudówki była obszerna sala, oświetlona dosyć szerokimi oknami, prawdopodobnie stanowiąca część królewskich apartamentów. Przylega do niej maleńka kaplica, gdzie odbywały się nabożeństwa.

Przy wschodniej ścianie twierdzy, za czasów Lusignan, wzniesiono obszerną budowlę, mającą gospodarcze przeznaczenie. Sklepione pomieszczenia górnej kondygnacji wychodziły początkowo na odkrytą galerię, wiodącą wzdłuż zamkowych murów. Galeria i północne pomieszczenie łączyły się z wewnętrznymi pomieszczeniami północno-wschodniej baszty o oryginalnej formie podkowy. Ta baszta jest najwyższym miejscem w twierdzy. Z jej górnego tarasu rozciąga się piękny widok na miasto i zatokę.

Zamek w Kyrenii, chociaż nie posiada szczególnie wybitnych, artystycznych pamiątek architektury, wart jest jednak uwagi z tego względu, że stanowi doskonały przykład zamkowych budowli trzech głównych okresów średniowiecznej historii Cypru – bizantyjskiego, Lusignan i wenecjańskiego.

Kurenia | Wrak statku zatopionego około 2300 lat temu

Kyrenia | Wrak statku zatopionego około 2300 lat temu (North Cyprus by Graeme Churchard na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Mury miejskie Dubrownika Mury miejskie Dubrownika
Monumentalne mury miejskie Dubrownika, wraz z całym kompleksem umocnień, bastionów, kazamatów, wież i...
Zamek Veliki Tabor Zamek Veliki Tabor
Zamek Veliki Tabor to potężny kompleks zbudowany na wydłużonym grzbiecie wzgórza w pobliżu miejscowości Desinić, w...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Portugalskie obiekty na liście UNESCO Portugalskie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 15 pozycji pochodzących z Portugalii. Są to zarówno miasta...