Kiedy wybierzemy się na wycieczkę po Pradze, często słyszeć będziemy o Hradczanach (Hradčany). Jest to magiczne miejsce, do połowy osiemnastego wieku odrębna jednostka miejska, dawna siedziba czeskich monarchów.

Praga | Widok na Hradczany
Praga | Widok na Hradczany (by mossaiq )

Złota Uliczka

Hradčany to wzgórze zamkowe, które mieści się na zachodnim brzegu Wełtawy. Tutaj znajdziemy zabytki starej Pragi. Cały kompleks zabytków, w którego skład wchodzą zarówno budowle z okresu wczesnego średniowiecza, jak i te nieco młodsze.

Jedenastowiecznemu zamkowi towarzyszą rozległe ogrody pałacowe, budynki sakralne i Złota Uliczka. Ta ostatnia to miejsce wielu pamiętnych wydarzeń z historii Pragi.

Zlatá ulička w okresie późnego średniowiecza stała się miejscem schronienia dla żydowskich złotników, pracujących na rzecz królewskiego skarbu. Potem jej charakter zmieniał się przez wieki. Mieszkała tu zamkowa straż, potem praska biedota a na koniec, u progu XX wieku, Złota Uliczka stała się miejscem legendarnym ze względu na liczne spotkania praskich literatów i pisarzy. Bywał tu m. in. Franz Kafka.

Dziś jest to miejsce wyjątkowo klimatyczne. Od ponad pół wieku nikt tutaj wprawdzie nie zamieszkuje, ale w Złotej Uliczce można znaleźć ogromną liczbę galerii, sklepów czy wystaw.

Katedra św. Wita

Idąc na Hradczany nie możemy jednak przeoczyć budowanej sześćset lat siedziby praskich arcybiskupów, czyli słynnej katedry św. Wita.

Stawianie tej architektonicznej perły rozpoczęto już w X wieku, za czasów króla Wacława II. Była to wówczas rotunda typowo romańska o średnicy trzynastu metrów. Tutaj spoczywały podarowane królowi przez niemieckiego cesarza szczątki św. Wita, tutaj też ostatnie miejsce spoczynku odnalazł król.

Od 973 roku kościół stał się katedrą. I chociaż romańską rotundę zastąpiono potem większą, nowoczesną gotycką katedrą, to jednak jej fragmenty możemy podziwiać do dziś. Elementy dawnej budowli zachowały się m. in. w prezbiterium.

Budową katedry – siedziby arcybiskupów kierował przez pierwszą dekadę francuski mistrz – Mateusz z Arras. Nie ukończył jej jednak, a budowa olbrzymiego sakralnego budynku zajęła kolejne stulecia.

Praga | Katedra św. Wita
Praga | Katedra św. Wita (by ru_boff )

Zamek na Hradczanach

No i na koniec – symbol czeskiej państwowości, czyli Pražský hrad – a więc zamek na Hradczanach. To kompleks budowli zamkowych, sakralnych, urzędowych, fortyfikacyjnych i mieszkalnych. Plasuje się w światowej czołówce pod względem zajmowanej powierzchni.

Pražský hrad rozlega się na 45 hektarach ziemi. Od 1918 roku to tutaj, w siedzibie dawnych czeskich królów, rezyduje współczesna głowa państwa, czyli prezydent Republiki Czeskiej.

Turyści uwielbiają odwiedzać Zamek i monumentalną katedrę świętego Wita. Obejrzawszy także inne atrakcje architektoniczne warto na chwilę odpocząć w Ogrodach Królewskich. Mieszczą one zarówno bogate zbiory florystyczne, jak i oranżerię, fontanny, tarasy widokowe oraz pałacyki letnie.

Zainteresują Cię również

Dubaj w kilka godzin Dubaj w kilka godzin
Dubaj, przez wiele lat kojarzony głównie z ropą naftową, dzisiaj staje się nie tylko światową stolicą przepychu i...
10 miejsc, które warto zobaczyć na Cyprze 10 miejsc, które warto zobaczyć na Cyprze
Cypr to niewielkie państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym. Niech nas jednak nie zwiedzie jego wielkość....
Top 10 miejsc, które warto odwiedzić w Zagrzebiu Top 10 miejsc, które warto odwiedzić w Zagrzebiu
Zagrzeb, stolica i największe miasto Chorwacji kryje wiele ciekawych zakątków. Które z nich warto zobaczyć?...
Góry Atlas w Tunezji Góry Atlas w Tunezji
Był w starożytności niejaki Atlas vel Atlant, syn tytana i okeanidy. Z jakichś nieznanych nam powodów wystąpił...
10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku 10 miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku
Dubrownik uważane jest za jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji. Zobaczymy tu wiele wspaniałych zabytków i...
New Delhi – Indie w pigułce New Delhi – Indie w pigułce
New Delhi i jego okolice nazywane są niekiedy „Indiami w pigułce”. Znajdziemy tu bogactwo i biedę, nowoczesne...