Zwiedzając północny Cypr warto wybrać się w pobliże Gór Kyreńskich, gdzie wśród malowniczych szczytów wznoszą się trzy średniowieczne zamki – Kantara, Zamek Świętego Hilariona oraz Buffavento.

Cypr | Zamek Kantara
Cypr | Zamek Kantara (by jorge-11 )

Zamek Kantara

Zamek leży ok. 40 km od Famagusty i ok. 4 km od miejscowości Kantara. Budowla wznosi się 630 m n.p.m. i jest najdalej na wschód wysuniętą warownią, w przeszłości kontrolującą dostęp do półwyspu Karpas i równiny Mesaoria. Nazwa zamku pochodzi od arabskiego słowa Kantara, co oznacza "most".

Uważa się, że zamek zbudowali Bizantyjczycy w X wieku do obrony przed inwazją Saracenów. Pierwsze historyczne wzmianki o zamku pochodzą z 1191 roku i dotyczą kapitulacji cypryjskiego króla Izaaka Komnena na rzecz angielskiego władcy Ryszarda Lwie Serce. Spośród zamkowych zabudowań do dzisiejszych czasów zachował się barbakan z dwiema kwadratowymi basztami, magazyny i kwatery wojska, potężna południowo-zachodnia wieża oraz kaplica.

Zamek Świętego Hilariona

Jest to najlepiej zachowana spośród wszystkich trzech budowli. Zamek został wzniesiony na wysokiej skale 732 m n.p.m.

Pierwotnie był to klasztor i kościół wybudowany w X wieku, nazwany od imienia mnicha, który rzekomo wybrał to miejsce na swoją pustelnię. Począwszy od XI wieku, Bizantyjczycy zaczęli stopniową fortyfikację, przekształcając klasztor w zamek.

Kompleks zamkowych budowli składa się z trzech poziomów dolnego, średniego i górnego. Dolny i środkowy służył celom gospodarczym, znajdowały się tu miedzy innymi stajnie i pomieszczenia mieszkalne dla zbrojnych, natomiast w górnej część mieściły się pomieszczenia mieszkalne dla rodziny królewskiej. W środkowym kręgu zabudowań znajdował się kościół. Ze szczytu twierdzy rozpościera się malowniczy widok na północne wybrzeże Cypru i na miasto Kyrenia.

Cypr | Zamek Świętego Hilariona
Cypr | Zamek Świętego Hilariona (by jorge-11 )

Zamek Buffavento

Jego nazwa z języka włoskiego oznacza „Porywisty wiatr", a wzięła się stąd, że na wysokości 950 m n.p.m., gdzie zamek stoi, wiatr wieje z dość dużą siłą i prędkością. Zamek znajduje się pomiędzy Zamkiem Świętego Hipariona na zachód a Zamkiem Kantara na wschód i tak jak poprzednie dwa, zbudowany został w celu obrony przed najazdami arabskimi. Ze względu na swoje środkowe położenie zamek używany był jako punkt do przekazywania sygnałów pomiędzy warowniami, a także do kontrolowania ważnego przejścia przez góry. W XIV wieku zamek pełnił funkcję więzienia.
Najniższa część zamku powstała prawdopodobnie za czasów Bizancjum w XI wieku, w XIV wieku została rozbudowana. Podczas weneckiej kontroli wyspy, Zamek Buffavento stracił swe strategiczne znaczenie na rzecz przybrzeżnych zamków, takich jak Kyrenia (Girne) i Famagusta.

Cypr | Zamek Buffavento
Cypr | Zamek Buffavento (by mwf2005 )

Zainteresują Cię również

Park Archeologiczny Kato Pafos Park Archeologiczny Kato Pafos
Jedną z największych atrakcji, jakie oferuje odwiedzającym go turystom miasto Pafos, jest bez wątpienia wizyta w...
Duże okna w Holandii Duże okna w Holandii
Spacerując czy przejeżdżając ulicami holenderskich miast z pewnością zwrócimy uwagę na duże, często niezasłonięte...
Stare miasto w Porto Stare miasto w Porto
Porto jest drugim pod względem wielkości miastem w Portugalii. Położone jest w północnej części kraju nad rzeką...
Portugalskie obiekty na liście UNESCO Portugalskie obiekty na liście UNESCO
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znajduje się aż 15 pozycji pochodzących z Portugalii. Są to zarówno miasta...
Kalendarium dziejów Cypru Kalendarium dziejów Cypru
Cypr, obok Krety, należy do najdawniej zamieszkałych wysp Morza Śródziemnego. Odkryto tu wczesne ślady osadnictwa,...
Katedra Se Katedra Se
Katedra Najświętszej Maryi Panny w Bradze (Se) jest jednym z najpiękniejszych zabytków w mieście. Dzięki swojej...