Zwiedzając północny Cypr warto wybrać się w pobliże Gór Kyreńskich, gdzie wśród malowniczych szczytów wznoszą się trzy średniowieczne zamki – Kantara, Zamek Świętego Hilariona oraz Buffavento.

Cypr | Zamek Kantara

Cypr | Zamek Kantara (Kantara Castle by George M. Groutas na licencji CC BY 2.0)

Zamek Kantara

Zamek leży ok. 40 km od Famagusty i ok. 4 km od miejscowości Kantara. Budowla wznosi się 630 m n.p.m. i jest najdalej na wschód wysuniętą warownią, w przeszłości kontrolującą dostęp do półwyspu Karpas i równiny Mesaoria. Nazwa zamku pochodzi od arabskiego słowa Kantara, co oznacza "most".

Uważa się, że zamek zbudowali Bizantyjczycy w X wieku do obrony przed inwazją Saracenów. Pierwsze historyczne wzmianki o zamku pochodzą z 1191 roku i dotyczą kapitulacji cypryjskiego króla Izaaka Komnena na rzecz angielskiego władcy Ryszarda Lwie Serce. Spośród zamkowych zabudowań do dzisiejszych czasów zachował się barbakan z dwiema kwadratowymi basztami, magazyny i kwatery wojska, potężna południowo-zachodnia wieża oraz kaplica.

Zamek Świętego Hilariona

Jest to najlepiej zachowana spośród wszystkich trzech budowli. Zamek został wzniesiony na wysokiej skale 732 m n.p.m.

Pierwotnie był to klasztor i kościół wybudowany w X wieku, nazwany od imienia mnicha, który rzekomo wybrał to miejsce na swoją pustelnię. Począwszy od XI wieku, Bizantyjczycy zaczęli stopniową fortyfikację, przekształcając klasztor w zamek.

Kompleks zamkowych budowli składa się z trzech poziomów dolnego, średniego i górnego. Dolny i środkowy służył celom gospodarczym, znajdowały się tu miedzy innymi stajnie i pomieszczenia mieszkalne dla zbrojnych, natomiast w górnej część mieściły się pomieszczenia mieszkalne dla rodziny królewskiej. W środkowym kręgu zabudowań znajdował się kościół. Ze szczytu twierdzy rozpościera się malowniczy widok na północne wybrzeże Cypru i na miasto Kyrenia.

Cypr | Zamek Świętego Hilariona

Cypr | Zamek Świętego Hilariona (Saint Hilarion Castle by George M. Groutas na licencji CC BY 2.0)

Zamek Buffavento

Jego nazwa z języka włoskiego oznacza „Porywisty wiatr", a wzięła się stąd, że na wysokości 950 m n.p.m., gdzie zamek stoi, wiatr wieje z dość dużą siłą i prędkością. Zamek znajduje się pomiędzy Zamkiem Świętego Hipariona na zachód a Zamkiem Kantara na wschód i tak jak poprzednie dwa, zbudowany został w celu obrony przed najazdami arabskimi. Ze względu na swoje środkowe położenie zamek używany był jako punkt do przekazywania sygnałów pomiędzy warowniami, a także do kontrolowania ważnego przejścia przez góry. W XIV wieku zamek pełnił funkcję więzienia.
Najniższa część zamku powstała prawdopodobnie za czasów Bizancjum w XI wieku, w XIV wieku została rozbudowana. Podczas weneckiej kontroli wyspy, Zamek Buffavento stracił swe strategiczne znaczenie na rzecz przybrzeżnych zamków, takich jak Kyrenia (Girne) i Famagusta.

Cypr | Zamek Buffavento

Cypr | Zamek Buffavento (Buffavento Castle by muffinn na licencji CC BY 2.0)

Zainteresują Cię również

Zamek Saranda Kolones Zamek Saranda Kolones
Zwiedzając Pafos warto swe kroki skierować do portu, w pobliżu którego podziwiać można ruiny średniowiecznego zamku...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Zamek Hrabiego Draculi Zamek Hrabiego Draculi
Chyba nie ma świecie osoby, której Rumunia, a w szczególności Transylwania, nie kojarzyłaby się z legendarnym...
Park Archeologiczny Kato Pafos Park Archeologiczny Kato Pafos
Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym go turystom miasto Pafos, jest bez wątpienia wizyta w...
Wieża Eiffla Wieża Eiffla
Wieża Eiffla, nazywana także „Żelazną damą” dawniej była budowlą oburzającą i obraźliwą. Dziś jest to symbol...
Kwestia Cypru Północnego Kwestia Cypru Północnego
Konflikt cypryjski jest jedną z najbardziej skomplikowanych kwestii politycznych we współczesnej Europie. Rozgrywa...